Gönderen Konu: Ebay den alışveriş hakkında...  (Okunma sayısı 3917 defa)

Çevrimdışı Onamdar

• Profili Görüntüle
Ebay den alışveriş hakkında...
« : 19 Mayıs 2011, 13:52:58 »
Arkadaşlar amerikada minesotada çok yakın bir tanıdığım var ebaydan satın aldığım ürünü onun adresine yollasam oda kargoya verse nasıl bi maliyeti olur gümrükde sorun çıkarmı?
Buda benim araç...Pasta cila+ plasti dip ile jant boyanması

Çevrimdışı Mk1GTI

• Profili Görüntüle
  • Otomobil: VW Golf mk1 GL
Ynt: Ebay den alışveriş hakkında...
« Yanıtla #1 : 19 Mayıs 2011, 14:32:59 »
Kargosu kesin çok tutacaktır. Gümrük olayıda muamma. Yeni yönetmeliği daha okumadım durum nasıldır tam bilmiyorum gümrükte.
"Çalışmadan, öğrenmeden, yorulmadan rahat yaşamanın yollarını alışkanlık haline getirmiş milletler, evvela haysiyetlerini, sonra hürriyetlerini ve daha sonra da istikballerini kaybetmeye mahkumdurlar"

Çevrimdışı Onamdar

• Profili Görüntüle
« Yanıtla #2 : 19 Mayıs 2011, 15:45:44 »
bak şöyle söyliyim burda 300-350 liralık far stop filan orda 120-130 dolar daha ucuza gelicekse alınabilir. Dediğim gibi amerikadan bi tanıdığım yollıycak gönderen senin benim gibi bir insan olıcağı için çok sıkıntı olmaz diye düşünüyorum ama kargodan endişeliyim.

Çevrimdışı Mk1GTI

• Profili Görüntüle
  • Otomobil: VW Golf mk1 GL
« Yanıtla #3 : 19 Mayıs 2011, 17:49:43 »
ABD den özel Bilgisayar parçaları getirtiyordum bundan 5-6 yıl önce benimde ark var orda. Ama kargo olayına girince tabi ozamanlar FEDEX gibi anlaşmalı kargolar yoktu fiyatlar inanılmaz yüksek olabiliyordu bende siparişleri toplatıp kendisi TR ye geliceği yada bir akrabası gelip gidişlerinde transfer yaptırıyordum..

En son AmigaONE anakart almıştım 1000$ dı bu anakartın fiyatı ve çok acil istemiştim kargolara sorduğumuzda 130$ + gümrük %45 vergi çıkıyordu o yüden 6 ay beklemek zorunda kalmıştım..

şimdi sen 300-350 Tl lik far diyorsun orda 120-130$ tekabulu 200TL sana çok daha pahalıya gelecektir gelmesi..
"Çalışmadan, öğrenmeden, yorulmadan rahat yaşamanın yollarını alışkanlık haline getirmiş milletler, evvela haysiyetlerini, sonra hürriyetlerini ve daha sonra da istikballerini kaybetmeye mahkumdurlar"

Çevrimdışı Onamdar

• Profili Görüntüle
« Yanıtla #4 : 19 Mayıs 2011, 18:21:44 »
O zaman tr ye geliceği zaman toptan getirteyim ben en makulu:)

Çevrimdışı olcaytuna

• Profili Görüntüle
« Yanıtla #5 : 20 Mayıs 2011, 14:47:20 »
bu konu pek çok kişinin aklını kurcalıyor sanırım. aşağıdaki linkte gümrük muafiyetleri ile ilgli tüm bilgiler mevcut. bu konu ile kısmıda aşağıya kopyaladım. yardımcı olur hepinize.

Muafiyetler ve Yolcu Ä°ÅŸlemleri

aşağıdaki bölümde en önemli kısmıları kalın yazıp işaretledim. genel olarak faydalı olur.

Posta/Hızlı Kargo Eşyası Muafiyeti

Kanuni dayanak nedir?

4458 sayılı Gümrük Kanunun 167 nci maddesi, 07.07.2010-2010/659 ve 15.03.2011-2011/1546 tarihli-sayılı Bakanlar Kurulu Kararları ile değişik 2009/15481 sayılı Bakanlar Kurulu Kararı eki "4458 sayılı Gümrük Kanununun Bazı Maddelerinin Uygulanması Hakkında Karar, 19.04.2011 tarihli ve 2011/23 sayılı Genelge.

Posta/hızlı kargo eşyası için muafiyetin kapsamı nedir?

Türkiye Gümrük Bölgesindeki bir gerçek kişiye posta ya da hızlı kargo taşımacılığı yoluyla gelen, gümrük kıymeti gönderim başına toplam 150 Avro’yu geçmeyen, ticari miktar ve mahiyette olmayan eşya önemli değeri olmayan eşya olarak kabul edilmekte ve muafiyet tanınmaktadır.

Vergileri ödenmek suretiyle posta ya da hızlı kargo taşımacılığı yoluyla serbest dolaşıma sokulacak eşya nedir?

Her bir sevkiyat için kıymeti 1500 Avro'yu aşmayan eşyaya geldiği ülkeye göre tek ve maktu vergi oranı uygulanacaktır. Söz konusu vergi oranları eşyanın;

-       AB ülkelerinden doğrudan gelmesi durumunda %18

-       Diğer ülkelerden gelmesi durumunda %20

olarak uygulanmaktadır.

Söz konusu eşyanın,

-       Yabancı bir ülkeden posta veya hızlı kargo taşımacılığı yoluyla gelmesi,

-       Ticari miktar ve mahiyet arz etmemesi,

-      Kişinin şahsına ve ailesinin kullanımına mahsus olması,

-       Posta veya hızlı kargo taşımacılığı yoluyla gelenlerde brüt 30 kilogramı geçmemesi,

gerekmektedir.

Söz konusu eşyanın vergilendirilmesinde, eşya kıymetinden önemli değeri olmayan eşyaya ilişkin olan 150 Avro mahsup edilmeyecektir.

Hediyelik eşya muafiyeti, posta/hızlı kargo yoluyla gelen eşya için dikkate alınmakta mıdır?

Hayır, yolcu beraberi 430 Avro'luk hediyelik eşya limiti, posta yolu ile getirilen eşya için söz konusu değildir.

Posta/hızlı kargo yoluyla gelen eşyanın vergilendirilmesi neye göre yapılır? Kargo ücreti dikkate alınır mı?

Posta ve hızlı kargo yoluyla gelen eşyanın vergilendirilmesinde, kargo ücreti dikkate alınmayacak, ayrıca aynı gönderici tarafından Türkiye’deki bir alıcı adına gönderilen aynı konşimento muhteviyatı gönderiler bir bütün teşkil ederek tamamının kıymeti birlikte dikkate alınacaktır.

Önemli değeri olmayan eşyaya ilişkin muafiyetten faydalanmanın bir sınırı var mıdır?

Evet, posta/hızlı kargo yoluyla gelen ve değeri 150 Avroya kadar olan eşya için uygulanan muafiyet, iki ayda en fazla bir, yılda en fazla beş kere kullanılabilir. Bu limitlerin aşılması halinde eşyanın ticari mahiyette olduğu kabul edilip buna göre işlem yapılır.
mkII GT syncro

Çevrimdışı OffLineR

• Volkswagen Türkiye
  • İtinayla, sabırla, keyifle modifiye edeceksin ! :)
    • Profili Görüntüle
  • Otomobil: 2001 Range Rover & 2016 C180
« Yanıtla #6 : 20 Mayıs 2011, 14:54:00 »
@olcaytuna
Faydalı bir paylaşım olmuş.
Elinize sağlık.
Air Ride \ Havalı Süspansiyon ;)