Gönderen Konu: otoyolda radar olmaz demeyin :(( Radar Ve Sürat Muhabbeti :))  (Okunma sayısı 39210 defa)

Çevrimdışı rbaydug

• Profili Görüntüle
Ynt: otoyolda radar olmaz demeyin :((
« Yanıtla #28 : 03 Kasım 2010, 15:30:16 »
ben 13:30 da girmiştim radara, hala içim acıyor! Ama geçen bir tehlike atlattım artık basamıyorum :)

Çevrimdışı freegane

• Profili Görüntüle
« Yanıtla #29 : 03 Kasım 2010, 17:23:05 »
ben 13:30 da girmiştim radara, hala içim acıyor! Ama geçen bir tehlike atlattım artık basamıyorum :)

otobanda öyle şakalar yapıyorlar maalesef,biz 2,5 yıl öncede girmiştik radara otobanda. Emniyet kotayı dolduramayınca otobana radar koyuyor caanım ülkemizde  >:(  170 km ile hız denerken 270 lira cezaya üzülme,ben Ankara'da Konya yolunda giderken üstelik bütün yolu 80-90'la gitmeme rağmen sadece bir ara gri bir mk4 Golf'ün beni darlaması yüzünden trafikte sıkışmamak için önümdeki aracı sollamaya çıktım,arabanın solundan tam burnum çıktığı anda 105 ile radara girdim çevirdiler o yolda hız limiti 70 miş... ama sağ olsun Ankara polisi 80-90'a kadar müsamma gösteriyormuş ben 105'le girince 270 tl döşediler en üst dilimden...105km için o cezayı yemek insanın içini nasıl sızlatıyo tahmin bile edemezsin.İşin kötüsü benim ceza yememe sebep olan Golf 4 ben radara girerken arkamdaydı ve ona bişey olmadı. Bu arada 15 gün içinde yatırırsan %30 indirim var ihmal etme
« Son Düzenleme: 03 Kasım 2010, 17:25:06 Gönderen: freegane »

Çevrimdışı ThE_Unforgiven

• Tam Gaz Kumburgazzzz
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #30 : 03 Kasım 2010, 17:25:25 »
otobanda öyle şakalar yapıyorlar maalesef,biz 2,5 yıl öncede girmiştik radara otobanda. Emniyet kotayı dolduramayınca otobana radar koyuyor caanım ülkemizde  >:(  170 km ile hız denerken 270 lira cezaya üzülme,ben Ankara'da Konya yolunda giderken üstelik bütün yolu 80-90'la gitmeme rağmen sadece bir ara gri bir mk4 Golf'ün beni darlaması yüzünden trafikte sıkışmamak için önümdeki aracı sollamaya çıktım,arabanın solundan tam burnum çıktığı anda 105 ile radara girdim çevirdiler o yolda hız limiti 70 miş... ama sağ olsun Ankara polisi 80-90'a kadar müsamma gösteriyormuş ben 105'le girince 270 tl döşediler en üst dilimden...105km için o cezayı yemek insanın içini nasıl sızlatıyo tahmin bile edemezsin.İşin kötüsü benim ceza yememe sebep olan Golf 4 ben radara girerken arkamdaydı ve ona bişey olmadı. Bu arada 15 içinde yatırırsan %30 indirim var ihmal etme

İtiraz etseydin para ödmezdin.Çünkü sollamada hız sınır olmaz ki sen sollamaya çıkmışsın ;) Haklarıımızı bilelim arkadaşlar. Gerçi ne kadar sürrdi bu iddianı kanıtlamak oda ayrı bir konu ama sonuçta video çekimi yapılıyor radarda.Burdan ispatlayabilirdiniz.Tabi solama kurallarına uyup sinyal verip çıktın ve aracı geçtikten sonra sinyal verip şeridine ve normal hızına döndüysen...
CaDDe De YaVaŞ, OtOBaN Da SaVaŞ

Çevrimdışı freegane

• Profili Görüntüle
« Yanıtla #31 : 03 Kasım 2010, 17:29:53 »
itiraz ettim hatta bana uzattıkları belgeyi imzalamadım bile. eğer 80-90 a müsaade ediyorsanız bana tavandan yazamazsınız dedim ama ipleyen olmadı  ;D %10 sollama payı var zaten limit 90 ise 99'a kadar ceza yazamazlar100 dedimmi 120tl yersin  :)

• Tam Gaz Kumburgazzzz
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #32 : 03 Kasım 2010, 17:33:38 »
O normal seyir halinde kadran sapması 100 de 10 sollama yaparken değil sollamada hız sınırı yoktur isterseniz açın tck dan sorgulayın.

Çevrimdışı freegane

• Profili Görüntüle
« Yanıtla #33 : 03 Kasım 2010, 17:35:47 »
ben yıllardır öyle biliyordum  :) ama Süleyman birde şöyle düşün ben şimdi çıkıp Ankara'da soldan bi kapatsam 150'den aşağı düşmeden gitsem sürekli sollamada olduğum için ceza yazamayacaklar mı bana  ??? altımdan arabamı alır bu emniyet müdürü  :D

• Tam Gaz Kumburgazzzz
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #34 : 03 Kasım 2010, 17:36:59 »
ya anlatamadım gani.Radar denen meret kamera kayıdı yapar plakayı otomatk tanımlar. Yani sürekli kayı halinde bir videodur.

Sen radar menzilinde iken sollama kurallarına uyup sollama yaparsan bunu radar kayıtlarından teyit edersin ve ceza ödemessin.

Radara gerk yok sürekli sol şeridi kullanamk zaten başlı başına bir ceza nedenidir.
« Son Düzenleme: 03 Kasım 2010, 17:37:22 Gönderen: ThE_Unforgiven »

Çevrimdışı freegane

• Profili Görüntüle
« Yanıtla #35 : 03 Kasım 2010, 17:44:46 »
ya Süleyman sen doğru diyorsun da burası Türkiye. NE insanlar kurallara tam uyuyor ne de kanunlar tam anlamı ile uygulanıyor... Aslında iyi fikir,sola sinyali sabitleyip kapatıcan sol şeritten radar fotosu geldiğinde görmüyonmu hemşerim sollamadaydım napıyım sollamıyımmı diyeceksin :D

Çevrimdışı yesilkrt

• Boks sporsa, savaş olimpiyattır.
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #36 : 04 Kasım 2010, 02:15:58 »
ya geçen akşam arkadaşlarla maçtan dönüyorduk çevirme vardı durdurdular. kimlik felan sordular hepimizden. diğer durdurdukları araçlara baktım da hepsi volkswagendi. ve hepsi ş.dışı plakalıydı. 01 değildi yani.ne ayak anlamadım. Neyse benim kimliğe bakanlardan biri babamı tanıyormuş ruhsata bakmadan gönderdiler :D :t
MK-IV- Comfortline

Çevrimdışı ozkan_misirli

• Profili Görüntüle
« Yanıtla #37 : 05 Kasım 2010, 16:04:15 »
Para koparmak yada ceza yazmak  için bahane arıyorlar öyle durumlarda. Zengin arabası ve şehir dışından diye.
Ya yol ol, ya yol ver ya da yoldan çekil

Çevrimdışı maminci

• Profili Görüntüle
« Yanıtla #38 : 08 Kasım 2010, 21:27:51 »
Evet varmış, şu çift yollar 90 mıydı 110 muydu kargaşası vardı ya yazın, ben de bugün muayene için borcu var mı diye sormaya gittim, 2 temmuzda radara düşmüşüm, tabi 2 temmuz nere 8 kasım nere..128 tl, cezası 102 tl:230 tl >:(

Çevrimdışı yesilkrt

• Boks sporsa, savaş olimpiyattır.
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #39 : 08 Kasım 2010, 22:30:11 »
Evet varmış, şu çift yollar 90 mıydı 110 muydu kargaşası vardı ya yazın, ben de bugün muayene için borcu var mı diye sormaya gittim, 2 temmuzda radara düşmüşüm, tabi 2 temmuz nere 8 kasım nere..128 tl, cezası 102 tl:230 tl >:(
Çift şeritli yollarda hız sınırı 110 oldu. Otobanda hız sınırı 120, %10 da müsamaha payı var 132km.. bunu bir trafik polisi söyledi bana yazın. Ama resmi gazetede felan görmedim.
MK-IV- Comfortline

Çevrimdışı ozmo

• 96 Polo 1.6
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #40 : 09 Kasım 2010, 09:36:56 »
    HIZ SINIRLARINA UYMA:

Madde 51 - Sürücüler, aksine bir karar alınıp işaretlenmemişse yönetmelikte belirtilen hız sınırlarını aşmamak zorundadırlar.

(Değişik fıkra: 08/01/2003 - 4785 S.K./4. md.) Hız ölçen teknik cihaz veya çeşitli teknik usullerle yapılan tespit sonucu hız sınırlarını yüzde ondan yüzde otuza (otuz dahil) kadar aşan sürücülere 64 700 000 lira, yüzde otuzdan fazla aşan sürücülere 131 900 000 lira para cezası uygulanır.

(Değişik fıkra: 08/01/2003 - 4785 S.K./4. md.) Hız sınırlarını yüzde otuzdan fazla aşmak suretiyle ihlal suçunun işlendiği tarihten geriye doğru bir yıl içerisinde aynı kuralı beş defa ihlal ettiği tespit edilenlerin sürücü belgeleri bir yıl süre ile geri alınır. Süresi sonunda psiko-teknik değerlendirmeden ve psikiyatri uzmanının muayenesinden geçirilerek sürücü belgesi almasına mani hali olmadığı anlaşılanların belgeleri iade edilir.

Hız sınırlarının aşılıp aşılmadığını, tespit etmekte kullanılan cihazların yerini tespit veya sürücüyü ikaz eden her türlü cihazın imalı, ithali ve araçlarda bulundurulması yasaktır.

(Değişik fıkra: 08/01/2003 - 4785 S.K./4. md.) Bu cihazları imal ve ithal edenler, fiil başka bir suç oluştursa bile ayrıca 800 000 000 liradan 1 332 800 000 liraya kadar hafif para cezası ve altı aydan sekiz aya kadar hafif hapis cezası ile; araçlarında bulunduran işletenler ise, 532 600 000 liradan 800 000 000 liraya kadar hafif para cezası ve dört aydan altı aya kadar hafif hapis cezası ile cezalandırılırlar ve bu cihazların müsaderesine de hükmolunur.

HIZIN GEREKLİ ŞARTLARA UYGUNLUĞUNU SAĞLAMAK:

Madde 52 - Sürücüler:

a) Kavşaklara yaklaşırken, dönemeçlere girerken, tepe üstlerine yaklaşırken, dönemeçli yollarda ilerlerken, yaya geçitlerine, hemzemin geçitlere, tünellere, dar köprü ve menfezlere yaklaşırken, yapım ve onarım alanlarına girerken, hızlarını azaltmak,

b) Hızlarını, kullandıkları aracın yük ve teknik özelliğine, görüş, yol, hava ve trafik durumunun gerektirdiği şartlara uydurmak,

c) Diğer bir aracı izlerken yukarıdaki fıkrada belirlenen durumları göz önünde tutarak güvenli bir mesafe bırakmak,

d) Kol ve grup halinde araç kullananlar, araçları arasında yönetmelikte belirtilen esaslara uygun olarak diğer araçların güvenle girebilecekleri açıklıklar bulundurmak, Zorundadırlar.

(Değişik fıkra: 21/05/1997 - 4262/4 md.) Bu madde hükmüne uymayan sürücüler 1 800 000 lira para cezası ile cezalandırılırlar.

arkadaşlar sollama yaparken hız sınırı yoktur diye bir madde yok aksine trafik polisi isterse size 91 km sürat ile ceza yazabilir ve bunun aksini ispat etmeniz çok zordur çünkü ellerinde kamera kayıtları vede yukarıdaki kanun maddesi var aslında o %10 luk pay km saati hata payıdır genede siz hız yapmamaya çalışın ne olur ne olmaz

• Tam Gaz Kumburgazzzz
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #41 : 09 Kasım 2010, 10:02:36 »
Sevgili özgür ehliyetini alırken hiç kursa gittinmi? gitmeden mi aldın soruyorum çünkü  bazı arkadaşlarımız çok zeki olup önceden araç kullanmayı bildiklerinden hiç kursa gitmezler ve bunuda marifet gibi anlatırlar bu nedenle soruyorum.Çünkü kanunlar yazıldığı kadar açık değildir ve yorumlamak gerekir burdada tecrübeli ve emsal teşkil eden olaylar esas alınır ve yorumlanır.

Mesela geçen bir abimiz anlatıyor. Otobandayım solda gidiyorum (en sol şeritte) hızım tam 120 arkadan gelmiş adam bana selektör yapıyor diyor.Kardeşim ben zaten limitte gidiyorum sen daha hızlı gidemezsin dedim diyor. Şimdi kendice haklı olduğunu sanıyor ama bilmiyor ki sol şerit sadece sollama için kullanılır ve solama kurallarına uyulduğu sürece daha hızlı geçebileceğini.Sürekli sol şeritte gitmek yasaktır.Ama bu konuları öğrenmemiş ki adam kendi mantığıyla çözüm arıyor mantığınında yettiği bu işte.

Gelelim sollama da hız sınırı varmıdır yok mudura?

Geçme sırasında, geçme kuralının mecbur kıldığı şartlar dolayısıyla, bu Yönetmeliğin aynı cins taşıtlar için tayin ettiği hız sınırlarını aşan taşıt sürücülerine Karayolları Trafik Kanunu'nun 51. maddesine göre işlem yapılmaz.

Bu konuda çok sayıda haber makale vs. yapıldı hatta sürücülerin uyanıklığından bile yakınanlar oldu.Radara gördüğünde sinyal verip cezadan yırtanlar olduğu için.

Maksat yanlış bilgilendirme yapmamak.

Eğer sollama yaparken ceza yediyseniz mutlaka itiraz edin.Koyun millet sıfatından çıkalım ve haklarımızı bilelim arayalım.
« Son Düzenleme: 09 Kasım 2010, 10:07:00 Gönderen: ThE_Unforgiven »