Gönderen Konu: Yakıt Tüketimi hakkında bir soru :S  (Okunma sayısı 20537 defa)

Çevrimdışı htmetin

• Hasan Tekin METİN
    • Profili Görüntüle
  • Otomobil: Mk4
Ynt: Yakıt Tüketimi hakkında bir soru :S
« Yanıtla #42 : 05 Eylül 2010, 17:12:41 »
Peki şöyle bir mantıkla sonuca ulaşmak istiyorum bu sefer.

Sizce aracın yol bilgisarında atıyorum 100 km ortalam 10 lt yazıyor.Bu değere göre benzinde 10 lt tüketen araç lpg de kaç lt tüketmesi gerekir ?

1 Litre fazla yakar. 11 LT
Bir Alman Atasözü Der ki "DAS AUTO"
1998 Mk3 AFT motor sportline manuel +Sunroof - 2003 Mk4 Highline Manuel - 2000 Mk4 1.9 TDI Comfortline

Çevrimdışı ThE_Unforgiven

• Tam Gaz Kumburgazzzz
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #43 : 05 Eylül 2010, 17:35:31 »
Metin 1 lt den fazla yakıyor bence yüzde 20 falan diye düşünüyorum buna göre hesapladığımda yakıtım normal geliyor.

Yani şehir içinde dur kalk vs. 12-13 lt görüyorum bilgisayarda buna istinaden lpg de 15 lt yaksa 2 tlden 30 tl yapar buda km de 30 kuruş eder :)
« Son Düzenleme: 05 Eylül 2010, 17:36:01 Gönderen: ThE_Unforgiven »
CaDDe De YaVaŞ, OtOBaN Da SaVaŞ

Çevrimdışı R-Line

• Golfsburg Edition
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #44 : 05 Eylül 2010, 18:05:01 »
Brol verdiğin verilere göre benim aracım normal yakıhyor ozaman km de 30 kuruş yakıyor.

Süleyman bu veriler fabrika verileri
görünüyor ki aynı motor benzine göre şehir içinde yaklaşık 3lt, ortalamada 2lt lpg daha fazla yakıyor.
fabrika verilerinin altına inmek elbette mümkün, ama unutmamak gerekir ki benzinde de inilir bu verilerin altına.  ;)

« Son Düzenleme: 05 Eylül 2010, 18:05:31 Gönderen: MK-IV 35 »

• Tam Gaz Kumburgazzzz
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #45 : 05 Eylül 2010, 18:13:02 »
İu yakıt işine bir açıklık getiremedim ya ona yanıyorum :d

Çevrimdışı Mk1GTI

• Profili Görüntüle
  • Otomobil: VW Golf mk1 GL
« Yanıtla #46 : 05 Eylül 2010, 21:53:29 »
Yukardaki veriler sıfır araca ait ve yeni teknoloji bir motor senin giti ile tutmaz. Ama şurası gerçek 9LT en falza şehir içinde yakması gerek aracının oda devir saatini 4000rpm üzerine çıkarmamak şartı ile. 13LT de LPG yakması lazım.
« Son Düzenleme: 05 Eylül 2010, 21:54:57 Gönderen: Mk1GTI »
"Çalışmadan, öğrenmeden, yorulmadan rahat yaşamanın yollarını alışkanlık haline getirmiş milletler, evvela haysiyetlerini, sonra hürriyetlerini ve daha sonra da istikballerini kaybetmeye mahkumdurlar"

• Tam Gaz Kumburgazzzz
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #47 : 05 Eylül 2010, 22:09:31 »
Benim aracın fabrika verileri zaten şehir içinde 12 lt şehir dışı 90-120 arası 9 lt 90 a kadar 8 lt falan :)

Çevrimdışı beyazbora

• SELAMLAR...
    • Profili Görüntüle
  • Otomobil: WV BORA
« Yanıtla #48 : 06 Eylül 2010, 01:08:50 »
tl demiş litre dememiş ;)

evet yanlış okumuşum özür

o zaman normal arkadaşım ayarı bulmuşsun
BİSMİLLAH HER HAYRIN BAŞIDIR...

Çevrimdışı htmetin

• Hasan Tekin METİN
    • Profili Görüntüle
  • Otomobil: Mk4
« Yanıtla #49 : 06 Eylül 2010, 09:30:22 »
evet yanlış okumuşum özür

o zaman normal arkadaşım ayarı bulmuşsun

Eyvallah.
Bir Alman Atasözü Der ki "DAS AUTO"
1998 Mk3 AFT motor sportline manuel +Sunroof - 2003 Mk4 Highline Manuel - 2000 Mk4 1.9 TDI Comfortline

Çevrimdışı ghostkemal

• ghostkemal
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #50 : 18 Kasım 2010, 21:30:57 »
sLm arkadaşlar belki inanmıyacaksınız ama gecen gün kastamonuya gittim 450 km 63 tl ye gittim ama 130 km hızı gecmedim gelirken ise 200 km nin altına düşmedim 90 tl ye geldim

• Tam Gaz Kumburgazzzz
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #51 : 18 Kasım 2010, 21:34:34 »
sLm arkadaşlar belki inanmıyacaksınız ama gecen gün kastamonuya gittim 450 km 63 tl ye gittim ama 130 km hızı gecmedim gelirken ise 200 km nin altına düşmedim 90 tl ye geldim

Gaz damı?

Çevrimdışı nicolaiso

• Profili Görüntüle
« Yanıtla #52 : 19 Kasım 2010, 01:58:37 »
1996 golf 2.0 gti benim ara....c 68 liraya iki kez fulledim şehir içinde 290-300 km yaptı 60 liralık doldurdum 260 km  yaptım hep aygaz ın lpgsini kullanıyorum ortalamaya vurdugumuzda 2.1o kurus lpg   0.230 kurus yakıt yakıyor gazda sizce bu iyimidir...
« Son Düzenleme: 19 Kasım 2010, 01:59:18 Gönderen: nicolaiso »

Çevrimdışı freegane

• Profili Görüntüle
« Yanıtla #53 : 19 Kasım 2010, 05:51:44 »
Metin kusura bakmada onlar sallıyorlar.Haa 120 km boyunca yokuş aşşağı salarsan arabayı anca ozaman yakar. Bu aracın bir fabrika verleri var ve şehir içinde 12 lt filan şehir dışında ise 8 litre falan . Zaten dikkat edin kimse arabam çok yakıyor demez :)

Süleyman kusura bakma ama kullanmadan kullanmaya da fark vardır arabadan arabaya da... Benim eski GTI (şu an Onur'da) litre olarak sizin bahsettiğiniz değerlerin çok çok altında yakıyordu. Şehir dışı 8 litre falan hikaye,uzun yolda benim GTI'ım 90km/h sabitle giderken 8 litre yakarsa yakarım ben o GTI'ı... Şehir içinde kıl kullanırım aşırı sakinim hiç keyfimi bozmam açar müziği sağdan sağdan giderim zaten hız limitleri belli 80'i geçmem yakıt tüketimimin de 9 lt olduğunu gören olmamıştır. Uzun yolda 120 km ortalamayla giderim 7 litreyi bulmaz. Bu işin kullanım kısmı.Arabaya bağlı olan etmenler ise,çoğu GTI kullanıcısında NGK marka 3 tırnak buji vardır sanayi işi,ben özel siparişle getirtirdim BOSH marka iridium buji kullanırdım. Çoğu GTI'ın fabrika çıkışı buji kabloları üzerindedir,ben 8mm silikon buji kablosu kullanıyordum. Çoğu GTI sanayi işi açık hava veya orjinal kağıt filtre kullanır ben pipercross kutu içi sünger filtre kullanıyordum. Çoğu GTI bakımında 10/40 yağ kullanır ben 3 katı para verir Mobil 1  0/40 tam sentetik yağ kullanırdım.Ekstradan chip vardı,arabamın km'si 100bin kmdeydi vs vs bırakında arabam diğerlerinden az yaksın...

• Tam Gaz Kumburgazzzz
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #54 : 19 Kasım 2010, 11:38:54 »
Gani sen ankaranın şehir içiyle istanbul un şehir içini karıştırma gel bizim burda aracını sabah çalıştır çağlayana doğru bi gez gel 16 lt altına düşemezsin ;) ZAten 80 i geçmem demişsin bırak 80 ni 30 u geçemezsin :)

O yatığım yorumdada haklıyım arabayı  klima açık uzun yolda 6 lt yaktırmak imkansız iddasını bana kanıtlayanın deposunu doldururum. Tabi rampa aşağı salıp ayağını gazdan çekeceksen haklısın 0 lt yaktırırm ben ;) Gelin mahmutbeyden kumburgaza gidin 8 in altına düşemeziniz neden çünkü sürekli rampa tırmanırsın ama tabi kargaya yavrusu kuzgun görünür ona eyvallah.Birgün sahibinden .com u gezin şehir için 180 kuruş yakan adam var nasıl oluyor bu ? Ankarada gaz istanbuldan nerdeyse 40 kuruş ucuz bunuda hesaba katalım aynı araçlar istanbulda hem trafikten hemde yakıt parasından fazla yakar ;) İstanbula gelip gti ım uzun yolda klima açık 6 lt yakar diyenin arabasını satın alırım bilginize hodri meydan.
« Son Düzenleme: 19 Kasım 2010, 11:39:57 Gönderen: ThE_Unforgiven »

Çevrimdışı freegane

• Profili Görüntüle
« Yanıtla #55 : 19 Kasım 2010, 12:11:19 »
Klima açık 6 litre yakmaz zaten,klima ekstra keyiftir belli bir maliyeti olacaktır.Ama senin dediğin 12 lt şehir içi tüketimi Vr6'nın değerleri GTI'a göre yine fazla.Sonuçta şehir içi yakıt tüketimini fabrika İstanbul'a göre ölçmüyor :) Bu arabaların mantığı basittir basarsan yakar basmazsan yakmaz. Arabanın fazla yakması yine kullanıma bağlı olduğu kadar arabanın bakımına da bağlı. Kimse kusura bakmasın şu forumda ve Türkiye şartlarında çok az sayıda insan Mk3 GTI'ına gerektiği gibi bakıyor. Örneğin Ben LPG'siz kullandım ama LPG'li kullanan Osman(G60) vardı GTI bir de o söylesin size arabasının ne yaktığını. Üzerindeki modifikasyonlara hatta kısa şanzumana rağmen ;) Ya da Cem Özer var yine arabasına bakımlarında masraftan kaçmayan kullanıcı olarak  birde o söylesin yakıt değerlerini. Ondan sonra sorgulayın araçlarınızı ve yakıt tüketimlerinizi