Gönderen Konu: Haberi Duydunuz mu. Xenon YASSAK!  (Okunma sayısı 13592 defa)

Çevrimdışı golge

• Profili Görüntüle
Haberi Duydunuz mu. Xenon YASSAK!
« : 05 Nisan 2010, 20:36:05 »
Yüksek Aydınlatma Yasak!

04 Nisan 2010 / 19:44

Emniyet Genel Müdürlüğü otomobillerde yüksek aydınlatma yapan beyaz farlara karşı 81 ilde sıkı bir çalışma başlattı ve orjinalinde olmayan xenon far takanlara 62 lira para cezası verilecek.
Otomobillerde yüksek aydınlatma sağlayan xenon farların yaygınlaşması, Emniyet Genel Müdürlüğü'nü harekete geçirdi. Trafik polislerinin 81 ilde yapacağı denetimlerde aracın orijinalinde olmayan standart dışı xenon far takanlara 62 lira para cezası verilecek.
Kısa far durumunda bile uzun far gibi sürücülerin gözünü alan farlara karşı emniyet yeni bir denetim programı geliştirdi.
81 ilde yapılacak denetimlerde aracın orijinalinde olmayan standart dışı xenon far takanlara 62 lira para cezası verilecek. Standart dışı xenon farlar hakkında yapılan şikâyetler trafik ekiplerinin yeni denetime çıkmasına sebep oldu.
Polisler, hız, alkol, emniyet kemeri, cep telefonu gibi denetimlerin yanı sıra artık xenon far kontrolü de yapacak. Standart dışı xenon far taktıran araçlara "Karayolunu kullananlar için tehlike yaratacak şekilde ışık donanımı kullanmaktan" 62 lira ceza kesilecek. Bu farların araçların orijinalinde bulunması halinde ise herhangi bir ceza uygulanmayacak. Bu arada ekipler, xenon farların yanı sıra önümüzdeki günlerde cam filmli araçlara dönük de sıkı bir denetim gerçekleştirecek. Filmli araç kullananlara ilgili kanun maddesine göre cezai işlem yapılacak.

Kaynak
« Son Düzenleme: 05 Nisan 2010, 20:41:14 Gönderen: golge »
.../-----------------\...
../__________ ___\..
./[__]======[__] \. |\_______________/| |_\_____________/_| 
       my golf is my passion

Çevrimdışı GolfMk1Diesel

• Profili Görüntüle
Ynt: Haberi Duydunuz mu. Xenon YASSAK!
« Yanıtla #1 : 05 Nisan 2010, 20:39:41 »
 :o Yeni arabaların hepsinde var ama.. :o
Kılıçoğlu Garage.

Çevrimdışı golge

• Profili Görüntüle
« Yanıtla #2 : 05 Nisan 2010, 20:41:43 »
Valla ben de 1 ay oldu taktıralı. Sanırım orjinal olmayanlara yasak.
../__________ ___\..
       my golf is my passion

Çevrimdışı lostys

• T-Dawg!
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #3 : 05 Nisan 2010, 20:42:38 »
ooooooooh be hele şükür :) sonunda...

Çevrimdışı mustklc

• Profili Görüntüle
« Yanıtla #4 : 05 Nisan 2010, 20:52:24 »
iyi oldu. uzun yolda mahvettiler bizi
Araba binmek içindir..

Çevrimdışı GolfMk1Cabrio

• My Life Golf GTI :)
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #5 : 05 Nisan 2010, 20:55:13 »
Hem sevindim hem sinirlendim dedikleri gibi çok fazla ışık vuruyo dandik Şahin'lere bile takıyolar insan göz bırakmıyolar  :bekleriz: Bende taktırmayı düşünüyodum  :(
ob ein leben nach dem cabrio ist ???

Çevrimdışı ozmo

• 96 Polo 1.6
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #6 : 05 Nisan 2010, 20:59:08 »
oh be ne güzel haber bu çakma xenonlardan gına gelmişti adamda göz bırakmıyordu valla

Çevrimdışı mertkoray

• Profili Görüntüle
« Yanıtla #7 : 05 Nisan 2010, 21:07:48 »
güzel haber ;)

Çevrimdışı golge

• Profili Görüntüle
« Yanıtla #8 : 05 Nisan 2010, 21:09:58 »
e benim zenon nolcak. yav arkadaşlar benimki asla göz almaz dağılmıyor da böyle milimetrik ayarlattım neredeyse. gitti 500 kağıt.
../__________ ___\..
       my golf is my passion

Çevrimdışı GolfMk1Diesel

• Profili Görüntüle
« Yanıtla #9 : 05 Nisan 2010, 21:31:29 »
Valla ben de 1 ay oldu taktıralı. Sanırım orjinal olmayanlara yasak.

Nasıl anlıyacaklar ya ?

Valla hiç sevinmedim çok kötü oldu bu olay.. ozaman  angelde, beyaz yanan ampulde yasak olsun bari. :-X :-\
Kılıçoğlu Garage.

Çevrimdışı mecamir

• Doğuştan VW'ci...
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #10 : 05 Nisan 2010, 21:34:01 »
bunu Türkiye'de uygulayamazlar. ya herkese kösecekler, ya da kimseye ses çıkarmayacaklar. Ha memurun insiyatifine kalırsa eyvallah, adamın gözünü alanlara yazsın ama benim gibi yerden 40 cm yukarısına kadar aydınlatanlara dokunmasın. Önümdeki aracın tamponunu bile aydınlatmıyor neredeyse benimki :) Direk işini yapıyor, yolumu aydınlatıyor :)

Çevrimdışı Mk1GTI

• Profili Görüntüle
  • Otomobil: VW Golf mk1 GL
« Yanıtla #11 : 05 Nisan 2010, 22:06:02 »
Allah razı olsun allah tuttuklarını altın etsin özellikle bizim gibi aracı yere basanları mahfettiler bu çakma xenoncular..
"Çalışmadan, öğrenmeden, yorulmadan rahat yaşamanın yollarını alışkanlık haline getirmiş milletler, evvela haysiyetlerini, sonra hürriyetlerini ve daha sonra da istikballerini kaybetmeye mahkumdurlar"

Çevrimdışı Mk1GTI

• Profili Görüntüle
  • Otomobil: VW Golf mk1 GL
« Yanıtla #12 : 05 Nisan 2010, 22:16:19 »
Nasıl anlıyacaklar ya ?

Valla hiç sevinmedim çok kötü oldu bu olay.. ozaman  angelde, beyaz yanan ampulde yasak olsun bari. :-X :-\

Angella ne alaksı var bunun şimdi abuk sabuk konuyu çevirmeyin..   Xenon kit diye araçlara yüksek wattlı ampul takılıyor sen istersen bunu 1 metre önüne ey ayarlarla ama genede nafile... Çok yüksek wattlı ampul takıldığı için aşırı bir parlak beyaz karşıdaki insanın gözünü alıyor neyaparsan yap arkamdan çakma xenonlu bi araba geldimi aynalarımı kapatıyorum camımdan gözüme yansıyor heleki karşıdan geliyosa resmen gözümü kapatıyorum çok iğrenç bir durum bu...

Son model araçlarda beyaz ışık gerçek xenon diyelim dikkat ettiyseniz mercek içerisindedir ve bu mercek sayesinde düşük wattlı beyaz ampul belirli bir noktaya ışık süzüyor ve nerdeyse hiç göz almıyor...

Aynı durum gene kullandığımız angel yada değil kristal farlardada böyle.. Ampul drekt ışığı tastan yansıtıyor ampul den yola değil..
« Son Düzenleme: 05 Nisan 2010, 22:17:05 Gönderen: Mk1GTI »
"Çalışmadan, öğrenmeden, yorulmadan rahat yaşamanın yollarını alışkanlık haline getirmiş milletler, evvela haysiyetlerini, sonra hürriyetlerini ve daha sonra da istikballerini kaybetmeye mahkumdurlar"

Çevrimdışı cemdermen

• Profili Görüntüle
« Yanıtla #13 : 06 Nisan 2010, 00:49:43 »
ufak illerde bu uygulama geçerli olabilir, istanbulda polisin bu tür olaylarla ilgilenecek vakti mi var...

istanbulun yarısı APP plaka, xenon, film, tesisat takılı, sigortasız, ehliyetsiz dolaşanlarda cabası...

polisin atatürk oto sanayi sitesine  zincir vurması lazım...

far ayarı yoksa xenon olsun olmasın göz alıyor...xenondan dolayı hiç selektör yemedimmm...unutmadan far ayarı  olmayan araçlar TÜVden hafif kusur olarak geçecek...

duyda inanma cinsinden, haber olsun diye haber yapmışlar
2006 VW ABT Polo 1.4 Trendline ABS Polo 9n3 ABT Tuning ve Cruise Control