Gönderen Konu: kontakla çalıştırma esnasında kontak uzun süre çevrili kalsa ne olur?  (Okunma sayısı 18387 defa)

Çevrimdışı ADEM252

• Profili Görüntüle
Evet arkadaşlar,acemi birine araba sürmesini öğretiyorum da.çalıştırırken kontağı hemen geri  bırakmadı.bu gibi yapmaya devam etmiş olsa ne gibi sorun olur?Ya da kontağı geri bırakmadaki zaman anı nedir?Ne kadardan uzun süre kalırsa zarar verir?

Çevrimdışı GolfMk1Diesel

• Profili Görüntüle
Evet arkadaşlar,acemi birine araba sürmesini öğretiyorum da.çalıştırırken kontağı hemen geri  bırakmadı.bu gibi yapmaya devam etmiş olsa ne gibi sorun olur?Ya da kontağı geri bırakmadaki zaman anı nedir?Ne kadardan uzun süre kalırsa zarar verir?

marş motoru mefta olur dumanlar çıkar :D (kömürleri yanar)
Kılıçoğlu Garage.

Çevrimdışı GolfMk1Cabrio

• My Life Golf GTI :)
    • Profili Görüntüle
%100 katılıyorum marş motoru yanar kısaca bu  :t
ob ein leben nach dem cabrio ist ???

Çevrimdışı GolfMk1Diesel

• Profili Görüntüle
ford a birkaçkere olmuştu :tamamdir
Kılıçoğlu Garage.

Çevrimdışı ADEM252

• Profili Görüntüle
Teşekür ediyorum arkadaşlar.

Çevrimdışı mfg35

• Profili Görüntüle
kesinlikle marş motorunu yakarsın

Çevrimdışı devran

• Profili Görüntüle
aynen... marşı aldığı anda kontağı bırakmasını söle üst üst e tekrarlanırsa marş motorunu elıne alırsın  :D

Çevrimdışı UĞUR YUMAK

• Profili Görüntüle
Marş motoru elektrik ile çalıştığı için çevirdiği devir sadece motora ilk hareketini verebilecek kadardır.
Motorun  rolantideki devri örneğin 1000 olsun. Marş motorunun ise 250 devir . Yokuş aşşaığıya bisikletle inerken 150 km hız yaptığınızı düşünün. Pedal atmaya çalıştığınızda  lastiğin hızına kas gücünüz yetmeyecektir.
Yada  5. vites  200 km ile giderken 2. vitese alıp gaza basmayı denediğinizde ne olacaksa aynı şey olur.
Yani marş motoruna çevirebileceğinin kapasiesinden daha fazla devir verirseniz marş motorunu kırarsınız.
Kömür yakma olayı ise, çalışmayan arabnızda çok çok uzun süreler marş yapmanızda olur.

Çevrimdışı ADEM252

• Profili Görüntüle
Çok teşekür ediyorum verdiğiniz bilgiler için.

Çevrimdışı kemalvw78

• Profili Görüntüle
kısa vadede bişi olmaz ama bu sık sık tekrarlanırsa sıkıntı yaratabilir.marşa basma süresi 5 ile 10 sn arasıdır.

Çevrimdışı emirhan

• Turboo İntercooler
    • Profili Görüntüle
bide marş dişlisini dagıtırsın zaten marşa bastıgın zaman basılı tutarsan dişlinin sesini güzelce duyarsın  ;)