Gönderen Konu: LPG de Tekleme Sorunu  (Okunma sayısı 19463 defa)

Çevrimdışı yakupcse

• Profili Görüntüle
LPG de Tekleme Sorunu
« : 16 Mayıs 2012, 08:22:31 »
Merhabalar;

Benim aracım yaklaşık 5 aydır LPG de tekleme yapıyordu fakat benzine alınca saat gibi çalışıyordu.Tamirci buji kabloları,ateşleme bobini değişecek falan dedi hemen yaptırmak istemedim.Formda araştırırken LPG enjektörlerinden olabileceğini öğrendim ve dün sanayiye gidip enjectörleri ve filtreyi değiştirttim.Adam filtreyi görünce LPG aldığın benzinciyi değiştir dedi.Filtrenin içine baktım kömür gibi olmuştu.Şimdi arabanın hem çekişi arttı hemde tekleme problemi çözülmüş oldu.Belki bu durumda olan vardır diye yaşadığım tecrübeyi sizlerle paylaşmak istedim... :)
« Son Düzenleme: 16 Mayıs 2012, 08:27:30 Gönderen: yakupcse »

Çevrimdışı ferhattasdemir

• Eksantrik sübap açar, motora benzin kaçar :)
    • Profili Görüntüle
Ynt: LPG de Tekleme Sorunu
« Yanıtla #1 : 16 Mayıs 2012, 10:27:26 »
sorunun çözülmüş olmasına sevindim. güle güle kullanın. kısa süre önce bende de vardı aynı sorun fakat benim benzinde de vardı daha az da olsa. ben bujileri değiştirdim çünkü bi önceki bakımda değişmesi gerekiyordu değiştirtmemiştim. değiştirdim sorun düzeldi aracın rölanti çalışma sesi bile değişti. sonra birde aracı aldığım 17000 kmdir hiç gitmediğim için lpg kitim olan zavoli nin bayisine gittim orda da bakım yaptırdım. filtre değişti ve ayarlarına bakıldı. ama garip olan şu benim filtrenin içinde sadece motor yağı gibi siyahlaşmış bir sıvı vardı. sizinki nasıl kömür gibiydi. kurum mu vardı yani?
Eksantrik sübap açar, Motora benzin kaçar
Çok zorlama kelebeği, Araba altından uçar... :)

Çevrimdışı metalteo

• ilker
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #2 : 16 Mayıs 2012, 13:09:42 »
Merhabalar;

Benim aracım yaklaşık 5 aydır LPG de tekleme yapıyordu fakat benzine alınca saat gibi çalışıyordu.Tamirci buji kabloları,ateşleme bobini değişecek falan dedi hemen yaptırmak istemedim.Formda araştırırken LPG enjektörlerinden olabileceğini öğrendim ve dün sanayiye gidip enjectörleri ve filtreyi değiştirttim.Adam filtreyi görünce LPG aldığın benzinciyi değiştir dedi.Filtrenin içine baktım kömür gibi olmuştu.Şimdi arabanın hem çekişi arttı hemde tekleme problemi çözülmüş oldu.Belki bu durumda olan vardır diye yaşadığım tecrübeyi sizlerle paylaşmak istedim... :)

Hangi lpg istasyonun dan alıyordunuz?

Çevrimdışı yakupcse

• Profili Görüntüle
« Yanıtla #3 : 16 Mayıs 2012, 15:53:34 »
Hangi lpg istasyonun dan alıyordunuz?
İstanbul Sultanbeyli yanyolda petrol ofisinden alıyordum.

Çevrimdışı yakupcse

• Profili Görüntüle
« Yanıtla #4 : 16 Mayıs 2012, 15:56:18 »
sorunun çözülmüş olmasına sevindim. güle güle kullanın. kısa süre önce bende de vardı aynı sorun fakat benim benzinde de vardı daha az da olsa. ben bujileri değiştirdim çünkü bi önceki bakımda değişmesi gerekiyordu değiştirtmemiştim. değiştirdim sorun düzeldi aracın rölanti çalışma sesi bile değişti. sonra birde aracı aldığım 17000 kmdir hiç gitmediğim için lpg kitim olan zavoli nin bayisine gittim orda da bakım yaptırdım. filtre değişti ve ayarlarına bakıldı. ama garip olan şu benim filtrenin içinde sadece motor yağı gibi siyahlaşmış bir sıvı vardı. sizinki nasıl kömür gibiydi. kurum mu vardı yani?

Evet kurum bağlamıştı, hatta usta filtrenin gözüken yerinden bakıyorsun bunun alt kısmı daha çok pislik toplamıştır dedi.Aslında fotoğrafını çekip yüklesem olurmuş ama o anda fotoğraf çekmek aklıma gelmedi

• Profili Görüntüle
« Yanıtla #5 : 16 Mayıs 2012, 22:53:10 »
çok ilginç ya. lpg sisteminiz ne? benim filtre de yağ gibi birşey varken sizinkinde nasıl kurum gibi birşey olabiliyor kafam karıştı.

Çevrimdışı rifatshr

• Profili Görüntüle
« Yanıtla #6 : 16 Mayıs 2012, 23:15:32 »
benim de aracım 2001 comfortline otomatik 1 haftadır lpg de arabam silkeliyordu ,bugün lpg ustasına gittim ..! lpg yakıt filitresi, enjektörler,buji değiştirdim arabam da ne silkeleme kaldı nede ağırlık.gaza basmamla yerinde durmuyor uçuuyor ya arabam..bir haftadır sinirden neler yaptım arabama ama sonunda yapıldığı içn mutluyum satmayı bile düşünmüştüm...!!

• Profili Görüntüle
« Yanıtla #7 : 17 Mayıs 2012, 00:00:34 »
hocam naptın ya iki silkeleme yüzünden araç mı satılır. çözülemeyen bi sorun olsa neyse. bence enjektörleri bile değiştirmenize gerek yoktu diye düşünüyorum. kaça değişiyor onlar

Çevrimdışı KATIRAN

• Profili Görüntüle
« Yanıtla #8 : 22 Ağustos 2012, 07:02:37 »
Lpg varsa rengi gri veyi beyazsa arkadaşımızın dediği gibi orjinal ise 26000 tl den kuruş aşağı vermem, canı isteyen alsın.araba sıfır sayılır daha. Lpg yoksa rengi kırmızı mavi vb. İse ancak 24000 tl taş catlasın 24500 tl eder bence.

Çevrimdışı stinger

• Profili Görüntüle
« Yanıtla #9 : 22 Ağustos 2012, 09:38:23 »
arabayı alalı 1 sene oldu bu sorun bendede var bazen sattıracak kadar oluyor arabayı ilk aldığımda neredeyse araba beni üstünden atacak gibi sallıyordu altımda sanki bora değil, boğa varda beni atmaya çalışıyor.  tamircim boğaz kelebeğinden dedi. yenisi 850 TL. boğaz kelebeğini kaç defa temizletip adaptasyın yaptırdım.lpg enjektörünü filtrelerini değiştirdim değiştirdim. enjekterü değiştirince biraz faklı oldu şimdi yaparsa kalkışlarda yada araba devir düşerse yapıyor,
bu normalmi sizdede varmı devir düşükken sallama yapıyormu? sorun neden kaynaklanıyor.
Ben Geçmişimi Çöpe Attım, Çöpüde Ancak Kedi Köpek Karıştırır.

Çevrimdışı vp703

• Profili Görüntüle
« Yanıtla #10 : 22 Ağustos 2012, 14:19:15 »
Abilerim araba teklemiş satıcam diyonuz :) benim lpg bozuk 1 aydır benzinle gidip geliyorum ben heralde yakmam lazım. anlayan eden de yok buralarda. bende bi enjektörlere fln baktırayım
http://www.vwtr.net/forum/otomobilim/07-vp-703-t29100.0.html

Dünya kadar malın olacağına fındık kadar Turbon olsun

Çevrimdışı KATIRAN

• Profili Görüntüle
« Yanıtla #11 : 23 Ağustos 2012, 22:28:58 »
KARDEŞİM BENZİNDE NORMAL ÇALIŞIYORDA LPG TEKLİYORSA BOĞAZ KELEBEĞİ TEMİZSE, BUJİLER VE BUJİ KABLOLARINDA TEMİZSE TEK SORUN ENJEKTÖRDEN ÖNCE LPG BASINC SENSÖRÜ KALIYOR BASINC SENSÖRÜ GELEN GAZI ENJEKTÖRLERE DOĞRU DAĞITMADIĞINDAN TEKLİYOR.GELEN GAZIN BASINCINI DOĞRU AYARLAYAMIYOR, ÇIKMA DEĞİLDE SIFIRINI AL 150 TL CİVARI OLSA GEREK SIKINTI KALMAYACAKTIR.BOŞUNA TEKRAR TEKRAR BOĞAZ KELEBEĞİ TEMİZLETME.

Çevrimdışı ozgrozturk

• Profili Görüntüle
« Yanıtla #12 : 24 Ağustos 2012, 20:55:57 »
Merhaba, bir süredir ben de bu konudan muzdaripim ve çok sinirliyim. Bilgi almak için konu açacaktım şimdi. Ben yeni LPG taktırdım, taktırdıktan bir ay sonra krank devir sensörüm bozuldu. Pek önemsemedim değiştirdik, iki ay sonra yani şimdi de araba LPG de giderken 2-3 bin devir arası bir sallıyor kendini yolda. Çok küçük silkelemeler, sanki birisi arkasından tutuyormuş gibi. Benzine alınca saat gibi hiç sorun yok.  Bir süre bekledim ne olacak diye, şimdi de motor soğukken daha çok sorun yapıyor, kalkışlarda neredeyse stop edecek duruma geliyor. Az önce hafif bir yokuş aşağı yolda ikinci vitese aldım ve gaza bastım bir kaç kez silkeledi kendini toparlayamadı. Yine şimdi küçük bir yokuşu çıkarken durmam gerekti, arabayı çalıştıralı bir iki dakika olmuştu zaten LPG ye geçmişti yani, yoldan yayalar geçince durdum ve kalkış yaparken stop etti. Önceki gün düz yolda park ederken stop etti. LPG taktırdığıma lanet etmeye başladım. Taktırdığım yere götürdüm, ayarlarına bakıldı. Bir kaç sürüş testinden sonra usta, "benzinde de yapıyor. 2-3 bin devir arası ama sen hisseedemiyorsun, yani LPG ile ilgili bir sorun yok. Ateşleme bobinine bir baktır." şeklinde cevap verdi. Bursa'da doğuş oto servisinden ayrılmış birisine gösterdim. Orjinal test sistemine bağladı arabayı ve hiç bir sorun bulamadı, bir kaç tur attıktan sonra. "LPG taktırdığın için  bunu yapıyor, Egzos sensörü LPG gazının sinyalini eşit gönderemiyor vs." gibi bir arıza çıkardı. Sensörü LPG bozuyor, yenisini taksam yine bozulur bence hiç taktırma" dedi. Tekrar getirdim ilçe de bir kaç usta gördü, Ateşleme bobini ve bujileri değiştirip bir bakalım diyorlar. Kalkıp şimdi o kadar masraf yapmakta istemiyorum, benzinde bir sorun yapmıyor arabam. Yapıyorsa da ben farketmiyorum, bu üçüncü Golf'üm bir türlü çözüm bulamadım bu işe. Golf arabası olan bir tanıdığım ya da ateşleme bobini elinde olan bir tanıdık usta olsa parçayı denettireceğim, deneme parası bile vermeye hazırım. Ama arabadan soğudum artık. Acil çözüm arıyorum bu duruma.

Çevrimdışı KATIRAN

• Profili Görüntüle
« Yanıtla #13 : 03 Eylül 2012, 05:14:02 »
AYNI SORUN BENİM ARABADA DA VARDI NELER YAPTIRMADIM, BOĞAZ KELEBEĞİ TEMİZLETME BUJİ DEĞİŞTİRME BUJİ KABLOLARI DEĞİŞTİRME, VW SERVİSİNDE ADAPTASYON AYARI, EN SON BASINÇ SENSÖRÜ ŞİMDİ SAAT GİBİ ÇALIŞIYOR, AYNI BENİM ARABADA SOĞUKKEN DAHA ÇOK TEKLİYORDU ISININCA FAZLA FARKEDİLMİYORDU DELİ OLMUŞTUM, ŞİMDİ RAHATIM.SENDE BİR LPG SERVİSİNE GÖTÜR BİLGİSAYARA BAĞLAYINCA BELLİ OLUYOR 90 OLMASI GEREKEN BASINÇ 30- 33 LERDE OLUYOR. SEN BİR ONA BAKTIR.