Gönderen Konu: yağ eksiltme  (Okunma sayısı 27165 defa)

Çevrimdışı odyseuss

• Profili Görüntüle
Ynt: yağ eksiltme
« Yanıtla #42 : 06 Eylül 2011, 19:39:50 »
Ben aracın çekişi, LPG'li araçlarda daha zayıf olduğundan dik yolda daha fazla gaza yüklenmemize neden olduğunu,
Bu yüzden aracın daha fazla zorlandığından yakıt ve yağ yakma oranının artabileceğini tahmin ediyorum.  :)
VW Sakarya Facebook Sayfası

Çevrimdışı ALPER.

• Profili Görüntüle
« Yanıtla #43 : 06 Eylül 2011, 23:46:03 »
Ben aracın çekişi, LPG'li araçlarda daha zayıf olduğundan dik yolda daha fazla gaza yüklenmemize neden olduğunu,
Bu yüzden aracın daha fazla zorlandığından yakıt ve yağ yakma oranının artabileceğini tahmin ediyorum.  :)

2 hpcik daha zayıf :)

Çevrimdışı crombera

• Profili Görüntüle
« Yanıtla #44 : 12 Mart 2014, 11:36:43 »
Arkadaslar kafayı yıcem 1000 km de 1 lıtre azaltıyo artık duzenlı olarak eksıltıyo usta normal dıyo ama hıc mantıklı degıl bence aracı asırı zorlamıyorumda nolacak bılmıyorum..
VW İle Yaşamak..

Çevrimdışı M.emin

• Profili Görüntüle
« Yanıtla #45 : 12 Mart 2014, 11:50:14 »
benimki 6000 km de 1 çizik eksiltmiş oda kaç mililitreye tekabül ediyor bilmiyorum

ama seninki anormal

Çevrimdışı emcayi

• Profili Görüntüle
  • Otomobil: VW Golf 1.6 Pasific 2004
« Yanıtla #46 : 12 Mart 2014, 12:46:55 »
lpg ile alakasını neymiş o ustaları  görürsen bi zahmet  sorda biz de öğrenelim.

mantık şu sıkıştırılan araç yağa daha fazla baskı yapar ve eksiltir. Çoğu tsi, gti, rs v.b. araçlarda yağ eksilme durumu gayet normal karşılanır çünkü motor yağı ezer buharlaştırır. Bunun önüne eçmek için tam sentetik yağ kullanmak gerekir. Ayrıca Alman motor teknolojisi motorun parçalarının yağsız kalmaması adına sekmanların yağı tamamen silmesine izin vermezki ilk çalıştırmalarda motor az aşınsın diye. Eksilmenin geneli bu şeklide olur. Ama bir yerde kaçak varsa bu dahada artar.

Konumuza gelecek olursak kitapçıkta yazan 1000km de 1 litre eksiltebilir değeri en yüksek olarak verilen değerdir ve motorun anormalliğe gittiğinin göstergesidir. Dikkat etmek gerekir.

Çevrimdışı edincol

• Profili Görüntüle
  • Otomobil: Polo 6N2 - AKK - Comfortline
« Yanıtla #47 : 12 Mart 2014, 17:54:53 »
Eğer eksiltme 10bin kilometrede 1-1,5 litre düzeyine geldiyse bir veya iki üst viskoziteye geçmek gerekir. Gerekli şartnameleri karşılayan, xW-50 veya xW-60 viskoziteli yağları kullanmak yararınıza olur.

LPG'de yağ eksiltmenin artmasının nedeni, LPG'nin yanma sıcaklığının benzin ve motorine göre daha yüksek olmasından kaynaklanıyor, eğer kaliteli bir yağ kullanırsanız eksiltme miktarı fazla olmayacaktır. Aynı zamanda LPG'de su buharı oluşumu benzin ve motorine göre daha fazladır, bu da yağdaki oksidasyonu artıracaktır, bunun çözümü yine kaliteli bir yağ kullanmaktır. Neden hala yarı-sentetik yağ kullanılıyor anlamak mümkün değil.
Akıl yaşta değil baştadır.

Çevrimdışı rifatshr

• Profili Görüntüle
« Yanıtla #48 : 13 Mart 2014, 22:52:39 »
arkadaşlar benim araçta 10.000 km de bir 4 lt.yağ eksiltiyor ,yağ değiştirirken castrol magnetec 4 lt.bidon alıyorum yağ değişimine kadar kullanıyorum, bazen ne yapacağımı bilm,yorum herkeste aynı mı dert acaba...!! buralarda kimselerede söyleyemiyorum yağ eksiltiyor diye miilet hemen motor hasta diye yoksa laf çıkaracaklar...!!

Çevrimdışı alperyüksel

• Profili Görüntüle
  • Otomobil: golf mk4-2001-manuel-antrasit-trend
« Yanıtla #49 : 13 Mart 2014, 23:27:55 »
arkadaşlar benim araçta 10.000 km de bir 4 lt.yağ eksiltiyor ,yağ değiştirirken castrol magnetec 4 lt.bidon alıyorum yağ değişimine kadar kullanıyorum, bazen ne yapacağımı bilm,yorum herkeste aynı mı dert acaba...!! buralarda kimselerede söyleyemiyorum yağ eksiltiyor diye miilet hemen motor hasta diye yoksa laf çıkaracaklar...!!
Hayırlı geceler.
Dayımda 2001 astra var ilk sahibi olur kendisi. Bir defasında aracıyla ilgili küçük bir sorunu oldu beraber sanayiye gittik. Sorun halledildi bir de dedik ki yağına bakalım çubuğu çektik ama çubuk kuruydu bir daha taktık çıkardık çubuğun ucuna az miktarda yağ değdiğini gördük. Hemen orada üzerine magnatec 10-40 ekledi ve öyle binmeye devam etti. En son ne zaman ve kaç bin km önce değiştirdiğini sorduğumda da hatırlamadığını çok ta kafaya takmadığını söyledi. Daha öncesinde de aynı aracın motoru bir defasında çok sesli çalışmış.Bizimkide almış önce yetkili servise götürmüş yetkili servis motor inecek demiş daha sonra almış sanayiye götürmüş bir kaç yere göstermiş ve motor da yağın bittiğini fark etmişler yağını tamamladıktan sonra binmeye devam etti ve hala biniyor bakımına hiç de özen göstermiyor ve bende o aracın nasıl hala yürüdüğünü, çalıştığını anlayabilmiş değilim.Aracı şu an 110 000 km yi geçti ve oldukça uzun bir süredir lpg li biniyor.

Çevrimdışı Ali07

• Profili Görüntüle
  • Otomobil: Seat İbiza Tdi
« Yanıtla #50 : 13 Mart 2014, 23:57:17 »

10.000 de 4 lt fazla, benimki 3000 km'de 250 gram eksiltmiş.

Çevrimdışı rifatshr

• Profili Görüntüle
« Yanıtla #51 : 14 Mart 2014, 00:23:37 »
aracım otomatik fakat çekide bir sıkıntı yok böyle binmeye devam mı edeyim bu konuda bilgisi olan varsa paylaşırsa sevinirim...

Çevrimdışı emirdede

• Profili Görüntüle
  • Otomobil: 99 GOLF MK IV AUT.
« Yanıtla #52 : 14 Mart 2014, 10:53:07 »
Üst kapak contası ve krank keçesine baktırsana bi...belki oralardan kaçıma yapıyordur

Çevrimdışı rifatshr

• Profili Görüntüle
« Yanıtla #53 : 14 Mart 2014, 13:39:18 »
üst tarafı açtırmıştım su eksiltmesi vardı ..1200 tl onun için harcamıştım..usta yakma biraz azalır dedi ama.2500 km de bir 1 lt.yağ koyuyorum motora...