Gönderen Konu: Golf-3 Yardım?  (Okunma sayısı 5916 defa)

Çevrimdışı RAMSES0678

• Profili Görüntüle
Golf-3 Yardım?
« : 10 Aralık 2011, 11:40:20 »
Arkadaşlar öncelikle herkese merhaba, forumu uzun süredir takip ediyorum yeni kayıt olma ve yazma fırsatı bulabildim. Arkadaşlar sizler gibi bende küçük yaşlardan beri arabalara sevdalı, titiz biriyim ancak iş bilmeyen ustalar nedeniyle araba sevdam yaklaşık 1 yıl önce severek satın aldığım 1997 model Golf Cl nedeniyle bir ızdırap bir çile haline geldi. Artık hafta sonu cumartesi günleri sanayide çözemediğim sorunlarla boğuşma günlerim oldu. Aracı aldığımdan beri araç için yaklaşık 4.000-TL para harcadım ve artık ekonomik gücümde sıfırlandı ve hala aynı sorunlarla boğuşuyorum, arabadan soğudum sıtkım sıyrıldı ve yaptırıp satmak istiyorum, yada gönül rahatlığıyla binmek istiyorum ama hala bu araçtan anlayan bir usta bulamadım. Bana yardımcı olursanız sevinirim.
Hikayem ve sorunlarım: Araba tüplü ama alırken bende, aracı gösterdiğim ustalarda aracı benzinde çalıştırmayı akıl edemedi ne zamanki 3 gün sonra gaz bitti yolda kaldım o zaman aracın benzinde rölantide durmadığını ve çalışmadığını öğrenmiş oldum. ilk başlarda aracı birkaç ustaya gösterdim  boğaz kelebeğini falan temizlediler, yine kar etmedi araç gazda müthiş çalışıyordu ama benzinde rölantide durmuyor ve istop ediyordu derken bu sorunla uğraşırken tabi aracın bütün eksik aksamları bujileri falan değiştirdim, iş bilmeyen bir ustanın yanlış buji takması nedeniyle arabayla uzun yolda giderken conta yaktım neyse güya iyi bir usta bulduk götürdük adam 650 tl ye yaptığını söyledi ben işi ucuza hallettiğimi düşünürken araçta daha büyük problemlerin ortaya çıktığını öğrendim bir başka ustadan ve yolda pistonlar yapışır yolda kalır motor yakarsın dedi. Bir çok arkadaşım sat kurtul dedi dinlemedim bu haliyle bir başkasına satmak doğru değildi her neyse komple motor yaptırdım yaklaşık 3000-tl ye maloldu ve hala araba benzin ve gazda rölantide doğru düzgün çalışmıyor ve istop ediyor benzin pompası ve otomatiği değiştirildi ama hala aynı durumda.
Sorunlarım:
1- Rölanti sorununu nasıl aşabilirim birkaç usta araçta elektrik sorunu olabilir dedi ama kimse sorunu çözemedi ne yapabilirim?
2- Motor yapıldıktan sonra araçta sabahları araba çalışmadan yoğun bir gaz kokusu oluyor aracı bir çok gazcıya götürdüm kaçak yok dedi birisi abi araba su kaçırıyor antfiriz araba içine kaçıyor ve yoğunlaşıyor koku ordan dedi ustaya götürdük evet kaçak var dedi komple radyatörü değiştirildi yenisini takıldı hortumlara bakıldı su kaçırmıyor dendi ama hala sabah o koku arabanın içinde ve araç su eksiltmeye devam ediyor.
3- Araçta motor yapıldıktan sonra v kayışı değişti ve şimdi araç uzun süre çalıştıktan sonra o taraftan bir sürtünme sesi geliyor ustalar bunuda çözemedi
4- araç klimalı ama motor yapıldıktan sonra klima sıcak hava vermemeye başladı
5- Sanırım kış şartlarından ama araba hemen ısınmıyor hareret yükselmiyor trafik sıkışıksa hareret yükseliyor ve ben kaloriferi açıp bir nebze ısınabiliyorum sonra ilerledikten sonra hararet yeniden düşüyor ve soğuk hava üflemeye başlıyor bu normal mi?
6- aracın motoru yapılamasına ve 1.8 motor olmasına rağmen bir türlü performans alamıyorum nedeni ne olabilir?=
Arkadaşlar uzun oldu ama kolay değil 1 senedir boğuşup şimdi yazabildim yardımcı olabilir fikir verebilirseniz sevinirim herşeye rağmen arabayı seviyorum ama gönül rahatlığıyla bir türlü kullanamadım tanıdığınız bu araçtan anlayan ve bu sorunları dolandırıcılık yapmadan, sallamadan, aracın etrafın 1 hafta dolaşıp sonra bak çözdüm al git demeyecek şerefli gerçek bir usta varsa tavsiye ederseniz sevinirim saygılar.
Not : Araç Ankarada

Çevrimdışı Onamdar

• Profili Görüntüle
Ynt: Golf-3 Yardım?
« Yanıtla #1 : 10 Aralık 2011, 14:13:32 »
valla dostum başına gelenler pişmiş tavuğun başına gelmemiştir.  1 numaralı sorunun konusunda aklıma bişeyler geldi benzin pompası yada benzin filtresine bir baktır. 5 numaralı sonunun içinde büyük ihtimal termostat da problem var
Buda benim araç...Pasta cila+ plasti dip ile jant boyanması

Çevrimdışı kaanvolkan

• Profili Görüntüle
« Yanıtla #2 : 10 Aralık 2011, 14:53:07 »
valla dostum başına gelenler pişmiş tavuğun başına gelmemiştir.  1 numaralı sorunun konusunda aklıma bişeyler geldi benzin pompası yada benzin filtresine bir baktır. 5 numaralı sonunun içinde büyük ihtimal termostat da problem var

Bende direk benzin pompasi dedim ama zaten degismis 8)

2 numara icin antfirz motora kacsa bir sekilde antfrizinin seviyesini kontrol eder eksiltip eksiltmedigine bakabilirisiniz böylece koku gazmi yoksa antfrizmi anlarsiniz. Sizin yerinizde olsam bir gece arabayi gazcida birakirim sabah icine ustayla birlikte binerim.

3 Benim aractanda öyle ses geliyor v kayisi diye düsündüm trigel kayisi degiseli 10 bin km oldu o olamaz diyordum sonucta buldum adi gelmedi simdi aklima hani trigel kayisinin bagli oldugu alttaki buyuk carkta bosluk olabilir.

4. Klima gazi bosalmis olabilir

5. % 99 termostat

AKlima geldi birde benzin deposunu cikartip hem motora benzin gönderen borulari ve hemde depoyu basincla suyla yikatin yillarin deposu icine kim bilir neler girdi rahatlar belki pislikle tikalidir borular yada depo

« Son Düzenleme: 10 Aralık 2011, 14:55:24 Gönderen: kaanvolkan »

Çevrimdışı barut

• Profili Görüntüle
« Yanıtla #3 : 10 Aralık 2011, 14:59:09 »
dostum 4 bin lira harcama konusunda ciddi isen o arabadan hayır gelmez bu saatden sonra. Arabanın durumunu belirterek uygun fiyatla birisine sat ve baş ağrısından kurtul derim.

Söylediğin sorunlara gelince
1- Distribütör ve buji kabloları kontrolü lazım
2-Sorun kaçak olabilir yada kalorifer peteğinin ömrü bitmiştir değişmesi gerekir.
4-Klima zaten sıcak hava üflemez
5-Okanında dediği gibi termostad sorunun var ben 1 yıllık mk3 kullanıcısıyım hararet 90a geldikten sonra yolda hararetin düştüğünü hiç görmedim.
6- Motor 1.8 ama motor yaptırdığını söylüyorsun. Bu kadar sorunu çözemeyen ustaların elinden çıkan bir motorsa verim alamaman çokda normal

geçmiş olsun kardeşim

Çevrimdışı Onamdar

• Profili Görüntüle
« Yanıtla #4 : 10 Aralık 2011, 15:11:54 »
şimdi aklıma geldide acaba devirdaim pompasında problem olabilir mi hem ses yapar hemde su eksiltir. Aracının sağ ön tarafına doğru su damlıyo olması lazım problem bundaysa.

benzin pompası değişmiş demişsin şimdi fark ettim de araç benzindeyken çekişinde bir problem varmı çünkü şöyle bir durum var sonuçta araç motor ısınana kadar benzinde çalışır sonra lpg ye geçer. Benzindeyken problem varsa ilk çalıştığındada aynı problemi yapıyo olması lazım.

Motorundan iyi performans alamadığını söylüyosun hava akışmetre sensörünü kontrol ettir.
« Son Düzenleme: 10 Aralık 2011, 15:16:43 Gönderen: Onamdar »
Buda benim araç...Pasta cila+ plasti dip ile jant boyanması

Çevrimdışı servet_volt

• Profili Görüntüle
« Yanıtla #5 : 10 Aralık 2011, 17:45:48 »
o kayıs sesı yuzunden bugun sanayıdeydım tamda ustune geldı.

o kayıs sesı dostum muhtemelen kasnaklardan gelıyor. kasnaktakı kayısları kontrol ettır degısmesı gerekıyorsa degıstır eger kayısta bosluk varsa gerdır sıstemı.

eger buna ragmen ses gelmeye devam edıyorsa kasnagın egrılıgıne bı bak dıkıne olarak yalpalama varmı dıye ?

benımde bu sıkıntım vardı gıttım bugun kasnak gevsekmıs sıktırdım ama ses kesılmedı dedılerkı kasnak yalpalıyor dıye zaten yalpaladıgını gormustum oncedende. kayıs sıstemde calısırken saga ve sola sıyırma yaptıgı ıcın ses yapıyo dedıler kasnaga wd 40 sıktılar ses kesıldı

onuda duzeltmek ıcın krankın ordakı plastık mı metal mı ole bısı varmıs o degısmesı gerek dedıler onun ıcın kasnak tarafının komple sokulmesı gerek dedıler bende vazgectım sonradan.
Beş para etmeyen insanların, milyonluk tavırlarına hastayım.

Çevrimdışı kaanvolkan

• Profili Görüntüle
« Yanıtla #6 : 10 Aralık 2011, 19:24:07 »
o kayıs sesı yuzunden bugun sanayıdeydım tamda ustune geldı.

o kayıs sesı dostum muhtemelen kasnaklardan gelıyor. kasnaktakı kayısları kontrol ettır degısmesı gerekıyorsa degıstır eger kayısta bosluk varsa gerdır sıstemı.

eger buna ragmen ses gelmeye devam edıyorsa kasnagın egrılıgıne bı bak dıkıne olarak yalpalama varmı dıye ?

benımde bu sıkıntım vardı gıttım bugun kasnak gevsekmıs sıktırdım ama ses kesılmedı dedılerkı kasnak yalpalıyor dıye zaten yalpaladıgını gormustum oncedende. kayıs sıstemde calısırken saga ve sola sıyırma yaptıgı ıcın ses yapıyo dedıler kasnaga wd 40 sıktılar ses kesıldı

onuda duzeltmek ıcın krankın ordakı plastık mı metal mı ole bısı varmıs o degısmesı gerek dedıler onun ıcın kasnak tarafının komple sokulmesı gerek dedıler bende vazgectım sonradan.

Aynen benimde yukardaki mesajimda anlatmaya calistigim buydu,   +1 :tamamdir

Çevrimdışı servet_volt

• Profili Görüntüle
« Yanıtla #7 : 10 Aralık 2011, 22:20:17 »
Aynen benimde yukardaki mesajimda anlatmaya calistigim buydu,   +1 :tamamdir

sımdı okudum yazdıklarını evet ondan  bahsetmısssın :)) facede goremıyom senı bu arada. acıgım ben.
Beş para etmeyen insanların, milyonluk tavırlarına hastayım.

Çevrimdışı 5ani5 mk2

• 5anı5 MK'II GTI
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #8 : 10 Aralık 2011, 23:02:08 »
GEçmiş olsunn.
--Aracında bir çok sorun var ve bunların nedeni ustalar.
---En büyük sorun bence hararet ve su kaybı. su kaçagı dışarıya diilse  silindir kapagı veya silindir kapak contasında sorun olablicegidir. hararet konusu ise rektifiye hatası ve ya termostattdır.
--klima gazı, motor sökükdgü zman boşaltılmıştır yenisini başmak gerek.
--Rolanti sorunu ile ilgili. lpg montajı yapan ustaların bi hatası olablir. ufak bi vakum hortumunun takılmaması bile rolantide stop etmeye sebep olablir.
Exclusive Garage

Çevrimdışı cavanozz

• Can
    • Profili Görüntüle
  • Otomobil: MK III Sportline, MK I GTI, MK IV Pasific, Passat SW 1.4 TSI Comfortline, Sharan 1.9 TDI Highline
« Yanıtla #9 : 11 Aralık 2011, 13:52:41 »
aracı bilgisayara bağlattın mı ?  ::)
« Son Düzenleme: 11 Aralık 2011, 13:52:58 Gönderen: cavanozz »
yeni yine yeniden..!! 8)