Gönderen Konu: Ynt: Lastiklere Nitrojen Gazı Uygulaması  (Okunma sayısı 7012 defa)

Çevrimdışı baki çelik

• Profili Görüntüle
Ynt: Lastiklere Nitrojen Gazı Uygulaması
« : 21 Kasım 2010, 01:16:19 »
Konuya Polo bölümünde rastladım buraya taşıyıp sizinle de paylaşayım dedim faydası olacağını düşünüyorum arkadaşlar buyrun............

Lastiklere Nitrojen Gazı Uygulaması

Çevrimdışı tarık-34

• Profili Görüntüle
« Yanıtla #1 : 02 Aralık 2010, 18:08:02 »
gerçekten fasarya bir uygulama bunu söyliyen bu uygulamayı yapan bir firma sahibi arkadaşım:)

Çevrimdışı baki çelik

• Profili Görüntüle
« Yanıtla #2 : 02 Aralık 2010, 20:43:43 »
gene de bilmek de fayda var çünkü aramızda standart kullanıcı tabirine uymayan yada uymak stemeyen arkadaşlar muhakkak vardır e bunun için de bilmek ve bildiğini uygulamak şart tabi bu nitrojen gazı meselesi araçda olmazsa olmaz bişiy değil ama herşeyi yapan uygulayan bir sürücünün bundan geri kalması da normal değil

Çevrimdışı ThE_Unforgiven

• Tam Gaz Kumburgazzzz
    • Profili Görüntüle
Ynt: Ynt: Lastiklere Nitrojen Gazı Uygulaması
« Yanıtla #3 : 02 Aralık 2010, 23:32:34 »
Baki abi sonuç ?
CaDDe De YaVaŞ, OtOBaN Da SaVaŞ

Çevrimdışı baki çelik

• Profili Görüntüle
« Yanıtla #4 : 03 Aralık 2010, 07:56:23 »
Bu iş sen ben gibi kıl adamların işi kardeşim  ben uyguluyorum sanırım sen de uygularsın ama faydasını az yada  zahmetli bir iş olarak görenler olsada sac jantı olanlar mutlaka uygulasın en azından oksitleme yapmaz jantı ...

Çevrimdışı nizam

• Volkswagen Türkiye
  • VW BORA 1.9 TDI 66 kv
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #5 : 03 Aralık 2010, 10:06:19 »
30 lira nitro uygulaması gecen sordum
Paylaştığın senindir, biriktirdiğin değil

Yunus EMRE

ARABA ARIYOM BİLADER SORUN MU VAR :)

• Tam Gaz Kumburgazzzz
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #6 : 03 Aralık 2010, 11:12:25 »
Benim eski 15 jantlar lastikçide kaldıydı onları gidip alayım hemde bu olaya bi el atayım.

Çevrimdışı d3n1s

• Profili Görüntüle
« Yanıtla #7 : 03 Aralık 2010, 16:33:15 »
valla honda'nın servislerine ve bayilerine "nitrojen uygulaması tehlikelidir, uygulamayın" diye bi yazı gönderdiğini biliyorum, bu forumda paylaşılmıştı hatta, yanlış hatırlamıyosam Nizam paylaşmıştı. Nitrojen uygulamasındaki amaç lastiğin ısınmasını engellemek, ancak şu da bir gerçek ki ısınan lastik daha iyi yol tutar, dolayısıyla bence gereksiz hatta tehlikeli bir uygulama. Uygulayıp da fayda gören varsa yazarsa sevinirim

• Tam Gaz Kumburgazzzz
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #8 : 03 Aralık 2010, 18:03:20 »
Aslında ben yıllarca motora bindim denizin de deiği gibi soğuk havalarda önce lastiği ısıtmak için lastik bile yakardık.Uzun yol için bilemem tabi otomobilde değişik olabilir ama

Çevrimdışı d3n1s

• Profili Görüntüle
« Yanıtla #9 : 03 Aralık 2010, 18:14:07 »
Aslında ben yıllarca motora bindim denizin de deiği gibi soğuk havalarda önce lastiği ısıtmak için lastik bile yakardık.Uzun yol için bilemem tabi otomobilde değişik olabilir ama

otomobilde değişik olamaz ki, lastik dediğin motor için de otomobil için de aynı malzemeden üretiliyor, ayrıca drag yarışlarında da lastik ısıtırlar yakarak.

• Tam Gaz Kumburgazzzz
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #10 : 03 Aralık 2010, 18:15:17 »
motorda yapı itibariyle baya farklı lastikler ısındımı sakız gibi oluyor zaten üzerinde hiç diş yokmuş görünsede virajlarda dizlerin yere değene kadar yatıyosun buna göre tasarlanmış ama nitrojen işini araştrıyorum.

Çevrimdışı d3n1s

• Profili Görüntüle
« Yanıtla #11 : 03 Aralık 2010, 18:23:49 »
motorda yapı itibariyle baya farklı lastikler ısındımı sakız gibi oluyor zaten üzerinde hiç diş yokmuş görünsede virajlarda dizlerin yere değene kadar yatıyosun buna göre tasarlanmış ama nitrojen işini araştrıyorum.

tasarımından bahsetmiyorum ki, lastiklerin alayının hammaddesi kauçuk (türkçesinden tam emin olamadım ama ingilizcesi rubber denen malzeme) bu meret de ısındıkça yumuşar, yumuşadıkça da yol tutuş artar?

Çevrimdışı baki çelik

• Profili Görüntüle
« Yanıtla #12 : 03 Aralık 2010, 22:56:00 »
tasarımından bahsetmiyorum ki, lastiklerin alayının hammaddesi kauçuk (türkçesinden tam emin olamadım ama ingilizcesi rubber denen malzeme) bu meret de ısındıkça yumuşar, yumuşadıkça da yol tutuş artar?

;D ;D ;D peki bunun sonu yok mu yani ısındıkça yol tutuş artıyorsa o zaman zeminden ısıtmalı pistler niye yok lastikleri önceden ısıtmak akselarasyonunuzu artıırmak içindir sonrasında ısınmayı yavaşlatmak nitrojenin işidir bu nedenle tüm ciddi yarış organizasyonlarında nitrojen kullanılır Drag yarışlarına sponsor olan bi firmanın müdürüydüm ayrıca Hitit rallisinde de bi çok aracı yakından görme fırsatım oldu Ankara Off Road'da co-pilotluk yaptım onda bile kullanan yarışmacılar gördüm hepsinin amacı aynıydı...optimal bir ısınmadan bahsediyorsanız doğrudur ama ısındıkça artar yorumu yanlıştır çünkü motor devri gibi lastiklerde döndükçe ısınır ve hareket ettikçe ısısını korur ama hızlandıkça da ısı artar ani fren ve hızlanma da buna katkıda bulunur lastikde oksijen varsa bu ısı dengesi daha ani değişir nitrojen varsa yavaşlar bu da yol şartını daha az hissetmesine dolayısı ile lastiğinizin iflas etmesini engellemesine yardımcı olur bizim gibi basit kullanıcıların ise yol tutuşunu arttırır ve sac jantlarınızın oksitlenmesini engeller ama milyon dolarlık bir araç kullanıcısı iseniz %2-3 oranında yakıt tasarrufu bile sağlar nasıl mı lastik hava basıncını dengeleyerek ve oksijenden daha hafif bir gaz olmasıyla  :saygılar
« Son Düzenleme: 03 Aralık 2010, 23:00:20 Gönderen: baki çelik »

Çevrimdışı d3n1s

• Profili Görüntüle
« Yanıtla #13 : 03 Aralık 2010, 23:49:00 »
;D ;D ;D peki bunun sonu yok mu yani ısındıkça yol tutuş artıyorsa o zaman zeminden ısıtmalı pistler niye yok lastikleri önceden ısıtmak akselarasyonunuzu artıırmak içindir sonrasında ısınmayı yavaşlatmak nitrojenin işidir bu nedenle tüm ciddi yarış organizasyonlarında nitrojen kullanılır Drag yarışlarına sponsor olan bi firmanın müdürüydüm ayrıca Hitit rallisinde de bi çok aracı yakından görme fırsatım oldu Ankara Off Road'da co-pilotluk yaptım onda bile kullanan yarışmacılar gördüm hepsinin amacı aynıydı...optimal bir ısınmadan bahsediyorsanız doğrudur ama ısındıkça artar yorumu yanlıştır çünkü motor devri gibi lastiklerde döndükçe ısınır ve hareket ettikçe ısısını korur ama hızlandıkça da ısı artar ani fren ve hızlanma da buna katkıda bulunur lastikde oksijen varsa bu ısı dengesi daha ani değişir nitrojen varsa yavaşlar bu da yol şartını daha az hissetmesine dolayısı ile lastiğinizin iflas etmesini engellemesine yardımcı olur bizim gibi basit kullanıcıların ise yol tutuşunu arttırır ve sac jantlarınızın oksitlenmesini engeller ama milyon dolarlık bir araç kullanıcısı iseniz %2-3 oranında yakıt tasarrufu bile sağlar nasıl mı lastik hava basıncını dengeleyerek ve oksijenden daha hafif bir gaz olmasıyla  :saygılar

asıl bizim gibi ortalama kullanıcıların yol tutuşunu azaltacağı fikrindeyim, rallideki, dragdaki, F1'deki vs gibi araba kullanmıyoruz en nihayetinde, çıktığımız hızlar 100-150, sürekli 0-100 100-0 yapmıyoruz, dolayısıyla lastiklerimiz yarışlardaki gibi aşırı ısınmalara maruz kalmıyor, dolayısıyla lastikleri soğuk tutmak ya da ısı dengesi kurmak için nitrojen basmamıza gerek olmadığını düşünüyorum. İster uzun yol isterse 3-4 saatlik şehir içi kullanımından sonra bile elimi rahatça lastiklere değdirebiliyorsam bence kasmaya gerek yok :tamamdir