Gönderen Konu: Katalizatör  (Okunma sayısı 2995 defa)

Çevrimdışı Berdan

• Volkswagen Türkiye
    • Profili Görüntüle
  • Otomobil: Volkswagen Golf IV - 1.6 SR - 1999 Comfortline
Katalizatör
« : 24 Nisan 2015, 02:40:35 »
Arkadaşlar dün de konu açmıştım ama bu katalizatör hakkında bir kaç soru soracağım tam emin olamadım ve sanayide ki ustalara da güvenmediğim için sizlere danışmak istiyorum.3-4 bin devire çıktığım zaman egsoz varmış gibi bir hoş uğultu yapıyor yapıyor ancak arabanın alt devri oldukca güçsüz sanki araba 4 bin devire kadar normal gaz alıyor 4 bin devirden sonra turbo varmış gibi atılıyor.Ben bu sesi merak edip egsozcuya gittiğim de bana katalizatörün öldüğünü ve bişey olmayacağını sadece aracın fazla yakıt tüketeceğini söyledi.Ben hem alt devirlerin cansızlığından rahatsızım hemde aracın 32-33 krş değerlerinde yakıt tüketmesinden rahatsızım.Böyle bi sorun yaşayan arkadaşlar var mı sizce katalizatörden mi ? eğer katalizatördense iptal mi ettirmeliyim ? ha bu arada forumda bazı arkadaşlar açık hava filtresini taktır kat ı da iptal et aracın alt ve üst devrini canlandırabilirsin demiş.Sizin fikirleriniz nelerdir ?

Çevrimdışı s1nanozk

• Profili Görüntüle
Ynt: Katalizatör
« Yanıtla #1 : 24 Nisan 2015, 12:07:20 »
Önceki konunda da dediğim gibi cold air kitler taktırmadığın sürece açık hava filtreye girme derim. Kutu içi alırsan performans filtresini normal filtreye göre biraz daha iyi. Ama klasik açık hava alırsan ses var diye daha çok basıcan daha çok yakıcan. Katalitiğe gelince dağılmışsa yapıcak bişey yok ya yeni katalitik alıcan ya da düz boru takıcan.Bu sefer de muayeneden geçemicen. Şu anda yapıyo dediğin ses de katalitiğin içi dağılmış olduğu için yapıyor. Sağlamında öyle ses yapmaz.

Çevrimdışı Berdan

• Volkswagen Türkiye
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #2 : 24 Nisan 2015, 18:31:59 »
Önceki konunda da dediğim gibi cold air kitler taktırmadığın sürece açık hava filtreye girme derim. Kutu içi alırsan performans filtresini normal filtreye göre biraz daha iyi. Ama klasik açık hava alırsan ses var diye daha çok basıcan daha çok yakıcan. Katalitiğe gelince dağılmışsa yapıcak bişey yok ya yeni katalitik alıcan ya da düz boru takıcan.Bu sefer de muayeneden geçemicen. Şu anda yapıyo dediğin ses de katalitiğin içi dağılmış olduğu için yapıyor. Sağlamında öyle ses yapmaz.

Katalitiğin dağılıp dağılmadığını merak ettiğim için sordum zaten çünkü hepiniz yaşamışınızdır sanayidekilere güven olmuyor.Yeni katalitikler çok pahalı onun yerine düz boru yaptıracağım mecburen bu cold air dediğiniz kitlerin fiyatı ne kadar ? polisler tarafından sorun olur mu ?

Çevrimdışı s1nanozk

• Profili Görüntüle
« Yanıtla #3 : 24 Nisan 2015, 23:05:13 »
Benim aracımdaki katalitik sağlam şu ana kadar bir ses vs olmadı açıkçası. Orjinal aracın kendi katalitiği çok pahalı. En iyisi düz boru çektirin, muayene zamanı kendinizinkini atmayın biyere de vermeyin en azından. Katalitiksiz muayeneden geçilmiyor çünkü. Cold air dediğim olay malesef biraz pahalı 400-500 civarı marka filtreler malesef ki onlar da yaptığınız masrafa değer mi tartışılır. Polise gelince filtreyle uğraşan bir polis görmedim ben. Onlar daha çok abartı ses yapan egsoz ya da cam filmine takıyorlar :)

Çevrimdışı Berdan

• Volkswagen Türkiye
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #4 : 24 Nisan 2015, 23:15:20 »
Benim aracımdaki katalitik sağlam şu ana kadar bir ses vs olmadı açıkçası. Orjinal aracın kendi katalitiği çok pahalı. En iyisi düz boru çektirin, muayene zamanı kendinizinkini atmayın biyere de vermeyin en azından. Katalitiksiz muayeneden geçilmiyor çünkü. Cold air dediğim olay malesef biraz pahalı 400-500 civarı marka filtreler malesef ki onlar da yaptığınız masrafa değer mi tartışılır. Polise gelince filtreyle uğraşan bir polis görmedim ben. Onlar daha çok abartı ses yapan egsoz ya da cam filmine takıyorlar :)

Yok planım o zaten düz boru çektirip katalizatörü saklayacağım çünkü muane zamanı sıkıntı olacaktır biraz da araştırdım çoğu eksozcu tekrardan yapıp satıyormuş :) Maraş'ta ki polisler biraz garip o yüzden insan korkuyor :) Normal açık hava filtresi düşünüyorum o kadar paraya değmez bence en azından bir etkisi olacaktır normal açık hava filtresinin hem ses olarak hemde alt devirler olarak

Çevrimdışı s1nanozk

• Profili Görüntüle
« Yanıtla #5 : 26 Nisan 2015, 14:48:38 »
Cold air dediğim sistemler araca maksimum soğuk havayı sağladıkları için bu kadar pahalı. Havaların sıcak olduğu durumlarda normal açık hava filtresi taktığınızda araçta hantallık dediğiniz sıkıntı geçmeyecektir. Sizin oralar epey sıcak olur, motor ısındığında havanın sıcaklığı ile birlikte pek sağlıklı olmaz benim görüşüm. Ha şöyle bişey olabilir taktığınız filtrenin üstüne aracın üstündeki kapağı takarsınız o olabilir. Yoksa ses olur ama gitmez sıcakta.
« Son Düzenleme: 26 Nisan 2015, 14:50:25 Gönderen: s1nanozk »