Gönderen Konu: Klima Gazı Hakkında Yardım..  (Okunma sayısı 12897 defa)

Çevrimdışı Sinancetintas

• Yaşam İlaçım Oldun Golf..
    • Profili Görüntüle
  • Otomobil: Golf 4'den Sonra Golf 5
Klima Gazı Hakkında Yardım..
« : 18 Haziran 2012, 17:46:35 »
Merhabalar arkadaşlar,

araçım 99 Golf 4 1.6 SR Benzin Climatronik..
Bu araç sıcaklarda hiç içerisini sogutmuyor, bi arkadaşım klima gazı bitmiştir falan dedi bunu nasıl anlarız ve masrafı ne kadardır bilen var mı?? Ve Gerçekten Bittiginde bi sıkıntı oluyor mu??
Das Auto..

Çevrimdışı nizam

• Volkswagen Türkiye
  • VW BORA 1.9 TDI 66 kv
    • Profili Görüntüle
Ynt: Klima Gazı Hakkında Yardım..
« Yanıtla #1 : 18 Haziran 2012, 17:49:00 »
bittiğinde araba sogutmaz konuyu belirtirken yazmıssınız. spedyy gibi yerlerde bakım dahil 70 lira gibi bir rakama yapıyorlar garanti olur hiç yoktan sanayide fiyat ustanın yapacaklarına göre değişir 50 100 arası önemli olan kaçak ve klima komprosöründe sıkıntı olmasın
Paylaştığın senindir, biriktirdiğin değil

Yunus EMRE

ARABA ARIYOM BİLADER SORUN MU VAR :)

Çevrimdışı Buhar

• Profili Görüntüle
« Yanıtla #2 : 18 Haziran 2012, 19:03:34 »
Aynen arkadaşnda dediği gibi önemli olan kaçak olmasın çok zor bulunuyor meret.Bizim buralarda gaz dolumu 80 tl

Çevrimdışı golf435

• Profili Görüntüle
« Yanıtla #3 : 19 Haziran 2012, 00:44:21 »
Merhabalar arkadaşlar,

araçım 99 Golf 4 1.6 SR Benzin Climatronik..
Bu araç sıcaklarda hiç içerisini sogutmuyor, bi arkadaşım klima gazı bitmiştir falan dedi bunu nasıl anlarız ve masrafı ne kadardır bilen var mı?? Ve Gerçekten Bittiginde bi sıkıntı oluyor mu??

İzmir kalender oto karabağlarda 70 tl ye gaz ve klima yağı dolumu yaptırdım,canavar gibi oldu,bir cihaza bağlıyor gaz basmadan önce ibre düşerse kaçak var diyor ve aramaya başlıyor köpüklü suyla,ibre düşmesede her ihtimale karşı bir arama yapılıyor,klima filtreside değiştirdim,ayrıca radyotörü yıkattım.

gaz basımı olduktan sonra dikkat edilmesi gereken ,yolda giderken klima açılmamalıymış,komprasör yağ almadan çalışıyormuş buda komprasör arızasına sebebiyet veriyor,araç durur vaziyette olmalıymış,ayrıca kışın haftada 2 kez 3-5 dakika klimanın çalışması gerekliymiş.

Çevrimdışı jackhal

• gri olmasın da...
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #4 : 19 Haziran 2012, 12:40:55 »
Ben klimayı açınca araba kağnıya dönüyor resmen. O yüzden cam indirmeye devammm  :D :D

Çevrimdışı ferhattasdemir

• Eksantrik sübap açar, motora benzin kaçar :)
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #5 : 20 Haziran 2012, 00:47:14 »
gaz basımı olduktan sonra dikkat edilmesi gereken ,yolda giderken klima açılmamalıymış,komprasör yağ almadan çalışıyormuş buda komprasör arızasına sebebiyet veriyor,araç durur vaziyette olmalıymış,ayrıca kışın haftada 2 kez 3-5 dakika klimanın çalışması gerekliymiş.

bunu kim söylüyor? uzun yolda 110 km/h hızla giderken klima açmak istersen duracakmıymışsın yani. bunu söyleyenin düşündüğünü alman mühendisler düşünememiştir mi diyorsunuz yani? sonuçta rölantide çalışırken de devir var yolda giderken de. ikisinde de motora yük bindiriyor.

Ben klimayı açınca araba kağnıya dönüyor resmen. O yüzden cam indirmeye devammm  :D :D

ACS ye devam :)
Eksantrik sübap açar, Motora benzin kaçar
Çok zorlama kelebeği, Araba altından uçar... :)

Çevrimdışı emrah_akkas

• Profili Görüntüle
« Yanıtla #6 : 20 Haziran 2012, 08:22:08 »
bunu kim söylüyor? uzun yolda 110 km/h hızla giderken klima açmak istersen duracakmıymışsın yani. bunu söyleyenin düşündüğünü alman mühendisler düşünememiştir mi diyorsunuz yani? sonuçta rölantide çalışırken de devir var yolda giderken de. ikisinde de motora yük bindiriyor.

ACS ye devam :)

:tamamdir :tamamdir

Çevrimdışı golf435

• Profili Görüntüle
« Yanıtla #7 : 20 Haziran 2012, 15:28:11 »

--------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Kalender OTO KLİMA YEDEK PARÇA VE KOMPROSÖR
TAMİR BAKIM SERVİSİ    0232 254 02 83 - 0555 291 94 78 bu servis uyardı arayıp konuşabilirsiniz.

ayrıca google da şu cümleyle (  Klimanızı kesinlikle yüksek devirde seyrederken devreye almayın.  )  aratma yaparsanız kullanım bilgilerinden bahsediliyor,servisin beni uyarısı bu şekildeydi,tabi siz kendiniz araştırın derim.
« Son Düzenleme: 20 Haziran 2012, 15:34:03 Gönderen: golf435 »

Çevrimdışı Sinancetintas

• Yaşam İlaçım Oldun Golf..
    • Profili Görüntüle
  • Otomobil: Golf 4'den Sonra Golf 5
« Yanıtla #8 : 21 Haziran 2012, 19:14:32 »
Benim bu konu hakkında duydugum mutlaka giderken açılması gerekiyorsa debraja basarak açılmasıydı.. başta çok saçma gelmişti ama sonra çok kişiden duydum bunu.. :S bu sebepde mantıklı geldi açıkçası..
Das Auto..

Çevrimdışı emrah_akkas

• Profili Görüntüle
« Yanıtla #9 : 21 Haziran 2012, 19:26:18 »
Ben bunu bilmiyordum eğer öyleyse araştırmak lazım ama mantıksız ben bugüne kadar araçla seyir halindeyken açtım hep ne gibi bir zararı olur ki acaba...

Çevrimdışı ZEGG

• Profili Görüntüle
« Yanıtla #10 : 21 Haziran 2012, 22:22:38 »
klima açıkken marşa da basılmaması gerekli. aracınızı çalıştırmadan önce klimanızın kapalı olmasına dikkat edin. eski çalıştığım firmada bi abimiz hyundai starexin motorunu yaktı. usta sebebin bu olduğunu söylemiş. o gün bugündür dikkat ederim.

Çevrimdışı metinmb407

• Profili Görüntüle
« Yanıtla #11 : 21 Haziran 2012, 23:16:10 »
Yüksek devirde klimayı açmanın zararlı olabileceğini bende duydum. 100 km ile giderken aracı boşa alıp klimayı açıyorum ondan sonra yola devam ediyorum. Araç giderken klima açmak kayışlarına zarar verebilir diye düşünüyorum. Sonuçta gücünü motordan alıyor. VW nin düşünmediğini de biz düşünelim değil mi :)

Çevrimdışı ferhattasdemir

• Eksantrik sübap açar, motora benzin kaçar :)
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #12 : 21 Haziran 2012, 23:48:03 »
az önce kullanma kitapçığını okudum bu şekilde hiçbir uyarı yok. düşünsenize uzun yolda iken climatronic de econ modunda iken camlara vermek isteseniz otomatik olarak klimaya geçer. yine econ da iken hava resirkülasyon açmak istediniz otomatik olarak klimaya geçer. bu işlemlerin hepsi içinde debrijaya basılmazki. veya en son klimada kapattınız. şimdi econ da açmak istiyorsunuz açtığınız anda klima da. başka marka araçları bilmem ama vw böyle bir tehlike olsaydı uyarırdı diye düşünüyorum. ben hep o şekilde kullanıyorum çok şükür şimdilik bi sıkıntı yok. ama şu var tabi gaza basıyorken açmıyorum ayağımı gazdan çekip öyle açıyorum ben o esnada direk motorun gücünü değil araç ataletinden oluşan frenleme etkisini kullanıyor  :tamamdir
« Son Düzenleme: 21 Haziran 2012, 23:48:58 Gönderen: ferhattasdemir »
Eksantrik sübap açar, Motora benzin kaçar
Çok zorlama kelebeği, Araba altından uçar... :)

Çevrimdışı metinmb407

• Profili Görüntüle
« Yanıtla #13 : 22 Haziran 2012, 19:35:36 »
Ferhat bey ayağımı gazdan çekiyorum demişsiniz ama araç motoru giderken ayağınızı gazdan çekseniz bile belirli devri çevirmeye devam ediyor :) VW mühendisleri açıklamamamış olabilir belki bir zararıda olmayabilir. Mühendisler aşırı hız yapmayın da demiyor mesela :)

Örneğin kitapçıkta şöyle bir ikaz görmedim; aracı çalıştırmadan önce ışıkların sönmesini bekleyin. Ama sizde bekliyor olmalısınız :)