Gönderen Konu: Araç Seyir Halinde Stop Ederse Ne Yapmalı  (Okunma sayısı 15593 defa)

Çevrimdışı k0d3r

• Profili Görüntüle
Ynt: Araç Seyir Halinde Stop Ederse Ne Yapmalı
« Yanıtla #14 : 25 Kasım 2010, 00:11:44 »
Bir de arkadaşlar, bir arkadaşim enjektör temizliğinden filan bahsetti.
Bu nasil bir işlemdir acaba bilgisi olan var mi, ve benim sorunumla alakasi olabilir mi?

Çevrimdışı oguz oktay

• Profili Görüntüle
« Yanıtla #15 : 25 Kasım 2010, 00:12:17 »
devir kafasına göre düşer cıkar fln işte

Çevrimdışı oguz oktay

• Profili Görüntüle
« Yanıtla #16 : 25 Kasım 2010, 00:13:17 »
enjöktör benim bildigim dizel araclarda var ondan olucagını sanmıyorum

Çevrimdışı k0d3r

• Profili Görüntüle
« Yanıtla #17 : 25 Kasım 2010, 00:18:22 »
Ben sitedeki boğaz kelebeği sorunu yaşayanlarin mesajlarina epey bakmiştim.
Boğaz kelebeği sorunu olanlarin genelde, rölanti halindeyken ya da işte trafik işiklarinda filan
yavaşlayarak durmaya yakinken olduğunu okudum. Benim sorunum bu şekilde olmadiği, seyir halinde olduğu için
ve de daha yeni temizlendiği için boğaz kelebeği ihtimalini elemiştim.
Ancak ibreler yine orayi gösteriyor sanirim, tekrar bir baktirmakta fayda olacak sanirim.

Başka akliniza gelen birşey var midir

Çevrimdışı k0d3r

• Profili Görüntüle
« Yanıtla #18 : 25 Kasım 2010, 00:20:48 »
Ha bir de diğer bir belirtim de şu: Sabahlari araci ilk çaliştirdiğimda, normalde 800-900 arasi olmasi gereken devir,
1100 de duruyor. Ta ki motor biraz isinana kadar, bi 5 dk yol yapip, durunca, rölantideyken devir normal 8-9 arasina iniyor.

Hatta dün (bu sadece 1 kere oldu) sabah çaliştirdim araci, rölantideyken devir 2000 lerdeydi.
(En azindan devir saati öyle gösteriyordu)

Çevrimdışı cavanozz

• Can
    • Profili Görüntüle
  • Otomobil: MK III Sportline, MK I GTI, MK IV Pasific, Passat SW 1.4 TSI Comfortline, Sharan 1.9 TDI Highline
« Yanıtla #19 : 25 Kasım 2010, 11:18:57 »
benim boğaz kelebeği kirliydi tinerli bezle sildik bir daha stop etmedi rolantide canavar gibi  :tamamdir
« Son Düzenleme: 25 Kasım 2010, 11:21:27 Gönderen: cavanozz »
yeni yine yeniden..!! 8)

Çevrimdışı Mk1GTI

• Profili Görüntüle
  • Otomobil: VW Golf mk1 GL
« Yanıtla #20 : 25 Kasım 2010, 12:05:44 »
 Anlattığın durum genelde elektriksel bir arızayı gösteriyor.. Boğaz kelebeğini kurcalamayın şimdilik.. İlk distiribitör kapağı, tevzi makarasını ve bobini değiştirin. Hatta garantiye alın buji ve kablolarınıda değiştirin. Devir satinin sapıtması genelde sistemde kaçak olduğunda olur. Distiribitörede çatlak vardır belirli bir devir aralığında ateşlemeyi kestirir ve şasiye kaçak yapar aynı durum bobin içinde geçerli. Eğerki bunlar ile düzelmesse Ateşleme beyninini değiştirin..

Benzin tertibatında bir aksaklık olsa devamlı teklemeler oluşur ve marş basarken aracın çalışması zor olur.
"Çalışmadan, öğrenmeden, yorulmadan rahat yaşamanın yollarını alışkanlık haline getirmiş milletler, evvela haysiyetlerini, sonra hürriyetlerini ve daha sonra da istikballerini kaybetmeye mahkumdurlar"

Çevrimdışı k0d3r

• Profili Görüntüle
« Yanıtla #21 : 25 Kasım 2010, 14:27:55 »
Anlattığın durum genelde elektriksel bir arızayı gösteriyor.. Boğaz kelebeğini kurcalamayın şimdilik.. İlk distiribitör kapağı, tevzi makarasını ve bobini değiştirin. Hatta garantiye alın buji ve kablolarınıda değiştirin. Devir satinin sapıtması genelde sistemde kaçak olduğunda olur. Distiribitörede çatlak vardır belirli bir devir aralığında ateşlemeyi kestirir ve şasiye kaçak yapar aynı durum bobin içinde geçerli. Eğerki bunlar ile düzelmesse Ateşleme beyninini değiştirin..

Benzin tertibatında bir aksaklık olsa devamlı teklemeler oluşur ve marş basarken aracın çalışması zor olur.

Selamlar, bobin,bujiler yeni değişti.

Çevrimdışı ALPER.

• Profili Görüntüle
« Yanıtla #22 : 26 Kasım 2010, 00:44:45 »
valla son söyleneni yabana atma, parçalar orjinal miydi?bu forumdamıydı başka bi yerdemiydi hatırlamıyorum, araçta taunus bobini çıkmıştı, ben de distribütör demiştim, elektriksel bir arıza olması kuvvetle muhtemel

Çevrimdışı k0d3r

• Profili Görüntüle
« Yanıtla #23 : 26 Kasım 2010, 20:01:31 »
Bobin ya da distribütor diyorsunuz yani.

Peki bu ikisi, sabah ilk çaliştirmada devirin 900-1000 arasinda değilde 1100-1200 civarinda olmasina da sebep olur mu?

Bir de bilmediğim için soruyorum bu distribütorün görevi nedir ve neyine baktiracağim?

Çevrimdışı ALPER.

• Profili Görüntüle
« Yanıtla #24 : 26 Kasım 2010, 21:09:01 »
ilk çalışmada gördüğüm benzinli araçların çoğu yapıyor onu, sanırım motoru ısıtmak için.

kesin bişey söyleyemem bundandır diye, ama elektrik aksamı ile ilgili arızalar genelde sinsi arızalardır, ben önceki bmw marka aracımda düzensiz çalışma ve stop etmeyle karşılaşıyordum, arıza lambası da yakmamıştı, ama sonradan takılan 1 adet bobin diğerlerinden farklı bir markaydı, sanırım pololarda ayrıyeten buji kablosu da var, olmazsa onlara da baktırın
« Son Düzenleme: 26 Kasım 2010, 21:09:41 Gönderen: boralp »

Çevrimdışı fatih_et

• Profili Görüntüle
« Yanıtla #25 : 26 Kasım 2010, 23:08:08 »
otomatik arabada ne yapmalı,
vurdurma şansı yok?
bilgilendirirseniz sevinirim

Çevrimdışı ALPER.

• Profili Görüntüle
« Yanıtla #26 : 26 Kasım 2010, 23:33:08 »
jet hızıyla "N" konumuna alıp çalıştırmak lazım,viteste kalırsa "P" ye atma etkisi yapıp vitesi sarabilir mazallah

Çevrimdışı k0d3r

• Profili Görüntüle
« Yanıtla #27 : 27 Kasım 2010, 12:47:26 »
ilk çalışmada gördüğüm benzinli araçların çoğu yapıyor onu, sanırım motoru ısıtmak için.

kesin bişey söyleyemem bundandır diye, ama elektrik aksamı ile ilgili arızalar genelde sinsi arızalardır, ben önceki bmw marka aracımda düzensiz çalışma ve stop etmeyle karşılaşıyordum, arıza lambası da yakmamıştı, ama sonradan takılan 1 adet bobin diğerlerinden farklı bir markaydı, sanırım pololarda ayrıyeten buji kablosu da var, olmazsa onlara da baktırın

boralp hocam teşekkürler mesajlar için.
net hatirlamiyrum tekrar bakarim ama sanirim bosch markaydi bobin.
bir de bu rolantinin sabah ilk çaliştirmada 1100 civarinda olmasi önceden yoktu.

ayrica seyir halinde araba stop ettiğinde, akü lambasi yaniyor (araç kontaktayken normalde de yanan lamba),
yani araçtaki elektrik komple kesilmiyor. dolayisiyla bu aslinda elektriksel bir sorun olmayabilir mi