Gönderen Konu: tek kapı, benzinli 3.5 milyara golf aramak mantıklımı ?(satılık aranıyor)  (Okunma sayısı 24422 defa)

Çevrimdışı Mk1GTI

• Profili Görüntüle
  • Otomobil: VW Golf mk1 GL
Ben konuşmuştum bu aracın sahibi ile. Ben sorduğumda 4.500 tl idi.. Telefonda aldığım yanıtlar hiç açıcı değildi.. Araç çok bakım istiyordu..

Bana söylenenler.
 Motor yarım, Viteslerde sorun var, alt takım ister, Kaportada çürük var boya ister yap ister yaptırma, muayene yok..

Birkere muayeneden direk geçiş yapamassınız. alt takım, frenler, vites ve LPG için 1500TL kafadan alırken masraf var. Sonra muayene gecikmesi ile 250TL ekle alım satım ruhsattı falan araç temiz alcam bincem diyosan 2000TL masrafla kontağına basacan. İleride motordu kaporta idi iç döşeme idi çok yiyecek.

2750 alan adam 4000 e hemen satışa çıkardıysa bilinki 1000tl harcamış muayeneye bile daha sokamamış hemen elinden çıkarmaya bakıyor.
« Son Düzenleme: 13 Şubat 2012, 16:07:53 Gönderen: Mk1GTI »
"Çalışmadan, öğrenmeden, yorulmadan rahat yaşamanın yollarını alışkanlık haline getirmiş milletler, evvela haysiyetlerini, sonra hürriyetlerini ve daha sonra da istikballerini kaybetmeye mahkumdurlar"

Çevrimdışı theblade

• Profili Görüntüle
arkadaşlar yeni konu yerine buraya yazıyım dedim bizim mahallede yatan tek kapı bi golf var araştırdım biraz arabanın üstünde haciz varmış motoru iyi sanırım durumuda fena değil bu işe girsem nasıl olur sakıncalı bi yanı varmı ? erşan hocam özellikle sorum sana :)
peugeot 206,golf mk2

Çevrimdışı servet_volt

• Profili Görüntüle
hacızden hacıze fark var. bellıkı arabanın borcu var o borcu odeyıp alabılırsın tabıkıde ama o borcta 4 5 bını buluyosa almanın bı anlamı kalmaz.
Beş para etmeyen insanların, milyonluk tavırlarına hastayım.

Çevrimdışı theblade

• Profili Görüntüle
teşekkürler bundan 3 ay önce 1.1 araçları 3600 e beğenmiyodum şimdi hacizli arabalara bile bakar oldum :)
« Son Düzenleme: 25 Şubat 2012, 12:25:20 Gönderen: theblade »
peugeot 206,golf mk2

Çevrimdışı Mk1GTI

• Profili Görüntüle
Akının dediği gibi aracın vergi borcundan dolayı haciz ise ödenir kalkar ama sahibinin diğer vergi borçlarından dolayı ise o borcunu temizlemediği süzrece haciz kalkmaz ve araç trafikte yakalandığı zaman bağlanır. Zaten borç varsa alım satım olmaz ve satan sözleşme ile alırsın desede sakın kanma o sözleşme hiçbir işe yaramaz hem paran gider hem araba.. Noterden satışı mutlaka olmalı gerisi yılan hikayesi.
"Çalışmadan, öğrenmeden, yorulmadan rahat yaşamanın yollarını alışkanlık haline getirmiş milletler, evvela haysiyetlerini, sonra hürriyetlerini ve daha sonra da istikballerini kaybetmeye mahkumdurlar"

Çevrimdışı fatih1708

• Profili Görüntüle
arabaya odedigin para+borca odedigin para arabanin normal degerinde ise neden olmasin.ama ersan abinin dedigi gibi ustundeki hacizin kalkmasi ve arabanin noter satisini alman lazim.

Çevrimdışı TEYOLOGY

• Profili Görüntüle
  • Otomobil: (fırsatı bulur bulmaz tekrar Vag'dayım)
arkadaşlar noter satışı dahi fayda etmiyor. açılmış davalar var. adam noterden satışı yapmış ve araca sonradan eski sahibinden dolayı haciz gelmiş. dava açmış adam. bana bildirilmedi. notere gittiğimde de noter demedi bana bu aracın borcu var diye....

KARAR: alıcı olan şahıs araç üstündeki her türlü borcu araştırmakla mükellef. aldıysa da araç üstündeki her türlü borcu üstlenmiş demek. noter satışını aldın. ama devrini almadın aracın. sonradan eski sahibi borçlandı ödemedi. devri söz konusu olmadığından dolayı araç üstüne gelen hacizde araç yine bağlanır.

iki tip haciz var. yakalamalı ve yakalamasız. yakalamasız olanda aracın devri mümkün olmuyor. binebilir. gezebilir vs. yakalamada ise görüldüğü yerde araç çekilir. yakalamasız haczin de yakalamaya çevrilmeyeceğinin bir garantisi yok. yani sakın ola haciz varsa yanaşmayın. devir olayı da hassas bir konu. mutlaka ama mutlaka araçların devrini üstünüze alın.
« Son Düzenleme: 25 Şubat 2012, 18:44:41 Gönderen: TEYOLOGY »
Kamış ses verince ney oldum sanır, İplik gerilince yay oldum sanır.
Sarayda oturmakla padişah olmaz kişi,
Abdal ata binince bey oldum sanır.

Çevrimdışı theblade

• Profili Görüntüle
bilgilendirmeler için teşekkürler uzak durmak lazım
peugeot 206,golf mk2

Çevrimdışı Mk1GTI

• Profili Görüntüle
 Tolga önceden dediğin gibi borç olayı noterde gözükmüyordu ama artık öyle değil.. Noter direk E-Devlet sistemine bağlı çalışıyor. Aracın plakası ve satıcının T.C. sini sisteme girip kontol yapıyor.. Satan kişinin T.C. sinde bile bir pürüz olsa noter satışı gerçekleştirmiyor.. Yukarıdaki örnek dava sonucuda araç çok eski plakalı ise Trafik ve vergi dairesindende mutlaka kontrol edilmeli çünki eski sistemdeki borçlar daha tam yeni sisteme geçirilmedi ve satıcının elindeki araç diyelim 10 yıl ve daha fazla üzerinde ise bunlar ileriki zamanlarda alıcının karşısına çıkabilir..

Çevrimdışı TEYOLOGY

• Profili Görüntüle
  • Otomobil: (fırsatı bulur bulmaz tekrar Vag'dayım)
yalnız şöyle bir şey var. normal şartlar altında noter satışı, araç üstünde borç olsa dahi yapılabiliyor. ha evet noterler kendileri bir içtihat oluşturmuşlar ve araç üstünde borç gördükleri takdirde yanaşmıyorlar. borcunu öde öyle yapalım satışı diyorlar. ama kanunen noterlerin bunu demeye hakları yok. daha doğrusu şöyle söyleyeyim. kamu alacaklarında satışa engel. ama banka veya şahıs alacaklarındn kaynaklı hacizlerde noter bunu diyemez. kanunen, alıcı kişi noter satışından önceki tüm borçları ödemekle mükellef. bu sebeple noter satışı esnasında borç görünmeyip de alsa, borç görünüp noter satışı yine de yapsa her şekilde araca gelecek bir hacizde aracı almış olan kişi mağdur duruma düşebilir. yani bir araç üstünde haciz varsa ya uzak durulmalı, ya da borç kaldırtılıp, hacizler düşürüldükten sonra araç alınmalı. aracı aldıktan sonra da en kısa sürede devri alınmalı.

işin püf noktası ise şu. kanunen araç üstündeki borç sorgulamasını yapma sorumluluğu alıcı kişi üstünde. "ben bilmiyordum. satıcı söylemedi. noterde görünmedi. vs" denemiyor.
Kamış ses verince ney oldum sanır, İplik gerilince yay oldum sanır.
Sarayda oturmakla padişah olmaz kişi,
Abdal ata binince bey oldum sanır.

Çevrimdışı Mk1GTI

• Profili Görüntüle
Bizim ilkerin dediği gibi Yasa ben bilmiyordum savunmasını kabul etmiyor aklın nerde niye öğrenmedin :)