Gönderen Konu: Golf 1 GT Motora Açık Hava Filtresi ?  (Okunma sayısı 16811 defa)

Çevrimdışı GolfMk1Cabrio

• My Life Golf GTI :)
    • Profili Görüntüle
Ynt: Golf 1 GT Motora Açık Hava Filtresi ?
« Yanıtla #14 : 31 Aralık 2009, 18:55:28 »
Senin araç maşallah çok yakıyor benimkinin ayarı yerindeyken maksimum şehir içi seri fare şeklinde giderken 300 yakıyordu baskı balata yoktu birde düşün bir değişiklik var 2 filtreyi aynı anda kullanamazsın erşan abinin dediği gibi iyi bir filtre alırsan maksimum 10 hp alabilirsin diye biliyorum 200 dan başlayan kitler var ;)
Ben küçükken araba abimdeyken hep duyardım bıktım şu arabadan amma çok yakıyor arkadaşlarımın arabaları niye bu kadar yakmıyo diye babama hep söylüyodu babamda olum seninkisi GTI onlarınkisi şahin doğan yarış bakalım noluyor gör derdi normal kullanımda gerçektende normal yakıyor ama gaza basıncada dehşet içiyor mübarek babam kullandığı zaman içinde benzin kalıyo abim kullandığı zaman benzinliğe giderse şükrediyorum tabi babamda kullansa abimde kullansa hep benim benzinim uçuyo  :D Abim diyoki sen bu arabaya nasıl benzin yetiştiriyosun okadar geziyosun ne zaman baksam hep içinde yarı depo benzin var sevgi diyorum sevgi  ;D Abi Çağlar abiyle konuştuk bu filtre işini dediki tempranınkisini taktım ben dedi sende öyle yap dedide benim pek aklıma yatmadı  :( Gidipte kıçıkırık tempralarınkisini takıcağıma orjinal filtre alırım ayda bir değiştiririm  zaten artık öyle yapıcam arabayı çıkarttığım gibi önce filtrelerini değiştiricem sonra farlar vs . direksiyon falan
ob ein leben nach dem cabrio ist ???

Çevrimdışı panik

• DÜŞ GÖRDÜM
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #15 : 31 Aralık 2009, 20:34:28 »
Performans filtresini takman ve faydası görmen için üzerindeki orj. filtre ve kabını çıkarmak zorundasın.. Rerimdeki gibi borusu ile birlikte takıp karburatörüne ayar yapman lazım... Performansa gelince hiç bişey bekleme derim Ucuz kitler ile sade kaputu açarsın hava atarsın..

bu erşan abinin paylaştığı foto cédric'in motoru arkadaşlar, uygulamayı ilk etapta kendim yapmıştım, o zamanki foto.
danıştığım ustaların sakatına geldim ve motor ayarlarım altüst oldu, bunun üzerine yeniden üst kapak açmak zorunda kaldık, ufak tefek gözümüze gelen gelmeyen herşeyi yeniledik=1000 tl oldu.
yanlış 1= kesinlikle hava almaması gerek; fotoda görünen karb üstündeki tempra kapağı, hava almış uzun bi süre
yanlış 2= fotodaki hava filtresi neredeyse tamamen kapalı, açık hava filtresi hak getire yani
şu anda tempra hava filtresi kapağı dediğim şapkanun altına, karb'ın kesinlikle ve katiyen ve kat'i suretle hava almayacak şekilde silindir biçiminde bir sac kaynatıldı, sonra altına plastik bir ara somun atıldı. o şekilde kullanılılr bir hale geldi.
ancak bu işin orijinali nasıl olur bilmiyorum. sanırım olmaz....
şu anda yakıt tüpte 20-21 kr civarında, benzinde ise 30-35 aralığında
performans olarak bilmiyorum ama çekiş anlamında oldukça katkısı oldu, ayrıca çok tatlı bir sesi var cédric'in...

:saygılar :saygılar

Çevrimdışı Mk1GTI

• Profili Görüntüle
  • Otomobil: VW Golf mk1 GL
« Yanıtla #16 : 31 Aralık 2009, 20:57:08 »
Yav sen tüpte kullanıyon zaten çağlar o filtrenin sana pek faydası yok..  20-21krş tüpte deme milleti korkutma lem sanada bi ohaa.. Çok yakıyosun 1600cc motorda.. Ben benzin yakmıyom okadar..
"Çalışmadan, öğrenmeden, yorulmadan rahat yaşamanın yollarını alışkanlık haline getirmiş milletler, evvela haysiyetlerini, sonra hürriyetlerini ve daha sonra da istikballerini kaybetmeye mahkumdurlar"

Çevrimdışı mecamir

• Doğuştan VW'ci...
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #17 : 31 Aralık 2009, 21:09:51 »
tempra kapağı olduğuna göre karbüratör de tempra karbüratörüdür, weber yani ;)

Çevrimdışı erdem325

• Profili Görüntüle
« Yanıtla #18 : 31 Aralık 2009, 21:13:12 »
hocam sizin mantik biraz garip olmus..
siz diyorsunuzki orjinal filtre toz kaciriyor, bunu onlemek icin sari okla gosterdigim yere acik hava filtresi takayim diyorsunuz..
eger karburatore filtreden pislik gittigine kanaat getiriyorsaniz orjnal filtrenizi degistirin..
yirtik filan olabilir..
yada filtrenin konuldugu hazneyi bi inceleyin, filtreyi oturttugunuz yuzeydende kaynaklaniyor olabilir..
acik hava filtresine gelince, eger acik hava filtresinden guc bekliyorsaniz araciniz benzinde calismali..
lpg ile zaten olmaz cunku siz normal filtre kullanirken bile hava girisine bant falan filan biseyler takip giren hava miktarini azaltiyorsunuz..
kaldiki anca oyle ayar tutturulabiliyor lpg de..
e siz bunun yerine acik hava filtresi koyarsaniz o lpg ayar meselesi sizi deli edebilir..
acik hava filtresinin tek faydasi yuksek devirlerde motora giren havayi suzerken motorun hava emisini zorlayan normal filtre yerine gozenekleri daha genis olan ve hava suzerken motoru fazla zorlamamasidir..
bunun disinda oyle 10 hp falan hayal ben size soyleyeyim..
yani aracinizi 1600cc kabul ediyorum, 1600cc bir motorda filtre kitiyle 10hp alinamaz, aliyorum diyen yalan soyler..
3hp bile belki..
o artista araciniz barbar bagirirken olur sadece..
bunun disinda dusuk devirde kullanimda aracin emis degerleri degisir ve motor tork kaybina ugrar..
ayrica nispeten cig yakmalarada sebebiyet verebilir..
ayrica alt devirlerde yakit miktariniz biraz artabilir..
bunun disinda tozlu ortamlardan kacmaniz gerekir cunku acik hava filtresi kucuk tozlari tutmaz..
sadece buyuk partikulleri tutar..
yani tozlu bir ortamda faydadan cok zarar verirsiniz motora..
ayrica ses icin dusunuyorsaniz bu olayi acik hava filtresi yerine kutu ici filtreleri tercih edin..
bunlarda buyuk gozenekli filtrelerdir ve aracinizin orjinal filtresiyle ebatlari aynidir..
yani orjinal filtreyi cikarip yerine onu takarsiniz..
en iyi seside boyle alirsiniz..
zaten filtrenin kendisi ses yapmaz, icinde bulundugu hazne yada borudaki yankilanmalar sese sebebiyet verir..
biraz uzun ve daginik bir cevap oldu sanirim..
ozetle, goruntuden baska bi halta yaradigi yok bu tip araclarda..
buyuk hacimli ve turbolu motorlara bile profesyonel uygulamalarla ancak 10 hp etki edebiliyor zaten..

Çevrimdışı car wolf

• Profili Görüntüle
« Yanıtla #19 : 01 Ocak 2010, 00:49:38 »
ben vectra ya taktım dizel arabada bile fark yaptı ses olarakta  süpürge makinesi gibi ötüyor  gaza yüklendiğiniz zaman ve gidişinde farklılık oldu yakıta gelirsek fazla yakıcağını zannetmem
My Cars Audi & Vw Germany Style

Çevrimdışı midbar

• KIRMIZIM MK1
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #20 : 15 Ocak 2011, 23:17:52 »
 gökhancım o takmak istediğin performans arttırıcı dedikleri yada açık filtre diye adlandırılan filtre genelde enjeksiyonlu araçlarda kullanılan bir filtredir. her ne kadar tavsiye edilmesede tarafımdan çok sattım o filtreden. neden tavsiye etmediğimi de kısaca söyleyim sana. bu filtreler bildiğimiz kağıt filtrelerden  daha geniş delikli ve kağıt değil porselen bazlı kağıt bir telli kağıttan yapılır. yani aracının üstündeki filtre sistemin en sağlıklısı. ama ülkemizde bu filtreler aracın 4-7 beygir gücünü arttırdığını söylenmekte. aynı zamanda telli kağıt olmasıyla birlikte hava akışı bu tellerin arasından daha hızlı geçtiği için aracın sesinide yükseltiyor. tabi bu ses benim olduğu gibi seninde hoşuna gidiyordur. ama o sesi ancak yüksek devirlerde duyma şansın var.onun içinde ayağını gaz pedalına daha çok basıcaksın buda kaza yapma oranını yükselticektir. aynı zaman da yakıt sarfiyatında baya baya artacaktır. bana soracak olursan aracının orjinal filtresini kullanmanda fayda vardır.

Çevrimdışı GolfMk1Cabrio

• Profili Görüntüle
« Yanıtla #21 : 15 Ocak 2011, 23:56:40 »
gökhancım o takmak istediğin performans arttırıcı dedikleri yada açık filtre diye adlandırılan filtre genelde enjeksiyonlu araçlarda kullanılan bir filtredir. her ne kadar tavsiye edilmesede tarafımdan çok sattım o filtreden. neden tavsiye etmediğimi de kısaca söyleyim sana. bu filtreler bildiğimiz kağıt filtrelerden  daha geniş delikli ve kağıt değil porselen bazlı kağıt bir telli kağıttan yapılır. yani aracının üstündeki filtre sistemin en sağlıklısı. ama ülkemizde bu filtreler aracın 4-7 beygir gücünü arttırdığını söylenmekte. aynı zamanda telli kağıt olmasıyla birlikte hava akışı bu tellerin arasından daha hızlı geçtiği için aracın sesinide yükseltiyor. tabi bu ses benim olduğu gibi seninde hoşuna gidiyordur. ama o sesi ancak yüksek devirlerde duyma şansın var.onun içinde ayağını gaz pedalına daha çok basıcaksın buda kaza yapma oranını yükselticektir. aynı zaman da yakıt sarfiyatında baya baya artacaktır. bana soracak olursan aracının orjinal filtresini kullanmanda fayda vardır.
İlyas abi tam istediğim açıklamayı yapmışsın peki kutu içi filtreler hakkında ne düşünüyorsun ?

Çevrimdışı mk1gti09

• Profili Görüntüle
« Yanıtla #22 : 17 Ocak 2011, 14:13:58 »
Fotodaki filitre büyük..Hayvan gibi filitrenin almanın hiç anlamı yok düşük hacimlerde..Vede eğer takılacak araçta LPG varsa hiç takma(Normal sistem lpg)..Küçük ve kaliteli birşey olursa daha iyi olur..Acık hava filitrelerde 1.amaç. ztn ses performans beklemeyin..Performansa gelince kitle ile bile az performans sağlanıyo..Yakıta gelince düzgün mantıklı montajla birlikte yakııtta değişme olmaz..Eğer benim araçım karb. sistemli olsaydı takmaya ihtiyaç bulmazdım..

Çevrimdışı serhat

• Profili Görüntüle
« Yanıtla #23 : 06 Şubat 2011, 23:58:28 »
100hplik 120hplik arabada sadece rahatlama olur perf. filan bekleme psikolojik o ayrıca karbüratörlü arabalar için K&N nin geliştirdiği bi sistem var gerçekten işe yarıyomuş yabancı bi sitede okumuştum ama günümüz imkan ve şartlarında sürekli orjinali ile sık sık yenilemek en iyisidir ;)
WOLFSBURG STYLE ;)

Çevrimdışı GolfMk1Cabrio

• Profili Görüntüle
« Yanıtla #24 : 07 Şubat 2011, 22:16:03 »
Açık hava filtresinden vaz geçtim arkadaşlarım kendileri taktırdılar yakıtta ve seste değişim oldu bi ses için yakıtı değiştiremem güzel bi egzoz taktırdım hem görünüm hemde ses olarak çok iyi oldu  :tamamdir

Çevrimdışı serhat

• Profili Görüntüle
« Yanıtla #25 : 08 Şubat 2011, 00:06:32 »
en iyisni yaptın :tamamdir bendede vardı söktüm ses eyvallaahta bi süre sonra uzun yolda şişiyo kafa eksozz olsun istediğin aç sesi istediğinde kapa  :)
WOLFSBURG STYLE ;)