Gönderen Konu: arabam çok yakıyor lütfen yardım......  (Okunma sayısı 11398 defa)

Çevrimdışı Bbudanur01

• Profili Görüntüle
arabam çok yakıyor lütfen yardım......
« : 17 Nisan 2011, 23:07:58 »
slm arkadaşlar aracın polocassıc 1.6 2001 model atiker sıralı sistem takılı... ARACIM 1 haftadır çok yakmaya başladı tüpçüye gittim ayar çekti ama bi değişiklik olmadı bu gün uzunyola gittim arabada 6 kişiydik 250 km yola 64 tl lpg yaktı yani bu 11 lt ye denk lpg yi 2,23 ten almıştım bu araç ocagımı batırdı.  gEÇENLERDE arabayı bilgisayara baglattım ve orda oksijen sensörü arızası verdi bu sensör yakıyı bu kadar etkilermi yada başka nedenler olabilirmi. bilgilerinizi bekliyorum.

« Son Düzenleme: 17 Nisan 2011, 23:10:16 Gönderen: Bbudanur01 »

Çevrimdışı Bbudanur01

• Profili Görüntüle
Ynt: arabam çok yakıyor lütfen yardım......
« Yanıtla #1 : 17 Nisan 2011, 23:11:46 »
bu arada arabanın buji kabloları ve hava filtresi yeni

Çevrimdışı suskun

• Volkswagen Türkiye
  • Hamit GÜLSOY
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #2 : 17 Nisan 2011, 23:16:22 »
 araç (oksijen) lambda sensorundan gelen sinyale göre yakıt hava karışımını ayarlar eğer arıza bundan olduğu tespit edilmiş ise araç yakıt hava karışımını sağlıklı ayarlayamadığı için aracınız çok yakıyodur lpg ayarı ile olacak iş değil sensörü değiştirin
ayrıca

Oksijen Sensörünün Görevi Nedir?

Oksijen Sensörleri, motor egzoz manifolduna monte edilmiş olup, egzoz gazları içindeki yanmamış oksijen miktarını ölçmek için egzoz gazlarını koklar ve ECU tarafından okunabilen bir voltaj üreterek hava-yakıt karışımının çok fakir veya zengin olduğunu gösterir. Bu sayede, aracın her sürüş şartında hava-yakıt karışımı sürekli olarak kontrol altında tutularak optimum performans ve yakıt ekonomisi sağlanır.

Sensör Arızası İle İlgili Problemler

* Araç performansının düşmesi
* Aşırı yakıt sarfiyatı
* Katalitik kövertörün aşırı ısınarak arıza yapması
alıntıdır..
« Son Düzenleme: 17 Nisan 2011, 23:21:42 Gönderen: suskun81 »
H.G WORKS

Çevrimdışı Bbudanur01

• Profili Görüntüle
« Yanıtla #3 : 18 Nisan 2011, 19:49:49 »
çok sagol kardeş bilgiler için teşekkür ederim...

Çevrimdışı ALPER.

• Profili Görüntüle
« Yanıtla #4 : 18 Nisan 2011, 21:32:41 »
hocam 6 kişi binmişsiniz, sensör arızalı, az bile yakmış kanımca.

aracın maximum ağırlık sınırına yaklasınca ya da geçince iyi yakıyor,ben uzun yolda 12.5 yaktıgımı bilirim

Çevrimdışı b_yalman

• Profili Görüntüle
« Yanıtla #5 : 18 Nisan 2011, 23:20:09 »
Paylaşım için teşekkürler. Son derece aydınlatıcı bir konu olmuş. Elinize sağlık.
Bülent YALMAN
1975-İZMİR

Çevrimdışı Bbudanur01

• Profili Görüntüle
« Yanıtla #6 : 19 Nisan 2011, 09:54:09 »
Gerçek ten b_yalman arkadaşıma katılıyorum suskun kardeş bizi aydınlattıgın için bu gün hemen bu sensörü değiştireceğim....

Çevrimdışı handsome_8222

• Profili Görüntüle
« Yanıtla #7 : 19 Nisan 2011, 16:12:10 »
bendede aynı motor polo classic vardı.. Lpg taktırdıktan 3 veya 4 ay sonra lambda sensörü hata vermeye başlamıştı.. servis baştan normal dedi.. lpg den kaynaklanan bi hata veriyor.. aracın çok yakmaya başlarsa veya çekişte hissedilir bir düşüş olursa değiştirirsin demişti. servisten fiyatının 380 lira civarı olduğunu söylemişlerdi.. sanayiden bi parçacı vasıtasıyla ankaradan aynı orjinal sensörü 170 liraya getirtmiştim.. (bundan yaklaşık 1 yıl önce)

Çevrimdışı mehmetgumus86

• Profili Görüntüle
« Yanıtla #8 : 19 Nisan 2011, 17:26:00 »
arkadaşım bendede 2000 model  polo classic 1.6 var resimden gördüğüm kadarıyla aynı motor ben üniversite bitirme tezimi lpg sistemleri üzerine vermiştim kötülemek gibi olmasın  aslında türk malı atiker lpg sistemleri oldukça başarılı fakat full nokta enjeksiyon sisteminin ilk uygulamaları olan (1998-2003) araçlarımızın hayati parçaları ile uyum sağlayamama gibi bir durumları söz konusu malesef ama özellikle 2005 sonrası full nokta enjeksiyon sisteminde oldukça başarılı (motronik) bu araçlara uyum sağlayan brc ve biraz pahalıda olsa lavato markaları bence bu modellerde daha başarılı. Arkadaşım benden sana tavsiye 300-350 km lpg de kullandığın aracı yaklaşık olarak 30-40 kmde benzinde kullanırsan daha uzun ömürlü bir motorun olur zira lpg sistemleri gaz yakıtlar olduğu için silindirin üst kısmında daha yoğun yanma gerçekleştiriyor bu da supap mekanizmasına zarar verebiliyor bu konuya dikkat etmeli bence..

Çevrimdışı Bbudanur01

• Profili Görüntüle
« Yanıtla #9 : 21 Nisan 2011, 19:01:31 »
slm arkadaşkar dün arabannın yagını yagfiltresini bujilerini hava filtresini buji kabloları  ve oksijen sensörünü degiştirdim...  bakacagız bakim ne yakacak araç şimdilik 25 tl gaz aldım burada gazda pahalı 2,30 tl

Çevrimdışı gc-kusu

• Profili Görüntüle
« Yanıtla #10 : 07 Mayıs 2011, 21:38:26 »
kardeşim bujileri değiştir aynı sorun bendede oldu birçok ayar yaptırdım olmadı bujileri değiştirince soruın çözüldü dikkat et orjinal bujisi olsun