Gönderen Konu: polo classic su kaynattı  (Okunma sayısı 6944 defa)

Çevrimdışı the-one

• Profili Görüntüle
polo classic su kaynattı
« : 21 Temmuz 2009, 14:12:16 »
99 model 75hp polo classic aracım var,  uzun yola çıktıktan yaklaşık 10 dk kadar sonra gösterge panelinde kırmızı hararet lambasının yandığını farkettim, sıcaklık göstergesi ise en sağa dayanmıştı, birden panik oldum, yol rampa aşağı idi, aracı boşa alıp rampa aşağı bıraktım, hava ile belki bi parça soğuturum düşüncesiyle....daha sonra sağa çektim,durur durmaz beyaz dumanlar yükseldi.  kaputu açmaya korktum, fokur fokur su kaynama sesi geliyordu. saat sabahın 4üydü ve arabada biri bebek 3 kişi daha vardı. Alanyaya gitmek için yola çıkmıştık, Allahtan  daha şehir içindeydim.
trafik sigortasının yol yardım hizmetini aradım, bana hemen bir çekici göndereceklerini söylediler. çekici geldi, istediğim bir servise arabayı göterebileceklerini söylediler. ben de tanıdık bir yere çektirdim. günlerden pazar her yer kapalı. yine bir tanıdık vasıtasıyla bir motor ustasına ulaşıp evinden getirdik.
ben çok korkuyordum, motorda büyük bir hasar oluştu mu acaba diye? korktuğum başıma gelmedi. termostat arızalanmış. usta söktü çıkardı. böyle devam edebilirsin yola dedi.
Aynı gün yola çıktım. 1350 km yol yaptım, hiçbir sorun yaşamadım. sadece motor sıcaklığı eskiden 90 derecede sabit dururken şimdi sürekli değişiklik gösteriyor. yüksek hızlarda havanın soğutmasıyla oldukça düşüyor, en sola dayanıyor, rampa çıkışlarda, yoğun trafikte yükseliyor ama en fazla 90 oluyor, sonra fan devreye giriyor......
Şimdi havalar soğumadan bu termostatın yenisini taktırmam gerekiyor. tavsiyelerinizi bekliyorum.

Çevrimdışı ozmo

• 96 Polo 1.6
    • Profili Görüntüle
Ynt: polo classic su kaynattı
« Yanıtla #1 : 21 Temmuz 2009, 23:44:45 »
termostatınızı taktırdığınızda ibreniz 90 da sabit kalacaktır bir an önce taktırırsanız iyi olur 15 - 20 liralık ucuz bir parça zaten.

Çevrimdışı 06onur

• Profili Görüntüle
  • Otomobil: golf tsi 122ps +LPG
« Yanıtla #2 : 22 Temmuz 2009, 00:28:21 »
Motoru yakarsın termostatı hemen "orjinali ile" değiştir. Zaten uzun süre öyle kullandıysan baya bir hırpalanmıştır.

Termostatın belli bir km si varmı? 112000de benim araç. Değiştireyim diyorum. Motor elimizde kalmasın?
« Son Düzenleme: 22 Temmuz 2009, 00:30:31 Gönderen: 06onur »
YAKIT YİNE ARTTI!!!! BENZİN 5.09TL LPG 2,71
2010DA BENZİN:3,30 LPG:1.80 di

Çevrimdışı yakkir

• GAVURDAĞLI
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #3 : 22 Temmuz 2009, 14:59:03 »
Şimdi havalar soğumadan bu termostatın yenisini taktırmam gerekiyor. tavsiyelerinizi bekliyorum.

Motor normal değerlerde çalışma sıcaklığına ulaşamıyacağı için bazı sürtünen aksamlarda aşınma ihtimali olabilir.Yaz mevsimi olduğu için şu an pek sıkıntı yaratmaz.Aynı sorun bendede geçen yıl Haziran ortalarında oldu ve termostatsız yaklaşık 1500m kadar kullandım ve (Ben Antalyada olduğujm için )Eylül ayı başlarında taktırdım.Sonra kışın motor yeterli ısınmaya geçmeyeceği için aşınmalar olabilir. Kayseri Antalya'ya göre epey serindir,Kayserideyseniz hemen taktırın derim.
« Son Düzenleme: 22 Temmuz 2009, 15:01:31 Gönderen: yakkir »
En Büyük Kazancınız Sağlığınızdır

Çevrimdışı the-one

• Profili Görüntüle
« Yanıtla #4 : 22 Temmuz 2009, 23:31:34 »
cevaplarınız için teşekkür ederim. ilk fırsatta yenisini taktıracağım.

Çevrimdışı serkan_89

• eski adı:mc_serkan_126
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #5 : 23 Temmuz 2009, 00:20:43 »
Motoru yakarsın termostatı hemen "orjinali ile" değiştir. Zaten uzun süre öyle kullandıysan baya bir hırpalanmıştır.

Termostatın belli bir km si varmı? 112000de benim araç. Değiştireyim diyorum. Motor elimizde kalmasın?
olmaz ne zaman cart olursa o zaman. biraz da şans işi