Gönderen Konu: LPG'de soğuk havalarda ve yüksek devirlerde tekleme  (Okunma sayısı 8231 defa)

Çevrimdışı mehmetcevahir

• Profili Görüntüle
LPG'de soğuk havalarda ve yüksek devirlerde tekleme
« : 27 Aralık 2010, 11:50:15 »
Bir sorum daha var  :melek: Aracım soğuk havalarda yüksek devirlerde özellikle 120 km nin üstüne çıktığı zaman lpg'deyken tekleme yapıyor ve gaza yüklendiğimde sanki gaz yetmiyormuş gibi gaz yemiyor. o esnada hemen benzine alıyorum hiç bir sorun kalmıyor araba atılıyor. bir ustaya gittim yol ayarı yapılacak dendi. araç seyir halindeyken laptopla gaz ayarı yani. başka bir ustaya gittim daha arabayı çalıştırmadan kaputu açtı ve beyne giden su hortumlarını kontrol etti ve direkt bana bu borular yanlış bağlanmış dedi. beyne giden sıcak su hortumunun yedek su kabından geldiğini halbuki direkt motordan gelmesi gerektiğini bu nedenle de gaz beyninin motora gazı tam ısıtamadan vediğini. soğuk gazın belli devirlerde teklemeye neden olduğunu söyledi. söyledikleri mantıklı geldi. ne dersiniz bu usta doğru söylüyor olabilir mi? arabamı bu ustaya emanet edebilir miyim  :bekleriz:

Çevrimdışı mehmetcevahir

• Profili Görüntüle
Ynt: LPG'de soğuk havalarda ve yüksek devirlerde tekleme
« Yanıtla #1 : 27 Aralık 2010, 15:51:17 »
kimse cevap vermedi ben de öğle arası götürdüm arabamı bahsettiğim ustaya yarım saatte söylediklerini uyguladı. lpg sıcak su devirdaimini bahsettiği gibi  kalorifer girişinden aldı borularla ve sonuç: arabada tekleme sorunu bitti. şu an canavar gibi oldu. işçilik ve parça ücreti olarak da 40 tl aldı. helal olsun.  :tamamdir  kısa bir mesafede 170 km ye kadar denedik tık yok. umarım benzer sorunu yaşayan arkadaşlara yardımcı olur. :D

Çevrimdışı ThE_Unforgiven

• Tam Gaz Kumburgazzzz
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #2 : 27 Aralık 2010, 15:54:43 »
Dostu mzaten kalorifere giren iki boru vardır fren merkezinin yanında ordan alınır beyne sıcak su.Senin ilk montajcın baştan hata etmiş. Dediğim kalorifer borularının orasını kesip iki t atacak ordan alacaktı ;) Neyse sorun çözüldüyse sıkıntı yk :)
CaDDe De YaVaŞ, OtOBaN Da SaVaŞ

Çevrimdışı mehmetcevahir

• Profili Görüntüle
« Yanıtla #3 : 27 Aralık 2010, 15:59:34 »
aynen dediğin gibi yapmış süleyman t atmış giriş ve çıkış borularına. zaten montajı yapan ilk ustayı bir bulsam  :bekleriz:

• Tam Gaz Kumburgazzzz
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #4 : 27 Aralık 2010, 16:01:21 »
Usta demiyelimde onlara sutalara hakaret olmasın söktakçı diyorum onlara ben...

Çevrimdışı htmetin

• Hasan Tekin METİN
    • Profili Görüntüle
  • Otomobil: Mk4
« Yanıtla #5 : 14 Ocak 2011, 17:20:27 »
Dün Ankaraya gittim.. Ama burnumdan geldi daha önce hiç yapmıyordu ama aynen bu konuda da geçtiği gibi tekleme ve gaz yememe yaptı özellikle rampalarda. Bende benzine aldım gittim ankara başkent oto sanayi sitesinde LPGnin montajını yapan yere; anlattım derdimi . orada makinaya bağladılar bir problem bulamadır gerekli kalibrasyonları yaptılar. sonra usta Aldığın LPG kirli çıkmış olabilir pislik gelmiştir dedi ben bir problem göremiyorum başka yerden lpg al birde onu dene dedi.. . Boluya kadar YEni LPG dolumu yapmadım arabama  aynı şekilde dönüş yolundada yolda teklemeye başladı neyse boluya kadar geldim LPG'yi bitirdim. Başka bir istasyondan lpg aldım arabayı denedim bir problem yok şu anda.
Bir Alman Atasözü Der ki "DAS AUTO"
1998 Mk3 AFT motor sportline manuel +Sunroof - 2003 Mk4 Highline Manuel - 2000 Mk4 1.9 TDI Comfortline

Çevrimdışı htmetin

• Hasan Tekin METİN
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #6 : 14 Ocak 2011, 17:20:46 »
Sonuç olarak LPG Kalitesinde de kaynaklanabiliryor.
1998 Mk3 AFT motor sportline manuel +Sunroof - 2003 Mk4 Highline Manuel - 2000 Mk4 1.9 TDI Comfortline

Çevrimdışı prens_0606

• Profili Görüntüle
« Yanıtla #7 : 14 Ocak 2011, 17:47:00 »
aynen öyle kardesim aynı sorunu bende yasadım bidaha kesinlikle zor durumda kalmadıkca aygazdan baska yerden almam benimkisi benzindede yapıyodu ama zaten aynı yerden almıstım

• Tam Gaz Kumburgazzzz
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #8 : 14 Ocak 2011, 17:49:24 »
özellikle soğuk havalarda lpg kalitesi önemli sanırım yazın bir şekilde gaz yolunu buluyor demekki :D

Çevrimdışı htmetin

• Hasan Tekin METİN
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #9 : 14 Ocak 2011, 18:08:39 »
özellikle soğuk havalarda lpg kalitesi önemli sanırım yazın bir şekilde gaz yolunu buluyor demekki :D

Soğuk hava problemini kalibrasyon aşamasında halledebiliyorlar. Tabi her mevsim başında LPG ayarı yaptırtmak gerekiyor. LPG Sıcağı seviyor aga:)

Çevrimdışı barut

• Profili Görüntüle
« Yanıtla #10 : 15 Ocak 2011, 09:03:20 »
Soğuk hava problemini kalibrasyon aşamasında halledebiliyorlar. Tabi her mevsim başında LPG ayarı yaptırtmak gerekiyor. LPG Sıcağı seviyor aga:)

yakıt tasarruf cihazı diye piyasada satılan tüm cihazların mantığı sıcaklık üstüne zaten özellikle karbüratörlü araçların tümü için bu durum :)

Çevrimdışı htmetin

• Hasan Tekin METİN
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #11 : 28 Ocak 2011, 22:27:28 »
Ekim 2010da mecburen antifrez değişimi oldu komple. ve usta sadece 3lt'ye yakın antifrezz koydu arabama ve hiç su katkısı yapmadı. Halbuki antifrezze kutusunun üzerinde "sıcak veya soğuk havalrda gerekli performansı verebilmesi için%70 antifreze %30 su ile kullanın" diyordu.. LPG'de direk ihtiyaç duyduğu ısıyı motor soğutma suyundan aldığı için ve radyatörde sadece antifrezz olması soğuk havalarda kolay kolay ısınmayan suyun acaba daha geç ısınmasınamı neden olur? Buda dolaylı olrak LPG'de gerekli sıcaklığın sağlanamamasından dolayı teklemeye neden olabilirmi?

Çevrimdışı barut

• Profili Görüntüle
« Yanıtla #12 : 29 Ocak 2011, 10:45:16 »
hasan bildiğim kadarıyla antifiriz kışın suyun donmamasını sağlar ama yazında ısınmasını hızlandırır o yüzden dediğin gibi geç ısınma sorunun hakkında haklısın. sistemde su olmadan olmaz

Çevrimdışı mehmetcevahir

• Profili Görüntüle
« Yanıtla #13 : 03 Şubat 2011, 00:42:53 »
Ekim 2010da mecburen antifrez değişimi oldu komple. ve usta sadece 3lt'ye yakın antifrezz koydu arabama ve hiç su katkısı yapmadı. Halbuki antifrezze kutusunun üzerinde "sıcak veya soğuk havalrda gerekli performansı verebilmesi için%70 antifreze %30 su ile kullanın" diyordu.. LPG'de direk ihtiyaç duyduğu ısıyı motor soğutma suyundan aldığı için ve radyatörde sadece antifrezz olması soğuk havalarda kolay kolay ısınmayan suyun acaba daha geç ısınmasınamı neden olur? Buda dolaylı olrak LPG'de gerekli sıcaklığın sağlanamamasından dolayı teklemeye neden olabilirmi?

düşünülebilir. emin değilim. :-\