Gönderen Konu: BORA -GOLF Hakkında sormak istediğiniz her konuda yardım için beklerim...  (Okunma sayısı 234992 defa)

Çevrimdışı Mekatronik34

• Profili Görüntüle
Passi bey bana biraz konuyu açrmısınız yani aracın motor kodu ve hangi durumda turbodan sorun yaşadınız onları solermısınız tam olarak sorunu solersenız  daha verimli cevaplar verebılırım .
Dikkat ısırır !!!

Çevrimdışı DeSiGNeR

• Profili Görüntüle
Tüm boracı arkadaşlara selamlar.
Bora 1.6 pasific 2004 model aracımda kalkışlarda bazen kavrama anında şangır şungur ses geliyo. Kalkış anında gaza fazla basarsam sorun yok. Bunun sebebi baskı balata olabilir mi? Yardımlarınız için şimdiden teşekkürler.
Çektim Borayı Altıma.... Bas gaza aşkımmm bas gaza....

Çevrimdışı Mekatronik34

• Profili Görüntüle
Designer kalkışlarda 1000 d/d nın altında kalkış yapmaya çalısırsan cıkan ses avans sesi tum bora golf hepsınde bu ses var bıraz daha gazlı kalk sorun olmaz iyi gunler.
Dikkat ısırır !!!

Çevrimdışı alpergndz

• Profili Görüntüle
tüm bora severlere iyi akşamlar.Sizlere bir kaç sorum olacak cevaplarsanız yada fikrinizi söylerseniz sevinirim.

1-Yozgatta öğretmenlik yapıyorum malum burası Ekim-Mart aylarında baya bir soğuk ve -25 yada -30 lara indiği günler oluyor havanın.Ben artık kış aylarında aracımın yağını 5*30 (Ekim-Nisan Ayları arasında) yaz mevsiminde ise 10*40 (Mayıs-Eylül ayları arasında) yağ ile kullanmayı düşünüyorum.Özellikle kışın ince yağ olsun diyorum çalıştırmada ve yağlamadi zorluktan dolayı.

Yukarıda belirttiğim aylar arasında 5*30 ve 10*40 kullanmamın bir sakıncası olurmu?Ortalama her 6-7 binde bir yağ değişecek.

2-Bana hangi yağ markalarını tavsiye edeersiniz? yazın memleketten 10*40 almıştım casrtol magnetec 4 lt mına 60 ytl vermiştim sanırım.Ama şimdi hepsiburada.com sitesinde 4 lt SHELL 10*40 yağ var fiyatı 50 ytl

http://www.hepsiburada.com/formula-shell-10w-40-5-litre-motor-yagi/productDetails.aspx?categoryid=26005&productid=otbt10w40#tablnk

ve 5*30 için hangi marka yağı önerirsiniz?

Yılda 2 kere yağ değişimi yapacağım için çok pahalı yağ istemiyorum.Yıllk ortalama 15 000 km falan yapıyorum.Tabiki değişimlerde hava ve yağ filtreside değişecek.

Po nun maximasınıda uygun fiyat diyorlar.Kullanan varmı?

3-Arka cam resistansı çalışınca radyo cızırtı yapıyor.Resistansı kapatınca ses kesiliyor.Nedeni nedir acaba?

4-cam sileceklerim eskimiş sanırım çünkü izli siliyor.Banana tip hangi marka önerirsiniz?

5-Benzin filtresi ne zaman hangi nedenlerden dolayı değişir?Ne kadarlık bir parçadır?

6-benzin deposuna enjektörleri ve depodaki buharı suyu temizleyen bir sıvı var sanırım.Depoya boşaltılıyormuş.Bu nedir?Ne zaman nasıl kullanılır?hangi marka almalıyım?

Cevap veren tüm arakadaşlara teşekkürler...
« Son Düzenleme: 12 Ocak 2009, 17:47:22 Gönderen: alpergndz »

Çevrimdışı passi

• Profili Görüntüle
Passi bey bana biraz konuyu açrmısınız yani aracın motor kodu ve hangi durumda turbodan sorun yaşadınız onları solermısınız tam olarak sorunu solersenız  daha verimli cevaplar verebılırım .

araç passat 2004 model tdi
motorr no: AVF432305
şimdi kardeşim yolda normal bir şekilde ilerlerken birden aracın sanki turbosu devreye girmedi
yani doldurmadı aracı, basıyorum ama gaz yemiyo resmen, sora aracı durdurdum bir kaç dakika sonra tekrar bindiğimde aracta hiç bişe yoktu, normal bir şekilde arac deli gibi gidiyodu, fakat yolda giderken tekrar birden arac gaz kesti, gaz yemedi yine.. aynı olay yazında olmuştu, hava kütle ölçeri değiştirdim
araç düzelmişti, şimdi diyorum kendi kendime dokuzuncu ayda deiştirdim bu parcayı tekrar hemen bozulmuş olabilir mi yani normal mi bu kadar kısa surede? yada baska ne gibi sorun olabilir aracta?
bu arada 2 gundur de kullanıyorum hiç bişe olmadı normal gidio arac bu olayı sadece 2 kere yaptı

Çevrimdışı Mekatronik34

• Profili Görüntüle
araç passat 2004 model tdi
motorr no: AVF432305
şimdi kardeşim yolda normal bir şekilde ilerlerken birden aracın sanki turbosu devreye girmedi
yani doldurmadı aracı, basıyorum ama gaz yemiyo resmen, sora aracı durdurdum bir kaç dakika sonra tekrar bindiğimde aracta hiç bişe yoktu, normal bir şekilde arac deli gibi gidiyodu, fakat yolda giderken tekrar birden arac gaz kesti, gaz yemedi yine.. aynı olay yazında olmuştu, hava kütle ölçeri değiştirdim
araç düzelmişti, şimdi diyorum kendi kendime dokuzuncu ayda deiştirdim bu parcayı tekrar hemen bozulmuş olabilir mi yani normal mi bu kadar kısa surede? yada baska ne gibi sorun olabilir aracta?
bu arada 2 gundur de kullanıyorum hiç bişe olmadı normal gidio arac bu olayı sadece 2 kere yaptı

Passi bey aracınızda değişken kanatcıklı turbo var turbonun içindeki küçük kanatlar hareket ederek düşük devirde havanın debisini arttırarak yüksek devir dönmesini sğlar ve turbo basıncı düşük devirlerde dahi çok verimli hale gelir yüksek devirlerde ise turbıunun kanatları açılarak havanın debisini düşürür ve turbonun uretmesı gerekenden fazla basınç uretmesını engeller eğer bu natcıklarda kurumdan dolayı sıkışma olursa yuksek devırde uretmesı gerekenden fazla basınç üretir ve turbo basınç sensörü motor kontrol ünitesine yüksek basınç sinyali vererek turboyu iptal etmesi komutunu verir motor kontrol ünitesi turbo basıç valfini kumanda ederek turboyu iptal eder ve çekiş aşırı düşer.Taki aracınızı stop edip tekrar çalıştırana kadar.
Tek bir çözümü var turbo sökülecek kanatcıkları temızlenecek ve tekrar takıldıktan sonra gerekırse basınç ayarı yapılacak aracınızda çok fark göreceksiniz.Unutmadan turbonun kanatcıkları temızlenecek pervanesi değil.
Bahsettiğiniz kesme olayını tekrar araca fazla yuklendıgınızde ozellıkle 5.ve 6 viteste yuksek surat yapmaya çalıştıgınızda verir o nedenle sureklı sureklı aynı sorunu yasamıyorsunuz.
Sorun yaşama ihtimaline karşı turbo basınç ayarlama valfi ve hortumlarınıda değiştirebilirsiniz 80 ytl civarındadır fiyatı.turbo temizleme işlemi içinde yaklasık 100 ytl işçilik isterler tabi bilen bi usta yapması lazım yoksa elinde kalır.
Bu sorunun kesin çözümü budur umarım açıklayıcı olmuştur görüşmek üzere ..
Dikkat ısırır !!!

Çevrimdışı Mekatronik34

• Profili Görüntüle
tüm bora severlere iyi akşamlar.Sizlere bir kaç sorum olacak cevaplarsanız yada fikrinizi söylerseniz sevinirim.

1-Yozgatta öğretmenlik yapıyorum malum burası Ekim-Mart aylarında baya bir soğuk ve -25 yada -30 lara indiği günler oluyor havanın.Ben artık kış aylarında aracımın yağını 5*30 (Ekim-Nisan Ayları arasında) yaz mevsiminde ise 10*40 (Mayıs-Eylül ayları arasında) yağ ile kullanmayı düşünüyorum.Özellikle kışın ince yağ olsun diyorum çalıştırmada ve yağlamadi zorluktan dolayı.

Yukarıda belirttiğim aylar arasında 5*30 ve 10*40 kullanmamın bir sakıncası olurmu?Ortalama her 6-7 binde bir yağ değişecek.

2-Bana hangi yağ markalarını tavsiye edeersiniz? yazın memleketten 10*40 almıştım casrtol magnetec 4 lt mına 60 ytl vermiştim sanırım.Ama şimdi hepsiburada.com sitesinde 4 lt SHELL 10*40 yağ var fiyatı 50 ytl

http://www.hepsiburada.com/formula-shell-10w-40-5-litre-motor-yagi/productDetails.aspx?categoryid=26005&productid=otbt10w40#tablnk

ve 5*30 için hangi marka yağı önerirsiniz?

Yılda 2 kere yağ değişimi yapacağım için çok pahalı yağ istemiyorum.Yıllk ortalama 15 000 km falan yapıyorum.Tabiki değişimlerde hava ve yağ filtreside değişecek.

Po nun maximasınıda uygun fiyat diyorlar.Kullanan varmı?

3-Arka cam resistansı çalışınca radyo cızırtı yapıyor.Resistansı kapatınca ses kesiliyor.Nedeni nedir acaba?

4-cam sileceklerim eskimiş sanırım çünkü izli siliyor.Banana tip hangi marka önerirsiniz?

5-Benzin filtresi ne zaman hangi nedenlerden dolayı değişir?Ne kadarlık bir parçadır?

6-benzin deposuna enjektörleri ve depodaki buharı suyu temizleyen bir sıvı var sanırım.Depoya boşaltılıyormuş.Bu nedir?Ne zaman nasıl kullanılır?hangi marka almalıyım?

Cevap veren tüm arakadaşlara teşekkürler...
Alper bey
1.Aracınız her türlü iklim şartları düşünülerek üretildiği için castrol magnetec 10/40 yağ uygun görülmüş ve değişim km si 1 yıl yada 15 bin km dir bunun dışında yapacagınız değişimler gerekksiz masraftan başka birşey değil .
2.İÇİM etmez değiştircem derseniz shell veya castrol dan şaşmayın 5/30 yağ fiyatı litresi 25 ytl diye biliyorum.
3. Silecekleri kesinlikle orjinal kullanın orjinalını bulamazsanız bosch marka alın .
4.Benzin filtresi 30 bin km de bir değişir fakat anadludakı ıstasyonlardakı yakıt lar biraz kırlı olabılıyor 15 bın kmde değiştirin ve fiyatı 15 ytl civarı.
5.benzin deposu temizleyicileri depodakı tortuları çözerek enjektörlerin tıkanmasına neden olabilir bence hiç denemeyin arka koltugun altından depo şamandırasını sokup elınızı sokup temiz bir süngerle depoyu ter temız yapabılırsınız.
6. Teyple alakalı olarak herhangi bir işlem tavsiyesi yapamıycam kusur bakmayın bu durum benım basıma hiç gelmedi bilgi toplayıp sıze haber verırım.
Dikkat ısırır !!!

Çevrimdışı DeSiGNeR

• Profili Görüntüle
Designer kalkışlarda 1000 d/d nın altında kalkış yapmaya çalısırsan cıkan ses avans sesi tum bora golf hepsınde bu ses var bıraz daha gazlı kalk sorun olmaz iyi gunler.
Teşekkürler arkadaşım.  :tamamdir
Çektim Borayı Altıma.... Bas gaza aşkımmm bas gaza....

Çevrimdışı alpergndz

• Profili Görüntüle
mekatronik bey teşekkürler cevabınız için...

Çevrimdışı passi

• Profili Görüntüle
teşekkür ederim kardeşim yardımın için

Çevrimdışı 06zn999

• Profili Görüntüle
mekatronik bey benim aracım 1999 model bora comfortline 8v olanlardan size sorum şu olacak ben aracıma 6 ay boyunca kaliteli biyerlerde bakım yaptıramayacağım aracım 200 bin km de şimdi sağlam bi şekilde başıma iş açabilecek her türlü bakımını yaptırmak istiyorum bg markası ile ilgili tavsiyenizi dikkatle okudum , buna benzer başka önerilerinizde var mıdır?
arabaya ne gibi masraflar edebilirim daha sağlıklı olması için?
şimdiden teşekkür ederim...saygılar

Çevrimdışı altay

• Profili Görüntüle
syn mekatronik34 bende 2001 auto bora var.seyir halinde şanzımandan diye tahmin ettigim ince bir ıslık şeklinde bir ses geliyor.aynı uçaga bindiginizde  motorundan gelen ses gibi.çok benziyor bu sese.yüksek hızda boşa aldıgımda ses kesilmiyor yani şanzımandan geliyor.aracı ikinci el aldım.alırken serviste ustaya sordugumda otomatik sanzıman old. için gelir bu ses dedi.ozamande pek tatmin olmadım ama sesten çok rahatsız olmadıgım için üzerine düşmedim.başka boralarda varmmı bu ses bilmiorum.

Çevrimdışı Mekatronik34

• Profili Görüntüle
mekatronik bey benim aracım 1999 model bora comfortline 8v olanlardan size sorum şu olacak ben aracıma 6 ay boyunca kaliteli biyerlerde bakım yaptıramayacağım aracım 200 bin km de şimdi sağlam bi şekilde başıma iş açabilecek her türlü bakımını yaptırmak istiyorum bg markası ile ilgili tavsiyenizi dikkatle okudum , buna benzer başka önerilerinizde var mıdır?
arabaya ne gibi masraflar edebilirim daha sağlıklı olması için?
şimdiden teşekkür ederim...saygılar
Aracınızın bakım zamanını  geçirmediğiniz sürece sorun yaşamazsınız nerede yaptırdıgınız onemlı degıl yağ yağ filtresının suresını geçırmeyın yeter.Eger bg urununu kullanmak ıstersenız yetkılı servıslere gıtmenız gerekır.Alternatıf olarak tavsıye edebılecegım carbon clean dıye bır urun var oda ıs gorur fakat o cıhaza baglanarak yapılır ve duzgun yapılmazsa motora zarar verebılır bence o konulara gırmeyın sız 200 bın kmde motora hıç bışey olmaz yeterkı yagı suyu tam olsun.
Dikkat ısırır !!!

Çevrimdışı Mekatronik34

• Profili Görüntüle
syn mekatronik34 bende 2001 auto bora var.seyir halinde şanzımandan diye tahmin ettigim ince bir ıslık şeklinde bir ses geliyor.aynı uçaga bindiginizde  motorundan gelen ses gibi.çok benziyor bu sese.yüksek hızda boşa aldıgımda ses kesilmiyor yani şanzımandan geliyor.aracı ikinci el aldım.alırken serviste ustaya sordugumda otomatik sanzıman old. için gelir bu ses dedi.ozamande pek tatmin olmadım ama sesten çok rahatsız olmadıgım için üzerine düşmedim.başka boralarda varmmı bu ses bilmiorum.
Merhaba .
Bahsettiğiniz sesi anladım içiniz rahat olsun o ses tüm otomatiklerde var o sesin tak kaynağını açıkçası hiç araştırmadım ama tahmin ediyorumki  tork konvertorunun içindeki yağın silkulasyon sesi olabilir diye düşünüyorum sizi rahatsız etsede etmesede malesef o sesin çözümü yok :( Ama tekrarlıyorum  içiniz rahat olsun bu bir arıza değil.
Dikkat ısırır !!!