Gönderen Konu: Polo Boğaz Kelebeği  (Okunma sayısı 576375 defa)

Çevrimdışı 06onur

• Profili Görüntüle
  • Otomobil: golf tsi 122ps +LPG
Ynt: Polo Boğaz Kelebeği
« Yanıtla #378 : 28 Eylül 2008, 13:08:53 »
b
mtl doğuş oto ile uğraşıp boşuna sinirlerini harap etme çünkü bizde ne sinir bıraktılar nede asap onlar sadece aracı bilgisayara bağlayıp bu değişecek diyorlar sonra bir güzel geri vitese geçerken garçladığı gibi bir ses çıkıyor bence arabanı boşuna satma katalatik konvertorune baktırdınmı ömrü bittiyse aracın gaz yemeyebiliyor forumda var eğer ömrü bitmiş ise iptal ettirip yerine normal susturucu takarsan problemin kalmayacaktır diye düşünüyorum
Selamlar;

Aranıza en nihayetinde katılabildim.Sabah saatlerinde ve akşam saatlerinde üye kabulünün yapılamaması beni oldukça zorladı, velhasıl 2 (iki) ay sonra üye olabildim..!!!!
          Biraz uzun sürebilir ama artık bir çaresinin bulunmasını istiyorum.Şubat 2008 de 1.4 sportline 100 beygir bir araba aldım. Aracım iki ay sonra stop etme ve 2000 devir civarından sonra gaz yememe sorununu çıkarttı. Hemen ustaya gittim. Bana boğaz kelebeği arızalı dedi. Yenisiyle değiştirdik olmadı. Başka bir polonun kelebeğini taktık olmadı. Allah'tan ustam insaflı da benim eski kelebek sağlam olduğu için tekrar taktık. Bujidendir dedi hemmen değiştirdik olmadı.
           Egzoza baktık,arıza orda değil.elektri kısmına baktık orda da değil. Daha sonra VW'nin yetkili servisine gittim. Bana kelebek dediler ve 950 ytl fiyat çıkarttılar. Denediğimi söylesem de başka bi yerde hata olmadığını söylediler. Ben de değiştirmedim. Daha sonra kendi ustam dışında tanıdıklarımın tanıdığı olan 5 tane  başka ustalara gösterdim. Ustanın birisi beynin arızalandığını söyledi. Araç beynine bakan elektronikçi ustası beyinden olmadığını söyledi.
         Tam tamına 4 aydır çaresini bulamayınca 11.000 YTL ye aldığım aracımı ölmüş eşek parasına satmaya karar verdim. Haaa unutmadan Doğuş otomotive 31 Temmuzda fax çektim, telefonda görüştüm. Ama bi sonuç çıkacağını düşünmüyorum.
          Bugün son kez OZMO arkadaşımızın resimli boğaz kelebeği temizleme  çalışmalarının yardımıyla temizledim. Sadece stop etme sorunu azaldı. Onun dışında gaz yememe sorunu devam ediyor.

Neyse, görüşmek üzere.... :)

Bir akrabamda istop etme ve gaz yememe olmustu 1.6 benzin yani polo motorlu caddy. Katalizörü değiştirtti sorun kalktı. Arada bir hava filt resini söküp boğaz kelebeğini temizliyorum diyor istop etme de yok olmuş. Katalizör çok dikkat et diyordu bana büyük ihtimlle senin sorun da o. Düz egsoz da taktırabilirsin daha ucuz olur yazık arabana.
YAKIT YİNE ARTTI!!!! BENZİN 5.09TL LPG 2,71
2010DA BENZİN:3,30 LPG:1.80 di

Çevrimdışı mtl

• Profili Görüntüle
« Yanıtla #379 : 08 Ekim 2008, 19:54:46 »
              Tekrar merabalar;
Ozmo arkadaşım, aracımın hararet müşürünü 20 YTL'ye değiştirdim. Şimdi aracımda hiç sorun yok. Tıkır tıkır çalışıyor. Daha önce yazmıştım; Denizli'de 4-5 ayrı usta bu sorunu bulamadı. Demekki bu iş tükan açmayla olmuyor.Ustalara harcadığım paranın haddi hesabı yok. Ozmo, sana çok teşekkür ederim...
            Abi bence sen bi dükkan açsan var yaa.. :tamamdir.
   Mail adresini aldım.Umarım sorun yoktur. Bu arada ismim Mutlu..         Saygılar.

Çevrimdışı ozmo

• 96 Polo 1.6
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #380 : 08 Ekim 2008, 22:51:10 »
benim işim değilki bizde yaşaya yaşaya araştıra araştıra öğreniyoruz bak sende öğrenmeye başladın keşke herkes araştırsada insanları fazla masrafa sokmadan sorunlarını halledebilse.

Çevrimdışı gencoy

• Profili Görüntüle
« Yanıtla #381 : 10 Ekim 2008, 15:43:12 »
dostlar aranıza yeni katıldım siteyi inceleme fırsatım olmadı..bende97 model 1.4 16v sport var bundada boğaz kelebeği varmıdır benimkide umulmadık yerde stop ediyo ama seyrek bazen yerinde durmuyo araç bazende eşekleşiuo gaz yemiyo neden olabilir yardımcı olursanız sevinirim..ben elazığdayım burda yetkilide özelde servis yok

Çevrimdışı polo35

• Profili Görüntüle
« Yanıtla #382 : 30 Ekim 2008, 18:27:29 »
 :tmerhabalar,bogaz kelebegi 350 lira civarindaymis.hararet musurune bi baktiricam olmadi dedigin gibi rolanti motoruna...fakat forumdan anladigim kadariyla rolanti motoru bogaz kelebegi ile birlikte satiliyormus!yani 350 ytl lik fiyata dahilmis!dogrumudur?dogruysa ayrica nereden alabilirim?tesekkurler

Çevrimdışı dangerfield

• Profili Görüntüle
« Yanıtla #383 : 02 Kasım 2008, 15:57:45 »
aynen dogrudur. rolanti motoru boğaz kelebeğinin içinde.

Çevrimdışı albatroz

• Profili Görüntüle
« Yanıtla #384 : 03 Kasım 2008, 14:49:45 »
ya bu resimli anlatımda bazı fotolar gözükmüyor, benim bilgisayardamı bi sorun var yoksa resimler uçtumu.

birde 2004 modellerde bilyosunuz motorun üstünde kapak var, bu kapağı takıp çıkarmak kolaymı bilen varmı?

Çevrimdışı ugurbilgin

• Profili Görüntüle
« Yanıtla #385 : 13 Kasım 2008, 19:10:28 »
arkadaşlar merhaba... ben 1.4 16v sportline sahibi olmudtum yaklasık 2 ay kadar önce... ilk zamanlar ne kadar pişmanlık duydugumu anlatamam... stop etme sorunu yüzünden olmadık yerlerde stres ve sinir oldum... 2 gun önce bu sorunu hallettim... sabah kalktım ve arabayı calıstırmak için her zamanki gibi marşa bastım fakat gıy gıy gıy almamıstı... kelebek temizliği ile ugrastım, adaptasyon yaptırdım ama bana mısın demedi... neyse marsa bastım çalışmadı falan, usta getirttik baktı atesleme bobini yanmıs değişecek deyince bi ümit belki düzelir dedim ve tahmin ettiğim gibi de oldu...
megerse arabamın stop etme sorunu atesleme bobininden kaynaklanıyormus. bu sorunu devam edenlerin bence o parcayı bi denemelerini tavsiye ederimmm...

Çevrimdışı kutayerk

• Profili Görüntüle
« Yanıtla #386 : 18 Kasım 2008, 19:38:44 »
Arkadaşlar herkese merhabalar. Öncelikle aranıza yeni katılmış bulunmaktayım, 1 yıldır Polo 1.6 75 bg tek kapı kullanıcısıyım. Aractan gayet memnundum fakat 1 aydır üzüyor beni :'(.
Yokuş aşağı veya düz yolda giderken ayagımı gazdan çektiğim vakit araba çok rahatsız edici derecede silkeleme yapıyor. Ayrıca nadir de olsa rölantide sanki sürekli gaz verir gibi devir yükseltip alçaltıyor. 2 hafta önce kelebek boğazını temizlettim spreyle, düzelmedi. Daha sonra da güvendiğim bir ustaya boğazı söktürtüp temizlettim ve adaptasyon yaptırdım, fakat yine düzelmedi. Motora iyice bakıldı (bilgisayardan vs.) fakat bununla ilgili bir sorun gözükmüyor. Birkaç ustaya daha sordum, "bu sorun boğaz kelebeğinden başka birşeyden kaynaklanamaz" dediler. Şimdi sorunun nedeni kesin değilken boşuna boğaz kelebeğini değiştirip para harcamak istemiyorum. Bu sorunu daha önce yaşamış olan veya fikir sahibi olan varsa düşüncelerini paylaşırsa çok sevinirim. Şimdiden teşekkürler. iyi akşamlar
« Son Düzenleme: 18 Kasım 2008, 21:47:02 Gönderen: kutayerk »

« Yanıtla #387 : 18 Kasım 2008, 22:35:43 »
merhaba arkadaşlar pololarda sık karşılasılan bir durum rolantide dengesizlik stop etme gibi sorunlar kablo soketleri yerinden çıkartılmadığı sürece  çok fazla sorun olmadan temizlikte fayda var ama yinede  cihaz tardımı ile adaptasyon yaptırmakta fayda var 

Çevrimdışı ozmo

• 96 Polo 1.6
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #388 : 19 Kasım 2008, 10:23:28 »
kutayerk önce hararet müşirini değiştir istersen ondan sonra tekrar dene ucuz bir parça zaten genellikle sorun ondan çıkabiliyor.

Çevrimdışı Mekatronik34

• Profili Görüntüle
« Yanıtla #389 : 19 Kasım 2008, 11:28:57 »
Kutayerk merhaba arkadasım
Bence sen boğaz kelebeğine bağlanan noktadaki gaz telinin gerginliğini bir kontrol ettir eger gerginse bahsettiğin sorunları yaşayabilirsin çok basit bir şekilde ayarlamasını yapabilirsiniz umarım sorun budur ve boşa masraf etmemiş olursunuz.
Dikkat ısırır !!!

Çevrimdışı sedative

• Profili Görüntüle
« Yanıtla #390 : 19 Kasım 2008, 11:32:50 »
slm arkadaşlar... aranıza yeni katıldım...
siz siz olun polo aracınız varsa lpg den uzak durun, yoksa heran 400 ytl değerinde bogaz gaz kelebeği arızasını göze alın, vw araçlarına lpg pek randıman vermiyor bunu çok sayıda ustadan duydum, benim başımada geldi:(

Çevrimdışı msvr35

• Profili Görüntüle
« Yanıtla #391 : 28 Kasım 2008, 17:21:31 »
arkadaşlar merhaba
bizim araçtada boğaz kelebeği sorunu var.Araç ışıklarda durmak üzereyken stop ediyor.Araç giderken bir stop etme motorda bir silkeleme yok genelde soğuk iken oluyor çok nadir motor sıcakken de oluyor
orjinal çıkma kelebek taktı adaptasyon yaptı 5-6 gün araçta denedik yine araç stop ediyor
bu konu hakkında yardımcı olacak arkadaşlara şimdiden teşekkür ederim
araç 1.4 sportline 98 model 4 kapı hb polo