Gönderen Konu: klima soğutmuyor  (Okunma sayısı 24837 defa)

Çevrimdışı ozkan_misirli

• Profili Görüntüle
Ynt: klima soğutmuyor
« Yanıtla #14 : 13 Mayıs 2010, 10:01:03 »
Çalıştırırım bundan sonra. Dün denedim Soğuk hava üflüyor Ama yeterine soğuk değil. Etkisi az kalıyor. Sanki gaz etkisini kaybetmiş :)
Ya yol ol, ya yol ver ya da yoldan çekil

Çevrimdışı maminci

• Profili Görüntüle
« Yanıtla #15 : 13 Mayıs 2010, 19:14:04 »
Arkadaşlar başımdan geçen birşeyi anlatayım, sizin de başınıza gelmesin. Aile boyu tatildeyken klima her zamanki gibi problemsiz çalışırken birden dışarının ısısına yakın bir ısı veriğini (yaz günü dışarısı 38 derece)  ve soğutmadığını farkettim, açtım kapadım falan derken ne yaptıysam olmadı 150 km kadar pişerek geldik, servise götürdüğümde nohut büyüklüğünde bir taşın çarparak klima radyatörünü deldiğini söylediler, yaklaşık 500 ytl tutarındaki masrafı kaskodan yaptırdım ama her taş geldiğinde bu iş tekrarlamasın diye aracın önüne, içeriden, servisin hazırlayıp önerdiği çelik ağ gerdirdim. Tüm arkadaşlara uyarım şu: bu araçlarda klima radyatörü en önde olduğundan taş vb darbelerde ilk o bozuluyo, onun arkasındaki hararet radyatörünü koruması için öne yerleştirilmiş, 50-60 ytllik bir masrafla çelik ağ gerdirerek bu parçayı güvenceye alabilirsiniz.. 
 Uzun süre önce 'Climatronic' başlığı altında yazmıştım ama belki birkaç kişiye yararı olur diye tekrar yazayım dedim ;)

Çevrimdışı ozkan_misirli

• Profili Görüntüle
« Yanıtla #16 : 18 Temmuz 2010, 14:14:57 »
Arkadaşlar uzun zaman sonra tekrar yazabiliyorum. Bir hafta önce servise götürdüm. Klimanın gazı tamamen bitmiş. Dolduruldu 50 TL ye.
Gitmiişken boğaz kelebeğine de baktırdım. Maaşallah iyi durumda sıkıntı yok dedi. Bende ona ayırdığım parayla hava filtre hortumunu değiştirttim. 40 TL. Motorun üzerine bulaşan yağ içinde balata spreyi kullandı usta. Onu da temizledi. Kontrol etti usta gayet iyi çalışıyor dedi usta. Maaşallah Allah korusun hepimizi. Uzun yola çıkmam gerekiyordu. Yağ seviyesini kontrol ettim yağ  çubuğunuın en alt seviyesindeydi. Geçici olarak LPG araçlar için üretilmiş olan 20-50 motor yağından yarım litre ekledim. Bi sıkıntı kalmadı. (Yağ değişimine 1900 km  kaldı zaten.)

Çevrimdışı ozkan_misirli

• Profili Görüntüle
« Yanıtla #17 : 18 Temmuz 2010, 14:41:52 »
Bu arada klima açıkken performans ister istemez düşüyor. Performansa ihtiyacım olduğu zaman bende AC düğmes açıkken Fan ayarını 0'a getiriyorum.klima kapanıyor. Klimaya ihtiyaç olunca tekrar 1-2-3 neye ihtiyacım varsa ona getiriyorum.

Çevrimdışı htmetin

• Hasan Tekin METİN
    • Profili Görüntüle
  • Otomobil: Mk4
« Yanıtla #18 : 27 Temmuz 2010, 20:03:59 »
Klima gazının bittiğini nasıl anlarız. Normal bir dolumda ve normal klima kullanımında gazın ömrü ne kadardır?
Bir Alman Atasözü Der ki "DAS AUTO"
1998 Mk3 AFT motor sportline manuel +Sunroof - 2003 Mk4 Highline Manuel - 2000 Mk4 1.9 TDI Comfortline

Çevrimdışı serhat

• Profili Görüntüle
« Yanıtla #19 : 28 Temmuz 2010, 14:27:54 »
klima sensörün çatlamış yada arıza yapmış olabilir bizki çatlamştı yapıldı bide gaz basıldı canavar gibi şimdi
WOLFSBURG STYLE ;)

Çevrimdışı odun

• Profili Görüntüle
« Yanıtla #20 : 06 Haziran 2011, 20:00:03 »
arkadaşlar az önce sanayiden geldim..klima gazında sorun yokmuş..kompresörün kablosu kopukmuş bu nedenle kopmresör çalışmıyordu..tamir ettiler..bir de kısa far ampulüm patlaktı değiştirdiler..30 liraya halloldu..hepinize teşekkürler dostlar..

Çevrimdışı KrsTNcK

• Profili Görüntüle
« Yanıtla #21 : 06 Haziran 2011, 20:08:58 »
Öncelikle selamlar özkan bey..Klimanız Neden Soğutmaz:
1)Kaçak vardır borular ve plastik borularda olabilir.
2)Polen filtreniz çok kirlenmiş tıkanmıştır.
3)Klima gazınız bitmiştir.(Herhangi bir kaçak olmadığı sürece kolay kolay bitmez)
4)Klime kanalları tıkalıdır.
5)Klima motoru bozuktur,yağlanmıştır.

Bunlar haricinde birşey olamaz bunlara baktırınız sorununuz çözülecektir..

Çevrimdışı htmetin

• Hasan Tekin METİN
    • Profili Görüntüle
  • Otomobil: Mk4
« Yanıtla #22 : 07 Haziran 2011, 15:08:56 »
Klimanın gazını bosch car servislerinde bunun için özel üretilen makinasında doldurun.. hem sistemin yıkamasını hem kaçak olup olmadığını hemde gazını dolduruyor.. gidipte beyaz eşya servislerinde buzdolabı gazı ile doldurtmayın arabanızını başınız ağrır.. yani başınız ağrır:)
70 tl gibi bir fiyatı var.
Bir Alman Atasözü Der ki "DAS AUTO"
1998 Mk3 AFT motor sportline manuel +Sunroof - 2003 Mk4 Highline Manuel - 2000 Mk4 1.9 TDI Comfortline

Çevrimdışı mehmetcevahir

• Profili Görüntüle
« Yanıtla #23 : 07 Haziran 2011, 19:26:03 »
Klimanın gazını bosch car servislerinde bunun için özel üretilen makinasında doldurun.. hem sistemin yıkamasını hem kaçak olup olmadığını hemde gazını dolduruyor.. gidipte beyaz eşya servislerinde buzdolabı gazı ile doldurtmayın arabanızını başınız ağrır.. yani başınız ağrır:)
70 tl gibi bir fiyatı var.

aynen katılıyorum klima gazını kesinlikle bu işe has makinesi olan ve makineyi de kullanmayı bilen yerlerde doldurmanızı tavsiye ederim. zira öncelikle klima aksamı içinde bulunan gaz tamamen çekilerek vakum yapılıyor tüpler ve borular içinde hiç hava bırakılmıyor ve daha sonrada klimaya uygun olan gaz basılıyor. buzdolabı tamircileri genelde buzdolaplarında kullanılan gazlardan basarlar ve yağ da basmazlar üstelik. yağ da çok önemlidir unutmayın. normal şartlarda yani komprasörünüzde ve tesisatınızda bir kaçak yoksa klima gazı öyle yılda bir tükenmez. 3 yıl da kullanabilirsiniz aynı gazı ama zamanla tortulanma yapabilir tesisatınız içerisinde klima kanallarınızı tıkayabilir. bunun için doğru gaz doğru servis öneririm. zaten ellerindeki cihazlar klima tesisatınızda kaçak olup olmadığını da ortaya çıkarır. kolay gelsin.