Gönderen Konu: Lambda (oksijen) Sensörü  (Okunma sayısı 19359 defa)

Çevrimdışı mc_exrem

• Profili Görüntüle
  • Otomobil: G0LF MK IV 2bin1 1,6 SR Lpg White
Lambda (oksijen) Sensörü
« : 14 Ağustos 2014, 12:09:33 »
Merbahalar Arkadaşlar,
Lpgli aracımın oksijen sensörü arızalı olduğu için araç soğukken lgpye geçerken gaz verilmediği takdirde stop ediyor ancak hareket halindeyken veya motor sıcakken sıkıntı yok. Ustamla görüştüm sensörü lpg bozuyor değiştirsek de yine lpg onu bozacak, çok sıkıntı yapmıyorsa gerek yok dedi. Değiştiren arkadaşlar varsa kaç km de bozuluyor veya değiştirmeye değer mi bilmiyorum. Görüşlerinizi bekler saygılar sunarım  :saygılar
« Son Düzenleme: 14 Ağustos 2014, 12:11:18 Gönderen: mc_exrem »
Ekrem KILIÇER

Çevrimdışı by_tata

• Profili Görüntüle
Ynt: Lambda (oksijen) Sensörü
« Yanıtla #1 : 14 Ağustos 2014, 14:25:59 »
CRC maf sensör temizleyiciyi bir deneyebilirsin. Maf sensoru ile ilgili sık sıkıntı yasiyorsan bu urunu al koy kenara. Ara ara temizle ise yaramasi lazim eger cok yipranmamissa sensordeki teller.

Çevrimdışı gurescıyım

• Profili Görüntüle
« Yanıtla #2 : 14 Ağustos 2014, 15:38:31 »
kardeş oksijen sensörü dediğin hava akışmetre dedikleri şeyse benim de o parça bilgisayarda arızalı gösteriyordu çıkma sağlamını aldım ankaradan bir simit depo gazla kışın 300 km yaparken değiştikten sonra 400 km yaptım 33 lt gazla hava akışmetre bozukken bayırlarda çekişi çok düşüktü 90 geçemiyordum şimdi aynı yerden 110-120 gidiyorum çok farketti çok eğer aynı parçaysa tüp niye bozsun parçayı saçma bence başka bi ustaya göster çok değişik usta tecrübeleri yaşamış biri olarak söylüyorum

Çevrimdışı cavanozz

• Can
    • Profili Görüntüle
  • Otomobil: MK III Sportline, MK I GTI, MK IV Pasific, Passat SW 1.4 TSI Comfortline, Sharan 1.9 TDI Highline
« Yanıtla #3 : 14 Ağustos 2014, 15:48:27 »
arkadaş lambda sensörü demiş, hava akışmetreyle bir alakası yok,
lambda sensörü katalizore bağlıdır eksoz gazından karışımı ayarlar, hata veriyorsa karışım yanlış olur araç fazla yakar yada az yakıp çekişten düşer.
yeni yine yeniden..!! 8)

Çevrimdışı dirgin

• Profili Görüntüle
« Yanıtla #4 : 14 Ağustos 2014, 16:06:45 »
arkadaş lambda sensörü demiş, hava akışmetreyle bir alakası yok,
lambda sensörü katalizore bağlıdır eksoz gazından karışımı ayarlar, hata veriyorsa karışım yanlış olur araç fazla yakar yada az yakıp çekişten düşer.
doğru cvp katılıyorum. :tamamdir
çoğu araç lpg li ama bu arızayı söyleyen pek çıkmadı karşıma lpg nin bu sensörü bozması bana mantıksız geldi.

Çevrimdışı umut_mk4

• Profili Görüntüle
« Yanıtla #5 : 14 Ağustos 2014, 16:56:51 »
lpg lı aracların lambda sensörünü cabuk bozdugunu bende duymustum
2015 1.4 125ps highline

Çevrimdışı barut

• Profili Görüntüle
« Yanıtla #6 : 14 Ağustos 2014, 23:11:01 »
lamba yanınca bir süre aracı sıkıştır yüksek devirde kullan durum müsaitse benzinde kullanman daha iyi olur. Ertesi gün ışık sönecektir  :saygılar

Çevrimdışı barut

• Profili Görüntüle
« Yanıtla #7 : 14 Ağustos 2014, 23:11:33 »
ayrıca sık sık yakıt değiştirmeyin shell tavsiye ederim

Çevrimdışı mc_exrem

• Profili Görüntüle
  • Otomobil: G0LF MK IV 2bin1 1,6 SR Lpg White
« Yanıtla #8 : 15 Ağustos 2014, 14:24:17 »
lamba yanınca bir süre aracı sıkıştır yüksek devirde kullan durum müsaitse benzinde kullanman daha iyi olur. Ertesi gün ışık sönecektir  :saygılar
arkadaşlar hava akışmetresiyle lambda sensörü farklı şeyler.
« Son Düzenleme: 15 Ağustos 2014, 14:31:12 Gönderen: mc_exrem »
Ekrem KILIÇER

Çevrimdışı by_tata

• Profili Görüntüle
« Yanıtla #9 : 15 Ağustos 2014, 14:58:25 »
Farkli seylermis evt bende yeni ogrendim. Lambda sensoru ve oksijen sensoru sanirsam ayni seyler, es anlamlilar yani. Hava filtresinde hava akisini olcen tartan zimbirti ise hava akışmetre diye geciyor sanirsam. Baska adi var mi bilmiyorum ama soyle sanirsam.

Lambda sensörü = Oksijen sensörü

Hava akışmetre ile oksijen sensörü aynı şey sanıyordum ama değilmiş. Oksijen sensörü yakıt ile alakalı, hava akışmetre hava ile alakalı, lakin sundan eminim ikisi de performansa ve yakita etki ediyor.

Hava akışmetreyi temizlettikten sonra şahlanmıştı benim araç bundan 1 sene once.

Çevrimdışı dirgin

• Profili Görüntüle
« Yanıtla #10 : 15 Ağustos 2014, 15:27:37 »
(Hava akışmetreyi temizlettikten sonra şahlanmıştı benim araç bundan 1 sene once)
nerde bu hava akışmetre tam olarak resim var mı?
« Son Düzenleme: 15 Ağustos 2014, 16:41:04 Gönderen: dirgin »

Çevrimdışı by_tata

• Profili Görüntüle
« Yanıtla #11 : 15 Ağustos 2014, 16:17:12 »
Resim biraz kotu ama anlasiliyor. Oradan bir fis gibi birsey cikiyor incecik telleri olan bir soket var sensor gibi bisi. O teller ozel ama sadece ozel birkac sprey ile temizlenebiliyor. Kontak sprey v.s En iyi ise yukarida yazdigim urun ve benzerleri.

Çevrimdışı dirgin

• Profili Görüntüle
« Yanıtla #12 : 15 Ağustos 2014, 16:43:39 »
 :tamamdir
tşk ederim
ancak benim motor 16 valf böyle değil ama hava girişlerinin oralarda biyerde ozaman bi araştırem müsait olduğumda

Çevrimdışı makovad

• Profili Görüntüle
« Yanıtla #13 : 24 Kasım 2014, 11:31:06 »
Benim aracımda da rölantide sıkıntı var. Bılgısayara baglandı hava akısmetre arızalı cıktı bır de oksıjen sensörü bakalım bugun o parçaları temin edeceğim sorun ne kadar hal olacak bilemedim.