Gönderen Konu: Oksijen sensörü,Akışmetre  (Okunma sayısı 9750 defa)

Çevrimdışı emirdede

• Profili Görüntüle
  • Otomobil: 99 GOLF MK IV AUT.
Oksijen sensörü,Akışmetre
« : 06 Kasım 2012, 14:10:05 »
2 hafta önce aracıma ATİKER taktırdım...KM de LPG de 0,37 krş yakıyor şuan,montaj yapılan yere gittim,bilgisayara bağladıklarında tüm ayarlar normal gösteriyor, akışmetren arızalı dedi,özel servise gittim aracı makinaya bağladı oksijen sensörü hatası verdi,3 gün benzinde bin tekrar bağlayalım dedi.

Bu arızalar sarfiyatın bu kadar artmasına sebep olur mu bunu öğrenmek istiyorum.Adamın sözüne uyup akışmetreyi değiştirseydim en az 400 TL zarara girecektim,ustalara hiç güvenim kalmadı.Yardımcı olursanız sevinirim
« Son Düzenleme: 06 Kasım 2012, 14:13:03 Gönderen: emirdede »

Çevrimdışı onurmac

• Profili Görüntüle
Ynt: Oksijen sensörü,Akışmetre
« Yanıtla #1 : 06 Kasım 2012, 15:01:34 »
Oksijen sensörüde farkettirir fakat akışmetre baya farkettiriyor.

Rolanti problemi yaşıyordum akışmetreden şüphelendim fişini çektim bir süre öyle kullandım çekiş daha iyi oldu yakıtta baya bir artmıştı.

Tavsiyem.

Arabanı çalıştır ve akışmetrenin fişini çek çalışır haldeyken eğer rolantini birden düşürüp sarsıyorsa bence akışmetrende arıza yok çünki bu zıkkım bozulunca fişini çeksende taksanda tepki vermiyor. Ayrıca akışmetre arızası teck2 lerlede belli olmayabiliyor.
Hyundai iyidi Opel Güzeldi Golf Efsane :)

Çevrimdışı emirdede

• Profili Görüntüle
« Yanıtla #2 : 06 Kasım 2012, 15:24:17 »
geçen gün egzozcu katalitik konvektör tıkalı bu diye söküp yerine başka bişe taktı.Katalitik çıkarıldığı için olabilir mi bu problem acaba,çıkan parçayı geri taksak düzelir mi

Çevrimdışı onurmac

• Profili Görüntüle
« Yanıtla #3 : 06 Kasım 2012, 15:56:28 »
Egzozcular bu konuda çok çakallık yapabiliyor tabi günahlarınıda almayım o katalitikler para ettiği için doluda olsa tıkanıkta olsa boşta olsa açıkta olsa hemen söküp yerine susturucu takmaya çalışıyorlar bence eski katalitiğinizi geri alın.
Hyundai iyidi Opel Güzeldi Golf Efsane :)

Çevrimdışı emirdede

• Profili Görüntüle
« Yanıtla #4 : 06 Kasım 2012, 16:36:46 »
Benimde aklıma öyle geldi,çıkarttıktan sonra fiyatına bir baktım;ertesi gün hemen gidip aldım çıkan parçayı

Çevrimdışı metinmb407

• Profili Görüntüle
« Yanıtla #5 : 06 Kasım 2012, 17:53:07 »
Oksijen sensörü maf sensörüne göre daha etkilidir bu konuda.

Çevrimdışı emirdede

• Profili Görüntüle
« Yanıtla #6 : 07 Kasım 2012, 16:28:19 »
Biraz araştırdım bu oksijen  sensörü konusunu,LPG takılan araçlarda bilgisayarın bu hatayı vermesi normalmiş,illa arızalı olduğu anlamına gelmiyormuş,yenisini de taktırsam hata vermeye devam edecekmiş.Zaten araç LPG de çalışırken oksijen sensörü devre dışı kalıyormuş......

Kime inanacam şimdi,aracımı kullanırken çok büyük bir problem hissetmiyorum,stop etme,yokuşlarda bayılma titreme falan gibi yani...Ama bizim ustalar şöyle uzaktan bir bakıyor araca,benim taktığım LPG de sorun yok abi senin arabanın akışmetresiyle,oksijen sensörü bozuk diyor.İkisinin toplamı işçilik hariç 450 TL ucuz bişe olsa denemek için değiştirelim.

Benim araçtan aldığım tek belirti;bazen gazı kökleyince(özellikle boştayken) patt diye bir ses geliyor.Bunun nedeni  yakıttaki aşırı şarfiyatla ilgili olabilir mi? Yardımlarınızı bekliyorum.

Çevrimdışı metinmb407

• Profili Görüntüle
« Yanıtla #7 : 07 Kasım 2012, 19:29:33 »
Şöyle aktarayım geçici arıza verirse sorun yok lpg ayarlarında sıkıntı vardır. Oksijen sensörü benzine göre ayarlıdır lpg daha temiz bir yakıt olduğundan araç fakir karışımdaymış şeklinde bir algıya düşebilir ve fakir karışım algıladığından daha fazla yakıt göndeermeye sebep olabilir.. Fakat sürekli bir arıza ve aracın gereğinden fazla yakması görülüyorsa değişimi şarttır.

Bosch marka oksijen-lambda sensörü 150-200 lira civarındadır aklınızda olsun. Birde 8V de katalizör sonrasında var. 16V de iki adet oksijen sensörü var.

Çevrimdışı metinmb407

• Profili Görüntüle
« Yanıtla #8 : 07 Kasım 2012, 19:31:21 »
Benim araçtan aldığım tek belirti;bazen gazı kökleyince(özellikle boştayken) patt diye bir ses geliyor.Bunun nedeni  yakıttaki aşırı şarfiyatla ilgili olabilir mi? Yardımlarınızı bekliyorum.

Bu konuda fikrim yok ama oksijen ve maf sensörleri ile de bir ilgisinin olacağını sanmam. Ateşleme de bir sıkıntı olabilir.

Çevrimdışı west_55

• Profili Görüntüle
  • Otomobil: Ford Focus C-Max TDCİ
« Yanıtla #9 : 07 Kasım 2012, 20:36:42 »
Bende de aynı sorun vardı. Oksijen sensörünü temizlediler taktılar 2 gün benzinde kullan dediler. Sonra tekrar baktılar yine hata vermişti. Yanlış hatırlamıyorsam 7-8 ay önce 120 TL'ye Bosch oksijen sensörü aldım. Şuan LPG'de kullandığım halde sorunsuz çalışıyor.
« Son Düzenleme: 07 Kasım 2012, 20:38:27 Gönderen: west_55 »

Çevrimdışı emirdede

• Profili Görüntüle
« Yanıtla #10 : 07 Kasım 2012, 21:53:18 »
Bende de aynı sorun vardı. Oksijen sensörünü temizlediler taktılar 2 gün benzinde kullan dediler. Sonra tekrar baktılar yine hata vermişti. Yanlış hatırlamıyorsam 7-8 ay önce 120 TL'ye Bosch oksijen sensörü aldım. Şuan LPG'de kullandığım halde sorunsuz çalışıyor.

sende de mi yakıt sorunu vardı

Çevrimdışı emirdede

• Profili Görüntüle
« Yanıtla #11 : 07 Kasım 2012, 22:37:53 »
Bu konuda fikrim yok ama oksijen ve maf sensörleri ile de bir ilgisinin olacağını sanmam. Ateşleme de bir sıkıntı olabilir.

bujiler yeni değişti

Çevrimdışı west_55

• Profili Görüntüle
  • Otomobil: Ford Focus C-Max TDCİ
« Yanıtla #12 : 08 Kasım 2012, 01:05:58 »
sende de mi yakıt sorunu vardı

Fazla yakıt + Egsoz çıkışında ufak ufak patlama sesi gibi bir ses + Karışım hatası (Tam hatırlamıyorum ama zengin veya fakir karışım) + Egsozdan çiğ benzin veya LPG kokusu geliyordu. Şimdi hiç birşey kalmadı.

Çevrimdışı metinmb407

• Profili Görüntüle
« Yanıtla #13 : 08 Kasım 2012, 09:26:37 »
bujiler yeni değişti

Hocam ateşleme keşke bujiden ibaret olsa :)