Gönderen Konu: BORA -GOLF Hakkında sormak istediğiniz her konuda yardım için beklerim...  (Okunma sayısı 235681 defa)

Çevrimdışı sweety86

• Profili Görüntüle
Mekatronik34 bey benim dikiz aynam bozuldu. Aynanın bir kısmı daha koyu gösteriyo. Bazı arkadaşlar aynanın ömrünün dolduğunu söylüyor bu doğrumu. (Aracım bora 99 comfortline 130 000 kmde) Yenisininde 450TL civarı olduğunu söylediler. Aynayı düzeltmenin başka yolu yokmu. Fakat aynam araba çalışmıyo iken normal gösteriyo ama arabayı çalıştırınca sorun ortaya çıkıyor. Bu aynanın kontakla bir ilgisi varmı???  Ve dün arabama bindiğimde aynanın yerinden düştüğünü ve bağlı olduğu kablolar sayesinde havada sallanıyorken buldum. Durduk yere düşmesine bir anlam veremedim. Oto camcıya gittim ve camcı sensörün bulunduğu parçayı ve aynayı tutacak olan parçayı çıkartıp yapıştırdı. Bir gün böyle kalsın kurusun sonra takarız dedi. Yağmur sensörünün kabloları dışında aynaya takılacak olan kablolar var. Bu kablolar ne işe yarıyo. Acaba bu kabloları aynaya takmasam aynam eskisi gibi gösterirmi. Aynayı elime aldığım zaman eskisi gibi normal gösteriyo. Yenisinide almaya imkanım şu an yok.  Ne tavsiye edersiniz???

Çevrimdışı Mekatronik34

• Profili Görüntüle
Mekatronik34 bey benim dikiz aynam bozuldu. Aynanın bir kısmı daha koyu gösteriyo. Bazı arkadaşlar aynanın ömrünün dolduğunu söylüyor bu doğrumu. (Aracım bora 99 comfortline 130 000 kmde) Yenisininde 450TL civarı olduğunu söylediler. Aynayı düzeltmenin başka yolu yokmu. Fakat aynam araba çalışmıyo iken normal gösteriyo ama arabayı çalıştırınca sorun ortaya çıkıyor. Bu aynanın kontakla bir ilgisi varmı???  Ve dün arabama bindiğimde aynanın yerinden düştüğünü ve bağlı olduğu kablolar sayesinde havada sallanıyorken buldum. Durduk yere düşmesine bir anlam veremedim. Oto camcıya gittim ve camcı sensörün bulunduğu parçayı ve aynayı tutacak olan parçayı çıkartıp yapıştırdı. Bir gün böyle kalsın kurusun sonra takarız dedi. Yağmur sensörünün kabloları dışında aynaya takılacak olan kablolar var. Bu kablolar ne işe yarıyo. Acaba bu kabloları aynaya takmasam aynam eskisi gibi gösterirmi. Aynayı elime aldığım zaman eskisi gibi normal gösteriyo. Yenisinide almaya imkanım şu an yok.  Ne tavsiye edersiniz???
Merhaba sweety86 
Bora comfortline modellerde kararan dikiz aynası mevcut yani sizinkiside kararan dikiz aynası bu aynanın koyulmasındakı neden araçla düz seyir esnasında arkanızdan gelen araçların farları gözünüzü almasın yansımalar sızı rahatsız etmesın dıye o şekılde karartılmıştır elektrikle çalışır ve araç çalıştığı muddetce voltaj oldugu için kararmış vazıyette kalır eger aracı stop eder veya geriş vitese takarsanız aynanın rengi açılır arkayı daha net gorebılmenız için.Aynanın onarımı yok çünki içinde elektronik bir devre yok saydam bir sıvı mevcut bunada mudahale edilemez.Aynanızın kablıolarını takmazsanız kararma olmaz ve normal bır dıkız aynası gıbı iş görür hiç bir sakıncasıda yok.Dediğininz gibi pahalı bır parça o nedenle benım aracımdada olsa ve arıza yapsa kesınlıkle değiştirmem.
Dikkat ısırır !!!

Çevrimdışı qwpzx

• Profili Görüntüle
merhaba mekatronik bey.bende 99 model otomatik comfortline bora var.arabamın sol arka tarafının ayak koyduğumuz yeri su doluyo.arabanın üstünden su döktüğümüz zaman içeri su gelmiyo yada biz farkedemiyoruz.ama bana göre araba altından biyerden su alıyor. arabanın altından baktığımızda göze çarpan bişey yok.sizce neresinden alıyodur yardımcı olursanız sevinirim..veya başına gelen arkadaşlar varsa yardımcı olurlarsa sevinirim..

Çevrimdışı 333Blue

• Profili Görüntüle
merhaba mekatronik bey.bende 99 model otomatik comfortline bora var.arabamın sol arka tarafının ayak koyduğumuz yeri su doluyo.arabanın üstünden su döktüğümüz zaman içeri su gelmiyo yada biz farkedemiyoruz.ama bana göre araba altından biyerden su alıyor. arabanın altından baktığımızda göze çarpan bişey yok.sizce neresinden alıyodur yardımcı olursanız sevinirim..veya başına gelen arkadaşlar varsa yardımcı olurlarsa sevinirim..
iki haftadır arabanın içinde küf kokusu vardı paspas ıslandı kış günü koku yapıyoa zannettim bugün kontrol ettiğimde şöför koltuğu arkasındaki paspasın altındaki zeminin ıslak olduğunu gördüm, sizin bahsettiğiniz gibi....  çocuklar su döktüler zannettim ama sizde de aynı şey varmış,, şimdi kafam karıştı,, nerden alyor bu suyu araba mekatronik bey

Çevrimdışı mikail

• Profili Görüntüle
aracların alt taban sac kısmında plastık yuvarlak su taklıye kapakları vardır bu kapagı bı kontrol edin ama bu kapak olye durdugu yerde cıkmaması lazım arac aalt tan bı darbe almıs olabilirmi yada birisi düşmanlık edip bu kapakçıgı alttan ittirerek yerinden cıkarmıs olabılırmı??

Çevrimdışı nitro

• Profili Görüntüle
merhaba Mekatronik34 bey.bende 2002 comfortline kullanıcısıyım.aracın şöför kapısındaki kapı kilidini 1 defa değiştirdim.aradan epey bi zaman geçti tabi.şu an ön kapıların her ikisindede kapı kilidi sorunu var.daha doğrusu burada entegre olan switchlerde sorun var.kapıları açtığımda iç ışıklar ve kapı ışıkları yanmıyor.değiştirmek isteyincede komle kapı kilidi değişiyor.bununda maliyeti epey yüksek.buradaki switchler tamir edilebilir mi veya ayrı olarak bulabilirmiyim.bu araçlardaki bence bu kısım çok kötü yapılmış ve çok kısa ömürlü.

Çevrimdışı Mekatronik34

• Profili Görüntüle
merhaba Mekatronik34 bey.bende 2002 comfortline kullanıcısıyım.aracın şöför kapısındaki kapı kilidini 1 defa değiştirdim.aradan epey bi zaman geçti tabi.şu an ön kapıların her ikisindede kapı kilidi sorunu var.daha doğrusu burada entegre olan switchlerde sorun var.kapıları açtığımda iç ışıklar ve kapı ışıkları yanmıyor.değiştirmek isteyincede komle kapı kilidi değişiyor.bununda maliyeti epey yüksek.buradaki switchler tamir edilebilir mi veya ayrı olarak bulabilirmiyim.bu araçlardaki bence bu kısım çok kötü yapılmış ve çok kısa ömürlü.
Merhaba nitro.
Dediğiniz gibi kapı swich leri çok dayanıksız yapılmış onların onarımı yok ama ben birçok kapı swicini onarmıştım kendı aracımınkınıde aynı sekılde 7yaptım bır daha problem yaşamadım.
Kısaca tarif edecek olursam swich'in kilit dilinin bastığı yer yumuşak bir plastikle kaplanmış zamanla bu plastik aşımnıyor ve dil tam basamıyor bunu çaresi kapı kılıdı sokulup swich'in bağlandıgı kısma ufak bir çekiç darbesiyle kilit diliyle swich anahtarının tam bırbırını karşılamasını sağlıyorsunuz daha sonra birdaha aynı sorunu yaşamıyorsunuz.umarım anlatabılmişimmdir biraz zahmetli ama parça gerektirmeyen ve kesin onarım.
Dikkat ısırır !!!

Çevrimdışı Mekatronik34

• Profili Görüntüle
Arkadaşlar araçlarınızın maşbiyelleriyle ilgili herhangi bir işlem yapılmadıysa alt tapalarını kontrol ettirin birde kapı fitillerini başka su alacak biyer yok ama bu kontrollerı taban halısını söküp yapın alttan bakmakla anlasılmayabilir.
Dikkat ısırır !!!

Çevrimdışı qwpzx

• Profili Görüntüle
Teşekkürler mikail ve mekatronik34, su alan taraftaki tapa yokmuş, şimdi taktırdım.Umarım sorunun kaynağı budur ve bir daha karşılaşmam. Yardımınız için teşekkürler.

Çevrimdışı taydin66

• Profili Görüntüle
Merhaba Mekatronik
2004 model bora pasific aracım var. Araç 65000 de yeni triger kayışını değiştirttim.
son zamanlarda 1 den 2. vitese geçtikten sonra tam hızlanırken çok hafifce bir kelkinme oluyor. Gaza iyice yüklenip arac hızlanınca kesiyor. Sebebi ne olabilir?
Yardımınız için şimdiden teşekkür ederim.
T. AYdın

Merhaba t.aydın bey
Triger kayışı değişmeden önce böyle bir sorununuz varmıydı eger yoksa muhtemelen sizin aracınızdada sente kaçıklığı söz konusu.Birde aracınıza güvenilir işlek bir yerden yakıt almayı deneyin.
Aracı motor test cihazına bağlayıp bir ağrıza sorgulaması yaptırmanızda fayada var eğer motor beyninde arıza kaydı yoksa trigeri değiştiren ustaya durumu izah edin ve tektrar kontrol etsin yaptığı işi.

Sn. Mekatronik
Dediğinizi yaptım. Ancak aracı devamlı kullanmadığım için benzinin bitmesi biraz zaman aldı. Daha çok güvenilir bir benzinlikten yakıt almaya başladım. 2. depo ile sanki aracın kelkinmesinde azalma oldu. Hatta bazen çok az yaptığını hissediyorum, bazande yapmıyor gibi. Ayrıca henüz servise götürüp sente kaçıklığı var mıdır yok mudur gösteremedim. Servisin sente kaçıklığını kotrol etmesi işlem olarak uzun vakit alır mı. Birde eskiye göre azalma olduğuna göre acaba başka bir arıza söz konusu olabilir mi? bu kelkinmeyi devir saati 2000 ile 3000 arasındayken ve motor hızlanırken belli belirsiz yapıyor
Selamlar
Taner Aydın

Çevrimdışı Mekatronik34

• Profili Görüntüle
Taner bey
Sente kontrolü çok fazla zaman alan bir işlem değil.Fakat ben zaten kesinlikle ondandır demiyorum bazı durumlarda yanılabiliyoruz u siz yinede kontrol ettirin aracınızı tet cihazına bir bağlatın varsa bir arıza görülecektir orada.
Dikkat ısırır !!!

Çevrimdışı alpergndz

• Profili Görüntüle
aracımın ön kapıları zor kapanıyor.Arka kapılar sanki 0 aracın kapısı gibi hafif bir itmeyle kapanıyor ama ön kapıları biraz destekli kapatmadan kapanmıyor.Aracıma başkaları binince kapanmıyor diye çok hızlı kapatıyorlar ve içim gidiyor.Hanımada bazen kızıyorum hızlı kapatıyorsun diye.

Bu sorunun çözümü nasıldır.Önceden şahinim vardı böyle durumlarda kaportacı kapıyı kaldırıp itiyordu bişiler yapıyordu az çok düzeliyordu.Acaba menteşelermi sorunlu?

Çevrimdışı mikail

• Profili Görüntüle
kapı ayarındandır muhtemelen kapının alt noktasına gelen marşbiyel kısmını bi kontrol edin isterseniz herhangi bi sürtünme boyada deforme varmı diye

Çevrimdışı mehmet74

• Profili Görüntüle
merhaba bende yeni bora kullanıcısıyım.2003 bora auto.tredline.benim sorunum,aracı çalıştırdıktan sonra biryere gitmesende kontağı kapattıktan sonra fan 10-15 dk çalışıyor.ustaya götürdüğümde bilgisayara sokuldu ve hararet müşürü değişti.hararet göstergeside çalışmıyordu.müşür değiştirtikten sona sorun çözüldü.göstergede çalıştı.ama 2 gün sonra tekrar aynı sorunlar devam etti.yine müşür değişti.4 gün sonra gine aynı sorun..hocam sorun nerede acaba.