Gönderen Konu: STOP ETME VE CALISMAMA  (Okunma sayısı 10928 defa)

Çevrimdışı saru

• EFSANEKURT
    • Profili Görüntüle
STOP ETME VE CALISMAMA
« : 22 Mart 2010, 16:14:45 »
herkeze cok selamlar almanyadan araniza katiliyorum insallah aranizda bana yardim edecek arkadaslar vardir simdiden hepinize tesekkur ederim

sorunum su arkadaslar arabamda bogaz kelebegi sorunu vardi temizlettim duzeldi ama sonra gene olmaya basladi bu sefer burda bir usta bujilerden olabilir dedi oda degisti yeni ve orginali yani ngk di galiba fark var ama hizinda felan sorun devam etmekte bogaz kelebegine bagli boru oda degisti yani hersey yapildi adapsyon oda yapildi vw tarafindan ama sorun devam

SORUN suki arabyi calistiriyom normal sonra biryerde felan (herzaman yapmiyor ama )duruken bakmisim stop etmis kendi kendine sonra calistirmak istedigimde yaklasik 3-4 dakika bazen daha az calismiyor gaz vermezsem hic calismiyor gaz veriyomki sonra caismaya basliyor ama calistiktan sonrada gazi sanki yemiyor gibi tekleem yapiyor bu sorun her zaman olmuyor ama soyle diyleim gunde 1 kerer oluyor belki 2-3 kere allah rizasi icin bu sorunuma care bulun arakadaslar simdiden cok sagolun kolay gelsin

Çevrimdışı nizam

• Volkswagen Türkiye
  • VW BORA 1.9 TDI 66 kv
    • Profili Görüntüle
Ynt: STOP ETME VE CALISMAMA
« Yanıtla #1 : 22 Mart 2010, 16:18:10 »
aracınız modeli ?

bobin olma ihtimali vardır, yada bujilerde ?
Paylaştığın senindir, biriktirdiğin değil

Yunus EMRE

ARABA ARIYOM BİLADER SORUN MU VAR :)

Çevrimdışı saru

• EFSANEKURT
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #2 : 22 Mart 2010, 16:22:23 »
golf 4 1.6 sr akl motor arkadasim bujiler degisti

Çevrimdışı Gerge

• Profili Görüntüle
« Yanıtla #3 : 22 Mart 2010, 16:23:00 »
Selam, gecmis olsun oncelikle...

Bogaz kelebegi temizligi yaptirmis olsanda bunun bir omru var.

Yani temizlik bir yere kadar idare eden bir yontem.
Bu yuzden "bogaz kelebegini temizlettim demek ki sorun oradan degilmis" demek problemi yanlis yerlerde aramana sebep olabilir.

Benzeri stop etmeler bende de oluyordu ve temizlikle cozdum ancak servis uyardi, sonsuza kadar temizletemezsiniz, kelebegin omru var dediler. Bence servise o acidanda baktir derim.

Umarim sorun fazla maliyet cikarmaz.

Gecmis olsun...

Çevrimdışı saru

• EFSANEKURT
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #4 : 22 Mart 2010, 16:26:32 »
vallahi arkadasim kelebek sorunlu diye yeni aldim taktirdim sorunsuz taktirdim ayni sorun ondada oldu sokturdum geri verdim eskisini tekrar taktirdim anliyacagin sorun ondan olmadigini anlayinca bu kadar kesin konusuyorum kelebekten degildir diye

Çevrimdışı saru

• EFSANEKURT
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #5 : 22 Mart 2010, 16:28:30 »
he birde burda aletede sokturdum hata kodu varmi diye yok hicbir hata kodu vermedi ayrica fostergede bir lamba yanmiyor yani kafayi yememek elde degil usta bile en sonunda dedi garip birsey tekrar getir komple bakacaz dedi bakalim

Çevrimdışı redbarons

• Profili Görüntüle
« Yanıtla #6 : 22 Mart 2010, 16:41:01 »
hocam ismini bilmiyorum ama benzin püskürten bir şey var.. ondan olabilir.. benzin filtresini en son ne zaman değiştirdin

Çevrimdışı redbarons

• Profili Görüntüle
« Yanıtla #7 : 22 Mart 2010, 16:43:16 »
CARBON CLEAN

Karbon Birikimi Nedir ve Nasıl Oluşur?

Karbon birikimi içten yanmalı benzinli ve dizel motorlarda bir HC ( Hidro karbon ) bileşiği olan yakıtın yanma odasında hava ile yakılması sonucunda meydana gelen kurum adını verdiğimiz karbon depozitlerinin birikmesi ile zaman içinde supap yüzeylerinde, piston yüzeylerinde, yanma odası çeperlerinde ve segmanlar etrafında oluşur. Bu birikimler motorun hava emme kapasitesinde azalma meydana getirir. Hava emme kapasitesi azalan bir motorun volümetrik verimi düşer.

Karbon Birikimi Araçlarda Ne Gibi Problemler Yaratır?

* Silindir kompresyonlarının düşmesi
* Motor gücünde azalma
* Fazla yakıt tüketimi
* Egzoz emisyonlarında artış
* Bozuk rölanti
* Hızlanma kabiliyetinde azalma
* Soğuk havalarda zor çalışma
* Motorun silkeleyerek çalışması

Karbon Temizleme Nedir?

Karbon temizleme içten yanmalı 4 zamanlı benzin ve dizel motorlarda yakıt besleme sistemleri ile supap yüzeyleri, piston yüzeyleri, yanma odası çeperlerini motordan herhangi bir parça sökmeden temizleyen bir sistemdir.

Karbon Temizliğinin Yararları Nelerdir?

* Çok kirli motorlarda %15'e kadar sağlanan yakıt tasarrufu, ortalama olarak %3-5 civarındadır.

* Zararlı egzoz emisyonlarının azalması, benzin motorlarında %40'ın üzerinde, dizel motorlarda ise %75'e ulaşan değerlerde tespit edilmiştir. Partikül emisyonlarında azalma ortalama %30'un üzerindedir.

* Motor performansı artar. Dizel motorlarda gücün genelde %10-bazı ölçümlerde %30-artması normal sonuçtur. Benzinli motorlarda temizleme işleminden önce görülen ilk çalıştırma zorluğu, tekleme, düşük devirde sert çalışma ve benzeri şikayetler ortadan kalkar.

* Karbon temizleme işlemi düzenli olarak periyodik bakım kapsamında yapılması halinde motorun ömrü uzar.

* Parça değiştirilmesine gerek kalmadan birçok problemin önüne geçilmiş olur.

* Bakım ve işçilik masrafları ve süresi azalır. Yakıt enjeksiyon sisteminin dizel motorlarda bakımı bir günü, hatta daha fazla zamanı alabilir. Tüm motorlarda Karbon temizleme işlemi en fazla bir saat sürer.

Karbon Temizleme Niye Etkindir?

Günümüz benzin ve dizel motorlarının kalbi yakıt püskürtme sistemidir. Enjektörler, yakıtı çok ince bir sprey halinde ve konik biçimde püskürtürler. Zamanla ısı, yakıt kirliliği ve kullanım sonucu sistem kirlenmektedir. Enjektörlerin yakıt püskürtme deliklerinin 0,5 mm veya daha küçük çapta olduğunu düşünürsek en ufak kirlenmede tıkanmaları doğaldır. Ayrıca dizel veya benzin motorlarında yanma hücrelerinin, pistonların, valf ve yuvalarının, kısaca yanma dolayısıyla zor şartlarda çalışan parçaların kirlenmeye açık olduğu unutulmamalıdır. "Karbon Temizleme" işlemi yakıt sistemini temizleyerek motoru yenilemekte, ayrıca yanma yüzeylerini yumuşak karbon birikimlerinden arındırmaktadır.

Çevrimdışı saru

• EFSANEKURT
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #8 : 22 Mart 2010, 16:43:34 »
he vallahi onu bilemiyorum arabyi zaten 4 ay oldu alali aldiktan sonra triger kayisi su pompasi felan sonra yukardada anlattigim diger hepsi degisti ama o dedgin ne bilmiyorum yani almancasi ne acaba ona baktirmadim ve o tam olarak neresinde motorun adinida bilsem iyi olur aslinda

adim saruhan

Çevrimdışı saru

• EFSANEKURT
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #9 : 22 Mart 2010, 16:46:01 »
bu karbon temizligi neki acaba vallahi orda yazilanlarin cogu bende oluyor belki dedgin gibi ya su benzin filtresinden yada karbok dedigin neyse ya sunun bana almanca isimleri lazim burda ustaya soylemem icin bir zahmet

Çevrimdışı redbarons

• Profili Görüntüle
« Yanıtla #10 : 22 Mart 2010, 16:48:04 »
hocam almancasını bende bilmiyorum ama motor iç temizliği dersen yardımcı olurlar sanırım. motoru bi chaza takıyorlar bir ilaç ve az benzinle içini temizliyorlar.. bir de arabanın sağ arka alt tarafında benzin filtresi var. ona da baktır derim

Çevrimdışı redbarons

• Profili Görüntüle
« Yanıtla #11 : 22 Mart 2010, 16:50:33 »
Kohlenstoff-clean, Kraftstoff-Filter bu tanımları buldum ama ne kadar işine yarar bilmiyorum. almancam olmadığı için

Çevrimdışı krc

• Profili Görüntüle
« Yanıtla #12 : 22 Mart 2010, 22:24:23 »
arkadaşım kullandıgın kötü  benzinden yada hraret müşüründen olabilir

Çevrimdışı saru

• EFSANEKURT
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #13 : 22 Mart 2010, 22:29:36 »
ya bu hararet musuru duydum ama bunun resmi yokmu yada almanca ismi cunki ben almanyadayim