Gönderen Konu: boğaz kelebeği temizliği  (Okunma sayısı 6681 defa)

Çevrimdışı cyrano

• 1.6 trendlıne 2001
    • Profili Görüntüle
boğaz kelebeği temizliği
« : 13 Aralık 2012, 22:20:29 »

merhaba arkadaşlar aracım lpg li
malum 3 4 ayda bir boğaz kelebeği temizlenmek zorunda lpg li araçlarda
bu iş zor mu resimli anlatım yok mu kendimiz yapsak

Çevrimdışı mcetin

• Profili Görüntüle
Ynt: boğaz kelebeği temizliği
« Yanıtla #1 : 13 Aralık 2012, 22:23:31 »
3 4 ayda bir mi ??? naptın hocam yaa, sanayiden çıkarmıcaksın bizi...
Aşıksan vur saza,şoförsen baz gaza...

Çevrimdışı MurdeR

• Profili Görüntüle
  • Otomobil: Golf V TSI Comfortline 140 hp Kompresör+Turbo
« Yanıtla #2 : 13 Aralık 2012, 23:42:18 »
ben 6 ay temizlememiştim can sıkıntısına bi gün temizledim hiç bi sorun yoktu da

Çevrimdışı ismailtunca81

• 1903 B.J.K
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #3 : 13 Aralık 2012, 23:51:25 »
ben iki  yıldır biniyorum bir kere  temizlettim
soba  bacası değil ki  3 ayda  temizlensin kağıtta yakmıyoruz  :)

« Son Düzenleme: 13 Aralık 2012, 23:52:00 Gönderen: ismailtunca81 »
TÜRKİYEMİZ  TEK BİR ÜLKEDİR BÖLÜNEMEZ PARÇALANAMAZ

Çevrimdışı metinmb407

• Profili Görüntüle
« Yanıtla #4 : 14 Aralık 2012, 00:01:07 »
Kablo yoksa bu ise kalkışmayın :)

Çevrimdışı TuNCh

• Profili Görüntüle
« Yanıtla #5 : 14 Aralık 2012, 17:42:52 »
Bende nerdeyse 1.5 yıldır LPG ile kullanıyorum 1 defa temizlettim o da devir saati dalgalanmaya başladığından...
Golf IV Pacific [2003]

Çevrimdışı magneflow

• Profili Görüntüle
« Yanıtla #6 : 14 Aralık 2012, 18:17:42 »
valla ben böyle işleri sanayi de yapmıyorum imkanın varsa ev önü işyeri otoparkında 1 saatini bile almaz sök hepsiniz güzelce tinerle yıka kurala wd 40 la kurut tak geri  :)

Çevrimdışı buyukvardar

• Golf 4 Bir Tutkudur Vaz Geçemezsin
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #7 : 15 Aralık 2012, 15:03:17 »
valla ben böyle işleri sanayi de yapmıyorum imkanın varsa ev önü işyeri otoparkında 1 saatini bile almaz sök hepsiniz güzelce tinerle yıka kurala wd 40 la kurut tak geri  :)
adaptasyon olayını nasıl yapıyorsun ki ? malum boğaz kelebeği temizlendikten sonraa adaptasyon yapılması gerekir

Çevrimdışı serhat

• Profili Görüntüle
« Yanıtla #8 : 15 Aralık 2012, 15:32:26 »
hav bırakmayan beze benzin dök halatlıysa kelebek gaz pedalına naskı uygulıycak bişey koy içeriden kelebbek açılsın tabi öncesinde filtre borusunu falan sök sonra benzin döktüğün bezle güzelce sil derin kısmına bi diş fırçası arkasına bezi sarıp gene benzinle temizle beze kir gelmeyinceye kadar beş dakika bekle o şekilde gaz kelebeği açıkken tabi bu işlemleri yapmadan önce aracı bikez çalıştır 1-2 dakika kadar hafif ısınınca orası kirler yağ vs yumuşar daha kolay oluyo temizlik aracı stop et kilitle bir dakika bekle ve kilidi aç anahtarı hiç kontağa sokmadan söylediğim işlemleri yap (temizliği) hava filtresi borusunu vs sökmüşken yıka güzelce kurut e tabi hava filtresinide değiştir 20tl lik maliyetle tertemiz olur adaptasyona gerek kalmadan bcb motorlardaki gibi elektronikse kelebek gaz pedalına baskı uyguluma kısmı hariç saydığım işlemleri aynen uygula herşey bittikten sonra montajı yap çalıştır bi süre bi iki gaz ver tamamdır işte ben böyle yapıyorum 8000 de bir yag değiştiriyorum filtreler vs 4000bir hava filtresini kendim değiştiriyorum ve gaz kelebeğinide kendim temizlşyorum yağ bakımındada söktürüp temizletiyorum bilgisayara bağlatıyorum adaptasyon yaptryorm dediğim şekilde yapnca adaptasyon istemiyo en azından bende istemedi hiç rolanti vs hep olması gerektiği yerde  biraz dikkat ve el becerisiyle yapılabilcek bişey :)
WOLFSBURG STYLE ;)

Çevrimdışı magneflow

• Profili Görüntüle
« Yanıtla #9 : 15 Aralık 2012, 15:50:07 »
adaptasyon olayını nasıl yapıyorsun ki ? malum boğaz kelebeği temizlendikten sonraa adaptasyon yapılması gerekir

bu sölediklerim :) honda için vw de daha denemedim :D  adaptasyon yapılması gerekse öğreniriz..

Çevrimdışı MurdeR

• Profili Görüntüle
  • Otomobil: Golf V TSI Comfortline 140 hp Kompresör+Turbo
« Yanıtla #10 : 15 Aralık 2012, 16:07:06 »
bcb motorlarda boğaz kelebeğinin elektrik kablolarını çıkarmadan temizlerseniz adaptasyona gerek kalmaz ama elektrik kablolarını çıkardınız mı mutlaka adaptasyon yapılması lazım yoksa  devir saati dalgalanması olur bide yolda giderken birden boğaz kelebeği kapanır açılmaz araba yığılıp kalıyor gbi hatalar oluyor ilk denememde adaptasyon yapmamıştım  :D

Çevrimdışı metinmb407

• Profili Görüntüle
« Yanıtla #11 : 15 Aralık 2012, 17:19:54 »
Diş fırçası kullanımı kelebekte kılcal çiziklere yol açar ve daha çok kir tutmasına neden olur. Kelebek temizliği benzinle yapılırsa daha iyi olur. 5000 km de bir kelebek temizlenmez çünkü araç kendini ona göre adapte ediyor. Karardığı zaman temizliği yeterlidir.

Çevrimdışı serhat

• Profili Görüntüle
« Yanıtla #12 : 15 Aralık 2012, 20:54:49 »
Diş fırçası kullanımı kelebekte kılcal çiziklere yol açar ve daha çok kir tutmasına neden olur. Kelebek temizliği benzinle yapılırsa daha iyi olur. 5000 km de bir kelebek temizlenmez çünkü araç kendini ona göre adapte ediyor. Karardığı zaman temizliği yeterlidir.
diş fırçasıyla demedim diş  frçanın arkasına bezi sarıp dedim fırça tabiki kılcal çizikler açar kesinlikle denemeyin ayrıca herhangi bi sıkıntı olmuyo 4000de bir yapmış olmam çünkü sadece 8000de bir sktürüp temizletiyorum kendim yaptımda kelebeği parmağımla açıp içini güzelce siliyorum şahsen ben bi sıkıntı yaşamadım yetkili servis ve ustamda herhangi bi sorun olmıyacağını zaten söylediler
« Son Düzenleme: 15 Aralık 2012, 20:56:55 Gönderen: serhat »
WOLFSBURG STYLE ;)