Gönderen Konu: spor yay  (Okunma sayısı 7279 defa)

Çevrimdışı Mk1GTI

• Profili Görüntüle
  • Otomobil: VW Golf mk1 GL
Ynt: spor yay
« Yanıtla #14 : 24 Mayıs 2012, 10:46:59 »
Bu arada Erşan dediğim gibi benim jant 13 nitekim küçük. Senin söylediğine göre benim tek çıkar yolum yay mı kesmek oluyor şimdi?

Tecrübe ile sabittir.. Ben GTI da kışın sana verdiğim jantları kullanıyordum voghlant 40/30 larla araç %30 yay %70 lastik üzerinde yaylanıyordu :D :D  

13 ve 14 jantta yay kısaltmak yada kovan düşürmek en mantıklısı hem konfor aynı kalır hemde görüntü güzel olur..

Yayları kesin ama neolur ısıtarak yumuşatma yada kesme yaptırmayın..
« Son Düzenleme: 24 Mayıs 2012, 10:49:35 Gönderen: Mk1GTI »
"Çalışmadan, öğrenmeden, yorulmadan rahat yaşamanın yollarını alışkanlık haline getirmiş milletler, evvela haysiyetlerini, sonra hürriyetlerini ve daha sonra da istikballerini kaybetmeye mahkumdurlar"

Çevrimdışı oldboy

• Profili Görüntüle
« Yanıtla #15 : 24 Mayıs 2012, 17:15:07 »
Tecrübe ile sabittir.. Ben GTI da kışın sana verdiğim jantları kullanıyordum voghlant 40/30 larla araç %30 yay %70 lastik üzerinde yaylanıyordu :D :D 

13 ve 14 jantta yay kısaltmak yada kovan düşürmek en mantıklısı hem konfor aynı kalır hemde görüntü güzel olur..

Yayları kesin ama neolur ısıtarak yumuşatma yada kesme yaptırmayın..
Peki son soru. İlk tavsiye kovan düşürme mi yay kestirmek mi? Kusura bakma Erşan çok soruyorum ama oldboya en az zararı vermek istiyorum. Gerek arabaya verilecek zarar gerekse de meşakatli olup olmama yönünden iki ihtimali değerlendirirsen çok sevinirim.

Çevrimdışı fatih_06

• Profili Görüntüle
« Yanıtla #16 : 25 Mayıs 2012, 00:16:59 »
abi bu kesme konusunda çok çelişki oluyor ankarada forumdan bi çok arkadaşın ve bmw vs aracının düşürme işlemini ısıtarak ayanlar amortisör yapıyor çoğu  gayet memnun. kimileride kestirerek yapıyor onlarda memnun ama ortaya iki grup çıkıyor ısıtılarak yapılanlar iyi değil ve kestirilerek yapılanlar iyi değil diye. ben 2 cm civarında ısıtarak düşürttüm pek bi fark olmadı zararları neler olabilir şimdide spor yay amortisör alana kadar 1 2 bakla kestirmeyi düşüyorum kestirsemmi yoksa ısıtarakmı yaptırsam kararsız kaldım  ???

Çevrimdışı roccobug

• Profili Görüntüle
« Yanıtla #17 : 25 Mayıs 2012, 00:52:26 »
350 liraya vogtland yayları alın bitsin .. İnşallah takınca göreceğiz ..

Çevrimdışı Mk1GTI

• Profili Görüntüle
« Yanıtla #18 : 25 Mayıs 2012, 13:41:15 »
Sonradan takılan helozanlar 2-3cm uzun oluyor tr de bunları takarken mutlaka kesmek gerek ama tamircinin işine gelmez bu işler alır takar araba sonra leylek gibi olur.. Sorulduğundada zamanla düşer merka etme derler aslında durum böyle değil...  Her ülkeye göre bir metraj var yay ve amortisörlerde...  Türkiye için 20 veya 30mm uygundur...  Mk1 lere sıfır amortisör ve helozon alındığında takmadan önce mutlaka 2cm kesilmesi lazım ama tam çamurluk lastik arası 1cm olsun derseniz orj yayı 3cm kesmek gerek.. Üstüne çıkıldığında standart amortisörün merkez noktası kaçmaya başlar ve araç yay üstünde kalır o yüzden 30mm den sonra amortisörede işlem gerekir yada spor amortisör kullanılır...

Isıtma ve kesme olayları halk arasında ve bilinçsiz ustalar tarafında laf ebeliğinden başka bişey değil... Hiç güvence yoksa her sanayide bir yaycı vardır ve burdaki adamlara gidilip genel bilgi alınır...  Malum yay denilen malzeme demirden yapılıp suyu verildikten sonra bir kıvama geliyor.. Yay imalatı yapan bir usta yayı keserken makas kullanır yada büyük su soğutmalı demir destere. Oksijen ile kesme yapmak yada ısıtarak yayın kıvamını bozmak 4 kollunun depozitorsunu vermek olur..   

Bir araç basit gibi gözüksede bunun üretimine geçilmeden önce büyük ARGE çalışmaları var. Aracın ağırlığı tek tekere düşen ağırlık ve basınç kavramları gibi aklın bazen sıfıra vurduğu matematiksel işlemlerden geçerler.. Soru şu olmalı ben bu aracı nekadar güvenli kullanabiliyorum.. Yay yumuşarsa aracın viraj kabiliyeti ve fren kabiliyeti mutlaka düşüş gösterir. Ben 40/30 larla 80 le girdiğim viraja ilkerin normal yaylı mk1 ile 50 ile girdiğimde yolun tarlaya çıkacağını sanmıştım :D :D   Aynı durum işlem görmüş özelliğini kaybetmiş yayında size nasıl geri döneceğini tecrübe ile anlarsınız o yüzden risk içeren işler bana uzak dursun.
"Çalışmadan, öğrenmeden, yorulmadan rahat yaşamanın yollarını alışkanlık haline getirmiş milletler, evvela haysiyetlerini, sonra hürriyetlerini ve daha sonra da istikballerini kaybetmeye mahkumdurlar"

Çevrimdışı TEYOLOGY

• Profili Görüntüle
  • Otomobil: (fırsatı bulur bulmaz tekrar Vag'dayım)
« Yanıtla #19 : 25 Mayıs 2012, 15:12:28 »
bilmek bir şey. ama bildiklerini karşı tarafa akıcı bir üslupla anlatabilmek çok daha önemli bir şey. eline sağlık doktor. ders niteliğinde olmuş anlattıkların. 3-4 sayfada ancak anlatılabilecek bilgiyi 3-4 paragrafa sığdırmışsın. eksiksiz.
Kamış ses verince ney oldum sanır, İplik gerilince yay oldum sanır.
Sarayda oturmakla padişah olmaz kişi,
Abdal ata binince bey oldum sanır.

Çevrimdışı Han

• Her Şey Golf Mk1 ve Dostluk İçin.
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #20 : 25 Mayıs 2012, 15:15:22 »
bilmek bir şey. ama bildiklerini karşı tarafa akıcı bir üslupla anlatabilmek çok daha önemli bir şey. eline sağlık doktor. ders niteliğinde olmuş anlattıkların. 3-4 sayfada ancak anlatılabilecek bilgiyi 3-4 paragrafa sığdırmışsın. eksiksiz.
+1453  :tamamdir
işin içinde erci var ise gerisi teferruattır :D
http://GolfMk1Ciyiz.Biz Her Şey Golf Mk1 İçin

Çevrimdışı mustafayns

• Profili Görüntüle
« Yanıtla #21 : 25 Mayıs 2012, 16:55:15 »

+ 1 :saygılar

Çevrimdışı fatih_06

• Profili Görüntüle
« Yanıtla #22 : 25 Mayıs 2012, 17:20:33 »
+1 de benden :)

Çevrimdışı Mk1GTI

• Profili Görüntüle
« Yanıtla #23 : 25 Mayıs 2012, 18:19:45 »
http://www.youtube.com/watch?v=Ix4-UUelDc4&feature=endscreen&NR=1

Video yayın nasıl yapıldığını çok güzel bir şekilde gösteriyor.. Ham demirden şekillenip koaksiel durma getiriliyor bu hale kadar her şekle girecek demir halde nezaman suya atılıyor ve bu suyun içindeki kimyasallar ve süre ile esnekliğini alıyor.. En sonundada yapılan testte nekadar kilogram a dayanıklığı test ediliyor..  Bundan sonra yapılacak uygulamalar yayın özelliğinden mutlaka kayıplar veriyor o yüzden bir iş yapılmadan önce mutlaka iyi düşünülmeli...

Siz hiç yayı kesilmiş kuşu rally yaparken gördünüzmü yada drag yaparken. Sadece apachi style cadde show larında görürsünüz bende orjinal spor yaylarımı takarım mk1 ime heryolda o kuşun içinden geçerim hiç korkmadan :D :D

Çevrimdışı fatih_06

• Profili Görüntüle
« Yanıtla #24 : 26 Mayıs 2012, 00:48:47 »
abi arabayı biliyon üzerindeki jantlarla kullanabileceğim yay hangisi olabilir kafamda 14'' e30 bbs leri var yada başkada olabilir  ama aynı yayı 2si içinde kullanabilirmiyim yada kışın 13 e dönünce sıkıntı olurmu bu jant lastik yay ve yükseklik konusunda hiç bilgim yok