Gönderen Konu: Güzel Bir Gün ve Nihayi Son  (Okunma sayısı 20752 defa)

Çevrimdışı speedystop

• 6N Uzmanı
    • Profili Görüntüle
  • Otomobil: Polo 6N Sportline
Ynt: Güzel Bir Gün ve Nihayi Son
« Yanıtla #28 : 18 Temmuz 2014, 17:21:16 »
değiştirmeden neden yoktu distribitör :)

Vardı abi sitede bangır bangır ilan açtım. Smeih abide biliyor. Gel o distiribitörü dğeiştirelim o yansanayiden hayır gelmez  ;D
« Son Düzenleme: 18 Temmuz 2014, 18:28:17 Gönderen: speedystop »
Mesele ölmek değil, mesele yaşayamamak.

Çevrimdışı kerem0537

• Kazasız Belasız...
    • Profili Görüntüle
  • Otomobil: Mk5 1.4Tsi GT 170Hp 240Nm Tork...
« Yanıtla #29 : 18 Temmuz 2014, 19:39:04 »
Vardı abi sitede bangır bangır ilan açtım. Smeih abide biliyor. Gel o distiribitörü dğeiştirelim o yansanayiden hayır gelmez  ;D

ben kaçırmışım demek. neyse bakıcaz ona.

şuan dediğiniz gibi benzinde kullanıyorum aracı. 50-60km falan oldu tık yok. hatta rolantide titreme bile yok. çok güzel çalışıyor araç. bazen stop etti sanıyorum bi bakıyorum çalışıyor :D
Shadow...

Çevrimdışı bluerose1

• Bir gün mutlaka...
    • Profili Görüntüle
  • Otomobil: Polo 1.6 8v Type 6N PUG RCZ Asphalt 200THP Manuel
« Yanıtla #30 : 18 Temmuz 2014, 20:48:42 »
ben kaçırmışım demek. neyse bakıcaz ona.

şuan dediğiniz gibi benzinde kullanıyorum aracı. 50-60km falan oldu tık yok. hatta rolantide titreme bile yok. çok güzel çalışıyor araç. bazen stop etti sanıyorum bi bakıyorum çalışıyor :D
öldür lpg yi sık kafasına. ;D
Red Machine!!!

Çevrimdışı kerem0537

• Kazasız Belasız...
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #31 : 18 Temmuz 2014, 21:20:18 »
öldür lpg yi sık kafasına. ;D

ufukta o gözüküyor valla :) ya da diyorum uzun yol gidersem lpg ile giderim diğer zamanlar benzin devam  ;)
Shadow...

Çevrimdışı bluerose1

• Bir gün mutlaka...
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #32 : 18 Temmuz 2014, 21:40:14 »
bişey farkedecek mi beyin her halükarda tüpe geçtiğin anda sıfırlama ayarlama yapacak tekrar benzine geçtiğinde yeni ayar.dist.bozuk ise stop etme devam edecek.ya uzun yolda sorun yaşarsan yine benzine geçeceksin.bence lpg yi bir daha baktır.
Red Machine!!!

Çevrimdışı kerem0537

• Kazasız Belasız...
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #33 : 19 Temmuz 2014, 00:08:54 »
bişey farkedecek mi beyin her halükarda tüpe geçtiğin anda sıfırlama ayarlama yapacak tekrar benzine geçtiğinde yeni ayar.dist.bozuk ise stop etme devam edecek.ya uzun yolda sorun yaşarsan yine benzine geçeceksin.bence lpg yi bir daha baktır.

uzun yolda sıkıntı yapmaz lpg de. duracağım zaman benzine alırım sıkıntı yok. ama iyi bi ustaya baktırmam lazım dediğin gibi...
Shadow...

Çevrimdışı edincol

• Profili Görüntüle
  • Otomobil: Polo 6N2 - AKK - Comfortline
« Yanıtla #34 : 19 Temmuz 2014, 00:52:38 »

Semih abi tüpe geçince beyin sıfırlanmıyor çalışmaya devam ediyor, sadece enjektörler uyutuluyor. Beyin unutulmadığı için de sensörlerden topladığı verilerde hata varsa yanlış veri kaydediyor ve bu yüzden LPG ayarı bozuksa benzinli kullanımda sorun yaşanıyor. Tekrar benzine geçip 80-100 kilometre bir kullanım yapıldığında beyin doğru bilgileri okuyup doğru ayara geçince sorun kalmıyor. Yanlışım varsa düzelt abi.

Hatta şöyle bir ekleme yapayım beyinde bozulan değer long term fuel trim değeri olması lazım. Yani oksijen sensöründen okunan değere göre enjektörlere püskürtülecek yakıtın doğru ayaklanmasını sağlayan data. Eğer LPG ayarına gittiğinizde bu data yanlışsa LPG ayarı da yanlış olacaktır diye tahmin ediyorum, çünkü benzin ile kullanımda olan ayarların aynısı LPG ye kopyalanır. LPG ayarına gittiğinizde mutlaka bunu hatırlatın.
« Son Düzenleme: 19 Temmuz 2014, 01:00:37 Gönderen: edincol »
Akıl yaşta değil baştadır.

Çevrimdışı kerem0537

• Kazasız Belasız...
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #35 : 19 Temmuz 2014, 01:23:27 »
Semih abi tüpe geçince beyin sıfırlanmıyor çalışmaya devam ediyor, sadece enjektörler uyutuluyor. Beyin unutulmadığı için de sensörlerden topladığı verilerde hata varsa yanlış veri kaydediyor ve bu yüzden LPG ayarı bozuksa benzinli kullanımda sorun yaşanıyor. Tekrar benzine geçip 80-100 kilometre bir kullanım yapıldığında beyin doğru bilgileri okuyup doğru ayara geçince sorun kalmıyor. Yanlışım varsa düzelt abi.

Hatta şöyle bir ekleme yapayım beyinde bozulan değer long term fuel trim değeri olması lazım. Yani oksijen sensöründen okunan değere göre enjektörlere püskürtülecek yakıtın doğru ayaklanmasını sağlayan data. Eğer LPG ayarına gittiğinizde bu data yanlışsa LPG ayarı da yanlış olacaktır diye tahmin ediyorum, çünkü benzin ile kullanımda olan ayarların aynısı LPG ye kopyalanır. LPG ayarına gittiğinizde mutlaka bunu hatırlatın.

hiç duymadığım şeyleri anlatmışsın  :tamamdir eyvallah. takipteyim...
Shadow...

Çevrimdışı bluerose1

• Bir gün mutlaka...
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #36 : 19 Temmuz 2014, 15:42:08 »

Sanırım anlatımda yanlış var.Sıfırlamadan kastım beyinin kendini tüpe göre ayarlaması.Neden böyle dedin dersen Resül bana da bu şekilde söylemişti.Abi beyin lpg ye geçtiğinde ona göre ayarlama yapıyor demişti.Ben lpg yi geçici olarak iptal ettiğimde yeniden bağlatacağım ama korkuyorum beyin şu an benzine göre tüm ayarlamaları yaptı ne yapalım dedim. O da emulatör taktır beyini yanılt beyin kendini benzinde çalışıyormuş gibi ayar yapsın demişti.
Red Machine!!!

Çevrimdışı speedystop

• 6N Uzmanı
    • Profili Görüntüle
  • Otomobil: Polo 6N Sportline
« Yanıtla #37 : 19 Temmuz 2014, 16:14:02 »
Sanırım anlatımda yanlış var.Sıfırlamadan kastım beyinin kendini tüpe göre ayarlaması.Neden böyle dedin dersen Resül bana da bu şekilde söylemişti.Abi beyin lpg ye geçtiğinde ona göre ayarlama yapıyor demişti.Ben lpg yi geçici olarak iptal ettiğimde yeniden bağlatacağım ama korkuyorum beyin şu an benzine göre tüm ayarlamaları yaptı ne yapalım dedim. O da emulatör taktır beyini yanılt beyin kendini benzinde çalışıyormuş gibi ayar yapsın demişti.

Evet abi lambda emülatörü takılırsa eğer ecu hep aynı değeri okuyacağından lpg benzin lft sft lerini bozamaz.
Mesele ölmek değil, mesele yaşayamamak.

Çevrimdışı edincol

• Profili Görüntüle
  • Otomobil: Polo 6N2 - AKK - Comfortline
« Yanıtla #38 : 19 Temmuz 2014, 18:27:17 »
Tabiki emülatör takılarak lambda sensörü yanıltılabilir. Fakat doğru ayarlanmış bir LPG kiti ile aracı kullanmak varken neden hatalı bir sistemin yaratacağı sorun emülatör yardımıyla gizlenmeye çalışılsın. Bu tarz yanıltıcı parçalar otokalibrasyon yeteneği düşük yazılımlar kullanan ve hassas ayar yapmayı bilmeyen LPG ustalarının hatalarını gizlemekten başka işe yaramaz diye düşünüyorum. Ayrıca emülatör kullanımı sonucunda motor güncel kullanım değerine göre fuel trim verilerini güncelleyemeyecek ve benzine geçildiği anda karışım oranlarında sorun oluşabilecek.

Doğru olan LPG sisteminin otokalbrasyonu yapıldıktan sonra yolda hassas ayar yapılarak sistemin sorunsuz şekilde çalıştırılması gerekli. Tabi ki daha klavyede tuş arayan, fareyi kullanmayı bilmeyen bir ustaya denk geldiyseniz yapacak birşey yok. Ondan sonra suç LPG nin oluyor, yok supap yaktı yok lambda sensörüne zarar verdi.
Akıl yaşta değil baştadır.

Çevrimdışı bluerose1

• Bir gün mutlaka...
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #39 : 19 Temmuz 2014, 21:29:10 »
e bizde de heryerde prof.lpg ekipleri olmadığından kasapların elinde sürünmek kaçınılmaz.en iyisi ne demişler yaşasın benzin kardeşliği ;D
Red Machine!!!

Çevrimdışı kerem0537

• Kazasız Belasız...
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #40 : 19 Temmuz 2014, 23:05:47 »
e bizde de heryerde prof.lpg ekipleri olmadığından kasapların elinde sürünmek kaçınılmaz.en iyisi ne demişler yaşasın benzin kardeşliği ;D

iyi güzel de o da cebi yakıyor ya :) hergün benzin alıyorum :) iyi bi usta bulmam lazım lpg için yoksa böyle gitmeyecek. ya da diesel bi araç bulacaz...  :-\
Shadow...

Çevrimdışı bluerose1

• Bir gün mutlaka...
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #41 : 20 Temmuz 2014, 00:29:04 »
iyi güzel de o da cebi yakıyor ya :) hergün benzin alıyorum :) iyi bi usta bulmam lazım lpg için yoksa böyle gitmeyecek. ya da diesel bi araç bulacaz...  :-\
sen mazdaya yönel...
Red Machine!!!