Gönderen Konu: motor soğukken hafif gaza bastığımda duyulan ses  (Okunma sayısı 14360 defa)

Çevrimdışı ADEM252

• Profili Görüntüle
Ynt: motor soğukken hafif gaza bastığımda duyulan ses
« Yanıtla #14 : 05 Eylül 2009, 23:24:39 »
Uzun yola çıkacağım zaman ne olur ne olmaz diye rastgele bi özel servis buldum.Bu titreşimi dinlettim.Sağ makasın olduğu yerden geliyor.O tarafı vurdurmuşsun(lakaya,çukura hızlı girimişsin anlamında).Önemli bişey değil ama iş uzun sürer,yağ değişimine geldiiğin zaman bakarız demişti.Hemen niye bakmadı derseniz;Ben acelem olduğunu söyledim.Uzun yola çıkacağımı söyledim.O yüzden.
Ama henüz ustaya gidemedim, o seste kendiliğinden biraz kesildi.Makastan geldiğine pek emin değilim doğrusu.Çünkü motor soğukken geliyor.Bunuda söyledim ustaya ama sıcakkende geliyordur  duymuyorsundur falan filan dedi.
O zamandan beri şöyle bir ses daha vardı.Şimdilerde kafama çok takılmaya başladı:yolda giderken 2000 devirin tam üstüne ibre geldiği zaman, aynı cızırtı geliyor.İbre 2000 i geçince ses kesiliyor.Bu sefer de İbre 3000 devirin tam üstüne gelince de, aynı cızırtı geliyor ama daha fazla geliyor.Yani 2000 devirde gelen sesten daha fazla.İbre 3000 i geçince ses kesiliyor.Arabayı ilerletmeden olduğum yerde yani vitesi boşa alıp gaz veriyorum.Ne 2000 de ne de 3000 devir.Hiçbirinde ses filan yok.Gayet normal.Ha tabiki ustaya muhakkak göstericem ama sizlerin başına belki böyle bişey gelmiştir,ya da dymuşsunuzdur.En azından fikir edinirim.
« Son Düzenleme: 05 Eylül 2009, 23:29:55 Gönderen: ADEM252 »

Çevrimdışı redmoon

• Profili Görüntüle
« Yanıtla #15 : 06 Eylül 2009, 00:15:25 »
ya arkadaşlar sabah kaLkıp işe gideceğim zaman aracı çalıştırdıgımda sanki tekleyerek çalışıor yani çalıştırıp gidiorum ısınınca düzelior araç lpgli bu normalmi anormalmi?

Çevrimdışı ahmetbegen

• Profili Görüntüle
« Yanıtla #16 : 06 Eylül 2009, 18:25:19 »
aynı olay bende de var aracım 2001 golf 4  yolda ilerlerken gaza basınca cızzzzzzzzzzz bir ses geliyor sonra kesiliyor usta bir şey yok diyor ama kafama bende taktım yardımcı olursanız sevinirim

Çevrimdışı ahmetbegen

• Profili Görüntüle
« Yanıtla #17 : 06 Eylül 2009, 18:48:32 »
adem bey sorunu çözersen mutlaka haber ver aynı şekilde bende sana veririm
selamlar

Çevrimdışı ADEM252

• Profili Görüntüle
« Yanıtla #18 : 20 Eylül 2009, 18:56:35 »
Kusura bakmayın cevabı geç yazdım.Mesajınınzı çok önceden okudum ama cevap vermemek vurdumduymazlık olur diye düşündüm.Tamam syn ahmetbegen.Eğer bişeyler öğrenirsem size haber veririrm.

Çevrimdışı ahmetbegen

• Profili Görüntüle
« Yanıtla #19 : 24 Ekim 2009, 18:50:31 »
adem bey bende sorunu çözemedim senden haber bekliyorum

Çevrimdışı ADEM252

• Profili Görüntüle
« Yanıtla #20 : 27 Ekim 2009, 11:43:06 »
Merhaba,Motor soğukken olan cızırtıyı ve 2000-3000 devirde olan cızırtının nedenlerini buldum arkadaşlar.Valla usta'nın iyi becerisi (tecrübesi)  varmış.Ya makaslardan ya da eksozdan geliyor demişti,Eksoz dediği kısımda haklıymış.Ama eksoz işini eksozcu yaparmış.Eksozcuyu çağırdılar,Eksozcu 3 sorun buldu.Sadece eksoz değil 2 ayrı yer daha sebep oluyormuş bu sese.1.Benim golfte alt koruma (muhafaza) var,ama demir.O gevşek takılmış.2.Kartel kapağı mı dedi yoksa kartel kapağının vidasımı dedi,unuttum.Orda gevşeklik varmış.3.En önemli olan  kısım eksoz spirali.Eksoz spirali zamanla çürüme yaparmış.Cızırtı yaparmış.99-2000-2001 golflerin spirali manifolddan çift olarak uzanırmışO yüzden biraz pahalı:230 tl.Benim golf 2003 model.Benimkinde eksoz spirali denilen yer kısa bir boru.O yüzden ucuz, değiştirdiler.60 tl.

Bu 3 yer tamir edilince cızırtı filan kalmadı.Alt muhafaza ve kartel kapağının sıkıştırmasına ücret almadılar.Sadece spirale 60 tl verdim.İşçilik dahil.Ama bütün bu sorunları eksozcu yaptı.

Çevrimdışı ahmetbegen

• Profili Görüntüle
« Yanıtla #21 : 27 Ekim 2009, 17:04:32 »
bendeki 2001 golf alt koruma bende de var bayram tatilinde bir dediğn yerlere bir baktırayım teşekkürler

Çevrimdışı ADEM252

• Profili Görüntüle
« Yanıtla #22 : 27 Ekim 2009, 21:21:12 »
Merhaba syn redmoon.Bahsettiğiniz sorun boğaz kelebeğinden olabilir.Yıllık temizletmek lazım.