Gönderen Konu: otomatik geç doldurma  (Okunma sayısı 23493 defa)

Çevrimdışı edincol

• Profili Görüntüle
  • Otomobil: Polo 6N2 - AKK - Comfortline
Ynt: otomatik geç doldurma
« Yanıtla #42 : 18 Nisan 2014, 16:42:16 »
VW 52990 şartnamesine uygun bir yağ kullanmanız gerekiyor. Mobil'in sitesinde doldurma kapasitesi 2.7lt, boşaltma kapasitesi 3.1lt olarak belirtilmiş.
Akıl yaşta değil baştadır.

Çevrimdışı azuçkam

• Profili Görüntüle
Ynt:
« Yanıtla #43 : 18 Nisan 2014, 16:49:00 »
Bu zaten normal atf yaga denk geliyor mobile bende baktim yagi tam bosaltmadimiz icin simdilik bilemicem bu otomatik olayi cetrefilli bir is arakadasim olan ustam sanzimanin guzel hic oynatip macera aramaya gerek yok sonucta 15 yasinda bir arac dedi bizde boyle biniyoruz bakalim.

SM-N7500Q cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

Çevrimdışı west_55

• Profili Görüntüle
  • Otomobil: Ford Focus C-Max TDCİ
Ynt: Ynt: Ynt: otomatik geç doldurma
« Yanıtla #44 : 18 Nisan 2014, 18:50:56 »
VW 52990 şartnamesine uygun bir yağ kullanmanız gerekiyor. Mobil'in sitesinde doldurma kapasitesi 2.7lt, boşaltma kapasitesi 3.1lt olarak belirtilmiş.

Abi nasil 2.7 doldurup, 3.1 lt. yag bosaltacagiz? İmla hatasi mi var acaba?

GT-S5830i cihazımdan Tapatalk 2 ile gönderildi

Çevrimdışı tugaysaban

• Profili Görüntüle
« Yanıtla #45 : 18 Nisan 2014, 21:04:01 »
Bence yağı değiştirin.
Üstadım yağın rengi sapsarı kokuda çok az var usta muhtemelen yağın yeni dedi bence bubarabanın yağı eksik çünki zıplamayıda her zaman yapmıyo içimden bi his 300 gr yağ koy cillop gibi olcak diyo ama tıpayı çıkar yağ geliyosa seviye tamm gibi bi görüşümle benim görüşüm çok ters düşüyor.s kafam karıştı.
abs siz olur bbs siz asla..

Çevrimdışı edincol

• Profili Görüntüle
« Yanıtla #46 : 18 Nisan 2014, 23:37:08 »
Bu zaten normal atf yaga denk geliyor mobile bende baktim yagi tam bosaltmadimiz icin simdilik bilemicem bu otomatik olayi cetrefilli bir is arakadasim olan ustam sanzimanin guzel hic oynatip macera aramaya gerek yok sonucta 15 yasinda bir arac dedi bizde boyle biniyoruz bakalim.

Yok hocam bu şartname Mobil'de hiçbir yağa karşılık gelmiyor. Mobil buna uygun bir yağ üretmiyor.

Çevrimdışı edincol

• Profili Görüntüle
« Yanıtla #47 : 18 Nisan 2014, 23:38:25 »
Abi nasil 2.7 doldurup, 3.1 lt. yag bosaltacagiz? İmla hatasi mi var acaba?

Aynen anlamadım ben de, bugün konuşurken telefonu kapatırken aklıma geldi sormak ama kütüphanede ders arasında aramıştım bir daha aramaya üşendim. Pazartesi arayıp öğreneceğim.

Çevrimdışı edincol

• Profili Görüntüle
« Yanıtla #48 : 18 Nisan 2014, 23:49:58 »
Üstadım yağın rengi sapsarı kokuda çok az var usta muhtemelen yağın yeni dedi bence bubarabanın yağı eksik çünki zıplamayıda her zaman yapmıyo içimden bi his 300 gr yağ koy cillop gibi olcak diyo ama tıpayı çıkar yağ geliyosa seviye tamm gibi bi görüşümle benim görüşüm çok ters düşüyor.s kafam karıştı.

Hocam aslında VW otomatik şanzıman yağlarını ömürlü olduğunu söylüyor, herhangi bir değiştirme periyodu yok. Ben Mobil'den mühendisle de konuşurken sordum, "Ömürlük yağ olabilir mi ?" diye. VW öyle belirtiyor, bu yağlar ömürlük oluyor diye söyledi. Tabi ki bu konuda farklı kullanıcı görüşleri de var.

Bildiğiniz gibi bu otomatik şanzımanlarda doldurma ve boşaltma tapalarının ikisi de altta. Küçül olan boşaltmaya, büyük olan doldurmaya yarıyor. Yağ içeri pompalanarak alttan dolduruluyor. Doldurma ağzının içeri doğru çıkıntısı var, yani yağ belirli bir yüksekliğe gelene kadar doluyor sonra taşıyor. Kontrol ederken de herhalde oradan kontrol etmişler. Katalogda yağ seviyesi ölçümünün kendimiz yapabileceğimiz bir işlem olmadığı bunun bir VW servisi tarafından bakılması gerektiği, yağ sıcaklığını gösteren bir ekipman kullanılması gerektiği belirtiliyor.

Benim bu konuda herhangi bir tecrübem yok. Yetkili servise veya bir şanzıman ustasına gitmenizi tavsiye ederim.

Çevrimdışı azuçkam

• Profili Görüntüle
Ynt:
« Yanıtla #49 : 19 Nisan 2014, 08:31:14 »
Hayir bende dolum agzi var sanzimanin ustunde altta iki tapa var biri bosaltmak icin biri konrtrol icin kontrol icin olan vida seklinde acilip asagi bir cubuk geliyor arac calistiriliyor geri vitese aliniyor bosa sonra tekrar geriye eger cubuktan yag fiskirirsa seviye iyi anlamina geliyor gelmesse eksik var demektir ben yabanci forumlardan okudugum kadariyla ki vw service manuel kitapcigini buldum sanzimanin tum ic yapisini anlatiyor oradada ayni sekilde yaziyor ve konulacal yag cinsi atf yaziyor isterseniz google volkswagen polo 6n automatic transmission yazin gorsellere bakin orda resimleri gorebilirsiniz.

Çevrimdışı west_55

• Profili Görüntüle
Ynt: Ynt: Ynt:
« Yanıtla #50 : 19 Nisan 2014, 09:09:31 »
Hayir bende dolum agzi var sanzimanin ustunde altta iki tapa var biri bosaltmak icin biri konrtrol icin kontrol icin olan vida seklinde acilip asagi bir cubuk geliyor arac calistiriliyor geri vitese aliniyor bosa sonra tekrar geriye eger cubuktan yag fiskirirsa seviye iyi anlamina geliyor gelmesse eksik var demektir ben yabanci forumlardan okudugum kadariyla ki vw service manuel kitapcigini buldum sanzimanin tum ic yapisini anlatiyor oradada ayni sekilde yaziyor ve konulacal yag cinsi atf yaziyor isterseniz google volkswagen polo 6n automatic transmission yazin gorsellere bakin orda resimleri gorebilirsiniz.

Abi dolum yerinin ve kontrol tapasinin gorsellerini ekleyebilir misin? PC olmadigi icin internet ortaminda pek kontrol imkanim olmuyor

Çevrimdışı azuçkam

• Profili Görüntüle
Ynt: Ynt: otomatik geç doldurma
« Yanıtla #51 : 19 Nisan 2014, 09:47:49 »

Çevrimdışı azuçkam

• Profili Görüntüle
« Yanıtla #52 : 19 Nisan 2014, 09:48:26 »

Çevrimdışı azuçkam

• Profili Görüntüle
Ynt:
« Yanıtla #53 : 19 Nisan 2014, 09:51:30 »
Huseyinim ilk resimler dolum agzi zaten radyatorun arkasindan sanzumana bakinca bole ucu yamulan bi pipet gibi ucunda siyah tapasi var ikinci resim alttan cubuk olan kontrol cubugu ok dolum resminde hemen hortumun yan tarafinda yuvarlak bir delik var oda bosaltmak icin tam volant ile turbunun altina denk geliyor valla artik yakinda sanzimani sokecek duruma geldim ama cok kurcalamamak lazim vag com siparisi verdik bakalim kkl 409.1 insallah ise yarar ?

Çevrimdışı rene

• Profili Görüntüle
  • Otomobil: Jetta Tdi
« Yanıtla #54 : 19 Nisan 2014, 10:23:51 »
Arkadaşlar merhaba son zamanlarda birşey dikkatimi çekmeye başladı. Aracı ilk çalıştırdığımda ve ondan sonraki bir kaç saat aktif kullanımımda hiçbir sorun yok vites geçişleri filan çok normal ancak bi süreden sonra pden dye yada nden d ye aldığımda 2-3 sn geç dolduruyor r dede hafif zıplama yapıyor. Sonrasında tekrar düzeliyor bazen çok sık olmamakla birlikte bunu yapıyor geri kaçırma yada vuruntu yok bazen 2 den 3 e çok hafif öne itiyor.yağını kontrol ettirdim daha sarı ve kokmuyor seviyesinde de bi anormallik yok dedi usta. Sizce bu nedendir başına gelen varmı. Teşekkür ederim.

bu arabaların şanzıman yağı kırmızıdır arabaya muadil yağ koyulmuş.Geç doldurmanın çok fazla sebebii olabilir bu yağın basıncıyla alakalı bi durum arkadaşımızın bahsettiği gibi selenoid valfler her vites için ayrı konumlandırımlış parçalardır her vitesi yöneten selenoiad farklıdır ve belli bir ömre sahiptir bunlar vites geçişlerinde hafif beklemeye yada hissettirerek geçmesine neden olabilir.ama geç doldurmaya neden olmaz.

geç doldurmanın sebebi yağ fazlası yada yağ eksiği olabilir en basiti budur.
« Son Düzenleme: 19 Nisan 2014, 10:24:16 Gönderen: rene »

Çevrimdışı west_55

• Profili Görüntüle
« Yanıtla #55 : 19 Nisan 2014, 10:43:12 »
Abi bende de arada sirada sogukken 1. vitesten 2. vitese gecerken vuruntu yapiyor.

Bi ara ustaya goturdum, lifte kaldirip telefonla bi yeri aradi ve sanzimanin altinda bi yeri gevsetti, araci calistirip geri vitese aldi ve yag damlamaya baslayinca yagi tamam eksik yok dedi. Kara kara dusunduruyor beni bu durum. Olmazsa bende kanala alir kendim yag degistiririm.