Gönderen Konu: antifiriz seçimi  (Okunma sayısı 10517 defa)

Çevrimdışı dirgin

• Profili Görüntüle
Ynt: antifiriz seçimi
« Yanıtla #14 : 08 Ocak 2015, 11:44:00 »
Tşk ederim verdiginiz bilgiler için. Termostatta sorun yok hersey normal benim sasirdigim hic fanin calistigini duymadim 1,5 senedir. Formda kücuk fanin klima acildiginda calistigi yaziyordu. Belkide hava cok soğuk oldugundan calismiyodur. Bugün sabah hava -26 idi. Ilk defa bu seviyeleri gorduk. Cam suyu motoru da calismiyor dondu sanirim. Ben suyu bitti diye ekledim ancak su vardı don tuttu sanirim. Demekki camsuyu derecesi bile kurtarmadi sanırım. Havalar inanilmaz soguk.

Çevrimdışı silver_line

• Profili Görüntüle
« Yanıtla #15 : 08 Ocak 2015, 12:00:25 »
Fan açmadı onu bekliyorum neden acmaz ki? Aldığımdan beri aracı hic fan calısmadı. 1.5 senedir hic mi calısmaz. Hararet de 90 da hic cikmiyo.

Sorun olsa motor sıcaklığı 90'ı geçerdi. Ama araçlarımız o kadar güzel ki ben yazın kontak kapattığımda bile fan sesi duymuyorum. Yine de içine sinmiyorsa termostatı değiştir. 10-20 TL birşey.
Efsaneler ölmez, sadece şekil değiştirir...

Çevrimdışı silver_line

• Profili Görüntüle
« Yanıtla #16 : 08 Ocak 2015, 12:03:37 »
Arkadaşlar mrh.
Aracımın antifirizini değiştirmek istiyorum. Komple boşaltıp kırmızı antifiriz koymayı düşünüyorum. Orjinali hangisi? Kırmızı mı?  Yeşil mi?
Birde tesisatı tamamen boşaltıp su ile devirdaim edip içini tertemiz yapmayı düsünüyorum. Önerileriniz varsa ona göre hareket edeyim. Tehlikesi varmı? Ustaya yaptır demeyin içime sinmiyor yaptıklari iş. Şuan 70 cm lik kar la yaşıyoruz 1 haftadır hemen hemen. Qütahya kar altında :)

Aracın altında muhafaza yoksa sol far hizasında tamponun altından elini sok. Vana var. Çevir dışa doğru çek. Ama dikkat et sıcak su direk boşalıyor elinizi yakabilir. Motor suyunu tahliye edebilirsiniz.
Efsaneler ölmez, sadece şekil değiştirir...

Çevrimdışı MurdeR

• Profili Görüntüle
  • Otomobil: Golf V TSI Comfortline 140 hp Kompresör+Turbo
« Yanıtla #17 : 08 Ocak 2015, 13:13:31 »
Tşk ederim verdiginiz bilgiler için. Termostatta sorun yok hersey normal benim sasirdigim hic fanin calistigini duymadim 1,5 senedir. Formda kücuk fanin klima acildiginda calistigi yaziyordu. Belkide hava cok soğuk oldugundan calismiyodur. Bugün sabah hava -26 idi. Ilk defa bu seviyeleri gorduk. Cam suyu motoru da calismiyor dondu sanirim. Ben suyu bitti diye ekledim ancak su vardı don tuttu sanirim. Demekki camsuyu derecesi bile kurtarmadi sanırım. Havalar inanilmaz soguk.
hayir abim yanlis o klimada hem buyuk hem kucuk fan calisir. Herkesin bilmeden dedigi ver milleti yanilttigi bir konu var 90 i az gecerse kucuk fan aciliyor 110 dan sonra buyuk fani acar YANLIŞ zaten hararet yapar araba acmasinin bi mantigi yok ideal sicakligi gectikten sonra. Iki fanda her sekilde birlikte calisirlar. Yazinda araba durdugu yerde 4 5 dk calissin hararet yukselecegi icin fan acacaktir mutlaka acacaktir. Acmiyorsa sorun vardir. Aracin sogutma sistemi cok guzel masallah ama soyle birsey var. Araba calisiyor surtunme var isinma var antifirize iletiyor bunu isinana kadar antifiriz motoru sogutuyor oda isininca arabanin radyator petekleri arasindan hava giris cikisi yok sogutmuyor bu sefer dogal olarak fan acicak arabaki antifrizi sogutsun motor sogusun. Acmiyorsa bir sorun vardir. Iki fanda ayni anda calismak durumundadir.