Gönderen Konu: ABS Işığı  (Okunma sayısı 98919 defa)

Çevrimdışı salihsefa

• Profili Görüntüle
Ynt: ABS Işığı
« Yanıtla #98 : 25 Mart 2014, 12:59:26 »
bilgisayara bağlandığında çıkan hata kodu mesajı ne diyor? abs hydrolic pump arızasımı yoksa FL RR abs sensor gibi bir hatamı?
Sev seni seveni hâk ile yeksan ise, sevme seni sevmeyeni Mısır'a sultan ise.

Ehli irfan arasında aradım kıldım talep, Her hüner makbul imiş, İlla Edeb illa edeb

Çevrimdışı Kerem41

• Profili Görüntüle
« Yanıtla #99 : 25 Mart 2014, 13:30:09 »
sensor hatası sol on lastik

Çevrimdışı salihsefa

• Profili Görüntüle
« Yanıtla #100 : 25 Mart 2014, 13:50:46 »
Arkadaşlar, belki yardımcı olabilirim diye bazı bilgiler vereyim,

abs sensörleri nasıl test edilir;
1. Abs sensörünün kablosu klemens ten sökülür
2. AVO metre (multimetre) nin direnç ölçme kısmı seçilir ve 2 kabloya dokundurulur.
3. Ölçü aletinde 400 ile 2000 ohm direnç görmek gerekir.
4. gene aynı pozisyonda ölçü aleti AC VOLTAJ konumuna alınır.
5.Tekerlek yavaş yavaş döndürülür ve ölçü aletinde voltaj değerlerinin değiştiği görülür ise sensör sağlamdır.

* Abs sensörü bu değerleri göstermiyorsa söküp zımpara ve kontak sipreyi ile temizleyin, gene çalışmaz ise sensör arızalıdır.

**sensör den abs beynine giden kablolarda hata olma ihitimali de cok yüksek,
gene ölçü aleti ile sağlamlık kontrolü yapılması gerekir.

*** Akü üzerindeki sigorta yatakları cok oksitleniyor onların da temizlenmesi gerekir.

http://garfay.robertliu.com/cars/20070721_ABS/sDsc00628.jpg

sol ön abs okuyucusunu kontak spreyi ve diş fırçası ile , okuduğu yer olan bu üstteki resimdeki parçayı (diskin arkasında okuyucunun ucunda gibi takılıdır) tel fırça ve balata spreyi kullanarak temizleyin. tabi bunları yapmadan evvel okuyucunun sağlamlığını ersanın msjda belirttiği gibi kontrol edin. dirençlilik yoksa değişecek, direnç değeri okunuyor ac voltaj okunamıyorsa temizleyip tekrar kontrol eidlecek.

Ehli irfan arasında aradım kıldım talep, Her hüner makbul imiş, İlla Edeb illa edeb

Çevrimdışı Kerem41

• Profili Görüntüle
« Yanıtla #101 : 25 Mart 2014, 13:57:31 »
sensörü değiştirdimde bunuda denicem inş sorun beğinde değildir

Çevrimdışı salihsefa

• Profili Görüntüle
« Yanıtla #102 : 25 Mart 2014, 14:22:38 »
bunu denedikten sonra sorun devam ederse, madem sensör değişmiş, o sensörün devamındaki kabloyu değiştirin, mümkün mertebe aynı dirençlilik değerinde olacak şekilde. direk beyin masrafına girmeyin.

burda maksat o tırtıklı telin aralarındaki boşlukların olabildiğince eşit aralıklarda olması. pek mümkün değil ama o telin bir tırnağı bile yamulmuş olsa okuma yapamaz.

Çevrimdışı Kerem41

• Profili Görüntüle
« Yanıtla #103 : 25 Mart 2014, 14:38:46 »
büyük ihtimal bence kabloda sorun cünkü cukura girince yanıya sonra bir ara sönüyo bidaha yanıyo  :)