Gönderen Konu: Direksiyonda takılma  (Okunma sayısı 5954 defa)

Çevrimdışı salih18200

• Profili Görüntüle
Direksiyonda takılma
« : 05 Temmuz 2015, 11:51:33 »
Araç Golf IV 2001  model 240 bin km' de, benim sorunum yeni yeni ortaya çıkmaya başladı. Düz yolda giderken direksiyonu sağa çevirdiğim zaman direksiyonda ufak bir takılma oluyor. Ancak bu takılma her zaman değil kafasına göre oluyor. Sanki direksiyon çevirirken anlık olarak sıkışıyor ve birden boşa çıkıyor gibi. Direksiyonun yumuşaklığına alışıp birden olup olmadık yerde o takılma ile karşılaşınca insan panikleyebiliyor. Allah korusun kazaya sebebiyet verebilir. O yüzden bu sorunu bir an önce halletmem gerekiyor. Sizce sebebi ne olabilir?

Çevrimdışı azap5555

• Profili Görüntüle
  • Otomobil: 1.2 tsi referance ibiza 2015
Ynt: Direksiyonda takılma
« Yanıtla #1 : 06 Temmuz 2015, 01:29:43 »
Aynı sorun bende de var. Soğuk havada çok belirgin, sıcak havada daha az, belirtiler direksiyon kutusu arızası gösteriyor.

Çevrimdışı salih18200

• Profili Görüntüle
« Yanıtla #2 : 06 Temmuz 2015, 13:18:59 »
Bugün direksiyon hidrolik yağına bir bakayım dedim ve neredeyse yağ kalmamış, buraya ne tarz bir yağ eklemek gerekiyor. Petrol istasyonlarında bulabilir miyim.

Çevrimdışı TEYOLOGY

• Profili Görüntüle
  • Otomobil: (fırsatı bulur bulmaz tekrar Vag'dayım)
« Yanıtla #3 : 09 Temmuz 2015, 01:32:58 »
direksiyon hidroliği yeşil bizim. chf. kırmızı atf den kesinlikle koydurmayın. pompayı bozabilir.

sanayilerdeki yağcılarda vardır.
« Son Düzenleme: 09 Temmuz 2015, 01:33:26 Gönderen: TEYOLOGY »
Kamış ses verince ney oldum sanır, İplik gerilince yay oldum sanır.
Sarayda oturmakla padişah olmaz kişi,
Abdal ata binince bey oldum sanır.

Çevrimdışı rene

• Profili Görüntüle
  • Otomobil: Jetta Tdi
« Yanıtla #4 : 09 Temmuz 2015, 13:38:45 »
direksiyon hidroliği yeşil bizim. chf. kırmızı atf den kesinlikle koydurmayın. pompayı bozabilir.

sanayilerdeki yağcılarda vardır.

abi ben ondan koydum hatta 2 yıldır öyle  ??? bunu nasıl boşaltabiliriz ki ?

Çevrimdışı ilGhiNC

• Profili Görüntüle
  • Otomobil: 2009 Golf6 1.6 Trendline - Grafit Mavi --- 2015 Seat Leon 1.2 TSI Style Emocion Kırmızı Sunroof
« Yanıtla #5 : 10 Temmuz 2015, 08:02:23 »
Direksiyon hidroliği bitmiş ise mutlaka pompayı ve direksiyon kutusunu bir kontrol ettirin. Bir yerlerde kaçak var demektir. Daha büyük sorunlar açabilir. Bizim eski araçta, abim tatildeyken direksiyon hidroliği boşalmış ve direksiyon kilitlenmişti. Direksiyon kutusunu önce revizyon ettirdik, yine bozulunca değiştirtmek zorunda kaldık. Bu tarz sorunlar çok can sıkmıştı eski araçta hey gidi :(
« Son Düzenleme: 12 Temmuz 2015, 17:39:10 Gönderen: ilGhiNC »
CRAFTER TDI 163 ps

Çevrimdışı MurdeR

• Profili Görüntüle
  • Otomobil: Golf V TSI Comfortline 140 hp Kompresör+Turbo
« Yanıtla #6 : 11 Temmuz 2015, 00:39:03 »
Direksiyon hidroliği bitmiş ise mutlaka pompayı ve vites kutusunu bir kontrol ettirin. Bir yerlerde kaçak var demektir. Daha büyük sorunlar açabilir. Bizim eski araçta, abim tatildeyken direksiyon hidroliği boşalmış ve direksiyon kilitlenmişti. Direksiyon kutusunu önce revizyon ettirdik, yine bozulunca değiştirtmek zorunda kaldık. Bu tarz sorunlar çok can sıkmıştı eski araçta hey gidi :(
can sıkıyor benimde direksiyon pompasından ses  geliyordu değiştirdim satıldı sonra araba viiv viiv diye ses yapıyordu gaza basınca bişey olmaz demişlerdi ben sevmem öyle değişik sesler çıkmasını  :)

Çevrimdışı TEYOLOGY

• Profili Görüntüle
  • Otomobil: (fırsatı bulur bulmaz tekrar Vag'dayım)
« Yanıtla #7 : 12 Temmuz 2015, 13:54:46 »
abi ben ondan koydum hatta 2 yıldır öyle  ??? bunu nasıl boşaltabiliriz ki ?

önce üstten şırıngayla çekebildiğiniz kadarını alıyorsunuz. sonra depo altındaki hortumu söküp kalanı akıtıyorsunuz. sonra motoru çalıştırıp pompayı çalıştırmak için direksiyonu sağa sola çeviriyorsunuz bir kaç dakika. kalanı da hortumdan alıyorsunuz. sonra güzelce eski haline getirip dolduruyorsunuz.

yükü azaltmak için ön lastikleri lifte almak gerekebilir. hani çok zorlu bir işlem olmadığından işçiliği de çok tutmaz. bence uğraştığına değmez. ortalığı batıracağına sanayide yaptır gitsin.
Kamış ses verince ney oldum sanır, İplik gerilince yay oldum sanır.
Sarayda oturmakla padişah olmaz kişi,
Abdal ata binince bey oldum sanır.

Çevrimdışı Uğur İNCE

• 2004 Pasific
    • Profili Görüntüle
  • Otomobil: Golf 4 2004 Pasific
« Yanıtla #8 : 14 Temmuz 2015, 10:52:39 »
arkdaşlar benımkınden de ses gelıyor usta sökup bakmadan bilmem dedı sokulunda daha kötu olmasın duzn tutmamasından korkuyom. bi sıkıntı olurmu sizce.
Yetişemiyosan El Salla

Çevrimdışı salih18200

• Profili Görüntüle
« Yanıtla #9 : 22 Temmuz 2015, 10:36:42 »
Yağ eksikti minimum seviyenin altındaydı, yağ ekletmek için gittim açtım kapağı yağ seviyesi normale dönmüş nasıl oluyosa artık. Ben yinede biraz eklettim ancak yine aynı sorun var. Direksiyonda sertleşme ve düz halde iken sağa çevireceğim zaman arada takılma yapıyor.