Gönderen Konu: CD Changer çıkışlarına MP3 Player bağlamak ..  (Okunma sayısı 46704 defa)

Çevrimdışı iyildiz

• Profili Görüntüle
CD Changer çıkışlarına MP3 Player bağlamak ..
« : 13 Mayıs 2007, 15:47:47 »
Bayağı bir süredir üzerinde uğraştığım bir uygulama vardı. Bu uygulama teybimizin CD Changer çıkışlarına MP3 Player bağlamaydı. Nihayet hayata geçti..

Araba teybinizin CD Changer çıkışlarına takacağınız bu ürün, teybinize bir AUX girişi sağlar. Bu AUX girişine bağlayacağınız her hangi bir ses aygıtının ( MP3/MP4 player, I Pod, CD Player, Cep Telefonu vs.) sesini araba teybinizden alabileceksiniz.

Fotoğrafları 1-2 gün içinde eklerim.
Böyle bir cihazla ilgilenenler var ise Özele Mesaj, e-mail, MSN veya tel. yolu ile bana ulaşabilir..

(Not: VW grup araçlarında 2 farklı tür soket kullanılıyor,  araba marka modelinizi, teyp modelinizi vs. yazarsanız soket tercihi ona göre yapılır..Şu an elimde 1 tür soket var, 2-3 hafta içinde diğer sokette elimde olur)

Çevrimdışı volksport

• Profili Görüntüle
Ynt: CD Changer çıkışlarına MP3 Player bağlamak ..
« Yanıtla #1 : 14 Mayıs 2007, 00:13:32 »
Ukalalık yapmak isteme ama "CD Changer çıkışlarına MP3 Player bağlamak .." burda tamamen yanlış bir bir terim olmuş, CD Changer girişlerine Mp3 player bağlamak daha doğru olabilir.

Ayrıca Boyle bir konuda yardımcı olam istediğim ufak bir konu var bilgilendirme amaçlıda olabilir sizin için.

Genellikle Vw marka araçlarda kullanılan Blaupunkt C50 tipi teyplerde bunu yapmak oldukça basittir şemayı izleyerek,teybinizin aux girişlerinden bir adet stereo kulaklık kablosu ile bile bunu yapabilirsiniz.

bunun için stereo kanallardan lerft olanı şekildeki 19 nolu soket ucuna, right olan kanalı şekildeki 20 nolu uca her iki kanlaın topragını ise sekildeki 18 nolu uca baglayarak boyle bir mp3 baglama adaptorunu elde edebilirsiniz.

Çevrimdışı iyildiz

• Profili Görüntüle
« Yanıtla #2 : 14 Mayıs 2007, 17:39:02 »
aslında onların hepsi ne giriş, ne de çıkış hocam.. Bazıları giriş olarak adlandırılabilecek iken bazıları ise sadece çıkış olarak adlandırılabilir..
Verdiğiniz giriş çıkışlar CD Changer portuna ait. AUX.a değil..Eğer teybinizde bir AUX girişi var ise bu cihaza ihtiyacınız yok. Verdiğiniz şemayı uygulayınca çalışıyor..
Ancak AUX girişi yok ise direk olarak o şekilde bağlayınca çalışmıyor..Ses girişlerinin aktif olabilmesi için teybin kendisine bir CD Changer bağlandığını zannetmesi gerekiyor.. Benim önerdiğim uygulama bunu yapıyor..

Çevrimdışı volksport

• Profili Görüntüle
« Yanıtla #3 : 15 Mayıs 2007, 12:55:38 »
Arkadaşlar Yukardaki şema Blaupunkt C50 modeline aittir Yanlış anlaşılmalar olmasın, C50 si olanlar gönül rahatlığı ile uygulayabilir....

Çevrimdışı iyildiz

• Profili Görüntüle
« Yanıtla #4 : 15 Mayıs 2007, 21:33:33 »
sanki gereksiz olan bir şeyi birilerine kakalamaya çalışan biri gibi göründüm burda...

Arkadaşlar, volksport arkadaşımızın verdiği devrede sıkıntı yok, çalışıyor.. Ancak bu uygulama her teybe uygun değil.. Yukarıda da yazdığım gibi teybiniz AUX destekliyor ise yukarıdaki devreyi kurup çalıştırabilirsiniz..

Benim söylediğim uygulamada ise teybiniz AUX desteklemiyor ise, CD Changer portu varsa, bu porttan faydalanarak AUX destekler hale getiriyor. Ülkemizde benim yapmış olduğum bu devrenin satışı yapılmıyor, yurt dışında var sadece..(Servislerde var ama, ipod destekli cihaz satıyorlar ve 350 YTL) Yurt dışında bu işi yapan rastladığım en ucuz devre ise 40 Euro, Ebay.den bakabilirsiniz, kaliteli ürünleri olan Dension, Nexxia vs. ürünlere de bakabilirsiniz..
hatta link vereyim:
Ipod MP3 Car Stereo Adapters - Volkswagen (aşağılardaki devrelere bakın, yukarda yazılan 100 Euro luk ürünler İpod destekliyor, benim önerdiğim üründe bu yok maalesef)
VW iPod Car Kit | Dension iPod Car Kit | Dension Ice Link Plus VW
http://cgi.ebay.de/Line-IN-Aux-Adapter-Audi-Seat-Skoda-VW-PDA-CD-MP3-iPod_W0QQitemZ280113069607QQihZ018QQcategoryZ76085QQrdZ1QQcmdZViewItem
http://cgi.ebay.de/AUDI-VW-AUX-LINE-IN-Adapter-Radio-Navi-MP3-DIETZ-1218_W0QQitemZ140116704135QQihZ004QQcategoryZ138851QQrdZ1QQcmdZViewItem

başka bir iki şey daha söyleyeyim, kendim kullandığım için problemleri de bilyorum. İlk yaptığım uygulamada MP3 playerımın ses çıkışı düşük güçte kaldığı için teypten aldığım seste düşük kalıyordu..Bunu engellemek için pre anfi devresi ekledim ve sağ sol kanalların ses yüksekliğini ayrı ayrı alabiliyorsunuz. Seste de emin olun, ne kalitede, ne de yükseklikte CD den hiçbir fark yok. En son verdiğim linkte 80 Euro fiyat çekilen kitte, diğer kitlerin büyük çoğunluğunda (hepsinde demiyorum) bu anfi devresi yok, ses direk olarak teybinize giriyor ve eminim ses düşük kalır...

Çevrimdışı iyildiz

• Profili Görüntüle
« Yanıtla #5 : 15 Mayıs 2007, 21:35:15 »
İşte resimler..

Kutunun boyutlarını anlamak için yanına bir anahtar koydum..

Teybi çıkarıyoruz..

CD Changer soketine cihazımızı bağlıyoruz. Şaseye bir bağlantı yapıyoruz(burda normalde vidanın altına bağlanması için bir kablo pabucu olucak..)

Teybimizin altındaki boş kutunun üzerine kablo geçecek kadar bir delik açıp, burdan stereo kablomuzu geçiriyoruz

Stereo kablonun bir ucunu cihazımıza, diğer ucunu ise MP3 çalarımıza bağlıyoruz..

Minik bir deneme yapıyoruz..
Eğer CD çalarımız radyo pozisyonunda ise CD tuşuna basıyoruz..

Daha sonra CD Changer giriş çıkışlarını aktif hale getirmek için 1-2-3-4-5-6 tuşlarından birine basıyoruz..

Artık MP3 çalarımızdaki müzikleri araba teybimizden dinleyebiliyoruz..

Cihaz üzerine yerleştirilen pre-anfi vasıtası ile MP3 çalarımızın ses çıkışı CD Changer portlarına vermek için düşük olsa bile yükseltebiliyoruz. Sağ ve sol kanal için ayrı ayrı ayar yapabiliyoruz..

Ayarlar bittikten sonra kutuyu teybin arkasındaki boşluğa düzgün bir şekilde yerleştirip teybi yerine yerleştiriyoruz..Artık MP3 çalarımızı teybimize bağladık.. Dinlemeye hazırız..

Cihazı devreden çıkarmak için CD veya Radyoyu devreye almak yeterli..(MP3 çalarımızı el ile kapatıyoruz, şarkı değişimleri vs. MP3 çalar üzerinden yapılıyor)

Çevrimdışı volksport

• Profili Görüntüle
« Yanıtla #6 : 15 Mayıs 2007, 21:44:47 »
iyıldız harbiden iyi gaz vermişim sana  :D  bak ama ne gusel oldu en azından arkadaşlar için görsel bi bilgi şovu oldu, eline koluna sağlık sayfayı doldurmuşşun, yaptığın devreyi anladım, pre ile ses arttırmıssın, iyi guzel hoş olmuş eline koluna saglık,
Aslında bu tip konular için ayrı bi bölüm açsak daha faydalı olur di mi arkadaslarlar.
« Son Düzenleme: 15 Mayıs 2007, 21:48:25 Gönderen: volksport »

Çevrimdışı vw6n

• vw6n
    • Profili Görüntüle
  • Otomobil: Toyota auris
« Yanıtla #7 : 16 Mayıs 2007, 00:34:15 »
Paylaşım için teşekkürler ;)evet otomobil elektroniği&elektirği bölümü olabilir bu bölüme hertürlü elektirik sorununu yazabiliriz ve anlayan kişilerden yardım alabiliriz.

Çevrimdışı iyildiz

• Profili Görüntüle
« Yanıtla #8 : 31 Mayıs 2007, 15:56:58 »
güncel....

Çevrimdışı G60

• Volkswagen Türkiye
    • Profili Görüntüle
  • Otomobil: Audi A5 TFSI - Allroad 2.7T
« Yanıtla #9 : 31 Mayıs 2007, 15:59:56 »
Güncel yerine fiyat yazsaydın keşke. :)
Alıntı yapılan: M. Kemal ATATÜRK
"Türk milletindenim diyen insanlar her şeyden önce ve mutlaka Türkçe konuşmalıdır."

Çevrimdışı iyildiz

• Profili Görüntüle
« Yanıtla #10 : 31 Mayıs 2007, 22:13:41 »
yazdım sanıyordum yahu  ;d

neyse fiyatı 50 YTL..

Çevrimdışı Ouzoo

• Bayılırım otobüs kokusuna
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #11 : 01 Haziran 2007, 10:27:53 »
hocam bende sony cdxs2050 var ona olurmu accaba nasıl öğrenebiliriz şemamı bulmam lazım  :-X
Otomobil kullanmak asalaklıktır. Kurallara uygun kullanmak ise çağdaşlık. Lütfen trafik kurallarına uyun. Sinyal kullanmayı sevin. Yol verirken de cömert olun. Ki insan olmanın tadına varın..

Çevrimdışı lionriza

• Profili Görüntüle
« Yanıtla #12 : 20 Ağustos 2007, 13:25:59 »
selam usta ben bu aletten almak istiyorum teybim pioneer 5600 uygun olur mu telefonum 5337261175

Çevrimdışı lionriza

• Profili Görüntüle
« Yanıtla #13 : 20 Ağustos 2007, 13:28:38 »
ayrıca usta sana nasıl ulaşabiliriz yer falan yazar mısın