Gönderen Konu: Bugun otomobiline ne yaptin ? konusu...  (Okunma sayısı 3165210 defa)

Çevrimdışı ThE_Unforgiven

• Tam Gaz Kumburgazzzz
    • Profili Görüntüle
Ynt: Bugun otomobiline ne yaptin ? konusu...
« Yanıtla #5194 : 26 Eylül 2010, 12:08:56 »
V desen lastik yolu iyi tutuar ama belirli şartlar oluştuğunda buda lastiğin ısıs ve asfaltın ısısıyla alakalı bir durum.Tabiki ıslakta ve soğuk havalarda tutunma zorlaşacaktır.
CaDDe De YaVaŞ, OtOBaN Da SaVaŞ

Çevrimdışı onurc

• Profili Görüntüle
« Yanıtla #5195 : 26 Eylül 2010, 12:22:16 »
düz kanalları olmadıgı ıcın . ıslakta dırek yalana baglıyorsun . yagmurda el frenı cektık 360 donecektık nerdeyse:D cart dıye kayıverdı :D
ben su ankı lastıklerımden şahsen memnunum. yetıyor bana. ama ama ama fakat lakin , araba ınanılmaz derecede esnıyor hacı yatmaz gıbı.anormal derecede. hele dıreksıyonu kırıp frene bastımmı  drıft aracları halt etmıs o nebze bı savrulma söz konusu
ok men 8) let s go   :halazn:

Çevrimdışı OffLineR

• Volkswagen Türkiye
  • İtinayla, sabırla, keyifle modifiye edeceksin ! :)
    • Profili Görüntüle
  • Otomobil: 2001 Range Rover & 2016 C180
« Yanıtla #5196 : 26 Eylül 2010, 18:22:14 »
V kanal lastiğin en büyük problemi yol tutuş karakteristiğinin belirsiz olması ve aşındıkça daha da dengesiz olması. O nedenle performans için tavsiye edilmiyor.

Aracı dengede tutan viraj demir çubukları. Araç yatmaya başladığı zaman yatmanın az olmasını sağlıyor. Bunlar da aşağıdan bağlılar.
Ne kadar kısa = o kadar sert = o kadar az esneme = o kadar çok tekerleğin yola teması = o kadar çok yol tutuşu

Kule gergisi ise yanlamasına esnemeyi azalttığı için kule bağlantılarını sağlam tutmaya yarıyor diye biliyorum. Malum viraja abandıkça yanlamasına yük artıyor.
Air Ride \ Havalı Süspansiyon ;)

Çevrimdışı onurc

• Profili Görüntüle
« Yanıtla #5197 : 26 Eylül 2010, 19:37:55 »
test surusune cıktım  ;D ;D :D

Çevrimdışı Han

• Her Şey Golf Mk1 ve Dostluk İçin.
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #5198 : 26 Eylül 2010, 19:55:20 »
benzini doldurdum gazladım el verdiğince bu dar taban lastiklerle çok güzel drift oluyor tanesi 50 tl olunca çok dandik oluor :D
işin içinde erci var ise gerisi teferruattır :D
http://GolfMk1Ciyiz.Biz Her Şey Golf Mk1 İçin

Çevrimdışı d3n1s

• Profili Görüntüle
« Yanıtla #5199 : 26 Eylül 2010, 20:09:21 »
toyo proxes t1r'ler de v kanallı ama lastiğin kenarlarından 3-4 cm kadar içerde 7-8 mm genişliğinde yağmur kanalları var, dolayısıyla düz v kanallı kadar yağmurda sorun yaratmıyor. Good Year Eagle F1'in tabanını inceleyin, onda lastiğe paralel kanal yok, tabanın tamamı v kanallı. v kanal yağmur tahliyesi yapmadığı için ıslak zeminde sıkıntılı, ancak kanallı v desen normal v desenden biraz daha iyidir. Şahsi fikrime gelince, dunlop sp sport 01 gibi kanalı bol, yumuşak karakterli performans lastikleri en iyi sonucu verecektir, tabi hava sıcaklığı düştüğünde lastikleri kışlık lastiklerle değiştirmek koşuluyla

Çevrimdışı onurc

• Profili Görüntüle
« Yanıtla #5200 : 26 Eylül 2010, 20:10:50 »
dunlop sport  :tamamdir

• Tam Gaz Kumburgazzzz
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #5201 : 27 Eylül 2010, 09:46:27 »
Bendeki lastikler starmaxx (petlas ) ve birebir Good Year Eagle F1'in aynı deseni hatta mahkemiliklermiş :) Islakta gayet başarılı buldum.En azından kumho nunkilerden daha iyi tutuyor.

• Tam Gaz Kumburgazzzz
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #5202 : 27 Eylül 2010, 09:47:00 »
Onur sloganımız belli "Önce emniyet sonra hareket " :P

Çevrimdışı baki çelik

• Profili Görüntüle
« Yanıtla #5203 : 27 Eylül 2010, 09:54:36 »
Arkadaşlar ben zamanında Türkiye'nin en büyük Dunlop Mağazası olan Ankara'da bi firmanın mağaza müdürüydüm şimdi Michelin oldu 1 sene daha çalıştıkdan sonra ayrıdım şimdilerde inşaat sekötünde bir imalatçı firmanın İç Anadolu Bölg.Müd.'üm öncelikle onu belirteyim  8)
Sp 01 asimetrik bir lastiktir ve aslen üzerinde sport yazan hiçbir lastik yumuşak olmaz mantık olarak çünkü sürtünme=ısı arttıkça aşınma da artacaktır bu dengeli olsun diye sert yapılırki ısındıkca yumuşasın ve optimum yol tutuş ve aşınma olsun diye yani bu mantıkla V kodlu hız lastiği de H kodlu hız lastiğine nazaran  daha serttir hangi marka olduğu önemli değildir..dolayısıyla aracını sert kulllanan ben ve benim gibi kullanıcılar dunlop yada Bridgestone alabilir fakat michelin alacaksa ve parası çoksa alabilir çünkü daha yumuşaktır ve daha çabuk aşınır bide üstüne türküye yol koşulları eklenince balon yapma yada yarılma da cabasıdır.O nedenle her lastik her araca iyi gelecek diye bi durum söz konusu değildir bu tamamiyle değişken bir durumdur hatta en iyi lastiği alıp kötü bir servis yaptırırsanızda o lastikden pek hayır gelmeyecektir mesela lastiğinize arap sabunu gibi bir ürünle montaj asla yaptırmayın 200'den faza kimyasalı içinde barındıran lastiğinizi katletmiş olursunuz ve lastik yanaklarını çatlamasını hızlandırmış olursunuz.V kanallı lastikler ayrıca yağmur performansı için en ideal lastiklerdir ancak diş derinliği konusunda çok hassasdırlar ama siz yeni de olsa gider çin yada kore malı lastik alırsanız gerçek kauçuk oranı düşük suni kauçuk oranı yüksek bir lasrik almayı baştan kabullenmiş olursunuz ki bu da lastiğiniz aşınmasını zorlaştırırken kaymasını kolaylaştırır çünkü naylondur  :saygılar

Çevrimdışı OffLineR

• Volkswagen Türkiye
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #5204 : 27 Eylül 2010, 10:09:25 »
Güzel bilgiler vermişsin, teşekkürler.
BEn balon konusunda bir yorum yapmak istiyorum. Son 2-3 senedir Michelin pilot Sport serisi lastikleri kullanıyorum ve sadece 1 defa balon yaptı, onda da arabayı pert etmiştim.

Arabayı 4cm daha alçak, 225x45x17 lastiklerle İstanbul'da Maslak-Mecidiyeköy arası tüm delik deşik ara yollarda kullanıyorum. Hatta ava bile gitmişliğim var 1-2 defa. Şimdiye kadar hiç balon problemi yaşamadım.

Çevrimdışı baki çelik

• Profili Görüntüle
« Yanıtla #5205 : 27 Eylül 2010, 10:17:30 »
Teşekkür ederim.
Sişze bir örnek vermek gerekirse sadece şunu deneyin bir michelin lastik alın ve yanaklarından tutup hızlıca silkeleyin tüm yanağın üste çıktığını göreceksiniz bunu sadece michelin de yapabilirsiniz bunun sebebi lastiklerinde tıpkıamortisörler gibi araca konfor verme görevi vardır devamlı vibrasyona maruz kaldığı için lastik yumuşaklığı ve yanak kalınlığı bu etkiti arttırır yada azaltır örneğin kamyonet diye geçen tüm araçların yanakları extra güçlendirilmiştir o nedenle Reinforced diye geçer ama Doblo/Connect gibi araçları kullanan ama ticari faaliyet yapmayıp şahsi işleri için koşturanların tamamı aracının lastiklerini normal binek lastiğe çevirir çünkü hem daha pahalıdır bu yanağı güçlendirilmiş yarı ticari lastikler hemde konforsuzdur şimdi bu bilgiler ışığında reinforced bir lastiğin balon yapması normal binek bir lastiğin balon yapmasından daha zordur gene buna göre pirelli yada bridgestone gibi lastiklerin balon yapması michelin yada toyo gibi lastiklere nazaran daha zordur ama bu lastikler de diğer lastiklere nazaran daha konforludur diyebiliriz ama reinforced bi lastiği kullanan aracın kaç kilo yük ile ve kaç km hız ile ne derinlikde bir çukura girip balon yaptıracağı da kullanıcı tarafından tahmin edilebilmelidir.

Çevrimdışı OffLineR

• Volkswagen Türkiye
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #5206 : 27 Eylül 2010, 10:27:00 »
Güzel söyledin.

Ben her zaman derim, frenle çukura girmeyeceksin ki tekerler dönüp gitsin tüm yük tek noktaya binmesin.
Hem daha az rahatsız olursunuz hem de balon olması veya jantı ezme gibi dertleriniz olmaz.
« Son Düzenleme: 27 Eylül 2010, 10:27:56 Gönderen: OffLineR »

Çevrimdışı d3n1s

• Profili Görüntüle
« Yanıtla #5207 : 28 Eylül 2010, 01:02:40 »
V kanallı lastikler teoride yağmur için geliştirilmiştir, eyvallah ancak kullananlar yağmurda lastiğin performansının son derece düştüğünü söylerler, ancak bir parantez açmak isterim, ben v kanallı lastik hiç kullanmadım. Good Year eagle F1 kullanan biri lastikten ıslak zeminde hiç memnun olmadığını ancak kuru zeminde mükemmel olduğunu söylemişti. Deneyip risk almak da istemem doğrusu, o yüzden sanırım bridgestone er30 ya da dunlop sp sport 01 gibi desene sahip bir lastik almak düşüncesindeyim.