Gönderen Konu: Amortisör-Yay Hakkında Bilgilendirme ?  (Okunma sayısı 3692 defa)

Çevrimdışı GolfMk1Cabrio

• My Life Golf GTI :)
    • Profili Görüntüle
Amortisör-Yay Hakkında Bilgilendirme ?
« : 05 Nisan 2011, 19:40:21 »
Bazılarınızın bildiği üzere MK1'imde ATS Cup jantlar ve 195-50-15 Performans lastikleri var sürtmeyi biraz daha kesmek için eskiyen amortisörlerimi söküp yerine spor yay + amortisör taktık ama onlarda eski olduğu için midir bilmem çok aşırı sert aslında sert değil yani çamurluğa bastırdığımda esniyo yani mümkünatı yok o kadar sert olamaz ama gel gelelim yoldaki en ufak bir taş parçasının üzerinden geçsem dahi direk direksiyona hatta koltuğa yansıyo yol çizgilerinden bile geçsem direk vibrasyon yapıyor içeriye yolda tak tuk dan dun gidiyorum sürekli bundan önce kalın yanak lastik vardı ondada aynı şekildi ufakcık bir çukurdan bile geçsem bisikletle geçmiş gibi tak tuk gidiyoruz  :) Diyorum ki acaba üst kule gergisinden olabilir mi ? Dedim söktüm netice yine aynı acaba benim amortisörler coilover olabilir mi  :D Aradaki farkı nasıl anlarız neden bu kadar sert ve konforsuz acaba  :saskin:
ob ein leben nach dem cabrio ist ???

Çevrimdışı Han

• Her Şey Golf Mk1 ve Dostluk İçin.
    • Profili Görüntüle
Ynt: Amortisör-Yay Hakkında Bilgilendirme ?
« Yanıtla #1 : 05 Nisan 2011, 19:45:42 »
amortisör eskirse tepkimesi azalır
ayrıca patlaksada tepkime vermez :D
şimdi langur lungur olmasının ilk sebebi yaylardır spor dedin  e ondan daha ne sebep arıyorsun :D
eğer vibrasyon yada çakılları hissetmek istemiyorsan eğer orjinal yay amortisöre dön diğerlerinin hepsinde hssedersin
işin içinde erci var ise gerisi teferruattır :D
http://GolfMk1Ciyiz.Biz Her Şey Golf Mk1 İçin

Çevrimdışı TEYOLOGY

• Profili Görüntüle
  • Otomobil: (fırsatı bulur bulmaz tekrar Vag'dayım)
« Yanıtla #2 : 05 Nisan 2011, 19:54:45 »
yayın görevi yoldaki kasis ve çukurları azaltmak, amortirösün görevi ise yayın bu deviniminin sürekliliğini kesmektir diye görevlerini özetleyelim.

yumuşak süspansiyon sistemleri iç konforu arttırır. ama virajlarda kasa çok yatar. yüksek hızla viraja girildiğinde lastiklerin yolla temasını kesmesi daha kolaydır.

sert süspansiyonda ise mantık tam tersidir. yolla teması arttırır. viraj alışı güçlendirir. ama senin de başına geldiği üzere konfor kaybolur. daha normal bir şey yok Gökhan. soru ve sorun açık. konforu mu tercih ediyorsun yoksa sportif sürüş tarzı ile sert alınan virajları mı? sakin sürüyorsan orijinal yay, sert kullanıyorsan spor yay.
Kamış ses verince ney oldum sanır, İplik gerilince yay oldum sanır.
Sarayda oturmakla padişah olmaz kişi,
Abdal ata binince bey oldum sanır.

Çevrimdışı GolfMk1Cabrio

• Profili Görüntüle
« Yanıtla #3 : 05 Nisan 2011, 20:24:29 »
yayın görevi yoldaki kasis ve çukurları azaltmak, amortirösün görevi ise yayın bu deviniminin sürekliliğini kesmektir diye görevlerini özetleyelim.

yumuşak süspansiyon sistemleri iç konforu arttırır. ama virajlarda kasa çok yatar. yüksek hızla viraja girildiğinde lastiklerin yolla temasını kesmesi daha kolaydır.

sert süspansiyonda ise mantık tam tersidir. yolla teması arttırır. viraj alışı güçlendirir. ama senin de başına geldiği üzere konfor kaybolur. daha normal bir şey yok Gökhan. soru ve sorun açık. konforu mu tercih ediyorsun yoksa sportif sürüş tarzı ile sert alınan virajları mı? sakin sürüyorsan orijinal yay, sert kullanıyorsan spor yay.
Abi malum genciz ama ben genelde görselliğe önem veriyorum bi tarafımda GTI'n tadını çıkartmak istiyor hızlandığımda tak tuk gidiyor  :-[ Sonra içim acıyor hemen yavaşlıyorum anca tadını otobanda çıkartıyorum görsellik viraj alma çok güzel otobandaki esnememesi çok güzel ama gel gelelim düz yolda adamın asabını bozucak kadar kötü  :(

Çevrimdışı Mk1GTI

• Profili Görüntüle
  • Otomobil: VW Golf mk1 GL
« Yanıtla #4 : 05 Nisan 2011, 23:46:03 »
 E ben her güzelin bir kusuru vardır diyecem olmayacak.. Ama güzel yurdumunda enbüyük kusurlarından biriside yollarımız.. Ben GTı ımı gönül rahatlığı ile hiçbir zaman gittiğim yolun zevkini çıkaramadım. En iyi yolda bile mutlaka yama yada çökme vardı bu yüzden spor yay olayı türkiye için haram.. Coilover sistemler birazdaha bu konuda iyiler en azından sertlik ve yüksekliği senkron edip güzel bir görüntü oluyor ama onunda limitleri var. Mesala coilde yumuşak softsport modellerde yay çok sert değil ama yaylanmayı azaltmak için yaylanma mesafesi sınırı oluyor ama bu sınırı türkiye yolları gene pek affetmiyor..  Birde dar yanak lastik kullanıldığınında yolda çakılları bile hissediyorsunuz. O yüzden gökhan sendeki durum çok normal maalesef sorun senin uyguladığın sistemde değil bizim cebimizden çıkan paraların karşılığını veremeyen devlette.. Kendi halinde içinden yada dışından istediğini sayabilirsin yada konfor için normal süspansiyon ve lastiğe geçebilirsin. Beyaz güvercinde 13 jant ve lastik var inan bana yeri geliyor bunlarla bile içim cızlıyor yollarda.
"Çalışmadan, öğrenmeden, yorulmadan rahat yaşamanın yollarını alışkanlık haline getirmiş milletler, evvela haysiyetlerini, sonra hürriyetlerini ve daha sonra da istikballerini kaybetmeye mahkumdurlar"

Çevrimdışı GolfMk1Cabrio

• Profili Görüntüle
« Yanıtla #5 : 05 Nisan 2011, 23:57:19 »
E ben her güzelin bir kusuru vardır diyecem olmayacak.. Ama güzel yurdumunda enbüyük kusurlarından biriside yollarımız.. Ben GTı ımı gönül rahatlığı ile hiçbir zaman gittiğim yolun zevkini çıkaramadım. En iyi yolda bile mutlaka yama yada çökme vardı bu yüzden spor yay olayı türkiye için haram.. Coilover sistemler birazdaha bu konuda iyiler en azından sertlik ve yüksekliği senkron edip güzel bir görüntü oluyor ama onunda limitleri var. Mesala coilde yumuşak softsport modellerde yay çok sert değil ama yaylanmayı azaltmak için yaylanma mesafesi sınırı oluyor ama bu sınırı türkiye yolları gene pek affetmiyor..  Birde dar yanak lastik kullanıldığınında yolda çakılları bile hissediyorsunuz. O yüzden gökhan sendeki durum çok normal maalesef sorun senin uyguladığın sistemde değil bizim cebimizden çıkan paraların karşılığını veremeyen devlette.. Kendi halinde içinden yada dışından istediğini sayabilirsin yada konfor için normal süspansiyon ve lastiğe geçebilirsin. Beyaz güvercinde 13 jant ve lastik var inan bana yeri geliyor bunlarla bile içim cızlıyor yollarda.
Erşan abi şimdi şöyle bir durum var benim kız hem CABBY hem GT yani hem görsel olarak iyi hemde performans iyi bende karar kılamadım performans mı görsellik mi eğer görselliğe önem vericeksem sporları söküp orj. amortisör takımı alırım lastiklerimi değiştirirm performans istiyorsam aynen böyle devam ama 2 arada bi derede kaldım 1 tane daha MK1 GTI'm olsa onu seve seve performans makinasına çevirir bunuda konforun kralı yapardım  :D

Çevrimdışı GolfMk1Cabrio

• Profili Görüntüle
« Yanıtla #6 : 06 Nisan 2011, 00:03:34 »
Yok abi ben boşuna uğraşıyorum valla TR'nin yolları düzelmeden bize German Style haram ben takayım 13 ATS'lerimi bakayım keyfime yada benim 14 jantlara 1 takım lastik tamam  ::)