Gönderen Konu: ABS Işığı  (Okunma sayısı 98951 defa)

Çevrimdışı sensef

• Profili Görüntüle
Ynt: ABS Işığı
« Yanıtla #14 : 08 Kasım 2007, 19:49:34 »
Selam arkadaşlar, benim Polo'da da 2 gündür ABS yanıyor, akü üzerindeki siortaları temizledim ve aküyü 10 dk kadar söküp bekledim, km sıfırlama butonuna basarak kontak açtım ama halen düzelmedi.  :(
Sanırım geriye sensörleri temizlemek kaldı. Bahsi geçen bu sensörleri kendi temizleyen oldumu acaba? Tam yeri neresidir. nasıl sökülür kısaca servise götürmeden yapma şansımız varmı?  :sevgi:

Çevrimdışı r76

• Profili Görüntüle
« Yanıtla #15 : 08 Kasım 2007, 21:25:21 »
ama ya ABS hakkatten bozulmuşsa birde onuda düşünmek lazım ::)

Çevrimdışı qb5tp

• Profili Görüntüle
« Yanıtla #16 : 08 Kasım 2007, 21:41:37 »
Bende de 2000 comfortline var. Aynı şekilde abs yandığında sensörleri temizletmek için gitmiştim. Benim usta "fabrikadan çıktığından beri el değmemiş, temizlemek için sökmeye kalksak da yapışmış bunlar kırarız" demişti. Çok inandırıcı değil bence. Benim sorun arka koltukların altından geçen kablo ve jaklarındaydı sanırım. Arkaya 2-3 kişi binince lamba yanıyo. Benzer ise onları da bi kontrol et derim.

Çevrimdışı sensef

• Profili Görüntüle
« Yanıtla #17 : 10 Kasım 2007, 19:01:25 »
Bugün ABS ışığım kendi kendine söndü, sanırım dediğiniz gibi kablolarda olabilir, yada kendi kendine yoldaki su birikintilerinden temizlendi. En iyisi servise göstermek sanırım. İlginiz için teşekkür ederim :)

Çevrimdışı sensef

• Profili Görüntüle
« Yanıtla #18 : 10 Kasım 2007, 19:07:27 »
Kubilay bey sonradan fark ettim araba isminine POLO 6N2 demişsiniz. Benim Polo'nun kitapçığı yok, aslında tam tanıyamadım arabamı, bu 6N2 arabanın sınıflandırılmasında kullanılan bir kodmu?

Çevrimdışı volksport

• Profili Görüntüle
« Yanıtla #19 : 10 Kasım 2007, 20:15:44 »
POLO 6N2 sizin kullandığınız aracın kasasının anıldığı isimdir, Polo 6N sizden önceki kasanın kodu,9N ise sizin aracınızdan sonra üretilen yuvarlak farlı poloların kasalarına verilen isimdir.

Çevrimdışı sensef

• Profili Görüntüle
« Yanıtla #20 : 10 Kasım 2007, 23:09:22 »
Teşekkür ederim...

Çevrimdışı qb5tp

• Profili Görüntüle
« Yanıtla #21 : 11 Kasım 2007, 12:15:47 »
Kitapçık bende var. Fırsat bulduğumda taratıcam, aktarırım size de. Bu konuda Eralp'in çalışmaları vardı sanırım

Çevrimdışı sensef

• Profili Görüntüle
« Yanıtla #22 : 12 Kasım 2007, 21:11:29 »
Harika olur, Sabırsızlıkla bekliyorum  :tamamdir

Çevrimdışı trinitron

• Profili Görüntüle
« Yanıtla #23 : 05 Ocak 2008, 09:52:39 »
merhaba arkadaşlar.
Gördüm ki herkesin 1 kere abs sorunu olmuş yada olacak.
Bende de vardı bu sorun arabayı aldıktan bir yıl sonra ortaya çıktı. Kime gösterdiysem pompa (yani beyin ) arızası dediler. tamirine 400 ytl para istediler. kim tamir edecek dedim yapan bir iki usta var dediler. ne ustası diye sordum elektrikçi dediler. bende arabadan fazla anlamam daha yeni yeni birşeyler öğrenmeye başladım. kendi kendime oğlum dedim elektrikçi yapıyosa sende yaparsın dedim. biraz elektronik bilgim var sonuçta elektrikçide parça değiştirmiyeceğini anladım . abs yi sökmeye karar verdim.
2 arkadaş söktük beyni. yalnız sökmesi çok gıcık. takması da öyle. neyse söktük parçayı. tepesinde 3 tane dişi tors vida başlıklı vidalar var. onları da söktük açılmıyo alet. presle yapıştırmışlar plastiğini hava ve nem girmesin diye. Aldım elime demir testeresini ve falçatayı yardım ve sonunda kapağını açtımmmmmmmmm. içindeki devre dediğim gibi bi elektrikçi ustanın yapabileceği birşey değil ve O kadar temiz kalmış ki hava ve nem girdediği belli.Gıcır gıcır dı daha. Adama sor parçaların adını bilmez.Hepside SMD (küçük mikro elektronik) parçalarla yapılmış. burdan sonra yapacağın şey çatlak lehim aramak zaten. Çatlak lehimler de beyne giren soketin diplerinde ve diğer bir soket daha var onun dipleri. öyle belliki devrede resmen yarık olduğunu görüyosun lehimde . lehimleri yeniledim teker teker yaklaşık 10 lehim yaptım. abs devresi herzaman çalışmadığı için arabada bozulma ihtimali yok zaten pek. kapağını silikonla yapıştırdım. sonra tekrar açtığım plastiği lehim makinasıyla eriterek açık yerlerini (kapağın arasındaki yarıkları) kapattım hava ve nem girmesin diye çünkü girerse beyin o zaman bozulur işte. arkadaşla yerine taktık. çalıştırdık arabayı abs ışığı sönmedi. akünün üstündeki sigortaya baktım. atmış. LPG nin  sigortasını söktüm abs ye taktım. arabayı çalıştırdım abs ışığı söndü. işlem tamam dedim.  Şimdi iş frenlerin havalarını almaya ve hidrolik yağını yenilemeye geldi. Onuda arkadaşım halletti. 1 aydır sorunsuz çalışıyo abs.

Sizde yapabilirsiniz.

Çevrimdışı trinitron

• Profili Görüntüle
« Yanıtla #24 : 05 Ocak 2008, 10:00:25 »
benim şansım vardı. arkadaşım tamirciydi fren havalarını aldırdım. aldırmazsanız fren tutmaz allah korusun. tanıdığı olmayanlar serviste söktürür beyni alır götürür başka yerde kendisi yapar. sadece sökte takma işçilik parası verir. en azından. 400 ytl olmaz. hem benim arkadaşta vw de elektrikçiydi işin garip tarafı. sensörden olmadığı ne malum derseniz sensör arızası olursa zaten serviste bilgisayar söylüyo onu size. belli oluyo yani. bende direk pompa arızası diyordu. sensör deseydi sensörleri temizletirdim zaten. kolay gelsin.

Çevrimdışı Ouzoo

• Bayılırım otobüs kokusuna
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #25 : 05 Ocak 2008, 18:55:58 »
Evet bi süredir yine yanmakta olan abs ışığımla ilgili bugün makinaya soktuk aracı.beyin sağlam çıktı.Ön kaliperlere giden abs kablolarında hata vardı.Sağ ve sol iki tarafında hatasını sildikten sonra 70 km tecrübe ettik aracı ve yine abs devreden çıktı.Geldik baktık sol tarafın abs kablosu tekrar hata vermiş yani o parça bozuk.Artık çıkma bulurmuyum bulamazmıyım iki tarafınkinide değiştircem.Vw in böyle ufak parçalarının fiyatı meşhurdur bakalım ne kadar diyecekler..
Otomobil kullanmak asalaklıktır. Kurallara uygun kullanmak ise çağdaşlık. Lütfen trafik kurallarına uyun. Sinyal kullanmayı sevin. Yol verirken de cömert olun. Ki insan olmanın tadına varın..

Çevrimdışı koroni

• Profili Görüntüle
« Yanıtla #26 : 23 Ocak 2008, 04:51:37 »
merhabalar aranıza yeni katıldım bende 97 1,4 16 v sportlıne (6N) var. belki biraz saçma olacak ama beninde abs ışığı kafasına estiğininde yanıyor bazen kısa sürede sönüyordu bazende günlerce yanmaya devam ediyordu. birgün araba yolda stop edinde yol yardımı çağırıp baktırdım ateşleme bobini arızalanmış değiştirdiler başka hiçbir müdahale yapılmadı ve 6 aydır abs ışığındaki sorun gitti. sevise götürdüğümde banada beyni değşmesi gerekli demişlerdi.her zaman servislere güven olmuyor demekki.

Çevrimdışı Ouzoo

• Bayılırım otobüs kokusuna
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #27 : 06 Şubat 2008, 00:06:59 »
Offf arkadaşlar sonunda abs hayatımla oynadı :/ bugün bahçeşehire giderken akşamüstü birden bire frene basmadığım halde bi ses "taktaktakatk" sanki jantın arasına bi demir sokmuşsuuz vuruyor o kdr kötü bi parçalanma sesi gibiydi..Durdum hemen baktım ön disk balatalar sorun yok, arkada altta motorda hiçbişey görünmüyorr.devam ettim tam sapağa gircem yavaşlicam oda ne fren tutmuyor :/ hidroliğin hortumu gitti sanırım boşaldı dedim eyvah, zor bela yavaşladım devir düşürerek flm.sonra ileride durdum baktım freni pompalıyorum devir 900 lerden 2000 lere yükseliyor, bu sefer beyinsel ve elektronik bi arıza olduğunu sandım.H birde el freni ışığı yanmaya başladı.Sağdan sağdan temkinli eve geldim çok şükür, yarın günışığında bi babayla kontrol edelim acaba neymiş sorun...
Otomobil kullanmak asalaklıktır. Kurallara uygun kullanmak ise çağdaşlık. Lütfen trafik kurallarına uyun. Sinyal kullanmayı sevin. Yol verirken de cömert olun. Ki insan olmanın tadına varın..