Gönderen Konu: Kimin arabasında ne kadar masraf var? (Keyfi veya Zorunlu)  (Okunma sayısı 8157 defa)

Çevrimdışı hakkihakan

• LeGeNd
    • Profili Görüntüle
   Selam arkadaslar arabama bayagı masraf yaptıgımı dusunuyorum son 1.5 yılda acaba diyorum herkes birseyler yapamaya calısıyormu arabasına yoksa tek titiz yada kıl adam benmiyim.Yalnızmıyım yani onu ogrenmek istiyorum :) Herkesin aracında keyfi yada zorunlu olarak yaptıracagı seyleri ogrenmek istiyorum ben sıralıyorum mesela bakalım sizde neler varmıs.

1-  Orta susturucu patlak değişecek
2- Vites ve el freninin orada bulunan konsolu karbon kaplarken tırnaklarını kırmıstım sordum bu iki parca 350 tl.Ya onarıma gidecegim yada yenisi.
3-Tampon-marşbiyel-kapı derin cizikleri yapılacak.
4-Jant lastik dusunuyorum birde yay.
5-Kapı ici doseme ve koltuk kılıfı diktirmek aynı renkte.
6.Far karartma.
7-Vites topuzu yenileme.
8-Pasta cila boya koruma.

Bunları yaptıgımıza deger mi degmez mi ? Peki yeni arac alsak en az bu kadar masraf daha yapmayacakmıyız? Zaten yeni arac almak için bu aracın uzerine 15bin gibi bir para koyacagız onun uzerinede 5 milyar masraf yapsak, 20bin tl masraf eder.Bunları golf iv'e yapmekk 3 milyar flan tutuyor daha mantıklı değil yazdıgım masrafları yapmak ?
« Son Düzenleme: 25 Mayıs 2012, 19:42:47 Gönderen: hakkihakan »
Pioneer 5250sd teyibimi değiştirip Clarion aldım ve tesisatı hic ellemeden sadece teyp'i değiştirince anladım ki bugune kadar muzik değil HİKAYE dinliyormuşum.Sokaga atacak parası olmayanlara duyur

Çevrimdışı bmutlu

• Profili Görüntüle
Ynt: Kimin arabasında ne kadar masraf var? (Keyfi veya Zorunlu)
« Yanıtla #1 : 25 Mayıs 2012, 20:24:34 »
valla hocam bende cok kıl biriyim cozulmeyen sorunlar var hala devam ediyor bogaz kelebegi en sonunda degişecek ama daha oncesinde lpg var bugun lpg degişiyo yarın alcam arabayı
-bogaz kelebegi degişecek
-atiker taktırıyorum 700 liraya  ekogas vardı onceki sistem beyinde kısa devre varmış komple degiştirmeye karar verdim
-sis farlarım yanmıyodu lpg sigortasına baglamışlar onu ayırdım
-sislere ve farlara xenon takıldı
-derin çizikler ve tavanda vernik atması var onlar için en ince mikronlu boya atılacak
-sol farın içi cok tozlu temizlenip karartılacak
-lastikler 205 55 16 onun yerine 205 45 16 lastik ve 3.5 yay düşünüyorum
-vites topzunun orda yırtılma oldu vites topuzu degişecek
aracımdan cok memnunum satmayı düşünmüyorum o yuzden masraf edip binmeye devam edecegim uzun bir sure

Çevrimdışı hakkihakan

• LeGeNd
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #2 : 25 Mayıs 2012, 20:41:33 »
Bence lastik ebatını değiştirme.Uzulursun.Cukurlarda tangır tangır kotu bir durum
Far içini actırınca karartma yapsan iyi olur.
Vites topuzunu diktirme cok sert oluyor ve yırtılıyor.Hazır al.2 tip var biri yumusak deri gibi digeri ise naylonumsu birsey.

Bu arada sis farlarının camı catlamaz umarım.Genellikle sıcaklıkta catlıyor yada sıcakken su değmesi ile.Arac uzerinde 2 tane zenon cok elektirik cekip beyin arızalarına yol acabiliyor.Ben sislere beyaz led taktım (H3 led) . 26 adet ufak led var bir tanesinin uzerinde cok tatlı oldu bence.Hem elektirk az cekiyor hemde ısınma yapmıyor.  Bunlar nacizhane fikirlerim tşk.
« Son Düzenleme: 25 Mayıs 2012, 20:42:59 Gönderen: hakkihakan »
Pioneer 5250sd teyibimi değiştirip Clarion aldım ve tesisatı hic ellemeden sadece teyp'i değiştirince anladım ki bugune kadar muzik değil HİKAYE dinliyormuşum.Sokaga atacak parası olmayanlara duyur

Çevrimdışı bermuda24

• Profili Görüntüle
« Yanıtla #3 : 25 Mayıs 2012, 20:47:30 »
kanka uzun zamandır görünürde yoktun merak ettim,bir çıktın pir çıktın ortaya güzel bir topic başlatmışsın bakıyorum gene :tamamdir

mutlaka aracımın ihtiyaçlarını gidermek istiyorum ama bazende diyorum ne gerek var marşa bastığım zaman gidiyor (bizim pederin lafı aklıma geliyor  araba süslü karı gibi  sürekli ihtiyaç çıkarır)

benim aracımdada öncelik sırasına göre yapacaklarım ve masrafları ufak bir listem var aracıma bu şekilde bineceğim artık aracımda fazla bir masraf yok çünkü

1.en büyük sıkıntım lastikleri değiştirmek 1-2 aya kadar(2008 üretimli,sol ön teker inmeye başladı izmir buluşmasına stepneyle geleceğim muhtemelen + sağ arka teker çıkma üstelik yamalı,değiştirmek şart tüm lastikleri)
2.pasta cila boya koruma
3.sağ kapıların siviçleri arızalı (pek önemli değil açık ikazı vermesede oluyor)
4.sol dış dikiz aynası elektrikli kumanda etmiyor içerden (bu sorunuda elle ayarlayıp geçiyorum)
5.iç dikiz aynası sıvısı özelliğini yitirmiş 500tl civarı serviste (bir dikiz aynası için bu kadar para veremem bu şekilde kullanıyorum)

Çevrimdışı hakkihakan

• LeGeNd
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #4 : 25 Mayıs 2012, 21:06:44 »
İdris sende titiz birisin belli :) Arabada gercekten az kusur varmış.  

Dikiz aynasının uzerine daha buyuk ve oval bir seyyar ayna geciriyorlar.Hem gorus acısı olarak hemde dısarıdan goruntu olarak ben begeniyorum.Denemeni tavsiye ederim.Yakısır bence lastikle tutturuluyor.Cok pratik.
   Yok bana gelmez dersen sana cıkma ayna bulalım.Ama oda 200 tlden az olmaz.Cıkma piyasası orjinal sıfır urunun yarı fiyatı ile satılıyormus.Bir fikir daha sunayım istersen.Aynacıya gidelim mevcut aynanın uzerine veya mevcut olanı kırıp yerine yeni ayna yerlestirsin.Bu problem cozulur kardeşim.Kararmasın ne olacak sanki. :)

Bende vites ve el freninin konsolundan bakıyorum bu arada.
« Son Düzenleme: 25 Mayıs 2012, 21:14:06 Gönderen: hakkihakan »

Çevrimdışı metalteo

• ilker
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #5 : 25 Mayıs 2012, 21:41:45 »
Lastiklerin dişlerini gören 1 senelik zannediyor ama 2005 üretim lastikler  :o

Sağ maşpiyelin boyası attı kapı , tampon çıtalararı ile boyanması lazım..

Bass dan dolayı dikiz aynam sürekli aşşağıya kayıyor nasıl yapacam bilmiyorum  :-\

Pasta , cila ,boya koruma ve 17 veya 18 inç jant + 3cm yay  :D :D

Çevrimdışı hakkihakan

• LeGeNd
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #6 : 25 Mayıs 2012, 21:45:46 »
Bende diyorum ya bu dikiz aynasının ayarı her oturusta nasıl değişiyor :) Şimdi jeton dustu valla benimde :) Sağol.

16 inc al derim ben.Lastik yanak kalınlıgınıda 50-55 oneririm.Sonra seninde jant lastik ilanını yankında sahibinden.com'da goruruz :) Turkiyede olmuyor ince yanak benden soylemesi.
« Son Düzenleme: 25 Mayıs 2012, 21:48:58 Gönderen: hakkihakan »

Çevrimdışı metalteo

• ilker
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #7 : 25 Mayıs 2012, 21:48:58 »
Bende diyorum ya bu dikiz aynasının ayarı her oturusta nasıl değişiyor :) Şimdi jeton dustu valla benimde :) Sağol.

16 inc al derim ben.Lastik yanak kalınlıgınıda 50-55 oneririm.Sonra seninde jant lastik ilanını yankında sahibinden.com'da goruruz :) Turkiyede olmuyor ince yanak benden soylemesi.

:D :D :D :D :D

Bu jant işi tamamen heves işi bende hevesimi alana kadar takacağım  :tamamdir
« Son Düzenleme: 25 Mayıs 2012, 21:51:25 Gönderen: metalteo »

Çevrimdışı bmutlu

• Profili Görüntüle
« Yanıtla #8 : 25 Mayıs 2012, 22:02:53 »
valla 16 jant var bende suan cok rahat araç ama davlumbaz teker arası jip gibi aynı o kadar acıkki 3.5 yay takıcam ama kapatır mı acaba arayı 5te takmak olmaz gibi geliyo bilemiyorum ne yapacagım

Çevrimdışı nesquik

• Profili Görüntüle
« Yanıtla #9 : 25 Mayıs 2012, 22:35:32 »
bende yarın lastik almayı düşünüyorum. yanınada jant bulabilirsem alcam..  maliyet :800+800:1600TL
temmuzda triger baski balata değişecek :450+350:800TL
yine bu civarlar km bakımı var yağ filtre grubu buji- buji kablosu:200 TL
katalitik konverktörde sıkıntı yok ama içi yawaş yawaş boşalıyor demişti ustalar ona bi el attırmayı düşünüyorum:300-500 civarı.
bide film ve çitalar var:500 TL
zorunlular:yaklaşık 2000TL
keeyife kaçarsam :3000-3500 TL arası masraf:))
Bir GOLF görürsün<br /><br />Çooook beğenirsin  Kolay  elde edersin  Zor vazgeçersin....
[/font]

Çevrimdışı bermuda24

• Profili Görüntüle
« Yanıtla #10 : 25 Mayıs 2012, 22:53:45 »
valla 16 jant var bende suan cok rahat araç ama davlumbaz teker arası jip gibi aynı o kadar acıkki 3.5 yay takıcam ama kapatır mı acaba arayı 5te takmak olmaz gibi geliyo bilemiyorum ne yapacagım

bu yüzden comfortline jantlarından vazgeçemiyorum üstelik aracın konforunuda bozmak istemiyorum janttan da vazgeçtim

İdris sende titiz birisin belli :) Arabada gercekten az kusur varmış.  

Dikiz aynasının uzerine daha buyuk ve oval bir seyyar ayna geciriyorlar.Hem gorus acısı olarak hemde dısarıdan goruntu olarak ben begeniyorum.Denemeni tavsiye ederim.Yakısır bence lastikle tutturuluyor.Cok pratik.
   Yok bana gelmez dersen sana cıkma ayna bulalım.Ama oda 200 tlden az olmaz.Cıkma piyasası orjinal sıfır urunun yarı fiyatı ile satılıyormus.Bir fikir daha sunayım istersen.Aynacıya gidelim mevcut aynanın uzerine veya mevcut olanı kırıp yerine yeni ayna yerlestirsin.Bu problem cozulur kardeşim.Kararmasın ne olacak sanki. :)

Bende vites ve el freninin konsolundan bakıyorum bu arada.

birde şu sorunum var aracın ön iki taraftan sokak aralarında yavaş giderken gacır gucur ses geliyor yaylandıkça bunuda halletmem lazım

ayna işinide zamanı gelince diyorum çıkma ayarlayalım halledelim diyorum kanka,gerçi arka cama film çektirince çok iyi geldi

hazirana zorunlu trafik sigortası yatacak ve temmuzdada vergi ve egzoz emisyon ölçümü yapılacak

hey maşallah masraf yok diyordum baya masraf çıktı yıaaaaaaaaaaaaaaa :D

pasta cila işini nereye yaptırayım onu kararlaştıramadım sonaxmı yoksa meguiars mı?

hesapladım toplam 1500-1750tl arası masrafı var hem keyfi hem zorunlu dahil

km bakımını bu sene fazla binmediğim için seneye vizeye girerken yaptıracağım ekstradan fren disk ve balatalarıda ozamana elden geçireceğim
« Son Düzenleme: 25 Mayıs 2012, 23:00:16 Gönderen: bermuda24 »

Çevrimdışı golf_4

• Profili Görüntüle
  • Otomobil: Audi A3 S-LİNE
« Yanıtla #11 : 25 Mayıs 2012, 23:09:08 »
sonax bayağı iyi ben gecen hafta primium boya koruma yaptırdım gerçekten şahane tavsiye ederim..

masrafsız arabamı olur arabanı seviyorsan iyi olsun diyosan sürekli bişeyler buluyor insan

benim yaptıgım masrafın haddi hesabı yok ama bence değdi ...önemli olan arabadan keyif almak zevkle binmek ..o zaman harcadıgın parada insanı gözüne gelmiyor bence ..
Vorsprung Durch Technik

Çevrimdışı ertan yıldız

• Profili Görüntüle
« Yanıtla #12 : 25 Mayıs 2012, 23:39:41 »
bende daha aracı alalı 3-3,5 ay oldu alınca bi 300 400 tl masraf yapmıştım sağ sol tabla burçları bide amasör takozları yağ filtre falan şu anda yapılacak 2 ön amasör değişecek bide şanzıman takozu başkada bişey yok maşallah

Çevrimdışı hakkihakan

• LeGeNd
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #13 : 25 Mayıs 2012, 23:41:21 »
Şanzıman takozu. Hani bu gaza ayagını dokunup cektigin sırada vites kolunun oynamasımı acaba?