Gönderen Konu: Aracımdaki bir kaç sorun hakkında.  (Okunma sayısı 5073 defa)

Çevrimdışı alperyüksel

• Profili Görüntüle
  • Otomobil: golf mk4-2001-manuel-antrasit-trend
Ynt: Aracımdaki bir kaç sorun hakkında.
« Yanıtla #14 : 18 Aralık 2014, 21:32:54 »
Herkese hayırlı geceler. Fotodaki yağ kapağını görünce bende kendimden bişeyler paylaşayım dedim.
Aracım akl motor lpgsiz golf. Bende 3. senesini doldurdu ve hiçbir bakımını ihmal etmeden günü gününe yaptırdım. Özelliklede yağ bakımını km dolmadan ortalama 6000-7000 km de senelik bakımda yaptırırdım.Aracımı aldığımda yağ bakımı yeni yapılmış ve 10/40 magnatec koymuşlar. Bende ondan sonra 2 dönem üst üste magnatec 10/40 koydum. 3. dönemde ise edge 5/40 full sentetice geçtim. Aracımda yazın kesinlikle yağ kağapında  mayonezlenme diye tabir edilen durum olmamıştı. Şu son 1-1,5 aydır az kullandım. hafta da 1 ya da 2 gün o da 3-5 km kadar. son iki haftadır yağ kapağını açıp baktığımda bende hafif bir mayonezlenme görüyorum. Son yağ değişiminden bu yana yaklaşık 4000 km oldu ve yağ eksiltme olmadı ,antifiriz suyunda eksilme ya da renk değiştirme gibi bir durum olmadı. Bu durumu bir uzun yol şoförüyle konuştuğumda genellikle yatan araçların % 90'ında bu durumun olduğunu ,eskiyen ve artık yavaş yavaş özelliğini yitiren contaların kartere su sızdırdığını ve bu durumun bundan kaynaklandığını söyledi. Aracım henüz 60 000 km de ve çekişinde kondisyonunda hiçbir problem yok maşaallah zehir gibi. Çok sorun etmiyorum bu durumu açıkçası motorun teknik yapısını yağ karterine dışarıdan hava girip girmediğini bilmiyorum ama şu son 1-2 aydır havalar soğuk ve rutubetli tahminimce kartere bir yerlerden hava giriyorsa bence köpürme bundandır. Çünkü havadaki nem oranıda ciddi oranda arttı. Geçtiğimiz hafta sonu özellikle akşam saatlerinde neredeyse havadaki nem su zerreleri şeklinde yağmaya başlamıştı. Bende sorunun bundan olabileceğini tahmin ediyorum.
 Velev ki keçeler contalar sızdırsın ne önemi var canımızdan daha mı kıymetli paramız varsa yaptırırız yoksa nerde tırak orda bırak binnn binnn keyfine bak.
Herkese saygılar....