Gönderen Konu: Düşük Hararet Sorunu  (Okunma sayısı 88287 defa)

Çevrimdışı saydam

• Profili Görüntüle
Ynt: Düşük Hararet Sorunu
« Yanıtla #70 : 05 Ocak 2009, 11:01:09 »
fan motorunun bu alçak derecelerde devreye girdiğini hisseden varmı hiç?
ben bir kaç kez termostatı değiştirdim ama orjinalini bulamadığım için sürekli sorun yaşadım en sonunda çareyi radyotörün önüne paspas koymakla çare buldum, nedeni ise bu dandik termostatların sürekli bozulması idi. ama sizlerin  böyle bir sıkınıntısı yok parça konusunda.
paspası koyduktan sonra araba biraz ısınmaya başladı fakat bu şoğuk havalarda iyice çekilmez hale geldi ve fan motorunun 70 derecede devreye girmesi dikkatimi çekti.
ve geçen cumartesi akşam sanayiye gittim ve 85-90 lık  fan müşürü aldım ve taktım inanmazsınız ama üzerinden çıkan 82-65 lik idi bü müşürüde sağolsun dayım takmıştı benimde hiç aklıma gelmemişti benim fan motorunun 70 derecede devreye girmesi bu işide çözmüş oldu. karlı bir akşamda sıcaktan yüzümün yanarak eve dönme sevinci ile son buldu. arabanın harareti artık sürekli 80 derecede.
sizde paspas vs gazete kağıdı koyun diycem ama yazık olur sonuçta rahat bir şekilde parça bulabilyorsunuz.
termostı değiştirmişsiniz olmamış peki termostatı değiştiren usta yeni almış olduğunuz ve aracın üzerinden çıkan termostat ile deneme yapmadımı? fan müşürünün derecesini kontrol etmedimi, en azından bir su dolu teneke kutunun içinde ocak veya bir sobanın üzerinde suyu ısıtıp hangisinin  önce açıp açmadığını yeni almış olduğun termostat ile denemesi lazımdı.
uzun lafın kısası eğer çok şikayetciysen radyötörün 4/3 kısmını kaplayacak şekilde gazete kağıdı koy ve fanın kaç derecede devreye girdiğini kontrol et.

Çevrimdışı karapolo

• Profili Görüntüle
« Yanıtla #71 : 05 Ocak 2009, 18:23:49 »
fanda sorun yok denedim 87-88 de devreye giriyor.

Çevrimdışı gurkanpeker

• Profili Görüntüle
« Yanıtla #72 : 05 Ocak 2009, 18:40:36 »
arkadaşlar aynı sorun bendede vardı bugun termostatı değiştirdik artık sorun yok gibi gozukuyor benımkıde hep 70in altında calısıyordu

Çevrimdışı passi

• Profili Görüntüle
« Yanıtla #73 : 05 Ocak 2009, 19:42:15 »
cok ilginç bi sorun bu yaa
bnde ole bi sorun yok fakat nette gezindim bakalım n olabilir die
ama maalesef bulamadım, kimisine termostati deiştirmk yaramış
kimisine ise hayır...
yetkili servise goturen var mı aracı?

Çevrimdışı outro

• Profili Görüntüle
« Yanıtla #74 : 05 Ocak 2009, 20:18:20 »
Benimde hararet ibrem max 70 oluyor. açık yerde yol yaptığım zaman en dipte...  Termostatı değiştiricem bide öyle denicem bakalım.. NEdir Termostat fiatları değiştiren yazabilirmi??
PoLo BiR Ya$aM TarzıdıR.!

Çevrimdışı karapolo

• Profili Görüntüle
« Yanıtla #75 : 05 Ocak 2009, 20:39:44 »
Rölantiye alıp 10-15 dk. bekleyince hararet 90 a çıkıyor mu ? 2 gün önce değiştirdim BEHR marka(orjinali bu), termostat 25, kapağı 10 TL olmak üzere toplam 35 TL. Değiştirince buraya sonucu yazarsan sevinirim.Çünkü ben değiştirdiğim halde sorun devam ediyor.

Çevrimdışı outro

• Profili Görüntüle
« Yanıtla #76 : 05 Ocak 2009, 20:58:48 »
Rolantide hiç 10-15 dakka beklemedm :S en fazla 2 dakka beklerm .. Bi değiştireym sonucu yazıcam
PoLo BiR Ya$aM TarzıdıR.!

Çevrimdışı karapolo

• Profili Görüntüle
« Yanıtla #77 : 05 Ocak 2009, 21:07:01 »
OK:)

Çevrimdışı gurkanpeker

• Profili Görüntüle
« Yanıtla #78 : 06 Ocak 2009, 02:33:01 »
Benimde hararet ibrem max 70 oluyor. açık yerde yol yaptığım zaman en dipte...  Termostatı değiştiricem bide öyle denicem bakalım.. NEdir Termostat fiatları değiştiren yazabilirmi??
benimde aynıydı termestat değiştirdim düzeldi

Çevrimdışı karapolo

• Profili Görüntüle
« Yanıtla #79 : 06 Ocak 2009, 18:25:12 »
en sonunda dayanamıycam servisine götürücem arabayı :(

Çevrimdışı hakan5059

• Profili Görüntüle
« Yanıtla #80 : 07 Ocak 2009, 00:22:43 »
 herkeze iyi geceler...karapolonun derdi bitmez :) kardeşim benim :D   sorun içinden çıkılmaz bir hal almış.araba makinalarından pek anlamasamda prensip olarak hararet müşirleri motor soğutma suyusunun ısısını soğutucu çıkışından alırlar.iki suyun soğuk olması yağinda soğuk olması anlamına gelirki motor kalın yağı pek sevmez :) gelelim naçizane görüşlerime...termostat arızalı olsaydı rölantide normal olan sıcaklık değerini sabitleyemezdi.müşir arızalı olsa ısıyı sabit gösterir yada hiç göstermez.su tulumbası motorun devri ile hızını arttırı yada azaltır buda doğal olarak soğutma mecrelarında dolaşan suyun miktarını belirler.rölanti devirde (1000) suyun motorda dolaşım hızı 3000 devirdeki dolaşım hızının 3 te 1 i kadardır.eğerki kayıştan hareket alan tulumba motorla aynı değerlerde hızlanmaz ise (yani kayış sıyırır ise) su 3000 devirde olması gerekenden daha fazla radyatörde kalır ve daha fazla soğur.(unutmayın rölantide suyu fan soğutur) şöyleki örneğin termostata 95 C olarak gelen su (ki motor çalıştığına göre ) radyatörde kalması gerekenden 3 kat daha uzun süre kalacağından 3 kat fazla soğutulur.sizde harareti 65/75 arası görürsünüz.bunun zararı kısa sürede görülmesede yağ ve su arasında ısı farkının yüksek olması büyük sorunlara yol açar.bence (ki budur diyebilirim) senin sıkıntın 1.SU TULUMBASININ YÜKSEK DEVİRLERDE SIYIRMASI yada TULUMBANIN ÖMRÜNÜ TAMAMLAMASI...başka bir sıkıntı olma ihtimali bence yok. :tamamdir

Çevrimdışı karapolo

• Profili Görüntüle
« Yanıtla #81 : 07 Ocak 2009, 18:38:54 »
Hakan'ım gel senle bi motorcu dükkanı açalım biz paraya para demeyiz bak

Çevrimdışı karapolo

• Profili Görüntüle
« Yanıtla #82 : 07 Ocak 2009, 18:39:24 »
 ;)

Çevrimdışı qb5tp

• Profili Görüntüle
« Yanıtla #83 : 08 Ocak 2009, 17:21:46 »
herkeze iyi geceler...karapolonun derdi bitmez :) kardeşim benim :D   sorun içinden çıkılmaz bir hal almış.araba makinalarından pek anlamasamda prensip olarak hararet müşirleri motor soğutma suyusunun ısısını soğutucu çıkışından alırlar.iki suyun soğuk olması yağinda soğuk olması anlamına gelirki motor kalın yağı pek sevmez :) gelelim naçizane görüşlerime...termostat arızalı olsaydı rölantide normal olan sıcaklık değerini sabitleyemezdi.müşir arızalı olsa ısıyı sabit gösterir yada hiç göstermez.su tulumbası motorun devri ile hızını arttırı yada azaltır buda doğal olarak soğutma mecrelarında dolaşan suyun miktarını belirler.rölanti devirde (1000) suyun motorda dolaşım hızı 3000 devirdeki dolaşım hızının 3 te 1 i kadardır.eğerki kayıştan hareket alan tulumba motorla aynı değerlerde hızlanmaz ise (yani kayış sıyırır ise) su 3000 devirde olması gerekenden daha fazla radyatörde kalır ve daha fazla soğur.(unutmayın rölantide suyu fan soğutur) şöyleki örneğin termostata 95 C olarak gelen su (ki motor çalıştığına göre ) radyatörde kalması gerekenden 3 kat daha uzun süre kalacağından 3 kat fazla soğutulur.sizde harareti 65/75 arası görürsünüz.bunun zararı kısa sürede görülmesede yağ ve su arasında ısı farkının yüksek olması büyük sorunlara yol açar.bence (ki budur diyebilirim) senin sıkıntın 1.SU TULUMBASININ YÜKSEK DEVİRLERDE SIYIRMASI yada TULUMBANIN ÖMRÜNÜ TAMAMLAMASI...başka bir sıkıntı olma ihtimali bence yok. :tamamdir
Hakan Bey rölantide çalışan motor,  radyatörden bi hava geçişi olmadığı sürece (fan çalışması yada hareket halinde olmaktan kaynaklı rüzgar) ısınmaya devam eder. Termostat bozuk değilse sadece motor içinde kalan su dolaşım halinde olduğu için daha çabuk ısınacaktır ama termostat bozuk olsa da radyatördeki suyu da ısıtarak dolaşım devam edecektir. Yani termostat arızalı da olsa, motor soğutulmadığı sürece (fan yada hareket halinde olmaktan kaynaklı hava akışı) motor ısısı 90 dereceye kadar çıkar.
Motor sıcaklığı 90 dereceye gelmeden önce radyatöre giren ve çıkan hortumları elle kontrol edin. Eğer ısınmışlarsa (az bile olsa) sorununuz termostattır.
Su tulumbası (otomobillerdeki deyimiyle devirdaim pompası) bizim araçlarda triger kayışından güç alır. Bu kayışın sıyırması ise hararetin düşük kalmasından çok daha büyük sorunlar çıkartır, farkedilmemesi mümkün değildir. Devirdaim sorunlu olduğunda yaşayacağınız en olası sorun antifiriz eksiltmesidir. Yeterli dolaşım yapamasa bile yaşayabileceğiniz problem hararetin düşük olması değil 90 derecenin bile üzerine çıkmasıdır.
Her ne kadar "karapolo" termostatı orjinaliyle değiştirmiş olsa da bu hassas bi parçadır, bozuk çıkması, takarken bozulması yada yuvasına tam oturtulamaması mümkündür ve karapolo'nun sorunu kesinlikle termostatdır :) Yeni termostat takıldıktan sonra bi parça radyatör hortumu termostat kapağına takılarak ve diğer ucundan üflenerek termostatın kapatıp kapatmadığını kontrol ettirmek en iyi yöntemdir.
Bir önceki değişimde termostattan 25 TL almışlar yanılmıyorsam, normalde 15 TL dir fiyatı. Geçmiş olsun...