Gönderen Konu: karbüratörlü araca spor hava filtresi takıp nasıl iyi ses alabilirim?  (Okunma sayısı 43221 defa)

Çevrimdışı GolfMk1Cabrio

• My Life Golf GTI :)
    • Profili Görüntüle
Sende cahilsen biz nabalım be Can abi  :saskin:
ob ein leben nach dem cabrio ist ???

Çevrimdışı braveheart53

• Profili Görüntüle
  • Otomobil: GOLF 1.4 TSİ 160 HİGLİNE
sesi filtre vermez. filtrenin geçirgenliği verir. dolayısıyla düz bir mantıkla: filtre yokken daha çok ses çıkar... ses çıkmaz demedi kimse, tatmin edici bir ses çıkmaz dedik. Ben bu işten anlamıyorum zaten, köyden bugün geldim. Bildiğim tek araba da bu  :-\ cahilim ne yapayım...

güzelmiş çorum kaloriferi de var mı bari ;D

Çevrimdışı escocem

• Volkswagen Türkiye
  • street racer
    • Profili Görüntüle
sesi filtre vermez. filtrenin geçirgenliği verir. dolayısıyla düz bir mantıkla: filtre yokken daha çok ses çıkar... ses çıkmaz demedi kimse, tatmin edici bir ses çıkmaz dedik. Ben bu işten anlamıyorum zaten, köyden bugün geldim. Bildiğim tek araba da bu  :-\ cahilim ne yapayım...

şu maviden bi vazgeçmedin gitti zaten ;D

Çevrimdışı 0M42

• Çoksa torkun,olmasın korkun..
    • Profili Görüntüle
Konu bayağı eski ama bir şeyler eklemek istiyorum.

Motordan çıkan sesin motor emişi ile bir alakası yoktur ses tamamıyla emme manifoldu yapısı ve subap sayısı ile doğru orantılıdır en güzel sesler 16 valf ve yukarısından gelir ayrıca enjeksiyonlu motor karburatörlü motordan daha az emiş yapar mantığı kesinlikle yanlıştır bu olay hacime bakar hangi motorun hacmi daha büyükse emişi fazla olur karburatör ve enjeksiyon sistem ile bir alakası yoktur.
Sekiz valf lı karburatörlü araçtanda ses çıkar yeterki emme manifoldun buna uygun olsun şayet emme manifoldun buna uygun değilse ne yaparsan yap buna en iyi örnek tofaş motorudur .Karburatör daha geniş boğazlı seçilebilir yada tek boğazı çift boğaza çevirme gibi durumlarda seste ister istemez değişiklikler olur ama tatmin edermi tartışılır tabi buda motor yapısı ile orantılıdır unutulmamalıdır ki tofaşlarda zaten çift boğaz weber vardır ve sesten eser yoktur.
Kendi küllerimiz üzerinden yeniden doğabilmek için kendimizi yakmadıkça,her birimiz birer simurg olmayı göze almadıkça bataklığımızda,tüneklerimizde ve kafeslerimizde yaşamaktan kurtulamayacağız ..

Çevrimdışı mk1gti09

• Profili Görüntüle

Düz mantık dediğin filitre yokken daha cok ses cıkarır diye birşey yok..Hatta ses azalır..  >:D Kendi ellerimle denedim filitresiz kullandım arabayı sesde artmadı..Sadece filitrenin gözenekleri ses cıkartmaya meğillii..Mantıksa emiş ne kadar çoksa sesde o kadar çoktur..

Çevrimdışı mk1gti09

• Profili Görüntüle
Erhan arabanla bu şekilde yine ses almak istiyosan filitre seçimin küçük olacak..Hatta en küçüklerinden al..Herşekilde istersek iyi ses alırız..Üst karb borularını daraltırsak borudaki emişini hızlandırırız ama bu yakıtına azda olsa etkiler..Sen en iyisi küçük bir acık hava filitresi al ok takıl sonra  ;)

Çevrimdışı mk1gti09

• Profili Görüntüle
Konu bayağı eski ama bir şeyler eklemek istiyorum.

Motordan çıkan sesin motor emişi ile bir alakası yoktur ses tamamıyla emme manifoldu yapısı ve subap sayısı ile doğru orantılıdır en güzel sesler 16 valf ve yukarısından gelir ayrıca enjeksiyonlu motor karburatörlü motordan daha az emiş yapar mantığı kesinlikle yanlıştır bu olay hacime bakar hangi motorun hacmi daha büyükse emişi fazla olur karburatör ve enjeksiyon sistem ile bir alakası yoktur.
Sekiz valf lı karburatörlü araçtanda ses çıkar yeterki emme manifoldun buna uygun olsun şayet emme manifoldun buna uygun değilse ne yaparsan yap buna en iyi örnek tofaş motorudur .Karburatör daha geniş boğazlı seçilebilir yada tek boğazı çift boğaza çevirme gibi durumlarda seste ister istemez değişiklikler olur ama tatmin edermi tartışılır tabi buda motor yapısı ile orantılıdır unutulmamalıdır ki tofaşlarda zaten çift boğaz weber vardır ve sesten eser yoktur.

8v yada 16v filitre sesinde alakası yok..Sadece 16vda daha iyi benzin hava karışımı gerçekleşir..Yani yakıt tasarufunda 16v tabiki biraz daha üstündür..8v'in subabları 16ya göre biraz daha büyüktür..Sonuçta mühendisler bütün araçlara 8vda yaparlar 16vda yapabilirler..Gerekli havayı her iki subab sisteminde sağlayabilirler..Filitre sesi tabiki hacme bağlı ama ne şekilde..Örnek honda S2000in hattinde fazla ses cıkartır bir atmosferiğe göre..kısa stokeriyle büyük yanma ve sıkıştırma alanı bırakmışlar..Bu sadece emiş daha fazladır vede 9-10.000 devir sayesinde inanılmaz emiş sesi veya filitre sesi alıyor..Onu geçelim R1den bahsedelim 1000cc motoruyla devaza deviriyle inanılmaz ses alıyo..Yani arkadaşlar demek istetiğim araçları hacminde cok modu ve yapısı önemli..Ne valf 16 ne hacim   :D :D
Sonuçta kısa pistonlu araçlar birim saniyede daha cok hava çeker bu sayede emiş bu sayede daha çok filitre sesi..Ztn Hondası olanlar bunu daha çok daha iyi bilir...Çift yada tek karbden bahsedilmiş..Burda karb fonksiyonu sadece daha fazla yakıtla daha hızlı piston haraketleri bu sayede daha hızlı emiş...Ama unutmayın havayı karb değil piston çeker  :D :D Yani tamamen herşey pistonlara bağlı..Pistoların yapısı vs..
« Son Düzenleme: 14 Temmuz 2010, 14:00:52 Gönderen: mk1gti09 »

Çevrimdışı escocem

• Volkswagen Türkiye
  • street racer
    • Profili Görüntüle
yukarda yazlılanların hepsi etkendir filitre sesine..birisine dahi hayır alakası yok denilemez..enjeksiyon havayı daha fazla çeker bu açık ve nettir buna bağlı olarakta sesi tabiki daha sağlam verir..aynı motorda enjeksiyon bağlıykende karb bağlıykende açık filitre kullandım tecrübeyle sabittir ;)

Çevrimdışı halilom

• Profili Görüntüle
benim fazla bi bilgim yok bu konuda ama şöyle söyleyeyim enjeksiyonlu araba da daha iyi öter açık hava filtresi keza Telekomünikasyon Ä°letiÅŸim BaÅŸkanlığı bu 1.4 dacia da böyle hayvan gibi öttüğüne göre. :D

Çevrimdışı mecamir

• Doğuştan VW'ci...
    • Profili Görüntüle
Düz mantık dediğin filitre yokken daha cok ses cıkarır diye birşey yok..Hatta ses azalır..  >:D Kendi ellerimle denedim filitresiz kullandım arabayı sesde artmadı..Sadece filitrenin gözenekleri ses cıkartmaya meğillii..Mantıksa emiş ne kadar çoksa sesde o kadar çoktur..

sen çok biliyosun, ben daha yeni olduğum için bilmiyorum. hayatım da da hiç sünger filtre falan kullanmadım. sen hayatında throttle body gördün mü? gördüysen ne işe yaradığını bilir misin? Grup A araçlarda neden throttle body kullanılır (filtre kullanılmaz)? kimsin nesin nerden geldin bilmiyorum ama benim lafımı alıntı yapıp da bana bişeyler öğretmeye kalkma... emişin daha kuvvetli olması için fizik kanunları gereği havanın önündeki direnci kaldırmak gerekir... filtre demek ekstra direnç demektir...

M. Can ÇİMİR - Türkiye Otomobil Sporları Federasyonu

Çevrimdışı escocem

• Volkswagen Türkiye
  • street racer
    • Profili Görüntüle
Komiserim kuzenim sakin ol :D Meslektaşlarına kıl oluyordum zaten,dünden sonra max.derecede kıl oluyorum artık,jantıma zarar vermiş şerefisizler park yasak işareti olmayan yoldan çekerken.. :t

Çevrimdışı 0M42

• Profili Görüntüle
Gerekli olan hava 8 valf olan bir sistemde verimli,kayıbın az olduğu bir şekilde silindirlere iletilebilseydi 16 valf sistemler üretilmez geliştirilmezdi.Sizin mantığınıza göre 8 valf bir motorun subap ları daha büyük o zamanda 16 valf motorlarında çifter çalışan subapları var yani ha büyük bir delik ha küçük iki delik düz mantıkta pekte bir farkı yoktur ancak işin özü tabiî ki böyle değildir 8 valf lerin subap ları ne yazıkki daha büyük değildir neye dayanarak söylendi bu anlayamadım ayrıca 8 valf eski ve bir çok markanın üretiminden kaldırdığı bir telolojidir hala günümüzde tek tük markalarda 8 valf motor üretilmesinin tek nedeni ise maliyettir başka bir açıklamasıda yoktur.

Hava emiş konusuna gelirsek tekrar belirtmek istiyorum bu işin enjeksiyon yada karburatör ile alakası yoktur havayı tabikide karburatör emmez bu işin tamamen piston strok`u kurs hacmi ile alakası vardır.İki motor düşünün ikisi birbirinin aynısı olsun sadece tek farkları biri 16 valf enjeksiyonlu diğeri ise 8 valf karburatörlü olsun geri kalan her şey birbirinin aynısı olsun sonuç ne olur ? Tabiki iki motorunda emdiği hava metreküp cinsinden aynı olur çünkü pistonun ÜÖN den AÖN ye inerken strok boyunca emeceği hava bellidir 16 valf in buradaki rölü piston başına emme ye dair iki subap düştüğünden pistonun emdiği havayı kolaylaştırmak,daha rahat nefes almasını sağlamaktır “Sonuçta kısa pistonlu araçlar birim saniyede daha cok hava çeker” teoriside yanlıştır aynı hacimde kısa stroklu bir motor ile uzun sotroklu bir motor 1000 d/dk da sabitlense uzun stroklu motorun emdiği hava metreküp cinsinden daha fazla olacaktır.

Honda s2000 ve Formula örnekleri verilmiş ama bu örnekler benim lehime olmuş s2000 ler zaten 16 subaptır Formula motorları ise 48 subaptır ayrıca s2000 lerin sıkıştırma oranı bir hayli yüksektir (yani yanma odası küçüktür) 11.7 : 1 gibi bir değeri vardır bu çok iyi bir değerdir wrc araçlarının sıkıştırma oranlarının minimum 13:1 den başladığını göz önüne alırsak.
Kendi küllerimiz üzerinden yeniden doğabilmek için kendimizi yakmadıkça,her birimiz birer simurg olmayı göze almadıkça bataklığımızda,tüneklerimizde ve kafeslerimizde yaşamaktan kurtulamayacağız ..

Çevrimdışı 0M42

• Profili Görüntüle
Erhan arabanla bu şekilde yine ses almak istiyosan filitre seçimin küçük olacak..Hatta en küçüklerinden al..Herşekilde istersek iyi ses alırız..Üst karb borularını daraltırsak borudaki emişini hızlandırırız ama bu yakıtına azda olsa etkiler..Sen en iyisi küçük bir acık hava filitresi al ok takıl sonra  ;)

Ses ön planda olduğu takdirde borular kalın ve filtre büyük olması gerekmektedir örnek intake kitler.

Çevrimdışı mk1gti09

• Profili Görüntüle
Ses ön planda olduğu takdirde borular kalın ve filtre büyük olması gerekmektedir örnek intake kitler.
İntake kitlerlerde sesden cok performansı yöneliktir...