Gönderen Konu: lpg taktırmak zorundayım yardım arkadaşlar  (Okunma sayısı 21725 defa)

Çevrimdışı R-Line

• Golfsburg Edition
    • Profili Görüntüle
Ynt: lpg taktırmak zorundayım yardım arkadaşlar
« Yanıtla #42 : 18 Nisan 2011, 14:50:40 »
bende onu söylüyorum, herkes farklı düşünüyor  :)

benim çevremdeki bazı arkadaşlarım (buna bende dahil)
satarken lpg yüzü görmemiş olduğunu vurgular, alırkende lpg lafını duyunca o aracı kafadan eler.

Çevrimdışı maminci

• Profili Görüntüle
« Yanıtla #43 : 18 Nisan 2011, 15:18:53 »
Kardeş bu rakamlarla lpg taktırma, hem az km yapıyosun hem satarım diyosun hem de lpg taktırmak istiyosun ???

Çevrimdışı alpergndz

• Profili Görüntüle
« Yanıtla #44 : 18 Nisan 2011, 17:57:42 »
arkadaşlar benzinin 4,16 olduğu bir ülkede yaşıyoruz.LPG artık elzem bir ihtiyaç bana göre.Yada dizel bi araca bineceksiniz lpg ile uğraşmam derseniz.

Ben 2008 temmuzunda aracımı aldığımda aracımda lpg yoktu.Benzinde biniyordum ama sonraları baş edemez oldum.O zamana benzin 3,56 TL idi şimdi 4,16 TL...

Hemen araştırdım ya brc taktıracaktım yada Atiker.Brc 2009 şubatında fiyatını arttırdı 200-300 lira gibi bi zam geldi.Atikeri araştırdım ve konyadan 900 liraya bir arkadaşın referans vermesiyle yetkili bayisine taktırdım.allah razı olsun ustamdan (KONYA AKGÜNLER OTOGAZ) güzel bi işçilik çıkardı istediğim gibi takıldı.

BRC yanılmıyorsam fiyatını 1650 liraya çıkarmıştı ama Atiker o zamanlar 1200 liradan 990 liraya çekmişti.Demekki BRC kendini Atiker ise vatandaşı düşünüyordu.Ben tüm markaları araştırmıştım ozaman ama iyiki deAtiker taktırmışım diyorum.

Bu lpg işinde kesinle marka değil adam gibi ustaya ihtiyaç var.Manifoltun neresinden nasıl deleceğini yada koyduğu boruların mm lerini hesaplayan ustaya ihtiyaç var.Yoksa merdiven altı bir sürü ustacıklar var.Ben yozgatta görev yapıyorum.Burada 2003 civic araca BRC takamayan ve taktıktan sonra randıman alınmadığından Kayseriye götürülüp orada adam gibi montajı yenilenen ve ayarlanan durumlar var.Nerdeyse takan ustanın bayiliğini alacaklardı.

Çevrimdışı alpergndz

• Profili Görüntüle
« Yanıtla #45 : 18 Nisan 2011, 18:09:15 »
ben yılda ortalama 15-18 bin km yaparım.Aracımı temmuz 2008 de aldığımda 82 bindeydi şimdi 123 binde.ŞİMDİ KONTAĞA BASARKEN GÖZÜM BENZİN İBRESİNDE OLMUYOR.Gönül rahatlığıyla geziyorum ailemle.İnanın benzinde olsam şimdi bu kadar rahat gezemem 3-5 in hesabını yapardım.

Benim hesaplamalarım sonucu lpg kitinin tüm parasını 10 bin km de çıkardım.Şimdi artık aracın parasını çıkartıyorum.

Aracımın tankını biraz önce doldurdum 32 lt gaz aldı 68,88 (lpg 2,12 ipragaz) Ve ş içinde okul ev ve ilçe dolaşmalarımda 372 km de tüp bitti.Benzinli kısmını çıkarırsam 365 km yapmıştır ş içi.Bu rakam yazın uzun yolda klimalı 400 klimasız 425 e kadar çıkar.

Arkadaş aracım 50 kr yakıyor diyor. O arkadaş 365*0,50=182 TL ile yapacak ben ise 68,88 TL ile yapıyorum.VARIN SİZ YAPIN HESABINI...

Uzun yolda siizn benzinli araçlar en az 30 kr yakar. Benim ise klima kapalıyken 17 kr bile yaksam yılda 15000 km yapsam bunun 10000 i rahat uzun yol olur 10000*0,13 =1300 TL yapar.

Arkadaşlar avrupada lpg destekleniyor ingilteree kraliyet araçları kullanıyor.Biz neden 4,16 TL benzine verecez!

Çevrimdışı R-Line

• Golfsburg Edition
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #46 : 18 Nisan 2011, 18:26:01 »
Alper hocam güzel söylemişsin de

birde bu yönden değerlendir.
arkadaşın aracı 50 kuruş yakıyormuş, yani ortalama 100km de 12,1lt benzin tüketiyor.
lpg de araç benzine oranla ortalama 2 lt fazla tüketir.
yani araç ortalama 14lt gaz yakar ki buda km başına 30 kuruş yapar.
siz 68 liraya 365km gitmişsiniz, arkadaş 226km gidecek.

uzun yolda benzinli araç 30 kuruş yakıyor diyede birşey yok.
5,6lt * 4,13 = 23 kuruş yakar.

Çevrimdışı R-Line

• Golfsburg Edition
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #47 : 18 Nisan 2011, 18:33:42 »
bu arada lpg karşıtı falan değilim yanlış anlaşılmasın.
lpg taktırılırken iyi hesaplanması gerektiğini düşünüyorum
yılda ortala yapılan km, aracın kullanım durumu (kısa mesafe vs),
aracın üzerine fazladan ağırlık yapmaktan başka birşey getirmeyecekse lpg nin bir anlamıda yok.

Çevrimdışı nesquik

• Profili Görüntüle
« Yanıtla #48 : 18 Nisan 2011, 19:04:12 »
hocam ben matematik öğretmeniyim. inan arabanın tekerlek dönme turuna kadar hesaplıyorum. yani lpg iki litre fazla yakar olayı hikaye.
ben ikisinide ölçtüm. diyorlarya lpg %40 tasarruf sağlıyor diye, kesinlikle yarı yarıya hatta düzgün kullanımda daha fazla fark ediyor. eğer çok ciddi bi avantaj olmasa bende lpg kullanmam tabikide. ama ne sorunu var, nede performans eksikliği. lpg'm atiker çok memnunum. sadece bir defa ateşleme bobini yaktım 80 tl masraf ettim. ayda 2000 km'ye yakın yol yapıyorum.
Bir GOLF görürsün<br /><br />Çooook beğenirsin  Kolay  elde edersin  Zor vazgeçersin....
[/font]

Çevrimdışı makusla06

• Profili Görüntüle
« Yanıtla #49 : 18 Nisan 2011, 22:16:45 »
Ben aracı alırken hususi olarak benzinlisini seçtim ve aldım..1 ay kadar benzinle bindim dikkat ettim  gezmemeye çalıştım ama inanın olacak gibi değil evden işe gidip geldim 1 hafta sadece 2-3-4 güne bir 50 lik benzin al içim eridi ya....

Baktım olacak gibi değil taktırdım..araba kapımda yatacağına,düşünüp,hesaplayıp süreceğime keyfini çıkarıyorum şimdi..

Çevrimdışı alpergndz

• Profili Görüntüle
« Yanıtla #50 : 18 Nisan 2011, 22:45:17 »
Ben aracı alırken hususi olarak benzinlisini seçtim ve aldım..1 ay kadar benzinle bindim dikkat ettim  gezmemeye çalıştım ama inanın olacak gibi değil evden işe gidip geldim 1 hafta sadece 2-3-4 güne bir 50 lik benzin al içim eridi ya....

Baktım olacak gibi değil taktırdım..araba kapımda yatacağına,düşünüp,hesaplayıp süreceğime keyfini çıkarıyorum şimdi..

:tamamdir :tamamdir

Çevrimdışı alpergndz

• Profili Görüntüle
« Yanıtla #51 : 18 Nisan 2011, 23:01:24 »
sayın birol

sizin hesap biraz yanlış.benim 365 km ş içi 32 litre gaz ile yaptım.Bu 100 km de ortalama 8,76 litre yapar. 32*100/365=8,76 litre yapar 100 kmde..

Benzinli araç 10 litreden az yakmaz ş içinde. 10 lt *4 ,16=41,6 TL ş içi benzin sarfiyatı. Benimki ise 8,76*2,12=18,5 TL yapar.

Benzinli aracın fabrika verileri 5,6 lt 100 kmde ama bu rüzgarsız bir havada araçta tek kişi ile ve 90 km hızda yapılan sarfiyat.Ben hiç benzindeyken aracımda 5,6 görmedim ortalamada.Ben eşim ve kızım ayrıca tıka basa dolu bagaj..

Ben yazın aracımda 4 erişkin kişi bucaktan  bolvadine gittim ve 5 kişi ile döndüm.aracım 400 km de sürekli klima açıkta gazı bitirdi benzine geçti.Normal şartlarda ben klimasız 425 km gördüm.ben yolda 80 lede falan gitmem 90-110 arası gider gelirim.

LPG nin sarfiyatı meslektaşımın deği gibi rahatlıkla  %40 tasarruf sağlatır.Ben aracımla 190-200 km hızada çok rahat çıkabiliyorum ama hız yapmak bi marifet değil.

serhat arkadaşın dediği gibi aracımdan şimdi keyif alıyorum rahatlıkla gezebiliyorum.aklım artan benzin fiyatlarında değil.

LPG kullanana da kullanmayana da saygı duyarım.Para kolay kazanılmıyor.Siz yeterki adam gibi bi ustaya istediğiniz kiti taktırın.hepsinin mantığı aynı.

Çevrimdışı R-Line

• Golfsburg Edition
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #52 : 20 Nisan 2011, 15:24:40 »
Alper hocam hesap yanlış değil,
aksine sizin hesabınızın doğru olduğunu varsayarak o sonucu çıkardım.
benzinli araç 10lt den aşağı yakmaz demişsiniz (ki buna katılmıyorum)
diyelim ki bu doğru,
benzinde 10lt yakan araç, lpg de 12lt yakar bunda aşağı yukarı herkes hem fikirdir.
ama sizin araç lpg de benzin tüketiminden daha az lpg tüketiyor burada bir terslik yok mu sizce?

5,6lt ortalama konusuna gelirsek, siz görmemiş olabilirsiniz ama ben defalarca gördüm
hatta bazen fabrika verisinin altına bile düşmek bile mümkün.

ben ekonominin ancak bir diesel araçla yapılabileceğini konusunda sabit fikirliyim
ama lpg taktırıp taktırmamak herkesin kendi bileceği iştir,
kişi lpg ile aracına binmeyi uygun görmüştür, saygı duyarım sonuçta herkesin hesabı kendine göre.

bu arada kötü haber dün benzin aldım 4,19 olmuş 95 oktan benzin, malesef buda ülkemin acı gerçeği  :(

Çevrimdışı alpergndz

• Profili Görüntüle
« Yanıtla #53 : 21 Nisan 2011, 13:10:27 »
hocam 32 lt gaz ile tamamen ş içi 365 km
            32 lt gaz ile uzun yolda klimalı 400 km klimasız 425 km yapıyor.

yaptığım hesap belki yanlış olabiir ama yukarda verdiğim değerler benim aracın lpg li değerleri.İsterseniz burdan hesap yapabilirsiniz.

tabiki dizel en hesaplısı.Ama lpg li araç kesinlikle %35-40 kar sağlar.Ben benzine 4,19 veremem...Veripte binene saygı duyarım.Ama ben lpg aracıma rahatlıkla biniyor bol bol geziyorum.Aklım hiç bir zaman benzin fiytalarında değil.....
« Son Düzenleme: 21 Nisan 2011, 13:12:14 Gönderen: alpergndz »

Çevrimdışı maminci

• Profili Görüntüle
« Yanıtla #54 : 21 Nisan 2011, 13:51:46 »
hocam 32 lt gaz ile tamamen ş içi 365 km
            32 lt gaz ile uzun yolda klimalı 400 km klimasız 425 km yapıyor.

yaptığım hesap belki yanlış olabiir ama yukarda verdiğim değerler benim aracın lpg li değerleri.İsterseniz burdan hesap yapabilirsiniz.

tabiki dizel en hesaplısı.Ama lpg li araç kesinlikle %35-40 kar sağlar.Ben benzine 4,19 veremem...Veripte binene saygı duyarım.Ama ben lpg aracıma rahatlıkla biniyor bol bol geziyorum.Aklım hiç bir zaman benzin fiytalarında değil.....
Doğru, lpgli araçla psikolojik bir rahatlık oluyo, gaza daha rahat basılıyo.