Gönderen Konu: 2000 Model 1.6 SR Trendline hakkında her şey... -Sağ ön davlumbaz koptu !-  (Okunma sayısı 15873 defa)

Çevrimdışı aRm

• Profili Görüntüle
Arkadaşlar öncelikle merhabalar, 2000 model Bora Trendline ile aranıza katıldım.  :)
Özellikle şöför tarafı ve ön sağ kapıda olmak üzere tüm kapı tutamaklarında soyulmalar mevcut.  :( Bunları söküp boyamak ya da karbon kaplatmak bir çözüm olsa da bu parçaların rengi bronz. Yani nasıl desem bronz rengi karbon deseni gibi. O yüzden bu iki yöntemden hangisini uygularsam uygulayayım sırıtacak  :(
Bu parçaları sıfır olarak temin etmeye kalksam benim için maliyeti ne olur acaba bir bilginiz var mı ? Ya da nasıl bir çözüm önerisinde bulunursunuz bana ?
Ekleme: Haziran sonuna kadar Ankara'dayım.
« Son Düzenleme: 12 Ocak 2012, 12:56:59 Gönderen: aRm »

Çevrimdışı ferhattasdemir

• Eksantrik sübap açar, motora benzin kaçar :)
    • Profili Görüntüle
Ynt: Bora kapı kolları soyulma sorunu...
« Yanıtla #1 : 03 Haziran 2011, 12:30:39 »
Şöyle söyliyeyim ki ne kaplatmana ne yeni parça almana gerek yok. aynı sorun bütün vw araçlarında var. benim araçta da var hatta sadece kapı kollarında değil ön konsol orta konsol arka kapı kolları kısacası o şekilde carbon görünümü vermek için kaplama yapılmış olan bütün yerlerde var. çözüm ne? alıyosun eline ıslak kolonyalı mendili girişiyorsun altından parlak siyah güzel bir plastik çıkıyor eskisinden de daha güzel görünüyor. Ben şimdilik teyp klima etrafını ve vites çevresini temizleyebildim çok güzel görünüyor. öyle zorla filanda değil bastırmadan silsen bile çıkıyor
Eksantrik sübap açar, Motora benzin kaçar
Çok zorlama kelebeği, Araba altından uçar... :)

Çevrimdışı tarihcifss

• BORA 1.6 COMFORTLİNE....
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #2 : 03 Haziran 2011, 16:45:37 »
kardeş plastik kısımları diyorsan ben kendim söküp fısfıs boya ile boyadım çok da güzel oldu...
BEŞKAZALI tarihcifss

Çevrimdışı aRm

• Profili Görüntüle
« Yanıtla #3 : 04 Haziran 2011, 14:58:52 »
Cevaplarınız için teşekkür ederim.  :)
Şimdilik bu sorunu temmuz başında halletmeye karar verdim, öncelikle genel bakım yaptırmam gerekiyor.
Bu konuda tekrardan yardımınıza ihtiyacım olucak, şimdiden teşekkürler.  :tamamdir
« Son Düzenleme: 11 Haziran 2011, 23:37:12 Gönderen: aRm »

Çevrimdışı ØSîRîS

• Profili Görüntüle
« Yanıtla #4 : 11 Haziran 2011, 23:18:01 »
kolanyalı mendile sil biraz uğraştırıyor ama üstteki o kaplamar kalmıyor 2 saatimi felan aldı ama şimdi oldukçe iyi görünüyor..yada karbon kaplama yaptır..

Çevrimdışı aRm

• Profili Görüntüle
« Yanıtla #5 : 12 Haziran 2011, 00:02:55 »
Cevabınız için teşekkür ederim fakat iç aksamdaki soyulmaları ister istemez arka plana aldım şu günlerde.  :)
Araca bugün Ankara Ak Volkswagen Özel Servisi'nde bakım yapıldı.
Triger seti değişti.
Yırtık olan hava filtresi hortumu yenilendi. (Buna dikkat edin, zira araç bu hortum yırtık olduğunda tam anlamıyla saçmalıyor.)
Metal karter muhafaza takıldı.
Geri vites müşürü değişti.
Sağ geri vites lambası değişti.
Hidrolikler kontrol edildi.
Sağ arka kapı tarafındaki iç aydınlatmanın ampülü değişti.
Motor temizliği yapıldı.
Aracın yağının, yağ filtresinin, hava filtresinin, fren balatalarının eski sahibi tarafından yeni değiştirildiği ve yine ön takımının eski sahibi tarafından yeni yaptırıldığı servis tarafından yapılan kontroller sonucu doğrulandı ve herhangi bir eksik göze çarpmadı.  :)
Bunun dışında kalan eksiklerimiz;
*Seyir halinde iken direksiyonu çok az sol yaptığımda çok nadir de olsa sürtme sesi gibi bir ses geliyor, bu halledilmeli. -Neden yapabilir sizce ?-
*Yıpranan vites körüğü değişimi.
*Sararan, çizilen, matlaşan farları pasta ile temizleyerek kurtarmaya çalışma operasyonu  :)
*Aracın eski sahibinin taktığı saçma sapan jant kapaklarını 1 takım Bora jant kapağı ile değiştirmek.
*Aracın 4 kapısını dahi açınca göstergede herhangi bir ışık yanmıyor, ancak bagaj açılınca bagaj açık ışığı yanıyor. Sanırım 4 kapı switch'im de bozuk !  :'(
*İnce stepne alıp, kazulet stepneyi eve bırakmak.  :D
Hepimize kazasız, belasız sürüşler. Kimsenin aracına nazar değmesin.  :tamamdir
« Son Düzenleme: 05 Temmuz 2011, 14:47:14 Gönderen: aRm »

• Profili Görüntüle
Aracın kapılarla ilgili bi switch i yok ki yani kimsenin aracında böyle bir kapı açık ışığı yok. switchlerin bozuk olsa kapıları açınca iç aydınlatmaların da yanmaz doğru değil mi. belirttiğin gibi sadece bagaj kapağında var bu özellik. iç temizleme işini ertelemene gerek yok SİRİS kardeşinde dediği gibi max 3 saatini alır. far temizlemeye gelince piyasada bunun için çeşitli solüsyonlar var ama dandiğini alma far camlarını eline vermesin. ben de bekliyorum bi tane japon malı var ama daha türkiyeye gelmemiş...

Çevrimdışı aRm

• Profili Görüntüle
Öncelikle cevabınız için çok teşekkür ederim...  :)
Aracın alarm sisteminde bir sıkıntı var o zaman, kapıları kumandadan açıp aracın şöför kapısını açsanız dahi alarm kapıları geri kilitliyor.
Bu durumda unutup anahtarı kontağa takar aracı çalıştırmaya kalkarsanız zangır zangır alarm sesi ile karşılaşıyorsunuz  :D
Far konusundaki tavsiyenizi de dikkate alıcam, bahsettiğiniz ürün TR sınırlarına giriş yapınca bana bildirirseniz çok sevinirim.
İyi günler... (:

• Profili Görüntüle
tabi burdan paylaşırım takip ediyorum ben zaten. o dediğiniz durum bende de var ama şoför kapısında değil sağ yan kapıda yapıyor bu durumu. alarm sistemi kornaya bağlı olduğundan 30 sn sonra kapıları kilitleyince sağ kapı açık olduğu için bağırmaya başlıyor. yani anahtarı takıp çalıştırmayı denemeye bile fırsat vermiyor benim ki. ama benim şoför kapısında böyle bir durum görmedim. denemem lazım. paylaşırım

Çevrimdışı aRm

• Profili Görüntüle
Aracın debriyaj setini de değiştirmem gerekiyor, Sachs marka debriyaj seti almayı planlıyorum, LUK markasını diğer aracımız Peugeot 307'de kullanıyoruz, kalkışlarda silkeleme yapıyor.
Ankara'da en ucuz değişimi nerede yapabilirim ? Son olarak debriyaj seti değişirken şanzuman yağı da değişiyor mu ?

Çevrimdışı zeyni

• Profili Görüntüle
kapı siwiçlri var kapılarda ışık var bora 199       siwiç yok diyen arkadaş yanılıyor

• Profili Görüntüle
kapı siwiçlri var kapılarda ışık var bora 199       siwiç yok diyen arkadaş yanılıyor

switch elbette ki var arkadaşım switch olmasa kapıları açınca ışıklar nasıl yansın değil mi? bunu yukarıda da belirttim. demek istediğim göstergelerde kapı açık uyarısı verecek bir işaret lambası yok.

bu arada aRm arkadaşım senin alarm geri kilitleme olayını denedim. benim araç sadece sağ ön yolcu kapısında yapıyor dediğin durumu. sağ kapıyı açtığım halde kapıları kilitliyor 30 sn sonra ve kontağı takıp çevirirsen alarm devreye giriyor ve kornaya bağlı olduğu için dat dat ötmye başlıyor. ama benim diğer hiçbir kapıda yapmıyor bu durumu. bende de bi arıza var sanırım. sağ kapıyı açınca aydınlatmalar filan yanıyor ama nedense alarm sistemi bunu algılamıyor. birde arabanın içine girip kapıları kumndadan kapatıp anahtarı kontağa takıp açarsan o zamanda bağırmaya başlıyor.

Çevrimdışı aRm

• Profili Görüntüle
Benim aracın ön 2 kapı switch'leri arızalıymış. Onları değiştirdim, alarm sisteminin bağlantısında hata varmış onları düzelttirdim. Şu an ben istemedikçe araba kapıları geri kilitlemiyor.  :)
Orjinal dizaynda Bora Trendline jant kapağı bulamadığımdan Golf 5 jant kapağı taktım, fena durmadı gibi ama eylül-ekim gibi Bora Pacific jantı şart.  :)
Ve tabi ki aracın kapı çıtaları, tampon bantları ve kapı kolları gövde rengine boyanıcak.  :)
Yıpranan vites topuzu ve körüğü de takım olarak değişti.  :tamamdir
Bunun dışında aracı aldığımda ustalar yağ yeni değişmiş dedi diye hiç kurcalamamıştım geçenlerde 700km kadar uzun yola çıkmadan iki gün önce yağ çubuğunu çektim, pütürlü kısmın yarısındaydı.
Ben de ertesi sabah aracın yağını, yağ filtresini, hava filtresini, benzin filtresini ve polen filtresini değiştirdim kafam rahat olsun bi 10.000km diye.  :)
Bunların yanında direksiyonu tam sağ ya da tam sol yaptığımda arada gerçekleşen bir stop etme sorunum vardı. Boğaz kelebeği söküldü ve içinde çamur kıvamına gelmiş kurumlar temizlendi, yerine takılıp adaptasyon yapılarak sorun çözüldü.
Bu genel bakımların ardından LPG'deki çekiş ve yakıt problemlerimi gidermek üzere Ankara MOCAN Otogaz'a gittim. LPG sistemindeki filtreler değiştirildi ve yepyeni bir kalibrasyon yapıldı.
Bu işlemler sonucunda araç resmen kendine geldi.  :)
Ekleme: Aracın özellikle sağ farında olmak üzere içlerinde toz vardı fakat yine iki farın da camlarında bolca çizik ve sararma vardı. Farların camlarını Ankara'da temizlettim.
Şu an baya kendilerine geldiler.
Yakın zamanda 6000K Monza H4-3 xenon kit takıcam. Bu kitte uzunlar da kısalar da xenon mu oluyor ?
« Son Düzenleme: 05 Temmuz 2011, 14:49:19 Gönderen: aRm »

Çevrimdışı ØSîRîS

• Profili Görüntüle
lpg filtrelerinin maliyeti ne oldu bende değiştricemde ?