Gönderen Konu: Araç Muayene / TÜVTÜRK'ten sonra  (Okunma sayısı 18297 defa)

Çevrimdışı KemalSume

• Profili Görüntüle
Araç Muayene / TÜVTÜRK'ten sonra
« : 12 Kasım 2008, 14:50:31 »
Bildiğiniz üzere TÜVTÜRK firması, araç  muayene istasyonlarını 2004’te 613.5 milyon dolara 20 yıllığına devralmış ve mahkeme süreci nedeniyle 2.5 yıllık gecikmeyle işe başlamıştır. Daha önce bir çoğumuz araçlarını muayene istasyonuna dahi götürmeden; götürse de kaputu bile açmadan muayene işlemlerini tamamlıyordu ancak bundan sonra çok daha detaylı bir inceleme yapılacağı söyleniyor (TÜV firmasının titizliğini bildiğim için bu iddialara katılıyorum). Aşağıdaki linkte, istasyonların muayenede referans alacakları rapor var, bakmanızı öneririm. Muayenesini yeni yaptıran arkadaşlar da fikir beyan ederlerse sevinirim.

http://rapidshare.com/files/163039053/_Ara_Muayene_KusurListesi.pdf_.pdf.html
Her şey sende gizli...

Çevrimdışı freegane

• Profili Görüntüle
Ynt: Araç Muayene / TÜVTÜRK'ten sonra
« Yanıtla #1 : 12 Kasım 2008, 19:21:30 »
Bugün bi Tempra'cı abi vardı sanayide,arabanın olduk olmadık heryerine az hasarlı ve çok hasarlı yazmışlardı... Aynalarda bile çok hasar var diyor,değiştirilmesini istiyorlarmış  :bekleriz: Bu TUVTURK biraz fazlamı titiz??? Full fabrika çıkışı araba istiyorlar sanki Türkiye'nin şartlarını bilmiyorlarmış gibi

Çevrimdışı Mk1GTI

• Profili Görüntüle
  • Otomobil: VW Golf mk1 GL
« Yanıtla #2 : 16 Kasım 2008, 11:09:54 »
Bu abartmış biraz bukadar uzun listeyi incelemek için aracı 1 gün boyunca incelemek zorundalar... Ben cuma günü girdim 45dk bekledim... H.K. notları bendede var ama bukadar sayfalarca bir evrak değil.... Ticari araç listesi belki böğle olabilir...

2006 model araçlara bile A.K. veriyorlar ama bunlar kullanıcaların uygunsuz işler yapmasından kaynaklı...

Mesala araca takılan orjinal den farklı bir ayna diyelim... bu aynanın takılacak araç için olması gerekli ve bunun onaylı olması şart... Tempra ise Tempra için mod ayanısıdır buyrun buda TSE belgesidir gibi evrağının olması gerekli... 

Ama malum TR de isteyen hemen gidip istediği aksesuarı faturasını bile almadan aracına hemen takıyor... TUV standartları aracınızda extradan bir ampul dahi olsa bunu faturalı ve bu araç için imal edilmiş TSE onaylı aksesuar olduğunu belirtmek zorundasınız....

Ve o her köşe başındaki aksesuarcılarda artık ürünlerini sadece vitrinlerde sergileyebilecek... Üreticiler linkteki TUV onay başvurusunu istemek zorundalar ve alacağınız her vidanın bu standartta olması gerekmekte artık....
http://www.tuv.com.tr/Basvuru.Formlari/%7B9B3F6A51-F2CD-4D0F-9B1F-F49C7760B3BA%7D.pdf

Ama inanın bana TR de gerçek uygulama yapıldığı zaman kimse mağdur olmayacaktır ama kalkıp işin içine TURK zekasını ve eklerinide koyarlarsa işin içinden çıkılamaz.. Sıfır aracı pisletip TUV e sokarsınız ve birsürü A.K. onayı alacaktır TURK zihniyeti ile uygulama yapılır ise...
« Son Düzenleme: 16 Kasım 2008, 11:23:59 Gönderen: Mk1GTI »
"Çalışmadan, öğrenmeden, yorulmadan rahat yaşamanın yollarını alışkanlık haline getirmiş milletler, evvela haysiyetlerini, sonra hürriyetlerini ve daha sonra da istikballerini kaybetmeye mahkumdurlar"

Çevrimdışı aliis

• Profili Görüntüle
« Yanıtla #3 : 18 Kasım 2008, 11:57:32 »
denizlide ilk basladığında oldukca titizdiler daha sonra birkac olaylar oldu benzin döküp araba yakmalar fln ondan sonra biraz gevsek tutmaya basladılar. istedikleri aracın fabrikasyon sekilde olan bütün aksamlarının tam ve düzgün ve calısır olması en cok far ayar sorunu ve fren hortumlarının catlak olmasından dolayı araclar gecemiyor :)

Çevrimdışı kesik44

• Gelirken Ne Getirilirki Giderken Ne Götürülür?
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #4 : 18 Kasım 2008, 19:20:21 »
izmir'de de bu iş ilk başladığında çok sıkıydı çekiçle taban sacında çürük kontrolü dahi yapılıyordu.Duyduğum rivayetlere göre bu işin kolay yolu bulunmuş ama ne kadar doğru bilmiyorum.Eeee ne de olsa her kapıyı açıyor

Çevrimdışı cesimoglu

• Profili Görüntüle
« Yanıtla #5 : 18 Kasım 2008, 19:39:27 »
cok merak ediyordum istanbul izmir ankara gibi terlerde de devreye girince acaba bu şehirdekiler ne yapcak diye denizliye ilk geldiğinde kan kusturuyorlardı ben 1 ayla yırtmıştım hatırlıyorumda 70 li yıllarda üretilmiş 2.5 luk fordun debriyaj pedalının üstünde lastiği yok ve kapı içi çürük diye göndermişlerdi adam kaportacıya gitmiş çürük+boya falan filan 500 lira masraf cıkarmışlar bu tüv en cok kaportacı+rot balanscıların işine yarayacak parayı kıracaklar

MERAK EDİYORUMDA POLİS ARABALARINI SOKSALAR HANGİSİ VİZE ALIR ACABA DAHA DÜNE KADAR BU ARACLARIN SİGORTALARI BİLE YOKTU

Çevrimdışı savas_ankara

• Profili Görüntüle
« Yanıtla #6 : 19 Kasım 2008, 12:36:30 »
"Güven Verir, Değer Katar" sloganıyla yola çıkan, Türkiye çapında AB standartlarında araç muayenesi hizmeri veren ve Doğuş Otomotiv-Akfen-TÜV SÜD konsorsiyumu tarafından kurulan TÜVTURK, Ankara' da 6 istasyonla hizmete girmiş.

Ben henüz muayeneye gitmedim, http://www.tuvturk.com.tr/arac.asp adresinde belirtildiği üzere mayeneye gittiğinizde sıra numarası aldıktan sonra aracı yetkiliye teslim ediyorsunuz. Aracın test ve kontrolleri yapılıyor, sonrasında aracınıza bir rapor veriliyor; "kusursuz" ve "hafif kusurlu" raporu verilirse iyi, fakat "ağır kusurlu" veya "emniyetsiz" raporu alırsanız 1 ay içerisinde eksikleri tamamlayıp tekrar getirmeniz gerekiyor ve bu tarihi geçerseniz tekrar muayeneye giriyorsunuz, yeniden ücret alınıyor.

Trafikte dolaşan bazı canavar araçları düşünürsek bu uygulama çoğu yönden iyi, en azından onlardan kurtulmuş olacağız. umarım muyeneye gittiğinizde sınavdan geçersiniz :)

Çevrimdışı cesimoglu

• Profili Görüntüle
« Yanıtla #7 : 19 Kasım 2008, 20:05:19 »
savaş kardeşim valla resimdeki arac seninse camlar filmli gibi görünüyor gecirmezler valla vizeden :)

Çevrimdışı oguz oktay

• Profili Görüntüle
« Yanıtla #8 : 19 Kasım 2008, 22:16:31 »
casim oglu kardes ben biizm eniştenin aracını muayneye götürmüştüm gecen sene ön cam hariç diger camlar en koyusundan flm liydi göztepe muayne istasyonunda adamlar muayne yaptılar gönderdiler  ;D

Çevrimdışı savas_ankara

• Profili Görüntüle
« Yanıtla #9 : 21 Kasım 2008, 10:43:55 »
merhaba, ben
savaş kardeşim valla resimdeki arac seninse camlar filmli gibi görünüyor gecirmezler valla vizeden :)

merhaba,

benim sadece arka cam koyu filmli, onu da pek dikkate alcaklarını sanmıyorum... neyse gelecek seneye muyanede görürüz artık...

Çevrimdışı ///AMG

• Profili Görüntüle
« Yanıtla #10 : 29 Kasım 2008, 22:38:10 »
bakın arkadaşlar benim çok sevidğim bi arkadaşımda 1975 model W116 280 se mb aracı var
beraber tüvtürkün sitesini inceledikten sonra araçta eksik gördüğümüz yerleri yaptırmak için ankara şaşmaz gittik aracın tabanın da yer yer çürüme vardı komple bi zift attırdık sonra rot balans far ayarı fren ayarı vs diğer işleri ve aracın standart bakımlarını yaptırdık muayeneye gittik zaten ellerinde bi katolog var aracın model ve marka ve yılnıa göre standartları var ona göre aracı muayene ediyorlar ve aracı teslim aldığımızda hafif kuurlu dediler kusurlardan birisi cam filmleri diğeride motor numarsını bulamadılar
bu sitemle tarfikte gezinen canavarlar azalacaktır bu kalite  vetitizlikle en azından daha güvenli yollarda seyahat edeceğiz tüvtürk ten korkmayın eğer aracınızla biraz olasun ilgileniyorsanız

Çevrimdışı KemalSume

• Profili Görüntüle
« Yanıtla #11 : 22 Aralık 2008, 15:06:54 »
Cuma günü yaptırdım muayeneyi. TÜVTÜRK'ün çok "kıl" olduğuna dair söylenenlerin hepsi şehir efsanesinden ibaretmiş. Gayet normal bir incelemeden sonra far (flerosan) ve yangın tüpü (tarih gecikmesi) dışında kusur bulunmadı ve vize verildi. Çok kıllık yapsalar bişiler daha bulurlardı. Kötü araç geçmesin kardeşim, kimsenin hayatını da riske atmasın.
Her şey sende gizli...

Çevrimdışı cemal arslan

• Profili Görüntüle
« Yanıtla #12 : 22 Aralık 2008, 19:39:07 »
sakin olun yok bir şey...elbet kabak lastik bağıran egzost yanmayanlar far stoplar havalı kornalar çürümüş kaporta fren hortumu patlak çatlak tutmayan el freni tutmayan frenler ...vs.vs..

bunlar elbet olacak..düzeltilecek

cam filmleri tüvtürkten geçiyor ama polis ceza yazıyor bu da ayrı bir muamma...

Çevrimdışı passi

• Profili Görüntüle
« Yanıtla #13 : 23 Aralık 2008, 20:33:22 »
bnm arac kapkara her yer komple cam film ama gecirdiler :)

sadece adamlaar sole bişe yazdı: motor no bulunamadı :) adamlara dedim ki surda yazıyor bunu sokmeniz lazım. hayır biz sokemeyiz dedi eee o zaman yazma bunu diorum olmaz dio :D:D