Gönderen Konu: rampalarda otomatik d konumdayken geri kacırma sorunu  (Okunma sayısı 25212 defa)

Çevrimdışı golf3405

• hayatı golfde yasadım
    • Profili Görüntüle
slm aracım golf otomatik 1999 model  182.000 km de aracım dık rampalarda d konumdayken gerı kacırıyo bu normalmi bu sorun cok yaygın gordugum kadarıyla sızce zararı olurmu  zamanla
_golf_

Çevrimdışı rene

• Profili Görüntüle
  • Otomobil: Jetta Tdi
Ynt: rampalarda otomatik d konumdayken geri kacırma sorunu
« Yanıtla #1 : 28 Mayıs 2011, 00:21:26 »
normal değil malesef kaçıırmamasıı lazıım

Çevrimdışı gurkanpeker

• Profili Görüntüle
« Yanıtla #2 : 28 Mayıs 2011, 01:21:33 »
evet kacırmaması lazım 2000 model accent var abimin otomatik 62.000 kmde içinde 5 kişi varken bile geri kacırmıyor bi baktırın
« Son Düzenleme: 28 Mayıs 2011, 01:22:12 Gönderen: gurkanpeker »

Çevrimdışı golf3405

• hayatı golfde yasadım
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #3 : 28 Mayıs 2011, 21:19:39 »
slm arkadaşlar normal dıyl ama bugun denedım kacırmadı arkdaşlar  şimdi şanzımana gırmek ıstemıyom böle ıyı  :) cok masraff
_golf_

Çevrimdışı totemshark

• Profili Görüntüle
« Yanıtla #4 : 29 Mayıs 2011, 01:14:31 »
Geç doldurma yapıyordur. d ye aldıktan sonra 1 saniye bekledikten sonra ayağınızı frenden çekin. Bir de şanzıman yağınızı mutlaka değiştirin şanzımanın ömrünü uzatır. Sorun varsa yakın zamanda büyük sıkıntılar çıkarabilir her 60.000 de bir değiştirmeniz gerekiyor şanzıman yağınızı.
I :sevgi: my Golf 4

Çevrimdışı htmetin

• Hasan Tekin METİN
    • Profili Görüntüle
  • Otomobil: Mk4
« Yanıtla #5 : 29 Mayıs 2011, 12:47:12 »
evet yağ değişimi ve birlikte filtre değişimi 60-000 km'lerde şart otomatik şanzımanlarda malesef. Yukarıdaki arkadaşında dediği gibi rampada önce vitesin doldurmasını bekle ondan sorna frenden ayağını çek eğer şanzıman doldurmadan frenden ayağınızı çekerseniz kaydırır..
Bir Alman Atasözü Der ki "DAS AUTO"
1998 Mk3 AFT motor sportline manuel +Sunroof - 2003 Mk4 Highline Manuel - 2000 Mk4 1.9 TDI Comfortline

Çevrimdışı ECU38

• GOLF V 1.6 FSI
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #6 : 30 Mayıs 2011, 09:46:36 »
bende çok dik yokuşlarda kaçırması normal sanıyordum. benim aracımda avm parkından çıkarken tam ortada iken zaten konum d de ayağımı frenden çekince kaçırıyor arkaya. bunun sorunu şanzıman yağı ve filtresinden midir yani?
Deyiş o deyiş patladı gitti :)

Çevrimdışı htmetin

• Hasan Tekin METİN
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #7 : 30 Mayıs 2011, 11:32:26 »
bende çok dik yokuşlarda kaçırması normal sanıyordum. benim aracımda avm parkından çıkarken tam ortada iken zaten konum d de ayağımı frenden çekince kaçırıyor arkaya. bunun sorunu şanzıman yağı ve filtresinden midir yani?

Kaçırmaması lazım. Şanzımanda basınç kaybı var.. Bu tip durumlarda şanzıman komple revizyondan geçiyor. Selonoitler, contalar keçeler vs.
1998 Mk3 AFT motor sportline manuel +Sunroof - 2003 Mk4 Highline Manuel - 2000 Mk4 1.9 TDI Comfortline

Çevrimdışı ECU38

• GOLF V 1.6 FSI
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #8 : 30 Mayıs 2011, 12:56:02 »
oooo peki bilgin var mı tahminen ne kadara patlar bana?

Çevrimdışı rene

• Profili Görüntüle
« Yanıtla #9 : 30 Mayıs 2011, 13:52:22 »
oooo peki bilgin var mı tahminen ne kadara patlar bana?

çok dik rampadada olsa geri kaçırmaması lazım fakat çok dik rampada geri kaçırıyor diye revizyon yapılmaz otomatik şanzumana zaten bunun selonoidlerle bi alakası yok selonoid lerinde ciddi bi sorun olsa vuruntu yada kavrama aşamasında küt diye vurarak belli eder şanzuman yağ ve filtren değişmediyse uzun süre bi değiştir revizyon maliyetli bi olay 2-3bin tl ki senin şanzumanında bunu gerektirecek bişey yok  ;)

Çevrimdışı htmetin

• Hasan Tekin METİN
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #10 : 30 Mayıs 2011, 14:37:05 »
Şanzıman revizona girdiğinde değişmesi gereken herşey arızalı dahi olmasa değiştirilir. evet Otomatik vites revizyonları masraflıdır ve bilen birileri tarafından yapılmalıdır..Ama otomatik vitesin yağ bakımı dışındaki ömrü manuele göre daha uzundur..

Çevrimdışı ECU38

• GOLF V 1.6 FSI
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #11 : 30 Mayıs 2011, 16:30:26 »
Alıntı
çok dik rampadada olsa geri kaçırmaması lazım fakat çok dik rampada geri kaçırıyor diye revizyon yapılmaz otomatik şanzumana zaten bunun selonoidlerle bi alakası yok selonoid lerinde ciddi bi sorun olsa vuruntu yada kavrama aşamasında küt diye vurarak belli eder şanzuman yağ ve filtren değişmediyse uzun süre bi değiştir revizyon maliyetli bi olay 2-3bin tl ki senin şanzumanında bunu gerektirecek bişey yok 

benim golf de öyle vuruntu gibi birşey yok maşallah her şey tıkır tıkır işliyor hatta neredeyse vites geçişlerini bile hissetmiyorum. o zaman yağ ve filtresini değiştireyim yeterli... peki bunun maliyeti nedir bir arkadaşın dediğine göre şanzuman yağı pahalı bir şey miş!!

Çevrimdışı rene

• Profili Görüntüle
« Yanıtla #12 : 30 Mayıs 2011, 17:39:52 »
benim golf de öyle vuruntu gibi birşey yok maşallah her şey tıkır tıkır işliyor hatta neredeyse vites geçişlerini bile hissetmiyorum. o zaman yağ ve filtresini değiştireyim yeterli... peki bunun maliyeti nedir bir arkadaşın dediğine göre şanzuman yağı pahalı bir şey miş!!

yetkili serviste 150 TL gibi bi fiyatı vardı...Bu arada şanzuman ile ilgili bakımları yetkili serviste yaptırmanı tavsiye ederim sanayide düz şanzuman yağını koyup otomatik şanzuman parçalayan usta lar mevcut 20 30 lira için kabus görmeye gerek yok

Çevrimdışı ECU38

• GOLF V 1.6 FSI
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #13 : 04 Haziran 2011, 19:02:30 »
Evet arkadaşlar dediğiniz gibi yaptım önce bir kaç servise sordum 300 tl dediler filtre ve işçilik dahil. sonra kayseride yeni açılan bi özel servis var oraya götürdüm. bana bunların şanzıman filtresinin değişmediğini ve nasıl bir şey olduğunu gösterebileceğini söyledi toplam 180 tl tutar dedi. ve bende yaptırdım hep başında durarak. filtreyi gördüm çıkarttı güzelce temizledi ve beyaz yağ koydu mobil markalı 6 litre aldı. ve ben vites geçişlerini neredeyse hiç hissetmiyorum demiştim ya artık hiç hissetmiyorum. bu arada diğer bakımlarını yaptırdım tüm filtrelerinide değiştirdim gayette temiz yapıldı. toplam 380 tl tuttu.

birde ustanın dediğine göre benim egsozda sorun varmış hakikaten motorun altından gaza basınca bir egsoz sesi geliyordu onu da yaptırdım (krom spiral) (70tl iyisi imiş) yandaki egsozcuya ses kesildi çok sessiz oldu :) bu yüzden o motor işaretli lambada yanabilirmiş yeni kablo ve program sipraiş etmiş salı günü gelde abi tam öğreneyim dedi. salı günü gittiğimde de motor arızasına bakacak. ayrıca rain-closing sistemini, kumandada ki bagaj açma düğmesini de tam açılmasını açtıracağım vag-com dan. sonra ki işimse otomatik bagaj açmaya yarayan parçaları alıp montaj ettireceğim...

hepinize yardımlarınız dan dolayı tşk ediyorum...
« Son Düzenleme: 04 Haziran 2011, 19:04:04 Gönderen: ECU38 »