Gönderen Konu: Amortisör YARDIM.  (Okunma sayısı 9087 defa)

Çevrimdışı rpmvekmh

• Profili Görüntüle
Amortisör YARDIM.
« : 26 Ocak 2011, 15:44:23 »

Herkeze selamlar saygılar adım Levent 7 senedir bora kullanıcısıyım tam anlamıyla arabama aşığım bir çok modifikasyon uyguladığım borama geçen yıl eibach prokit uyguladım bunları yaparkende 6 senedir yorulmuş amortisörlerimide yine kendisi gibi orjinal VW amortisözlerle değiştirdim ilk 6 ay yol tutuşu sertlik ve yol sesinden memnundum ama daha sonrasında beklenildiği üzere amort. lerim kendini salmaya yumuşamaya başladı(özellikle önler) bunun sonuçuda viraj ve fren kabiliyetim doğru oranda azaldı.Bu aralar aracımı 7500 ara yağlamama sokmayı planlıyorum (araç 234000 de bu arada  :) ) bu sebeple amortisör işimide aradan çıkarmayı planlıyorum...
Lakin :) Spor armortisör almak için yeterli bütçem yok aynı amort. leri takarsam 6 ay sonra aynı hale geliceğini bildiğim için aklıma pratik bir fikir geldi ve bunu sizlerle paylaşmak istedim olumlu yada olumsuz yorumlarınıza ihtiyacım var :)

Hesabım şu yönde; benim aracım 1.6 16v bcb motor ve fabrika çıkış ağırlığı 1193 kg ve aynı kasanın 1.9 tdi motorlu aracı 1400 kg civarında arada 200 kg gibi bir ağırlık farkı var üretimde 1.9 tdi lara aradaki kg farkından dolayı daha sert amortisör konulduğunu tahmin ederek ben daha sert amort. ihtiyacımı herhangi oem firmasına güvenmeden orj. VW 1.9 tdi ön amort.leri kullanarak karşılıyabilirmiyim ?

Üretim bandında aralarında 200 kg fark olan iki araca aynı amort. kullanılacağını pek düşünmüyorum ama sizin tavsiyeleriniz bilgilerinize ihityacım var.

Yardım eden herkeze şimdiden teşekkürler.

Saygılar.

Çevrimdışı apsimati

• Profili Görüntüle
Ynt: Amortisör YARDIM.
« Yanıtla #1 : 26 Ocak 2011, 16:48:25 »
şöle bi baktım da otostartta ki amotisörle, yağ ve gaz basınçlı iki tip var ikiside alman malı ,uygun olduğu araçlar listesine bakınca nerdeyse tüm vw grubu aynı segmentteki bütün araçları yazmışlar (seat audi vw skoda gibi) bundan yola çıkarak amortisör olarak bi farklılık olmadığı kanaatine vardım  ....zira bu seri üretim mantığına da daha uygun gibi...
belki helezonları felan değişik olabilir...
orjinal fabrika çıkışı değilde modifikasyon olarak farklı seçenekler olabilir ... ???

Otostart.com | Oto Yedek Parça - AnasayfaÖN-YAGLI-32E140-BOGE

Otostart.com | Oto Yedek Parça - AnasayfaÖN-GAZLI-32E14F-BOGE
« Son Düzenleme: 27 Ocak 2011, 09:10:58 Gönderen: apsimati »

Çevrimdışı apsimati

• Profili Görüntüle
« Yanıtla #2 : 26 Ocak 2011, 16:53:37 »
bu arada 234000 km  :tamamdir

Çevrimdışı serhat

• Profili Görüntüle
« Yanıtla #3 : 26 Ocak 2011, 22:41:45 »
spor amortisör alın sertlik istiyosanız  ;)
WOLFSBURG STYLE ;)

Çevrimdışı rpmvekmh

• Profili Görüntüle
« Yanıtla #4 : 27 Ocak 2011, 16:31:14 »
şöle bi baktım da otostartta ki amotisörle, yağ ve gaz basınçlı iki tip var ikiside alman malı ,uygun olduğu araçlar listesine bakınca nerdeyse tüm vw grubu aynı segmentteki bütün araçları yazmışlar (seat audi vw skoda gibi) bundan yola çıkarak amortisör olarak bi farklılık olmadığı kanaatine vardım  ....zira bu seri üretim mantığına da daha uygun gibi...
belki helezonları felan değişik olabilir...
orjinal fabrika çıkışı değilde modifikasyon olarak farklı seçenekler olabilir ... ???

Otostart.com | Oto Yedek Parça - AnasayfaÖN-YAGLI-32E140-BOGE

Otostart.com | Oto Yedek Parça - AnasayfaÖN-GAZLI-32E14F-BOGE

İlginize çok teşekkür ederim.
bizim kasada kullanılan yarı gazlı yarı yağlı tip diye duymuştum etkadan 1.9tdi adıyla girip ön amort. kodunu alıp 1.6 motorlu kasanın kaduyla karşılaştırıcam eğer aynı değilse şansımı denemek taraftarıyım zaten arka amort. lerimin sertlik ve performansından gayet memnunum önlerede bir ayar tutturursak ne ala :)

Çevrimdışı rpmvekmh

• Profili Görüntüle
« Yanıtla #5 : 27 Ocak 2011, 16:36:55 »
spor amortisör alın sertlik istiyosanız  ;)

Aslında ilk 6-7 ay gayet memnundum sertliğinden sonrasında gevşemeye başladı spor amort. fiyatları çok fazla geldi ki bu aralar vites mekanızmalarıyla ufak bir sorunum var (boşluk) paramın çoğunu oraya yatırmak durumundayım zaten benim takım olarak amort. ihtiyacımda yok arkalar gayet yeterli tavsiyeniz çok mantıklı ama şu an maddi durumum okadar elverişli değil arka tarafta da ayn sorunu yaşamış olsaydım zorlada olsa spor set almaya çalışırdım biraz daha araştırmak lazım salı günü giricem servise kısmetse.

Çevrimdışı serhat

• Profili Görüntüle
« Yanıtla #6 : 28 Ocak 2011, 15:10:31 »
 :) ne diyelim kazasız belasız ;)
WOLFSBURG STYLE ;)

Çevrimdışı tarihcifss

• BORA 1.6 COMFORTLİNE....
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #7 : 28 Ocak 2011, 16:18:48 »
arkadaşlar benim de hafif hızda giderken biyerlerden gıcırtı geliyor..sanki lastik sürtüyor gbi..ve yine amortisor mudur bilmem ama böle bi ses gelior..özellikle yavaş giderken..ön arka amortisorlerden sanırım diye düşünüyoum ne dersiniz..araba böle lakaya girince gıcırtı geliyor fazlaca...ne dersiniz... :t
BEŞKAZALI tarihcifss

Çevrimdışı rpmvekmh

• Profili Görüntüle
« Yanıtla #8 : 30 Ocak 2011, 21:10:32 »
arkadaşlar benim de hafif hızda giderken biyerlerden gıcırtı geliyor..sanki lastik sürtüyor gbi..ve yine amortisor mudur bilmem ama böle bi ses gelior..özellikle yavaş giderken..ön arka amortisorlerden sanırım diye düşünüyoum ne dersiniz..araba böle lakaya girince gıcırtı geliyor fazlaca...ne dersiniz... :t

Viraj denge kollarının lastiklerinden kaynaklanıyor sorununuz %70 ihtimal yağlamak (kauçuklu gresle) yada değiştirmek sorunu çözecektir.

Çevrimdışı tarihcifss

• Profili Görüntüle
« Yanıtla #9 : 30 Ocak 2011, 22:27:24 »
bunu servis tahminen ne kadara çözer?
BEŞKAZALI tarihcifss

Çevrimdışı Mekatronik34

• Profili Görüntüle
« Yanıtla #10 : 07 Şubat 2011, 21:45:36 »
Bende kısa bir bilgi vereyim Boralarda benzinli modellerde 2 tip amortisör kullanılmıştır fakat ikiside hemen hemen aynı performanla çalışmakta o nedenle amortisöz değiştirmek işi çözmez. Diesellerle aralarında ki fark helezon yaylarının tansiyonudur. Amortisözler aynı. Siz diesel boralara uygun helezon yaylarını kullanırsanız sorununuz çözülmüş olacaktır.Nereden biliyorsun derseniz kendi aracımda denedim oldu   :tamamdir
Dikkat ısırır !!!

Çevrimdışı Mekatronik34

• Profili Görüntüle
« Yanıtla #11 : 07 Şubat 2011, 21:46:29 »
Bende kısa bir bilgi vereyim Boralarda benzinli modellerde 2 tip amortisör kullanılmıştır fakat ikiside hemen hemen aynı performanla çalışmakta o nedenle amortisöz değiştirmek işi çözmez. Diesellerle aralarında ki fark helezon yaylarının tansiyonudur. Amortisözler aynı. Siz diesel boralara uygun helezon yaylarını kullanırsanız sorununuz çözülmüş olacaktır.Nereden biliyorsun derseniz kendi aracımda denedim oldu   :tamamdir
Dikkat ısırır !!!

Çevrimdışı tarihcifss

• Profili Görüntüle
« Yanıtla #12 : 08 Şubat 2011, 22:27:59 »
arkideşler  gıcırtının sesi sanırım amörtisorlerdenmiş..amort.takozlarını değiştirdim..rot başlarını değiştirdim..yalnız son bir sorun kaldı ön amort.patlakmış. 2sine 200 istediler özel serviste..sanırım orj.değildir..fiyat sizce nasıl.? orj.servisinde ne kadardır bu..özel servislerinkini tavsiye edermisiniz? ayrıc aankara ostim sanayiide 2 yıl garantili tamir edilmiş amort.ler varmış duydum bilginiz olsun..varsa bilen tavsiye der mi bir fikir lütfen..?
BEŞKAZALI tarihcifss

Çevrimdışı kayhanakinci

• Profili Görüntüle
« Yanıtla #13 : 27 Mart 2011, 23:31:23 »
meraba arkadaşlar benim sol önden bi lokurtu geliyor boradan ön düzenden değiştirmediğim şey kalmadı ses kesilmedi şimdi amortisörden şüpheleniyorum bazen üstten bastırıp esnetince bi süre ses kesiliyo araç bekleme yapınca tekrar ses geliyo bu neden acaba varmı bilen