Gönderen Konu: Yere sürtmesini engellemek için???  (Okunma sayısı 8047 defa)

Çevrimdışı xaero

• Profili Görüntüle
Yere sürtmesini engellemek için???
« : 01 Ekim 2012, 11:55:38 »
Arkadaşlar merhaba,

malum hepimizin aracı yere çok yakın ve dafalarca sürtmüştür. karter koruma falan olmasa yandık. benim şehir içinde yada otobanda falan pek sorunum olmuyor fakat memlekete gittiğim zaman of of of diyorum sürekli. şimdi kısmetse bayrama tekrar gidicem ama bu defa of of of demek istemiyorum ve aracımı nasıl, ne ile, nerede 4-5 cm daha yükseltebilirim? mümkün müdür birde?

teşekkürler.

Çevrimdışı mustklc

• Profili Görüntüle
Ynt: Yere sürtmesini engellemek için???
« Yanıtla #1 : 01 Ekim 2012, 12:26:16 »
yükseltirsin ama zararı olur, yol tutuşun azalır, aşırı sürate gelemez.

bizimkisi de sürtüyor, üstüne üstlük taşrada yaşıyoruz. yapacak birşey yok. 
Araba binmek içindir..

Çevrimdışı metinmb407

• Profili Görüntüle
« Yanıtla #2 : 01 Ekim 2012, 12:41:35 »
Aracı bilinçsizce yükseltmek veya alçaltmaya çalışmak aerodinamiğe etkisi büyüktür. Aman diyim :) Biraz daha dikkat.

Çevrimdışı xaero

• Profili Görüntüle
« Yanıtla #3 : 01 Ekim 2012, 13:19:25 »
yükseltirsin ama zararı olur, yol tutuşun azalır, aşırı sürate gelemez.

bizimkisi de sürtüyor, üstüne üstlük taşrada yaşıyoruz. yapacak birşey yok. 
Muhakkak farklılık olacaktır yol tutuşunda, ama zaten çok hızlı araba kullanan birisi değilim. kaldıki yol tutuşuna güvenip hızda yapabilirim :) en azından yol tutuşu iyi değil deyip daha da yavaş kullanırım
Aracı bilinçsizce yükseltmek veya alçaltmaya çalışmak aerodinamiğe etkisi büyüktür. Aman diyim :) Biraz daha dikkat.

bilinçli bi şekilde yapmanın yolu yok mu :):)

Çevrimdışı metinmb407

• Profili Görüntüle
« Yanıtla #4 : 01 Ekim 2012, 13:35:57 »
Muhakkak farklılık olacaktır yol tutuşunda, ama zaten çok hızlı araba kullanan birisi değilim. kaldıki yol tutuşuna güvenip hızda yapabilirim :) en azından yol tutuşu iyi değil deyip daha da yavaş kullanırım
bilinçli bi şekilde yapmanın yolu yok mu :):)

Her ne kadar yavaş araç kullansanızda bu değişiklik sadece yol tutuşunu değil frenajı da etkiler  ;) Bilinçli şekilde yükseltmenin yolu vardır ama kesenize göremidir bilemem :)

Çevrimdışı xaero

• Profili Görüntüle
« Yanıtla #5 : 01 Ekim 2012, 14:10:50 »
Her ne kadar yavaş araç kullansanızda bu değişiklik sadece yol tutuşunu değil frenajı da etkiler  ;) Bilinçli şekilde yükseltmenin yolu vardır ama kesenize göremidir bilemem :)

aslında bana kalsa hiç dokunmam ama birde ailem olduğu için işin içinde babam biraz pinpirikleniyor. memlekete gidicez illa yaptır diyor.geçen sene baya bi sürttü çünkü. şimdi birde ben babama bunu anlatamam. desemki arabanın yol tutuşu azalacak hızlı gidemicem gitme o zaman diyecek :):) kesenin fiyatı nedir acaba ?? belki burdan yırtabilirim :)

Çevrimdışı burak025

• Profili Görüntüle
« Yanıtla #6 : 01 Ekim 2012, 15:46:17 »
yaylarınız stock muydu?

Çevrimdışı OffLineR

• Volkswagen Türkiye
  • İtinayla, sabırla, keyifle modifiye edeceksin ! :)
    • Profili Görüntüle
  • Otomobil: 2001 Range Rover & 2016 C180
« Yanıtla #7 : 01 Ekim 2012, 16:00:41 »
99 model araba, yaylar hiç değişmemiştir, amortisörler de artık çok tutmuyordur, salınım çok oluyordur.
Yay - amortisör sıfır taksanız ve takozları dğeiştirseniz büyük fark olur.
Ama bahsettiğiniz sürtme ne seviyede bilemediğim için işinizi görür mü bilemeyeceğim.
Air Ride \ Havalı Süspansiyon ;)

Çevrimdışı xaero

• Profili Görüntüle
« Yanıtla #8 : 01 Ekim 2012, 16:04:46 »
yaylarınız stock muydu?
hiç bir fikrim yok

99 model araba, yaylar hiç değişmemiştir, amortisörler de artık çok tutmuyordur, salınım çok oluyordur.
Yay - amortisör sıfır taksanız ve takozları dğeiştirseniz büyük fark olur.
Ama bahsettiğiniz sürtme ne seviyede bilemediğim için işinizi görür mü bilemeyeceğim.
peki anlayan bi ustaya götürsem mesela maslak sanayi Erol usta :)

Çevrimdışı OffLineR

• Volkswagen Türkiye
  • İtinayla, sabırla, keyifle modifiye edeceksin ! :)
    • Profili Görüntüle
  • Otomobil: 2001 Range Rover & 2016 C180
« Yanıtla #9 : 01 Ekim 2012, 16:07:18 »
İyi fikir :)
Air Ride \ Havalı Süspansiyon ;)

Çevrimdışı serhan61

• Yolu bilmekle yolda yürümek farklı şeylerdir...
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #10 : 01 Ekim 2012, 16:52:28 »
ilk zamanlarda bende çok sürtüyordum ama birazda aracı tanımak ve kullanış tarzınızla alakalı mesela yoldaki tümseklere yoldaki izlerden girmeyin aracın lastiğinin bir tanesini tümseğin üstüne bindirin tümseklere yaklaşmadan fren yapın ve tümseğe geldinizmi frenden ayağınızı çekin çünkü ayağınız frendeyken iyice alçalıyor.bu dediklerim genelde köy yolu vs de uygulanabilecek yöntemler bende köye giderken içim yanardı her ses gelmesinde ama şimdi sorun yok yol aynı berbat yok ama bunlara dikkat edince hiç bi problem kalmadı...

Çevrimdışı xaero

• Profili Görüntüle
« Yanıtla #11 : 01 Ekim 2012, 17:00:07 »
köy yolunda malum zaten ağır vassıtalar girdikçe ve yıllar geçtikçe lastik izlerinin olduğu yer çukur olup ortada bir tümsek oluşuyor. bizim arabayanın sürtmemesinin imkanı yok (yada benim arabanın) dediğin gibi bir lastiği tümseğe çıkartıyorum sağ yada sol yolun durumua göre ama baze öyle oluyo tümseğin üstüne çıkarttığım zaman sağda yada solda mesafe kalmıyor. taşlar, ağaçlar, vs.. içine giriyorum oda ayrı bir dert. yolu kesen kasislerde zaten sıkıntı yaşamıyorum yavaşlıyorum dediğin gibi, yada çok yüksekse çapraz geçiyorum.

Çevrimdışı serhan61

• Yolu bilmekle yolda yürümek farklı şeylerdir...
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #12 : 01 Ekim 2012, 17:04:41 »
aynen bizim yollarımızda öyle insanın köye gidesi gelmiyor arabanın çektiği işkenceyi görünce))elimizden geldiğince dikkat edecez arabanın yükseltilmesi biraz sakat bir iş gibi geliyo bana.ama lastik ebatını büyütebilrisin lastik yanaklarını büyüt en kolay böyle çıkabilirsin bu işin içinden..

Çevrimdışı emrah_akkas

• Profili Görüntüle
« Yanıtla #13 : 01 Ekim 2012, 20:31:12 »
Benim bir önceki aracımı ilk aldığımda orjinal yaylar ve 17'' jant vardı üzerinde, sonrasında 3,5 eibach yay taktım her iki türkü de sürtmüyordu.
Şu anda yeni aldığım golf'ümde 15'' orjinal boyutlarda jant var ve orjinal yaylarda vurmadığım yer kalmadı.
Kısmetse önümüzdeki hafta 17'' jantlarım geliyor yaylarıda aracı sattıgım cocuktan geri aldım önümüzdeki yaza onları takıcam bakalım neler olacak ama şu anda çok rahatsızım vurma olayından.
Önceki aracım bendeyken sitedeki arkadaşlarım bu derdi her zaman dile getiriyorlardı. Ben gülüp geçiyordum açıkcası benim aracım da 3,5 yay olduğu halde vurmuyor diye malesef başıma geldi :(