Gönderen Konu: Yağ eksiltme sorunu  (Okunma sayısı 20520 defa)

Çevrimdışı infernaltr

• Profili Görüntüle
  • Otomobil: Golf IV
Ynt: Yağ eksiltme sorunu
« Yanıtla #14 : 08 Ocak 2012, 21:10:31 »
Arkadaşlar bugün aracın soğutma suyun inceledim elime aldığımda ve bardağa döktüğümde suyun rengi sarıydı ve akışkanlığı su gibi değildi koyu duruyordu. Motor yağı soğutma suyuna karışıyor bu sorun neden kaynaklanır maliyeti ve zararı nedir yardımcı olursanız sevinirim. :-[

Çevrimdışı KAAN60

• Profili Görüntüle
  • Otomobil: 2000 polo 1.6 a.c
« Yanıtla #15 : 09 Ocak 2012, 13:26:21 »
kardeş geçmiş olsun conta yandığı zaman böyle bir durum oluşuyor diye biliyorum ama umarım yanılıyorumdur masrafı hakkında bilgim yok tekrar geçmiş olsun.
_-OĞLUM ve POLOM-_

Çevrimdışı infernaltr

• Profili Görüntüle
« Yanıtla #16 : 09 Ocak 2012, 16:08:17 »
Aracın durumu:
-Yakıt normal tüketime göre çok yüksek 60 kuruş yakıyor
-Hararet orta çizgiyi yani 100 dereceyi hiç geçmiyor.
-Çekişi çok iyi hiçbir zorlanma yaşamıyor.
-Egzozdan beyaz yada mavi duman çıkmıyor.
-Radyatör suyu hiç eksilmiyor.
-Aracı alalı 4bin km oldu aldığımdan beri motorunda hiçbir değişiklik görmedim.

Conta yakmış olsam yukarıdaki anlattıklarımın tam tersi durumları yaşardım. Ama bir aracın radyatör suyuna yağ karışmasının tek sebebi conta yakması.
Fakat radyatör suyuna yağ karışmış,. Bir boşlukta radyatör suyunu komple boşaltıp yeni su doldurucam.

« Son Düzenleme: 09 Ocak 2012, 16:32:24 Gönderen: infernaltr »

Çevrimdışı gcilingir

• Profili Görüntüle
« Yanıtla #17 : 09 Ocak 2012, 17:23:25 »
yağ kaçağı var mı peki altını yokluyon mu park ettiğin yerde yağ izleri var mı

Çevrimdışı infernaltr

• Profili Görüntüle
« Yanıtla #18 : 10 Ocak 2012, 14:49:27 »
yağ kaçağı var mı peki altını yokluyon mu park ettiğin yerde yağ izleri var mı

Motorun altındaki karterde yağ kaçakları var karterin her tarafı yağlı fakat park ettiğim yerlerde hiç yağ damlamıyor ???

Çevrimdışı infernaltr

• Profili Görüntüle
« Yanıtla #19 : 13 Ocak 2012, 21:45:55 »
Bugün yoldan geldim aracın radyatör su kapağını açayım dedim sıcakken suyun rengi altın sarısının koyusu rengindeydi. Parmağımı radyatörün içine soktuğumda kenarları sıvanma gibi olmuş su zaten yağ gibi kaygan duruyor ve bildiğimiz boya karışımı gibi , pazar günü aracın radyatörünü komple boşaltacam  :'(

Pazar günü radyatörün bütün suyunu boşaltıp temizliyecem fakat içindeki yağları nasıl temizleyebilirim motorun içinden ?

Eğer suya yağ karışıyorsa , motor yağınada su karışıyordur   :-[  Hava filtresi kutusuna takılan yağ buhar ortumunun içinden su kaynaması gibi ses geliyor bu normal midir

Bana bu konuda yardımcı olan herkese teşekkür ederim.

Çevrimdışı KAAN60

• Profili Görüntüle
  • Otomobil: 2000 polo 1.6 a.c
« Yanıtla #20 : 13 Ocak 2012, 22:05:53 »
yusuf arkadaşım sen acil tarafından bildiğin iyi bir ustaya git yoksa başına iyi bir dert açacaksın!
_-OĞLUM ve POLOM-_

Çevrimdışı infernaltr

• Profili Görüntüle
« Yanıtla #21 : 13 Ocak 2012, 22:07:53 »
haklısınız hocam dediğiniz gibi ya conta yanık ya silindir de çatlak var başka nedeni yoktur inşallah

Çevrimdışı infernaltr

• Profili Görüntüle
« Yanıtla #22 : 15 Ocak 2012, 17:31:56 »
Radyatörün üstünde ki kapaktan su girdiğini sanıyordum ?  :'( Ama orası hidrolik direksiyon yağının girdiği yermiş. Benim temizlediğim yerde burası. İçine suyu doldurmuşum gitmişim hidrolik direksiyon çok sertti. Sonra o kabın hortumlarını inceledim birisi aksın olduğu yere diğeri hidrolik direksiyon pompasına gidiyor. Anlıyacağınız ben içine su doldurup öyle kullandım. Bugün hidrolik sistemini , hortumlarını komple söktüm içinde ki suyu boşalttım kaynar suyla temizledim ama 100 gram su kaldı onu çıkaramadım . 900 gram kadar otomatik şanzıman yağı kattım ATF  hayatımda hiç bu kadar yumuşak direksiyon görmemiştim. Çok çok rahatladı direksiyon.

İşlerim yoğun olduğu için gündüz araçla ilgilenemiyorum gece kafa dalgınlığından o kapağı açıp ellediğimde suya yağ karışmış diye düşündüm. Zaten araç bayaa yağ eksiltiyordu. Aptallığım için kusura bakmayın.  :'(

Radyatör  kabında ki suyu inceledim 1 gram yağ yok.

Yanlış bilgi versemde yardımcı olduğunuz için çok çok teşekkür ederim. Aracımın contası yanık değil ama araç fazla yağ eksiltiyor hidrolik direksiyon sistemini sökerken altına yattığımda karterin her tarafında yağ vardı

Çevrimdışı orca

• Profili Görüntüle
« Yanıtla #23 : 15 Ocak 2012, 20:00:55 »
arkadaşım sen istersen karterini söktür hem içini temizlet hemde contası değişeceği için yağ kaçakların da hallolur böylece
RedMercury

Çevrimdışı infernaltr

• Profili Görüntüle
« Yanıtla #24 : 16 Ocak 2012, 09:38:30 »
arkadaşım sen istersen karterini söktür hem içini temizlet hemde contası değişeceği için yağ kaçakların da hallolur böylece

Hocam bu hafta bu sorunuda halledicem . Bakalım araç yağ eksiltmeye devam edecekmi ? eğer devam ederse aracın zaten motor bölümünden hiçbir yağ kaçağı yok. Tek bir sebep kalıyor o da aracın yağ yakması  :-[

Aracın hidrolik direksiyon yağı giren kaba yanlışlıkla su kattığım için bu bölümü temizlemek zorunda kaldım. İyiki de oraya su koymuşum. Hayatımda hiç bu kadar yumuşak direksiyon görmedim. Hidrolik direksiyon kabını ve hortumlarını temizledikten sonra  1 Litre Hidrolik direksiyon Yağı ATF koyduğumda direksiyon mükemmel oldu. Daha önce üstünden ilave yapıyordum hiçbir şey değişmiyordu. Aynı uygulamayı 206yada yaptık sert olan direksiyon pamuk gibi oldu.  :tamamdir Aracın fabrikasında katılan direksiyon yağları yıllardır hiç boşaltılmadan kullanılıyor özelliği gidiyor.  :tamamdir Komple boşaltıp yeni ATF yağı koyduğunuzda farkı göreceksiniz.  :tamamdir

Çevrimdışı orca

• Profili Görüntüle
« Yanıtla #25 : 16 Ocak 2012, 19:27:15 »
hadi kolay gelsin sana  :tamamdir
RedMercury

Çevrimdışı rsb

• Profili Görüntüle
« Yanıtla #26 : 17 Ocak 2012, 08:46:07 »
bu hidrolik yağı ne kadar ?

Çevrimdışı infernaltr

• Profili Görüntüle
« Yanıtla #27 : 17 Ocak 2012, 11:35:45 »
bu hidrolik yağı ne kadar ?

Genelde birleşik satılıyor Otomatik Şanzıman Yağı ve Hidrolik Direksiyon Yağı ikisi aynı yağ ATF olarak geçiyor . Petrol Ofisinden almıştım 12 TL