Gönderen Konu: Soğutma Suyuna Yağ Karışmış  (Okunma sayısı 29558 defa)

Çevrimdışı yakupcse

• Profili Görüntüle
Soğutma Suyuna Yağ Karışmış
« : 22 Mayıs 2012, 23:27:01 »
Merhaba Arkadaşlar;

Yaklaşık 6 ay kadar önce, usta motor yağ dolum yerindeki kapakta beyazlık görünce yağ soğutucunun değişmesini söylemiş ve değiştirmişti.Dün akşama kadar hiçbir şey yoktu.Akşam motor soğutma suyunun eksilip eksilmediğini kontrol etmek için su deposunun kapağını açtım ve suyun içerisine yağ karıştığını fark ettim su tahin gibi olmuştu. Hemen motor yağını kontrol ettim ve çubuk kupkuru idi yani motorda yağ kalmamış.Yedekte bulunan 1 litre kadar yağım vardı hemen tamamladım.Neyse akşam oturdum formlardan sebebini araştırdım herkes nedenlerinin kapak contası,su flanşı veya yağ soğutucusunun olabileceğini yazmış.Bugün sabah arabayı tamirciye götürdüm ve usta bakar bakmaz yağ soğutucun kaçırmış dedi.Garantiden tekrar değiştirdi.Ama asıl iş değiştirdikten sonra başladı çünkü su hortumları falan komple yağ dolmuştu.Öncelikle su deposunu güzelce yıkadı ve çeşmeden su hortumunu direk motordaki su hortumuna taktı ve sonuna kadar açtı böylelikle hortumlardaki yağı dışarı akıtmaya çalıştı.Tabi ki soğuk su ile temizleme tam gerçekleşmedi.Su deposuna özel bi ilaç döktü ve araba hararet yapana kadar çalıştırdı hararet yapınca suyu tahliye etti bu işlemi 5 kere yaptık ve sonuncusunda tertemiz su aktığını gördük.En son olarak antifirizi ekledi ve işlemi tamamladı.

Masraf olarak;
Yağ soğutucusu : 115 TL (Garantiden)
Motor Yağı + Filtre + Tornacı : 190 TL
İşçilik : 100 TL

Belki sizde böyle bir durum ile karşılaşırsınız diye paylaşmak istedim.
« Son Düzenleme: 23 Mayıs 2012, 08:10:21 Gönderen: yakupcse »

Çevrimdışı rene

• Profili Görüntüle
  • Otomobil: Jetta Tdi
Ynt: Soğutma Suyuna Yağ Karışmış
« Yanıtla #1 : 24 Mayıs 2012, 10:26:47 »
geçmiş olsun Bora ve Golfte genel olarak yaşanan bi sıkıntı malsef aracınız otomatikmi ?

Çevrimdışı yakupcse

• Profili Görüntüle
« Yanıtla #2 : 24 Mayıs 2012, 23:30:09 »
geçmiş olsun Bora ve Golfte genel olarak yaşanan bi sıkıntı malsef aracınız otomatikmi ?

Teşekkür ederim.Araç manuel vites...

Çevrimdışı xq288

• Profili Görüntüle
« Yanıtla #3 : 25 Mayıs 2012, 09:22:58 »
aynı sorun bende de olmuştu.. ustanın dediğine göre aşırı sıktığınız zaman olur demişti..

Çevrimdışı rene

• Profili Görüntüle
  • Otomobil: Jetta Tdi
« Yanıtla #4 : 25 Mayıs 2012, 09:43:55 »
otomatiklerdede şanzuman yağı karışma olayı oluyor o yüzden sordum.

Çevrimdışı ferhattasdemir

• Eksantrik sübap açar, motora benzin kaçar :)
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #5 : 25 Mayıs 2012, 18:43:05 »
Masraf olarak;

motor yağı 5 lt eklese 75 tl. filtre en fazla 20 tl. geri kalan 95 tl ye tornacı ne iş yaptı onu anlamadım. filtre mi imal etti?
Eksantrik sübap açar, Motora benzin kaçar
Çok zorlama kelebeği, Araba altından uçar... :)

Çevrimdışı yakupcse

• Profili Görüntüle
« Yanıtla #6 : 26 Mayıs 2012, 00:12:17 »
motor yağı 5 lt eklese 75 tl. filtre en fazla 20 tl. geri kalan 95 tl ye tornacı ne iş yaptı onu anlamadım. filtre mi imal etti?

Dediğin doğru aslında ayrıntılı bir fiyat almadım.Ama listeyi inceleyince 3 lt antifiriz yazmayı unutmuşum.Usta yağı ve filtreyi kendi dükkanından kullanıyor belki onların da fiyatını yüksek tutuyordur  >:(

• Profili Görüntüle
« Yanıtla #7 : 26 Mayıs 2012, 11:34:02 »
çok büyük ihtimal kardeşim. antifrizde içinde olsa dahi yine o kadar olmaması lazım. kırmızı antifrizin 3 lt si taş çatlasın 35-40 tl eder. ayrıca yaptırdığın işlemde tornacıya ne iş düşüyordu onu merak ettim. bence bu adam senden iki kere işçilik almış

Çevrimdışı metinmb407

• Profili Görüntüle
« Yanıtla #8 : 26 Mayıs 2012, 16:23:03 »
Yağ fiyatları keşke o kadar ucuz olsa :) 75 liraya 4 litre 10-40 Castrol ü bile zor buluyoruz :D

Arkadaşlar birde bizim araçlardaki antifriz kırmızı renk ama piyasadakilerden değil. G12 Antifriz hem suyun donmasını önler hemde yazın ısınmasını önler. 1 yada 1.5 litresi 15-20 lira serviste.

Çevrimdışı yakupcse

• Profili Görüntüle
« Yanıtla #9 : 26 Mayıs 2012, 22:47:11 »
çok büyük ihtimal kardeşim. antifrizde içinde olsa dahi yine o kadar olmaması lazım. kırmızı antifrizin 3 lt si taş çatlasın 35-40 tl eder. ayrıca yaptırdığın işlemde tornacıya ne iş düşüyordu onu merak ettim. bence bu adam senden iki kere işçilik almış

Usta arabanın yağını boşalttıktan sonra yağ tıpasını tekrar takmak istediğinde yağ boşaltma yerindeki yivlerin bozulduğunu gördü.Bir önceki yağ değişiminde başka bir ustanın tıpayı yanlış taktığını ve yiv attırdığını söyledi.Tornacı motorun üzerinde yeni bir yiv açarak tıpanın takımasını sağladı.Herhalde bi 40-50 TL almıştır bu iş için...

• Profili Görüntüle
« Yanıtla #10 : 28 Mayıs 2012, 22:33:40 »
doğrudur kardeşim almıştır da günahı boynuna inşallah işleri yaptırdığın ustan dişi kendi bozupta başkasının üzerine atmamıştır.

valla metin kardeşim ben en son 6 ay önce bakıma girip değiştirdiğimde yağa 75 tl yazmıştı benim usta. marka tam emin olmamakla birlikte ya castrol du yada mobil. boşaltınca 4 lt tam doldurmuyor biliyorsun. 1 lt daha açmıştı. kırmızı antifriz evet dediğin gibi g12 ler pahalı. ama normal kırmızılar da mavilere göre baya pahalı...
« Son Düzenleme: 28 Mayıs 2012, 22:36:59 Gönderen: ferhattasdemir »

Çevrimdışı yakalı

• Profili Görüntüle
« Yanıtla #11 : 28 Mayıs 2012, 22:48:23 »
Merhaba Arkadaşlar;

Yaklaşık 6 ay kadar önce, usta motor yağ dolum yerindeki kapakta beyazlık görünce yağ soğutucunun değişmesini söylemiş ve değiştirmişti.Dün akşama kadar hiçbir şey yoktu.Akşam motor soğutma suyunun eksilip eksilmediğini kontrol etmek için su deposunun kapağını açtım ve suyun içerisine yağ karıştığını fark ettim su tahin gibi olmuştu. Hemen motor yağını kontrol ettim ve çubuk kupkuru idi yani motorda yağ kalmamış.Yedekte bulunan 1 litre kadar yağım vardı hemen tamamladım.Neyse akşam oturdum formlardan sebebini araştırdım herkes nedenlerinin kapak contası,su flanşı veya yağ soğutucusunun olabileceğini yazmış.Bugün sabah arabayı tamirciye götürdüm ve usta bakar bakmaz yağ soğutucun kaçırmış dedi.Garantiden tekrar değiştirdi.Ama asıl iş değiştirdikten sonra başladı çünkü su hortumları falan komple yağ dolmuştu.Öncelikle su deposunu güzelce yıkadı ve çeşmeden su hortumunu direk motordaki su hortumuna taktı ve sonuna kadar açtı böylelikle hortumlardaki yağı dışarı akıtmaya çalıştı.Tabi ki soğuk su ile temizleme tam gerçekleşmedi.Su deposuna özel bi ilaç döktü ve araba hararet yapana kadar çalıştırdı hararet yapınca suyu tahliye etti bu işlemi 5 kere yaptık ve sonuncusunda tertemiz su aktığını gördük.En son olarak antifirizi ekledi ve işlemi tamamladı.

Masraf olarak;

Belki sizde böyle bir durum ile karşılaşırsınız diye paylaşmak istedim.
dostum bu arıza olduğunda yol bilgisayarında uyaı yazısı varmıydı varsa tam olarak ne yazıyordu yazarsan sevinirim

Çevrimdışı metinmb407

• Profili Görüntüle
« Yanıtla #12 : 28 Mayıs 2012, 23:55:35 »
valla metin kardeşim ben en son 6 ay önce bakıma girip değiştirdiğimde yağa 75 tl yazmıştı benim usta. marka tam emin olmamakla birlikte ya castrol du yada mobil. boşaltınca 4 lt tam doldurmuyor biliyorsun. 1 lt daha açmıştı. kırmızı antifriz evet dediğin gibi g12 ler pahalı. ama normal kırmızılar da mavilere göre baya pahalı...

Yağlara acaip zam geldi o yüzden sormuştum 75 e 4 litre yağ iyi almışsınız bence. Ayrıca G12 pahalı ama bizim araçlarda kullanılması taviye edilen odur. Aslında tavsiye edilmesede ben mantığını sevdiğim için kullanmaya devam ederim :)

Çevrimdışı yakupcse

• Profili Görüntüle
« Yanıtla #13 : 29 Mayıs 2012, 08:32:11 »
dostum bu arıza olduğunda yol bilgisayarında uyaı yazısı varmıydı varsa tam olarak ne yazıyordu yazarsan sevinirim

Yol bilgisayarında uyarı falan çıkmamıştı.Ben rutin kontrollerim sırasında gördüm sorunu  :)