Gönderen Konu: şanzıman sorunu ve yağ değişimi hakkında  (Okunma sayısı 10222 defa)

Çevrimdışı OZy

• Profili Görüntüle
şanzıman sorunu ve yağ değişimi hakkında
« : 22 Aralık 2010, 23:53:30 »
Arkadaslar bi sorum olacak, vites geçişlerimde gittikçe artan bi zorlanma var. Özellikle 1. ve 2.vitesin geçişleri beni çok zorluyor, hatta bazen 1.vitesten 2.vitese gecerken debriyajın tam basılı olmasına çok dikkat etmeme ragmen garrrcc diye bir ses duyuyorum. Ayrıca kavramam da biraz yukarıda olduğundan bastan baskı balatadan olabilir gibi geldi fakat servise gösterdiğimde kavramanın biraz zayıfladığını ama baskı balata değişecek kadar olmadığını söylediler. Şanzımanı açıp bakmamız lazım senkromeçlerden olabilir dediler yoğun oldukları için de sonraya kaldı ve ben de bidaha gidemedim. Yorumlara baktığımda bazı arkadasların sanzıman yagını değiştirince bu sorunun düzeldiğini gördüm. Sorum sanzıman yagının değişiminin belli bir km'si varmıdır yoksa kullanıma göremidir?? bir de sanzımanda kaç adet senkromec vardır?? 1.vites ile 2.vites arasınaki senkromecte gercekten bi problemim olabilirmi??

arac 2001 trendline, 85bin km, daha önce sanzıman ile ilgili bir bakım hiç yapılmadı.

Çevrimdışı ThE_Unforgiven

• Tam Gaz Kumburgazzzz
    • Profili Görüntüle
Ynt: şanzıman sorunu ve yağ değişimi hakkında
« Yanıtla #1 : 22 Aralık 2010, 23:54:55 »
senkromenç değişecek tecrübeyle sabittir....
CaDDe De YaVaŞ, OtOBaN Da SaVaŞ

Çevrimdışı yesilkrt

• Boks sporsa, savaş olimpiyattır.
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #2 : 23 Aralık 2010, 00:59:42 »
Arkadaslar bi sorum olacak, vites geçişlerimde gittikçe artan bi zorlanma var. Özellikle 1. ve 2.vitesin geçişleri beni çok zorluyor, hatta bazen 1.vitesten 2.vitese gecerken debriyajın tam basılı olmasına çok dikkat etmeme ragmen garrrcc diye bir ses duyuyorum. Ayrıca kavramam da biraz yukarıda olduğundan bastan baskı balatadan olabilir gibi geldi fakat servise gösterdiğimde kavramanın biraz zayıfladığını ama baskı balata değişecek kadar olmadığını söylediler. Şanzımanı açıp bakmamız lazım senkromeçlerden olabilir dediler yoğun oldukları için de sonraya kaldı ve ben de bidaha gidemedim. Yorumlara baktığımda bazı arkadasların sanzıman yagını değiştirince bu sorunun düzeldiğini gördüm. Sorum sanzıman yagının değişiminin belli bir km'si varmıdır yoksa kullanıma göremidir?? bir de sanzımanda kaç adet senkromec vardır?? 1.vites ile 2.vites arasınaki senkromecte gercekten bi problemim olabilirmi??

arac 2001 trendline, 85bin km, daha önce sanzıman ile ilgili bir bakım hiç yapılmadı.
kardeş debriyaj bilyası ve debriyaj milini kontrol ettreceksin. Bu sr motorlarda hastalık gibi bişey.
başıma geldi ordan biliyorum. bende de öyle başlamıştı.
kolay gelsin..
MK-IV- Comfortline

Çevrimdışı OZy

• Profili Görüntüle
« Yanıtla #3 : 23 Aralık 2010, 15:09:53 »
kardeş debriyaj bilyası ve debriyaj milini kontrol ettreceksin. Bu sr motorlarda hastalık gibi bişey.
başıma geldi ordan biliyorum. bende de öyle başlamıştı.
kolay gelsin..

böyle başlamıştı derken bi sonraki aşamada başıma gelecek olan nedir?? Açıkcası maddi durumum pek müsait değil şu anda, 5bin km daha bekleyip 90bin bakımnda yaptırmayı düşünüyorum ama daha büyük ve maddiyatlı bi soruna dönüşürmü biraz daha beklersem??

Çevrimdışı yesilkrt

• Profili Görüntüle
« Yanıtla #4 : 23 Aralık 2010, 15:56:43 »
böyle başlamıştı derken bi sonraki aşamada başıma gelecek olan nedir?? Açıkcası maddi durumum pek müsait değil şu anda, 5bin km daha bekleyip 90bin bakımnda yaptırmayı düşünüyorum ama daha büyük ve maddiyatlı bi soruna dönüşürmü biraz daha beklersem??
kardeş şom ağızlılık yapmak istemem ama büyük masrafa dönüşebilir sonra. sorun 1. ve 2. vitese çok zor geçerek başladı. forumda bana da senkromeçtendir denildi. sonra debriyaj bilyası felan dağıldı. debriyaj bilyası debriyaj mili çok pahalı şeyler değil. debriyaj mili 50 TL gibi bişeydi. bilya da öyle bişey. Ama bilya felan dağılınca şanzımanın içini temizletmen gerekebilir. o da bayağı masraflı olur.
MK-IV- Comfortline

Çevrimdışı thebad

• Profili Görüntüle
« Yanıtla #5 : 23 Aralık 2010, 16:42:59 »
araç ısınıncaya kadar vites geçişleri zor olabilir.çünkü içindeki yağ katılaşıyor.

Çevrimdışı OZy

• Profili Görüntüle
« Yanıtla #6 : 24 Aralık 2010, 13:31:19 »
kardeş şom ağızlılık yapmak istemem ama büyük masrafa dönüşebilir sonra. sorun 1. ve 2. vitese çok zor geçerek başladı. forumda bana da senkromeçtendir denildi. sonra debriyaj bilyası felan dağıldı. debriyaj bilyası debriyaj mili çok pahalı şeyler değil. debriyaj mili 50 TL gibi bişeydi. bilya da öyle bişey. Ama bilya felan dağılınca şanzımanın içini temizletmen gerekebilir. o da bayağı masraflı olur.

Anlaşılan kısa zamanda göstermek iyi olacak gibi, çok teşekkür ederim,
kazasız belasız sürüşler herkese..

Çevrimdışı ThE_Unforgiven

• Tam Gaz Kumburgazzzz
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #7 : 24 Aralık 2010, 15:10:55 »
Sizinkini bilmem ama bizim araçtada birden vitesi çekince cırtlıyrdu sorun senkromenç değişti çözüldü araç golf 3
CaDDe De YaVaŞ, OtOBaN Da SaVaŞ

Çevrimdışı OZy

• Profili Görüntüle
« Yanıtla #8 : 24 Aralık 2010, 20:35:53 »
Sizinkini bilmem ama bizim araçtada birden vitesi çekince cırtlıyrdu sorun senkromenç değişti çözüldü araç golf 3

aynı benimki de biraz hızlı atınca 1den 2ye garrçlıyo, yavaş değiştirince bişey yok, bi de zor geçiyo işte özellikle 1ile 2ye, bakalım ne çıkacak sorun, yılbaşından sonra göstermeyi düşünüyorum, inşallah çok masraf çıkarmaz.

Çevrimdışı ozkan_misirli

• Profili Görüntüle
« Yanıtla #9 : 25 Aralık 2010, 00:21:35 »
ya aynı sıkıntı bende de var. Özellikle sabah araba soğukken yapıyor. 1 den 2 ye geçirirken garrrç diye bi ses. Ama araba ısınınca öyle bi sıkıntı yok Sadece sabah bir ya da iki defa oluyor. Daha sonra sıkıntı yok.ısınınca vitesi hızlı değiştirsem de sıkıntı çıkarmıyor
thebad arkadaşın söylediği gibi olma ihtimali yüksek yağ katılaşıyor sanırım soğuktan
Ya yol ol, ya yol ver ya da yoldan çekil

Çevrimdışı LF636 YENİDEN

• Profili Görüntüle
« Yanıtla #10 : 05 Ocak 2011, 17:50:54 »
arkadaşlar bendede vardı aynı sorun vites çomağının alttaki okuyucu çubuğunun yeri genişlemişti vites topuzu nu 2 ye yitiyosun ama boşluk olduğu için tam yerini bulmuyodu çok korkmuştum şanzumana bişey oldu diye ama 50 liraya olay çözuldü  :)

Çevrimdışı yesilkrt

• Profili Görüntüle
« Yanıtla #11 : 05 Ocak 2011, 21:19:08 »
ya son zamanlarda sabah çalıştırınca ilk 1 den 2 ye geçişte zorlanma başladı. Diğer viteslere geçişlerde hiç sorun yok sadece 2ye geçerken(sadece ilk çalıştırmada.. sonra geçiyor).
Yukarıda bir arkadaş yağ katılaştığı için demiş ama diğer viteslerde sıkıntı yok.
MK-IV- Comfortline

Çevrimdışı golf2001

• Profili Görüntüle
« Yanıtla #12 : 05 Ocak 2011, 22:00:06 »
selam yesilkrt.
kış geldi ankara soğuk adana nasıl ?
kışın yağ ister istemez katılaşır (yoğunlaşır) ilk çalıştırmada ve belli bir süre yağ incelmez.
bir sorum olacak şanzuman yağını komple değiştirdinmi?
eğer değiştirmedin ise ve yağ değiştirme zamanı geldi ise bence değiştirmek gerekir.
genelde kışın yağ soğukdan sertleşir (greslenir)diye biliyorum.kolay gelsin

Çevrimdışı yesilkrt

• Profili Görüntüle
« Yanıtla #13 : 06 Ocak 2011, 01:15:08 »
selam yesilkrt.
kış geldi ankara soğuk adana nasıl ?
kışın yağ ister istemez katılaşır (yoğunlaşır) ilk çalıştırmada ve belli bir süre yağ incelmez.
bir sorum olacak şanzuman yağını komple değiştirdinmi?
eğer değiştirmedin ise ve yağ değiştirme zamanı geldi ise bence değiştirmek gerekir.
genelde kışın yağ soğukdan sertleşir (greslenir)diye biliyorum.kolay gelsin
kardeş adana iyi gidiyor. hava güneşliydi bugün. zaten kış diyecek kış olmaz buralarda. kolay kolay sıfır yada sıfırın altına düşmez. çoğu sene sıfırı görmeden atlatıyoruz.   bırak sıfırı +5 bile çok nadiren :D
o yüzden burada kışlık ağır bakım, kışlık lastik felan pek gerekmez.
 yağı bu yaz değiştirdim. şanzımanın komple bakımını yaptırdım. ya diğer viteslerde de yapsa yağ soğuktan sertleşiyo diyeceğim ama diğer viteslerde yapmıyor.
MK-IV- Comfortline