Gönderen Konu: Polo Boğaz Kelebeği  (Okunma sayısı 575418 defa)

Çevrimdışı umeyru

• Profili Görüntüle
Ynt: Polo Boğaz Kelebeği
« Yanıtla #336 : 22 Temmuz 2008, 13:48:29 »
1999 1,6 8V HB 75 BG AEE motor polom var. Deneyimlerim aşağıda.
1- Araç dönüşlerde yavaşlamalarda stopluyo ve 3-4 marş boyunca gaz da versen çalışmıyorsa sorun kuvvetle muhtemel yakıt pompasını çalıştıran rölededir (sigrta konsolundaki 167 nolu Siemens röleydi galiba). Araba gün gelir hiç çalışmaz, servisi de uzak kalırsa bir Pazar günü 200-250 YTL masraf açar.

2- Araç soğukken ilk marşta zor çalışıyor. Problem büyük ihtimalle hararet müşürü (15-20 YTL)

3- Araç rölantide çalışırken motor devir yapmadığı halde devir göstergesi birden 2000-3000 arasına çıkıyor, sonra 600-650 devre düşüyor (bu sefer motor da düşüyor ama) ve normale dönüyor. Bunu sıkça yapıyor.
Şu anki problem bu, kelebek+adaptasyon/distributor/hararet müşürü/egzoz çıkışı sıcaklık sensörü değiştirilerek denendi. Çözülemedi. Kranktaki bir devir sensöründen bahsediliyor. Motor gerçekte 2000-3000 devre çıkmadığı halde gösterge böyle gösteriyorsa bu da devri ölçen bir cihaz varsa bunun arızalı olduğunu gösterir diye düşünüyorum.

Var mı bildiğiniz böyle bi arıza noktası?

Çevrimdışı hakanxman

• Profili Görüntüle
« Yanıtla #337 : 25 Temmuz 2008, 00:07:44 »
Herkese merhaba, aranıza yeni katıldım. Benim 98 model polom var ve yaklaşık 2 aydır sizinle aynı sorunları (devir saatinde olan anormal dalgalanma olarak özetlenebilir) yaşıyorum ve 2 kez yolda kaldım,servise her gittiğimde boğaz kelebeği temizlenip 2 gün düzelip tekrar aynısını yapıyordu. Sonra bir gün araba çalışmaz oldu ve bobinde arıza var denildi ve değiştirdik,1 hafta sonra tekrar benzer sorunlar başladı ve tekrar arabayı servise götürdüm, distribütör bozulmuş dediler değiştirdik,şimdi 1 haftadır zaman zaman devir saatinde küçük dalgalanmalar olmakla birlikte eskisi kadar sıkıntı vermiyor. Sanırım bobin ve distribütörün de bu boğaz kelebeği arızalarında akla gelmesi gerekiyor yoksa insan yolda rezil oluyor her ışıkta araba yolda kalıyor. Ama içimden bir his boğaz kelebeği ile işimin bitmediğini söylüyor , hadi hayırlısı. ;D

Çevrimdışı Mekatronik34

• Profili Görüntüle
« Yanıtla #338 : 26 Temmuz 2008, 16:00:36 »
merhaba arkadaslar.
Polo lardakı en buyuk problem gercekten bogaz kelebegıdır ama malesef arabanın tekerı patlasa bogaz kelebegınden bılır hal,e geldık :) ben cok defa bogaz kelebegı teshsı konulan aracta dıstrutor arızası veya avas ayarı problemı gordum .
benım tavsıyem rolentısınde dalgalanma olan gaz verıp bırakınca rolentıye yakın tekrar gaz yıyormus gıbı olan arkadaslar avans ayarıyla sorununuz cozulecektır eger ustanızın elınde vw nun orjınal test cıhazları varsa bogaz kelebek acısının goruntulendıgı ekranda % baska bır rakam vardır 15ile30 aralıgında bır rakam avan ayrı yaparken o motor yuku degerını %20 de tutabılırsenız rolentınız ok gıbı olur.tabı bogaz kelebegı acısıda 6 olması gerekıyor.deneyen arkadaslar olursa lutfen sonuc alıp alamadıklarını bıze bıldırsınler.
Dikkat ısırır !!!

Çevrimdışı bulu55

• Profili Görüntüle
« Yanıtla #339 : 26 Temmuz 2008, 16:34:12 »
Merhaba Arkadaşlar;

Benim 2000 6n de aşırı bir rolanti dalgalanması yok 2000 3000 lere çıkıp inmiyor 9.5 civarında seyrediyor farları açtığımda klimayı açtığımda titreme ve stop oluyor. Kelebeği temizlettim yine sorun devam etti. usta kelebek arızalı değişecek dedi. Ne dersiniz sorun kelebek midir? Yoksa söküp sizlerin tecrübelerinizle bir de ben mi kontrol edyim diyorum ne dersiniz? Şimdiden tavsiyeleriniz için teşekkürler...

Çevrimdışı Mekatronik34

• Profili Görüntüle
« Yanıtla #340 : 27 Temmuz 2008, 04:54:44 »
arkadasım avans ayarını ayarlat.yukarda belırttıgım gıbı motor yukunden dolaayı stop edıyordur aracın muhtemelen avans ayarıyla duzelecektır bogaz kelebegı arızalı olsa her zaman stop eder
Dikkat ısırır !!!

Çevrimdışı bulu55

• Profili Görüntüle
« Yanıtla #341 : 27 Temmuz 2008, 13:30:04 »
arkadasım avans ayarını ayarlat.yukarda belırttıgım gıbı motor yukunden dolaayı stop edıyordur aracın muhtemelen avans ayarıyla duzelecektır bogaz kelebegı arızalı olsa her zaman stop eder

Teşekkür ederim verdiğin bilgiye peki bunlarda  avans ayarını otomatik olarak boğaz kelebeği yapmıyor mu ? Eğer öyle ise ne güzel 300 ytl boşa gitmez biraz daha bilgi verir misin ustaya nasıl tarif edebilirim teşekkürler.

Çevrimdışı Mekatronik34

• Profili Görüntüle
« Yanıtla #342 : 28 Temmuz 2008, 13:52:42 »
bulu 55 merhaba
bu araçlarda bogaz kelebegı avans ayarını yapmaz sadece rolentıyı dengeler ve hava akısmetre olmadıgı ıcın ıçerıye gıren hava mıktarını bogaz kelebek acılma mıktarıyla algılar.sen ustaya gıttıgınde distrıbıtorun 5 alyanlık cıvatalarını gevsetıp klıma acıkken farlar acıkken avans ayarı yapmasını ıste eger test cıhazı varsa cıhazda motoa gırsın oradanda bogaz kelebek acısına baksın tabı klıma ve alıcılar kapalıyken .6 derece olacak eger kelebek derecesı sureklı degısıyorsa motor yuku dedıgımız % lı rakamlar gorunur onu % cıvarına getırsın ve test surusu yapın buyuk ıhtımalle duzelecektır.
Dikkat ısırır !!!

Çevrimdışı bulu55

• Profili Görüntüle
« Yanıtla #343 : 28 Temmuz 2008, 19:19:58 »
Teşekkürler Mekatronikn 34  gayet açıklayıcı anlatmışsın. Bunu aynen aktarıcam Sağolasın.

Çevrimdışı muratankara

• Profili Görüntüle
« Yanıtla #344 : 12 Ağustos 2008, 09:04:39 »

Arkadaşlar Merhaba,

1998 1.6 Polo Otomatik AEE serisi aracım var. Araç gazda çalışırken rölantide beklediğimde devir dalgalanıp STOP ediyor. Boğaz kelebeğinden olduğunu tahmin ediyorum.

Ankara da tavsiye edeceğiniz bir usta var mı? Kimse anlamıyo bu problemden. Boğaz kelebeği temizliği ve adaptasyonu yaptıracağım.

teşekkürler...

Çevrimdışı ozmo

• 96 Polo 1.6
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #345 : 12 Ağustos 2008, 10:40:21 »
Aşağıdaki linkte nasıl yapacağın yazıyor temizliğini kendin yapıp ustaya sadece adaptasyon yaptırtabilirsin.

http://www.vwtr.net/forum/polo-ve-lupo/polo-bogaz-kelebegi-temizligi-adim-adim-resimli-anlatim-t5117.0.html

Çevrimdışı muratankara

• Profili Görüntüle
« Yanıtla #346 : 12 Ağustos 2008, 14:17:12 »

teşekkür ederim.

bu linki zaten sık kullanılanlara eklemiştim.  :)

Peki adaptasyon işini yapabilecek Ankara da bilginiz usta var mı?

Çevrimdışı ozmo

• 96 Polo 1.6
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #347 : 12 Ağustos 2008, 15:02:42 »
İstanbulda olsa yardımcı olurdum ama Ankarada oturan arkadaşlar size yardımcı olabilir oturduğunuz semtide yazarsanız yakınlarda mutlaka öneriler gelebilir.Olmadı boch service gidebilirsiniz onlarda yapabiliyorlar.

http://www.boschservice.com.tr/en_yakin_service.aspx

Çevrimdışı denar

• Profili Görüntüle
Polo Boğaz Kelebeği
« Yanıtla #348 : 13 Ağustos 2008, 01:17:41 »
Öncelikle herkese merhabalar;
Biraz uzunca yazacağım tahammül edenlere teşekkürü, cevap verene de minnettarlığı borç bilirim :)
1-1998 model polo classic aracım var 100 hp. 1 yıldır zaman zaman yaşadığım ve son dönem yoğunlaşan problemim ise şöyle ki: devir saati 950'lerden 450'lere düşüyor, bu esnada motor soğuksa stop ediyor, sıcaksa 450 devirde sarsıntılı çalışmaya devam ediyor. Sonra birden düzeliyor ve sanki hiçbir problemi yokmuş gibi normal çalışmaya devam ediyor. Bu şekilde günlerce sorun çıkarmadan çalışabiliyor, sorunlu olduğu zamanlarda da ayağımla gaz ayarlayarak kullanabiliyorum. Eğer arabayı 3-4 gün veya daha fazla çalıştırmazsam araç kafadan bu arızayla çalışıyor (bu durumda çalışabilmesi için marşla birlikte gaz verip ayağımı gazda tutmam gerekiyor) bir müddet sonra düzelip bir müddet sonra tekrar arıza olabiliyor ve bu süreler çok değişken. Tamircilerden biri beyinden biri de boğaz kelebeğinden kaynaklandığını söyledi bilgisayarda arızaya baktırğımda ise yanlış hatırlamıyorsam motor bloke gibi bir hata gösteriyor. Yazdıklarınızdan anladığım kadarıyla boğaz kelebeği arızasında devir sabit durmuyor ama bende 450 veya 950 ama değişmiyor çok nadir aracın bu iki devir arasında dalgalandıpını gördüm ama bu esnada da araç zaten ayarlamaya çalışıyordu bir müddet sonra birinde 450 devire geri dönüp arızaya devam etti diğerinde ise 950'ye çıktı ve problem kalktı.
Şimdi sorum sizce benim problemim boğaz kelebeği mi yoksa bakmam gereken başka şeyler mi var. Bir kaç kere temizletip ayarını da yaptırdım. (çok uğraşmama rağmen arızalı halini bir türlü servise gösteremedim kıl araba onun yanında yapmıyor) Neyse 1. madde baya uzun oldu yeter artık gelelim ikinciye
2- Eğer problemim boğaz kelebeğinde ise bunu doğru olarak yurt dışından alabilmek için hangi bilgilere ihtiyacım var. Şu anda italyadayım burdaki yan sanayiler hakkında bilginiz varmı, orijinali de burda daha ucuz olabilir birde bu tür malzememi bavuluma koyup getirmemde biri sıkıntı olabilir mi bu konuda tecrübesi olan  varmı?
Kusura bakmayın ne yazmışı ya :-[

Çevrimdışı ozmo

• 96 Polo 1.6
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #349 : 13 Ağustos 2008, 12:50:41 »
sanırım senin aracın problemi boğaz kelebeği değil devir sayacı gibi gözüküyor bende olmuştu değiştirmiştim düzeldi.istersen önce ona bir baksınlar.